"Żelazna kopuła" chroni Izrael

 
Rakieta wysłana ze Strefy Gazy w kierunku Izraela w 2008 rokuWikipedia

Izraelski system obrony przeciwrakietowej "Żelazna kopuła" po raz pierwszy przechwycił i unieszkodliwił w czwartek dwie palestyńskie rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy w kierunku miasta Aszkelon - oznajmił premier Izraela podczas wizyty w Pradze.

Jako pierwszy podał tę informację fotoreporter agencji AFP, który był świadkiem zestrzelenia pierwszej z dwu palestyńskich rakiet, a potwierdziły ją izraelskie źródła wojskowe.

Podały one, że po raz pierwszy od postawienia w końcu marca w stan gotowości operacyjnej drugiej baterii przeciwrakietowej typu "Żelazna kopuła" zdołano zestrzelić w locie palestyńską rakietę. Tego dnia inna rakieta wystrzelona ze Strefy Gazy ciężko raniła izraelskiego chłopca.

Oko za oko

Po trwającym kilkanaście dni względnym spokoju Palestyńczycy wystrzelili ostatnio w kierunku Izraela 45 rakiet, a izraelskie bombardowania Strefy Gazy spowodowały śmierć jednego Palestyńczyka i zraniły 25.

Armia izraelska zaczęła po 27 marca rozmieszczanie baterii systemu "Żelazna kopuła" wokół liczącego 113 000 mieszkańców miasta Aszkelon, które leży 12 kilometrów od południowej granicy Strefy Gazy, oraz w rejonie 120-tysięcznej Beer Szewy, na pustyni Negew. Rakiety odpalane z terytorium Gazy mają maksymalnie zasięg 50 kilometrów.

System obrony instalowany obecnie w Izraelu ma pozwolić na przechwytywanie rakiet o zasięgu od 4 do 70 kilometrów. Każda bateria systemu "Żelazna kopuła" wyposażona jest m.in. w najnowocześniejsze urządzenia radarowe i 20 pocisków przechwytujących.

Izrael planuje rozmieszczenie na swym terytorium w ciągu dwóch lat sześciu baterii systemu "Żelazna kopuła", finansowanego częściowo przez USA.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia