"Zabójstwo niewinnych osób". Iran potępia atak w Monachium


MSZ Iranu potępiło piątkowy atak w Monachium, którego dokonał 18-letni Niemiec pochodzenia irańskiego. Zamachowiec w centrum handlowym zastrzelił dziewięć osób. Później popełnił samobójstwo.

Iran potępia ten akt i "wyraża solidarność z niemieckim narodem i rządem" - oświadczył rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Bahram Ghassemi, cytowany przez agencje prasowe IRNA i ISNA.

Ghassemi potępił "zabójstwo niewinnych osób, które nie mogły się bronić" i podkreślił, że jedynym rozwiązaniem "jest totalna walka" z terroryzmem.

Najpewniej działał w pojedynkę

W piątek 18-letni Niemiec pochodzenia irańskiego najpierw strzelał z pistoletu w restauracji McDonald's, a potem w centrum handlowym, na terenie którego znajduje się ta restauracja. Później popełnił samobójstwo. Najpewniej działał w pojedynkę.

Według niemieckiej policji na obecnym etapie śledztwa nie można rozstrzygnąć, czy czyn był zamachem terrorystycznym - jak nazwał go prezydent Francji Francois Hollande - czy też raczej wybrykiem szaleńca.

Do strzelaniny w Monachium doszło zaledwie cztery dni po ataku w pociągu pod Wuerzburgiem, także w Bawarii, gdzie 17-letni Afgańczyk zranił pięć osób. Powiązana z dżihadystami agencja prasowa Amak opublikowała następnie nagranie z deklaracją 17-latka, że jest żołnierzem tzw. Państwa Islamskiego.

Autor: tas//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości