Zablokowali Dunaj, bo nie dostali wypłat

Blokada Dunaju odcięła dostęp do rafinerii naftowej w Nowym Sadziewikipedia.org | Denis Barthel

Pracownicy serbskiej firmy transportowej zablokowali w czwartek Dunaj niedaleko Nowego Sadu (północna Serbia), domagając się wypłaty zaległych pensji. Władze musiały zatrzymać żeglugę na tym odcinku, odcinając jeden z ważniejszych w Europie szlaków wodnych.

Pracownicy Dunav Agregati zakotwiczyli statki i barki na środku kanału żeglownego w pobliżu Nowego Sadu, ok. 70 km na północ od Belgradu. Protestujący domagają się zaległych pensji i świadczeń, które nie były wypłacane od ponad sześciu miesięcy.

Blokada odcięła dostęp do rafinerii naftowej w Nowym Sadzie, należącej do największego w Serbii producenta i dostawcy paliw, firmy NIS. Przedsiębiorstwo jest częścią rosyjskiego Gazpromu.

"Nie mamy innego wyjścia"

Czwartkowy protest jest już drugim w tym roku. Do pierwszej blokady z powodu niewypłacania wynagrodzeń doszło w kwietniu.

- Tym razem nie poddamy się. Nie mamy innego wyjścia - powiedział Novica Cvetković, kapitan statku i działacz związkowy. - Chcemy wszystkich zaległych wypłat, bo nie mamy już środków do życia.

Pracownicy obwiniają rząd

Zaprzysiężony w lipcu rząd premiera Ivicy Daczicia z Serbskiej Partii Socjalistycznej nie zdołał powstrzymać narastającego niezadowolenia społecznego spowodowanego kłopotami gospodarczymi i oszczędnościami budżetowymi.

Również w czwartek demonstrowało w centrum Belgradu kilkudziesięciu inżynierów rolnictwa domagających się przyjęcia z powrotem do pracy.

Poprzedni rząd zatrudnił ich ok. 1 600. Ich zadaniem miała być pomoc gospodarstwom, których produkcja spadła o połowę z powodu tegorocznej suszy. Jednak w ubiegłym miesiącu nowy rząd zwolnił ekspertów w ramach wprowadzanych oszczędności.

Autor: zś//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org | Denis Barthel