Przywódca Turcji reaguje na wysadzenie tamy. "Ankara jest gotowa odegrać swoją rolę"

Autor:
tas
/ prpb
Źródło:
PAP

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan proponuje utworzenie międzynarodowej komisji w celu zbadania przyczyn i konsekwencji zniszczenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce - poinformowało biuro tureckiego przywódcy. W tej sprawie Erdogan rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Można zastosować metodę negocjacyjną, podobną do tej wykorzystywanej w kontekście korytarza zbożowego przez Morze Czarne, aby wyjaśnić problem zniszczonej we wtorek tamy i przeprowadzić śledztwo w tej sprawie - przekazała agencja Anatolia.

Wedle sugestii prezydenta Erdogana taka komisja, podobnie jak w przypadku inicjatywy zbożowej wynegocjowanej z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 roku, powinna składać się z delegatów z Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Ankara jest gotowa odegrać swoją rolę w wypracowaniu pokoju między Moskwą a Kijowem - zapewnił Recep Tayyip Erdogan.

Prezydent Zełenski napisał na Twitterze, że rozmawiał w środę ze swoim tureckim odpowiednikiem o "humanitarnych i środowiskowych konsekwencjach rosyjskiego aktu terroru w hydroelektrowni w Nowej Kachowce".

Zełenski stwierdził również, że "głos Turcji ma znaczenie, jeśli chodzi o wycofanie się sił okupacyjnych z ukraińskiego terytorium".

Wysadzenie zapory w Nowej Kachowce

Władze Ukrainy poinformowały we wtorek, że Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Rosja nie przyznaje się do odpowiedzialności za zniszczenie zapory. Prezydent Erdogan rozmawiał także w środę z Władimirem Putinem o sprawie zniszczenia tamy, podkreślając potrzebę przeprowadzenia pilnego śledztwa.

Na terenach dotkniętych kataklizmem uratowano dotychczas ponad 1,7 tys. osób. Woda zniszczyła tam ponad 1,9 tys. budynków mieszkalnych w 20 miejscowościach. Większość zalanych obszarów znajduje się obecnie pod kontrolą rosyjskich okupantów. Utonęło wiele zwierząt domowych i gospodarczych, zginęły niemal wszystkie zwierzęta z ogrodu zoologicznego w Nowej Kachowce.

Władze Ukrainy podkreślają, że wysadzenie hydroelektrowni jest katastrofą ekologiczną na skalę "niespotykaną w Europie od dziesięcioleci".

Zapora w Nowej KachowceGOOGLE MAPS
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GOOGLE MAPS

Tagi:
Raporty: