Uprowadzony statek handlowy Asphalt Princess bezpieczny. "Napastnicy opuścili pokład"

Aktualizacja:
Autor:
pp,
tas//rzw,
mtom
Źródło:
PAP

Napastnicy opuścili pokład statku handlowego Asphalt Princess, a załoga jest bezpieczna - przekazała brytyjska marynarka wojenna. Więcej szczegółów nie podano. Wcześniej stacja Sky News poinformowała, że u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich na pokład jednostki wtargnęli uzbrojeni napastnicy.

UK Maritime Trade Operations, podlegająca brytyjskiemu ministerstwu obrony jednostka, która zajmuje się przekazywaniem pomiędzy siłami zbrojnymi a statkami handlowymi informacji o położeniu tych ostatnich, poinformowała w środę, że "napastnicy opuścili pokład Asphalt Princess, a załoga jest już bezpieczna". Brytyjczycy nie podali jednak żadnych szczegółów zajścia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

We wtorek UK Maritime Trade Operations zgłosiła "potencjalne uprowadzenie" płynącego pod banderą Panamy statku Asphalt Princess, przewożącego asfalt i masę bitumiczną. Na pokład jednostki, zacumowanej u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Zatoce Omańskiej miała wejść grupa ośmiu lub dziewięciu uzbrojonych osób. Podała o tym brytyjska stacja Sky News, powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa.

Źródło Sky News: to było nieautoryzowane wejście na pokład

"To było nieautoryzowane wejście na pokład w Zatoce Omańskiej" - poinformowało cytowane przez Sky News źródło.

Wcześniej agencja AP podała, powołując się na MarineTraffic.com, że co najmniej cztery tankowce zgłosiły za pośrednictwem systemu automatycznej identyfikacji, że statek stracił moc i nie można nim sterować. Chodzi o tankowce o nazwach Queen Ematha, Golden Brilliant, Jag Pooja i Abyss.

Informacja o możliwym porwaniu pojawiła się kilka dni po tym, jak na Morzu Arabskim zaatakowany przy pomocy dronu został tankowiec Mercer Street, o co Izrael, Wielka Brytania i USA oskarżyły Iran. Ten kategorycznie zaprzeczył, jakoby miał coś wspólnego z tym atakiem.

Irańskie MSZ: doniesienia o incydentach u wybrzeży ZEA bardzo podejrzane

We wtorek rzecznik resortu spraw zagranicznych Iranu Said Chatibzadeh napisał na stronie internetowej ministerstwa, że "informacje o kolejnych incydentach tworzących zagrożenie dla bezpieczeństwa statków w Zatoce Perskiej i Zatoce Omańskiej są bardzo podejrzane".

Urzędnik ostrzegł "przed wszelkimi próbami stworzenia fałszywej atmosfery dla specjalnych celów politycznych".

Autor:pp, tas//rzw, mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości