Z wojskowej bazy zniknęły materiały wybuchowe. Francja boi się zamachów
Link skopiowany do schowka.
Materiały wybuchowe zniknęły z bazy Miramas. Na nagraniu: jak zachować się podczas zamachu?
Źródło: tvn24
180 detonatorów, 40 granatów i nieokreślona liczba materiałów wybuchowych zniknęła z bazy wojskowej w Miramas na południu Francji. Z kolei w miejscowości Arrecife na wyspie Lanzarote, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich, zatrzymano Hiszpankę podejrzaną o rekrutowanie dziewcząt w szeregi Państwa Islamskiego.
Miramas to baza logistyczna dla zagranicznych operacji francuskiego wojska. Zniknięcie materiałów wybuchowych zauważono w poniedziałek, ale dopiero we wtorek informacja ta wyciekła do francuskich mediów.
Prawdopodobna kradzież wzbudziła we Francji obawy przed kolejnym zamachem ze strony islamskich fundamentalistów. Tym bardziej, że zaledwie kilkanaście dni temu miał miejsce atak w Lyonie, gdzie podejrzewany o działanie z pobudek terrorystycznych mężczyzna ściął swojego szefa i próbował wysadzić instalację gazową jednej z fabryk.
Francuzi w pamięci mają też ataki ze stycznia tego roku na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo" i na koszerny sklep w Paryżu, w których zginęło 17 osób.
Aresztowana na Wyspach Kanaryjskich
Niepokój co do możliwych ataków dżihadystów panuje też w Hiszpanii, gdzie we wtorek w miejscowości Arrecife na wyspie Lanzarote, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich, zatrzymano Hiszpankę podejrzaną o rekrutowanie dziewcząt w szeregi Państwa Islamskiego. Zgodnie z oświadczeniem ministerstwa kobieta utrzymywała bezpośrednie kontakty z grupami bojowników IS.Władze Hiszpanii aresztowały w tym roku 46 osób w związku z ich kontaktami z Państwem Islamskim. W dalszym ciągu prowadzone są działania mające na celu zapobieganie rekrutacji młodych muzułmanów w szeregi grup bojowników IS w Iraku i Syrii oraz dokonywanie przez nich ataków terrorystycznych na terytorium Hiszpanii.Jak pisze agencja AFP, hiszpańskich dżihadystów w szeregach IS jest stosunkowo niewielu w porównaniu do setek Francuzów, Brytyjczyków czy Niemców, którzy przyłączyli się do tej organizacji zbrojnej. Mimo to zjawisko to niepokoi władze w Madrycie. Dotyczy ono przede wszystkim hiszpańskich eksklaw Ceuty i Melilli, skąd pochodzi większość hiszpańskich dżihadystów.
Irak. Wojna z dżihadystami
Źródło: Reuters
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
Teraz oglądasz
Tereny kontrolowane przez dżihadystów znacznie się zmniejszyły
Teraz oglądasz
Wywiad z byłym szefem Mosadu (2015 rok)
Teraz oglądasz
Francuska artyleria ostrzeliwuje dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Naloty przy pomocy dronów
Teraz oglądasz
Atak drona dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Ramadi odbite z rąk dżihadystów. To może być przełomowy moment w walce z ISIS
Teraz oglądasz
Ekspansja, stagnacja i regres tak zwanego państwa dżihadu
Teraz oglądasz
Nowa taktyka w walce z IS. Likwidacja celów "wysokiego znaczenia"
Teraz oglądasz
29 czerwca 2014 roku Bagdadi ogłosił w meczecie kalifat
Teraz oglądasz
Ostatnie znane nagranie z Abu Bakrem al-Bagdadim z 2014 roku
Teraz oglądasz
Francuskie wojsko walczy z dżihadystami
Teraz oglądasz
Amerykanie zrzucają bomby na IS w Iraku
Teraz oglądasz
Szyici mszczą się na sunnitach. Zdjęcia satelitarne to potwierdzają