Z czołówki na 47. miejsce. Polska w rankingu wolności prasy i tak przed Włochami

Polska w rankingu wolności prasy i pluralizmu mediów w 2015 rReporters Sans Frontiers

W tegorocznym raporcie organizacji Reporterzy bez Granic (RSF) Polska spadła w rankingu dot. pluralizmu mediów o 29 pozycji i zbliżyła się do standardów reprezentowanych przez media w Ameryce Łacińskiej, Ugandzie czy Kirgistanie. Polska wciąż jednak wyraźnie wyprzedza kilka krajów Unii Europejskiej, m.in. Grecję i Włochy.

Reporterzy bez Granic w krótkim opisie sytuacji dot. wolności prasy w Polsce napisali, że pluralizm mediów jest zagrożony.

Spadek Polski. Kanada na jej miejscu

RSF zwracają uwagę, że "tuż po dojściu do władzy konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość uchwaliło prawo dające rządowi całkowitą władzę w kwestii powoływania i odwoływania szefostwa publicznej telewizji i publicznego radia". "Druga, przygotowywana ustawa ma umożliwić zerwanie kontraktów wszystkich pracowników tych mediów. Komisja Europejska zaniepokojona tym, że jeden z członków UE narusza jej fundamentalne wartości, wytoczyła przeciwko Polsce procedurę kontroli praworządności".

Polska w rankingu uzyskała 23,89 pkt. Dało jej to 47. miejsce na liście 180 ocenionych pod względem wolności prasy krajów świata. W 2015 r. Polska zajmowała 18. miejsce w zestawieniu zbierając zaledwie 12,71 pkt. Miejsce to w tegorocznym rankingu zajmuje Kanada.

Tuż nad Polską - na 45. miejscu - znajduje się w tym roku Francja (23,83 pkt), która zanotowała spadek o siedem pozycji. Z krajów UE podobne oceny uzyskały: Rumunia (49. miejsce), Malta (46.), Słowenia (40.), Wielka Brytania (38.), Litwa (35.), Hiszpania (34.).

Najwyższe noty w rankingu wolności prasy i pluralizmu mediów zanotowały: Finlandia (8,59 pkt), Holandia (8,76), Norwegia (8,79), Dania (8,89) i Nowa Zelandia (10,01).

Z sąsiadów Polski najlepiej prezentuje się Słowacja (12. miejsce i 13,26 pkt) oraz Niemcy (16. miejsce i 14,8 pkt). Czesi zajmują 21. miejsce, Ukraina 107., Rosja 148, a Białoruś 157.

Ogromne problemy mediów we Włoszech i Grecji

Z krajów UE najgorzej wypadły: Bułgaria (113.), Grecja (89.), Włochy (77. miejsce), Węgry (67.) i Chorwacja (63.). We Włoszech sytuacja dziennikarzy jest bardzo trudna. RSF zauważa, że w 2015 r. "aż 30 z 50" członków redakcji dziennika "La Reppublica" znalazło się tymczasowo pod ochroną policji. Dziennikarze spotykają się z pogróżkami (nawet groźbami śmierci) i zdarza się, że są atakowani.

W Grecji, która zanotowała w ostatnich latach spadek aż o 50 pozycji media prawie w całości należą do "kilku baronów", których rząd Alexisa Ciprasa być może jednak pozbawi części wpływów, uchwalił bowiem z początkiem roku nowe prawo medialne - zauważa RSF.

Stany Zjednoczone zajmują w zestawieniu 41. miejsce.

Na szarym końcu rankingu znajdują się kraje arabskie, Afryki Północnej, Rogu Afryki oraz Azji i Dalekiego Wschodu. Wyjątkami w Azji są Tajwan (51.) i Mongolia (60.). Nawet Japonia zajmuje odległe, 72. miejsce w zestawieniu RSF.

Media w większości krajów świata znajdują się we wrażliwej, trudej lub bardzo złej sytuacji - wynika z raport RSFReporters Sans Frontiers

Autor: adso//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reporters Sans Frontiers