"Socjalizm w Chinach wszedł w nową fazę"

Aktualizacja:
Rozpoczął się XIX Zjazd KPCHEPA/HOW HWEE YOUNG/PAP

W Chinach rozpoczął się XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin. Otwierający go prezydent Xi Jinping zaapelował o zwalczanie "prób podważania władzy Komunistycznej Partii Chin" i zaprezentował wizję rozwoju państwa do 2050 roku. Stwierdził też, że Pekin "nie będzie ślepo kopiować modelu innych krajów" oraz, że nigdy nie zgodzi się na niepodległość Tajwanu.

Perspektywy, jakie otwierają się przed Chinami są świetliste, choć wyzwania, którym musimy stawić czoło, są poważne Xi Jinping

Xi Jinping, prezydent, sekretarz generalnym KPCh oraz przewodniczący bardzo wpływowej Centralnej Komisji Wojskowej, przemawiał przez niemal 3,5 godziny. Jak ogłosił, w Chinach powstała nowa filozofia polityczna: "socjalizm o chińskiej charakterystyce na nową erę". Jej fundamentem jest dominacja Komunistycznej Partii Chin we wszystkich obszarach życia.

- Rozwój pozostaje fundamentem i kluczem do (rozwiązania) wszystkich problemów stojących przed Chinami - powiedział delegatom.

Ambitne cele do 2050 roku

Chiński przywódca wyznaczył również ambitne cele na kolejnych 30 lat. Prezentując ponad dwóm tysiącom delegatów w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie swoje sprawozdanie, Xi wspomniał o dwustopniowym planie rozwoju Chin w latach 2020-2050. Rozwinął w ten sposób plan swojego poprzednika Hu Jintao, który zapowiedział pięć lat temu, że Chiny mają do 2020 roku stać się "umiarkowanie zamożnym społeczeństwem we wszystkich aspektach".

- W pierwszej fazie od 2020 do 2035 roku będziemy budować na fundamencie stworzonym przez umiarkowanie zamożne społeczeństwo, a kolejne 15 lat wytężonej pracy sprawi, że dzieło socjalistycznej modernizacji zostanie zasadniczo zrealizowane - powiedział. Jak stwierdził, w ten sposób do 2050 roku Chiny mają zostać państwem o "pionierskich, światowych wpływach".

Rozwojowi kraju ma towarzyszyć umocnienie pozycji Chin na arenie międzynarodowej oraz modernizacja chińskiej armii. Xi zapowiedział, że do 2035 roku modernizacja wojska będzie zasadniczo zakończona, a do połowy XXI wieku chińskie siły zbrojne staną się armią światowej klasy.

Xi Jinping podkreślił, że w modernizacji sił zbrojnych dokonany został "historyczny przełom" i wezwał zarazem, aby umocnić całkowitą kontrolę Partii nad armią.

Prezydent zapewnił, że nawet po umocnieniu swojej pozycji Chiny będą prowadziły "niezależną i pokojową politykę zagraniczną". - Chiny nigdy nie będą dążyć do hegemonii ani prowadzić polityki ekspansjonizmu - powiedział Xi.

Poważne zagrożenia

- Perspektywy, jakie otwierają się przed Chinami, są świetliste, choć wyzwania, którym musimy stawić czoło, są poważne – powiedział Xi.

Do największych zagrożeń przywódca ChRL zaliczył ruchy odśrodkowe i separatyzm w prowincji Sinciang (Xinjang) na zachodzie kraju oraz w Tybecie. - Separatyści chcieliby oderwać te regiony od reszty kraju - ocenił.

Podkreślił, że zasada "jednych Chin" zachowuje swą ważność i nadal będzie stanowić istotę dalszej polityki władz w Pekinie.

- W ciągu ostatnich pięciu lat udało się nam skutecznie zablokować wszelkie próby niepodległościowe Tajwanu - wskazał prezydent Chin. Wykluczył możliwość zaakceptowania przez Pekin niezależności Tajwanu, który ChRL uznaje za zbuntowaną prowincję.

- Nigdy nie pozwolimy, by ktokolwiek, jakakolwiek organizacja czy partia polityczna, w jakimkolwiek czasie i formie odłączyła jakąkolwiek część chińskiego terytorium od Chin - dodał.

W odniesieniu do specjalnych regionów autonomicznych: Hongkongu i Makau, Xi zapewnił, że utrzymana zostanie zasada "jeden kraj, dwa systemy". Jednocześnie jednak podkreślił niezachwianą zwierzchność Pekinu nad administracjami obu tych regionów.

"Korupcja delegitymizuje władzę partii"

Chiński przywódca, dla którego rozpoczynający się w środę zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) jest okazją do umocnienia swej pozycji poprzez uzyskanie mandatu na druga kadencję, zapowiedział w swym wystąpieniu, że "nie będzie żadnego pobłażania dla przypadków korupcji", która obejmuje oraz szersze kręgi partyjne, rządowe i wojskowe. Jak zauważył, "korupcja jest najbardziej destrukcyjnym czynnikiem, który delegitymizuje władzę partii w Chinach".

Jednocześnie prezydent Xi podkreślił, że w tym, co dotyczy gospodarki, decydującą rolę musi odgrywać samoregulacja wynikająca z zasad wolnego rynku i obecności wielu aktorów w gospodarce.

- Tylko to pozwoli poprawić wydajność i zapewnić trwały rozwój krajowi – powiedział.

"Chiny nie będą kopiować innych krajów"

Rozpoczynający się w środę XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) będzie trwał tydzień, do 24 października. Na czas trwania obrad wzmocniono środki ostrożności i nasilono monitorowanie dysydentów w całych Chinach.

- Zjazd wytyczy nową strategię rozwoju na kolejnych pięć lat, kontynuując reformy strukturalne, z których wykluczone jest przyjęcie systemu wielopartyjnego - podkreślił rzecznik zjazdu Guo Zheng. Stwierdził również, że "strukturalnej reformy politycznej nie można zrobić z dnia na dzień". - Chiny nie będą na ślepo kopiować ani powielać modelu innych krajów - powiedział dziennikarzom.

Oczekuje się, że zjazd umocni władzę prezydenta Chin, który zostanie na drugą kadencję przywódcą KPCh i będzie nadal dominować w chińskiej polityce przez kolejnych pięć lat albo i dłużej, praktycznie nie mając żadnej opozycji.

Sprawdzian siły Xi Jinpinga

Przemówienie Xi, który jest najpotężniejszym chińskim przywódcą od dziesięcioleci, omawiające główne osiągnięcia ostatniej pięciolatki i wytyczające partyjne priorytety na następną, uważane jest przez ekspertów za sprawdzian jego siły. Oczekuje się, że polityczna teoria Xi zostanie włączona do statutu partii, podobnie jak było w przypadku jego poprzedników Mao Zedonga czy Deng Xiaopinga.

Konkretne decyzje zatwierdzone podczas zjazdu, w tym nowy skład siedmioosobowego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh, zostaną zaprezentowane jednak dopiero po zakończeniu zjazdu. Wówczas okaże się, czy kierujący kampanią antykorupcyjną Wang Qishan, uważany za wiernego stronnika Xi, pozostanie w Komitecie, mimo że przekroczył już nieformalny wiek emerytalny 68 lat.

Ogłoszony zostanie również skład nowego Komitetu Centralnego oraz jego Biura Politycznego, a także obsada wielu kluczowych stanowisk w sferze polityki gospodarczej i wojskowej, w tym wiceprzewodniczących Centralnej Komisji Wojskowej i prezesa Ludowego Banku Chin.

Autor: kc,mm\mtom / Źródło: PAP, Reuters, South China Morning Post

Źródło zdjęcia głównego: EPA/HOW HWEE YOUNG/PAP

Tagi:
Raporty: