Świat

Zestrzelony MiG-29, wjeżdżają Grady z Rosji. Kijów: zdobyliśmy siedzibę milicji w Ługańsku

Świat

Aktualizacja:

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko poinformował, że siły rządowe przejęły siedzibę milicji w Ługańsku. Wcześniej władze ukraińskie przyznały, że straciły myśliwiec MiG-29. Zestrzelili go rebelianci.

Na wschodzie Ukrainy nie ustają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami, którzy stopniowo tracą kontrolę nad terytorium. (ANALIZA WALK W CIĄGU OSTATNIEJ DOBY).

Jak poinformował w czasie niedzielnego briefingu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko ukraińskie siły rządowe opanowały kontrolowaną przez separatystów od kwietnia siedzibę milicji w Ługańsku. Łysenko dodał, że zawisła tam ukraińska flaga.

Stracony samolot

Prorosyjscy separatyści zestrzelili w nocy z soboty na niedzielę należący do ukraińskich sił rządowych myśliwiec MIG-29. Pilot katapultował się i przeżył.

Jak informuje strona rządowa, do zestrzelenia samolotu doszło w okolicach Ługańska.

- MiG-29 został zestrzelony w niedzielę rano przez terrorystów po wykonaniu zadania i likwidacji grupy rebeliantów. Pilot się katapultował. Został odnaleziony i znajduje się obecnie w bezpiecznym miejscu - powiedział rzecznik operacji antyterrorystycznej Ołeksij Dmytraszkiwski.

Posiłki dla separatystów

Z kolei rzecznik RBNO Łysenko poinformował, że w ciągu ostatniej doby zaobserwowano zmierzającą w stronę granicy z Ukrainą nową dostawę sprzętu wojskowego z Rosji. Miały się tam znajdować trzy zestawy rakietowe Grad. Łysenko dodał również, że rosyjskie samoloty bezzałogowe 10 razy naruszyły granicę.

W sobotę Aleksandr Zacharczenko, "premier" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej przyznał, że separatyści otrzymują broń i wsparcie od Rosji.

Kolejne dostawy sprzętu zmierzają w stronę granicy z Ukrainą
Kolejne dostawy sprzętu zmierzają w stronę granicy z Ukrainą tvn24
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg//gak / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: