"Zapalmy świeczki o godz. 20 przed Pałacem Prezydenckim"

Aktualizacja:
 
Internauci łączą się w spontanicznych grupach wsparciafacebook.com

Tragedia w Smoleńsku poruszyła międzynarodową społeczność w internecie. Facebook i Twitter zaroiły się od wirtualnych świeczek zostawianych przez internautów z najdalszych zakątków świata. Młodzi ludzie z Polski organizują się na Facebooku w tworzonych na gorąco grupach wsparcia. Na jednej z nich informują, że pragną wyrazić swój smutek poprzez wspólne zapalenie zniczy dziś o 20:00 pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Internet zalały kondolencje dla Polaków. Facebook zaroił się od wirtualnych świeczek, w serwisie powstaje też coraz więcej grup, na których można dzielić się swoimi przeżyciami. Jednej z nich - "[*] dla Polaków, którzy dzisiaj zginęli pod Smoleńskiem" - godzinę po założeniu przybyło ponad 7 tysięcy członków. Wpisują się tu poruszeni Polacy, ale i ludzie z najdalszych zakątków świata, którzy dzielą się swoimi wyrazami współczucia: "Moje kondolencje dla wszystkich Polaków" - napisał Augustin z Hiszpanii.

Serwisy społecznościowe stały się też centrum informowania o organizowanych w związku z tragedią wydarzeniach. Internauci informują nas, że powstała specjalna facebookowa grupa, na której organizują się młodzi ludzie pragnący wyrazić swój smutek poprzez wspólne zapalenie zniczy dzisiaj o godzinie 20:00 pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Internauci informacje o mszach odprawianych w intencji zmarłych w ich miastach zostawiają też na facebookowym profilu naszego portalu. Piszą o miejscach wspólnej zadumy. "Kraków zapala świece pod krzyżem Katyńskim na końcu ulicy Grodzkiej obok Wawelu" - informuje Rafał.

"Polacy jesteśmy z Wami"

Moje myśli i modlitwy płyną teraz do Polski twitter

Polaków wspierają również internauci zza granicy. "Módlmy się za Polskę", "Polacy jesteśmy z Wami", "Wszyscy jesteśmy dziś Polakami" - takie wpisy można przeczytać w sieci najczęściej. Nie brakuje gestów wsparcia z najdalszych zakątków świata. "Moje myśli i modlitwy płyną teraz do Polski" - pisze na Twitterze Mev z Miami. "O mój Boże, przecież to była intelektualna elita tego kraju" - dzieli się wyrazami współczucia Nikki z Afryki. "Moje głębokie kondolencje" - napisał Williamnka z Australii.

Swoim szokiem i żalem dzielą się też Polacy mieszkający za granicą. "Nadal nie mogę w to uwierzyć", "To straszne" - piszą. "Prosimy wszystkich o modlitwę za naszych rodaków" - apeluje Polonia na Twitterze.

Międzynarodowe poruszenie

O poruszeniu międzynarodowej społeczności świadczy lista najważniejszych tematów, o jakich dziś internauci piszą i jakimi dzielą się w sieci. Katastrofa pod Smoleńskiem jest najczęściej poszukiwaną informacją w internecie na całym świecie. Hasła takie jak "polski prezydent", "wypadek polskiego samolotu" "Lech Kaczyński" znalazły się na szczycie wyszukiwań serwisu Google Trends, który monitoruje najbardziej "gorące" tematy w sieci.

Na Twitterze wśród najpopularniejszych tagów, którymi dzielą się internauci, pozostają "Polska", "polski prezydent", czy hasło "módlmy się za Polskę". Wpisów o tragedii w Smoleńsku przybywa tu kilkaset na minutę. Internauci w geście solidarności dla Polaków zawieszają przy swoich profilach także polską flagę z czarną wstążką. Podobne grafiki coraz częściej pojawiają się także na Facebooku.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com