Zamiast F-16 jedzenie dla biednych

 
Wizja irackich F-16 oddala sięUSAF

Irackie władze zdecydowały się zawiesić zakup 18 myśliwców F-16 z USA. Pieniądze zamiast na uzbrojenie, zostaną wydane na jedzenie dla biednych. Decyzja została podjęta w obliczu narastających protestów spowodowanych brakiem prądów i drogą żywnością.

- Zakup F-16 został odłożony na kolejne lata - powiedział rzecznik irackiego rządu Ali Dabbagh. - 900 milionów dolarów zapisanych w budżecie na rok 2011 jako środki na zakup myśliwców, zostanie wydanych na subsydia żywnościowe dla najbiedniejszych i różnorakie wydatki socjalne - uzupełnił Mohammed Khali, kurdyjski członek parlamentu.

Pieniądze dla mas

W Iraku około sześciu milionów najbiedniejszych obywateli jest uprawnionych do specjalnych dotacji na zakupy podstawowych produktów żywnościowych. Premier Nouri al-Maliki zapowiedział, że państwo zwiększy wydatki przeznaczone na ten cel z trzech do czterech miliardów dolarów.

Iracki budżet już ma wielki deficyt. W 2011 roku wpływy są szacowane na 68,56 miliarda a wydatki na 81,86 miliarda. Oznacza to 13,3 miliarda deficytu.

Władze chcąc zmniejszyć poziom społecznego niezadowolenia, od wielu lat wysokiego z powodu ciągłych problemów z dostawami elektryczności, wody i wysokimi kosztami życia, musiały pomimo deficytu znaleźć pieniądze na wydatki socjalne. Skuteczne wymuszenie zmian na szczytach władz przez obywateli Tunezji i Egiptu dodatkowo zachęciło Irakijczyków do protestów, a rządzących zmusiło do prób uspokojenia sytuacji.

Chleb zamiast myśliwców

Z powodu wysokiego deficytu, środków na wydatki socjalne rząd szukał w wydatkach na uzbrojenie. Tylko w kilku najbliższych latach na ten cel Irak planował przeznaczyć około 26 miliardów dolarów. Większość zamówień miało zostać ulokowanych w firmach zbrojeniowych USA.

Największym jednostkowym zakupem miało być 18 myśliwców F-16 w wersji Block 52 (prawie jak polskie "Jastrzębie", ale w bardziej ubogiej wersji). Cena całego kontraktu miała wynosić, w zależności od oceny, od trzech do czterech miliardów dolarów.

Wobec zawieszenia planów zakupów myśliwców, i postępującego wycofania wojsk amerykańskich z Iraku, kraj do końca 2011 roku zostanie całkowicie pozbawiony obrony powietrznej. Irackie lotnictwo po dwóch wojnach z USA i koalicjantami nie ma sprawnych myśliwców.

Źródło: Defense News

Źródło zdjęcia głównego: USAF