Dziennikarz zamordowany, kary zmniejszone. "Wyrok nie spełnia oczekiwań Turcji"

Źródło:
PAP

Wyrok w sprawie zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego "nie spełnia oczekiwań Turcji i opinii międzynarodowej" - uważa rzecznik prezydenta Turcji.

W poniedziałek sąd II instancji w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, skazał na kary po 20 lat więzienia pięciu oskarżonych o zabicie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w konsulacie w Stambule. Oznacza to zmianę wyroku sądu I instancji, który w grudniu 2019 roku orzekł wobec całej piątki kary śmierci.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wyrok skrytykowany został przez rzecznika prezydenta Turcji Fahrettin Altun. Jego zdaniem werdykt taki "nie spełnił oczekiwań Turcji i społeczności międzynarodowej".

"Nadal nie wiemy, gdzie jest ciało Chaszodżdżiego, kto chciał go zabić lub kim byli ludzie, którzy na miejscu pomagali zabójcom - to podważa wiarygodność postępowania sądowego w Arabii Saudyjskiej" - podkreślił Altun. Wezwał saudyjskie władze do współpracy w śledztwie prowadzonym w Turcji.

Proces w sprawie śmierci dziennikarza

Proces w sprawie śmierci Chaszodżdżiego był szeroko krytykowany przez organizacje praw człowieka, według których żaden wyższy rangą saudyjski urzędnik ani nikt podejrzany o zlecenie zabójstwa nie został uznany za winnego. Podważono także niezależność saudyjskiego sądu, natomiast sprawozdawczyni ONZ Agnes Callamard nazwała wyrok "farsą".

Na początku lipca w Stambule rozpoczął się zaoczny proces dwóch byłych doradców saudyjskiego następcy tronu Muhammada ibn Salmana oraz 18 innych Saudyjczyków w związku z zabójstwem Chaszodżdżiego.

Dwóch byłych doradców księcia, Sauda al-Kataniego i Ahmeda al-Asiriego, oskarżono o "podżeganie do morderstwa z premedytacją z zamiarem dręczenia (...)". 18 pozostałym podsądnym postawiono zarzut "dokonania morderstwa z premedytacją z zamiarem dręczenia".

Rijad odmawia Turcji wydania podejrzanych, uważając, że to saudyjskie sądy są właściwe do sądzenia obywateli tego kraju.

Dżamal Chaszodżdżi został zamordowany w saudyjskim konsulacieShutterstock

Śmierć w konsulacie

Współpracujący jako komentator z amerykańskim dziennikiem "Washington Post" Chaszodżdżi był krytykiem panujących w Arabii Saudyjskiej stosunków politycznych. W październiku 2018 roku wszedł do saudyjskiego konsulatu w Stambule w celu odebrania dokumentów potrzebnych mu do zawarcia małżeństwa i od tej pory nikt go więcej nie widział.

Zebrany w ramach międzynarodowego niezależnego dochodzenia materiał dowodowy wskazuje, iż Chaszodżdżiego zamordowali obecni w konsulacie agenci saudyjskich służb specjalnych, którzy następnie wywieźli z Turcji jego pokawałkowane zwłoki. Władze Arabii Saudyjskiej konsekwentnie twierdzą, że nie miały nic wspólnego z tą zbrodnią.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock