Świat

"Zaczęło się w Afganistanie". Kim jest kobieta, przez którą odszedł szef CIA?

Świat

Twitter.comPaula Broadwell to autorka książki o Davidzie Petraeusie

Kim jest kochanka szefa wywiadu, który przez romans podał się do dymisji? Jak donoszą amerykańskie media, to Paula Broadwell, autorka ostatniej książki o Petraeusie, żołnierka i specjalistka od zwalczania terroryzmu.

Szef CIA David Petraeus w piątek podał się do dymisji przyznając, że wdał się w pozamałżeński romans. Afera wyszła na jaw po postępowaniu FBI związanym z naruszeniem bezpieczeństwa. W czasie śledztwa agenci odkryli e-maile świadczące o romansie Petraeusa z Paulą Broadwell, byłą żołnierką i współautorką jego biografii. "Po trwającym ponad 37 lat małżeństwie wykazałem się bardzo złym przykładem, angażując się w pozamałżeński związek" - napisał szef CIA w oświadczeniu przekazanym mediom w piątek.

"Takie zachowanie jest nie do zaakceptowania, zarówno w roli męża jak i przywódcy organizacji. Tego popołudnia prezydent przyjął moją rezygnację" - dodał.

"Mamy problem" Według "Washington Post", Obama o romansie szefa Agencji Wywiadu dowiedział się dopiero w środę. Petraeus miał zadzwonić do doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego mówiąc, że ma problem i prosząc o spotkanie z prezydentem.

Jego dymisja to pewnego rodzaju szok, bo szef CIA miał dotąd nieskazitelną opinię człowieka uczciwego i honorowego. Sama Broadwell jest dla mediów nieosiągalna, sprawy nie komentują też rzecznicy FBI i CIA.

Okładka książki "All In: The Education of General David Petraeus"

Walentynka dla generała Paula Broadwell ukończyła akademię wojskową w West Point i przez 15 lat służyła w armii.

Ma stopień majora rezerwy. Pracowała jako analityk ds. zwalczania terroryzmu i buntów przeciwko władzy. Była również agentką wywiadu, pracowała dla FBI. Pisywała dla "New York Timesa" i "Boston Globe". Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską. Ma męża i dzieci, z którymi mieszka w Północnej Karolinie. Petraeusa poznała w 2006 roku na Harvardzie, gdzie przygotowywała pracę naukową na temat przywództwa.

Wkrótce mieli rozpocząć wymianę maili, która doprowadziła do pomysłu napisania biografii generała. Wówczas Petraeus zaprosił ją do Afganistanu, gdzie Broadwell spędziła kilka miesięcy, zbierając materiały do książki, którą wydała w styczniu tego roku wraz z Vernonem Loebem. Książka "All in: The Education of General David Petraeus", przez krytyków nazwana została "walentynką dla generała".

Petraeus będzie zeznawał przed komisją Izby Reprezentantów EPA

Co powie żona? Złośliwi twierdzą, że romans zaczął się w Afganistanie podczas porannego joggingu, na który Petraeus czasem zaprasza dziennikarzy. Według amerykańskich mediów, plotki o romansie szefa CIA krążyły w Waszyngtonie od dawna, a sama Broadwell nie kryła podziwu dla generała.

"Nosi maskę przywódcy, ale mnie udało się zobaczyć jego bardziej prywatną stronę. Jest pewny siebie, ale też bardzo empatyczny, współczujący" - pisze w przedmowie do "All in". Na jej profilu na Twitterze można znaleźć też link do artykułu "The Daily Beast" o "życiowych zasadach" Petraeusa. Wpis został zamieszczony 5 listopada. Od tego dnia nie pojawił się żaden inny, a strona internetowa Broadwell została skasowana. Żona Davida Petraeusa, Holly, to asystentka dyrektora w amerykańskim Biurze Ochrony Finansowej Konsumentów. Męża poznała w 1973 roku na akademii w West Point. Mają dwóch synów.

Paula Broadwell Twitter

Petraeus był szefem CIA tylko 14 miesięcy. najkrócej w historii Agencji. Obecnie p.o. dyrektora agencji jest Michael J. Morrel. Media amerykańskie twierdzą, że Obama pozostawi go na tym stanowisku.

Sam Petraeus najprawdopodobniej odpowie za romans karnie, bo obowiązują go przepisy prawa wojskowego, które traktują cudzołóstwo jako przestępstwo.

Autor: jk//mat / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter.com