Statek Banksy'ego uratował ponad 200 migrantów. Później sam potrzebował ratunku

Włoska Straż Przybrzeżna udzieliła pomocy statkowi należącemu do Banksy'ego. Zakupiona przez artystę jednostka zajmuje się ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym.

Należący do znanego brytyjskiego artysty ulicznego i twórcy murali Banksy'ego statek ratowniczy, który znajduje się na Morzu Śródziemnym, wysłał w nocy z piątku na sobotę apel o pomoc, po uratowaniu dużej grupy migrantów. Jednostka była przeładowana i groziło jej zatonięcie.

Statek nazwany "Louise Michel" na cześć XIX-wiecznej anarchistki francuskiej, uratował 130 migrantów tonących na nabierającym wodę pontonie. Wcześniej wziął na pokład 89 ludzi, w tym 14 kobiet i 4 dzieci, którym również groziło utonięcie.

"Potrzebujemy natychmiastowej pomocy" - apelował kapitan wzywając Unię Europejską i władze Włoch do działania.

Po południu włoska Straż Przybrzeżna wysłała swoją łódź patrolową, która zabrała na pokład 49 osób wymagających w pierwszej kolejności pomocy - głównie kobiety i dzieci.

Licząca 30 metrów długości Louise Michel to była jednostka marynarki francuskiej zakupiona z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży dzieł Banksy'ego. Załogę stanowią specjaliści od ratownictwa morskiego z całej Europy. Banksy na swoim profilu na Instagramie napisał, że kupił jednostkę i zamienił ją na statek ratunkowy, ponieważ "władze europejskie umyślnie ignorują prośby o pomoc ze strony nie-Europejczyków".

Według brytyjskiego dziennika "The Guardian", statek wypłynął 18 sierpnia w wielkiej tajemnicy z hiszpańskiego portu Borriana.

Anonimowy król street artu

Urodzony w Bristolu artysta, ukrywający się pod pseudonimem Banksy, jest ceniony na całym świecie. Niedawno jeden z jego obrazów został sprzedany na aukcji za sumę 12 milionów dolarów. Banksy znany jest z tego, że w swych dziełach komentuje problemy polityczne i społeczne, szczególnie jest wyczulony na los migrantów.

Czytaj także: