"Mam nadzieję, że da pan sobie z tym spokój". Wypłynęła notatka po spotkaniu z Trumpem


W lutym prezydent Donald Trump poprosił ówczesnego szefa FBI Jamesa Comeya o zamknięcie dochodzenia w sprawie kontaktów swojego byłego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna z przedstawicielami Rosji - poinformował we wtorek dziennik "New York Times".

"NYT" powołuje się na notatkę Comeya ze spotkania z Trumpem. Jej istnienie potwierdziła także Agencja Reutera.

- Mam nadzieję, że da pan sobie z tym spokój - miał, jak wynika z notatki, powiedzieć Donald Trump do Jamesa Comeya.

Notatka Comeya miała powstać natychmiast po spotkaniu w Gabinecie Owalnym dzień po tym, jak Flynn został zdymisjonowany.

Rzeczniczka FBI nie chciała komentować sprawy.

"New York Times" pisze, że notatka to najwyraźniejszy jak na razie dowód na to, że prezydent USA próbował bezpośrednio wpływać na śledztwa Departamentu Sprawiedliwości i FBI w sprawie związków swoich współpracowników z Rosją.

Według gazety podczas tej samej rozmowy Donald Trump miał także powiedzieć Jamesowi Comeyowi, by ten rozważył próbę więzienia dziennikarzy za publikowanie przez nich informacji niejawnych. Słowa te miały paść, gdy prezydent USA zaczął wyrażać swoje niezadowolenie z przecieków, które trafiają do mediów.

9 maja prezydent Donald Trump niespodziewanie odwołał Jamesa Comeya ze stanowiska dyrektora FBI.

Biały Dom zaprzecza

Na informację dziennika "New York Times" natychmiast zareagowała administracja prezydencka. "Donald Trump nigdy nie prosił o wstrzymanie jakiegokolwiek dochodzenia, także w sprawie Flynna" - oświadczył Biały Dom.

Natomiast wielokrotnie prezydent zapewniał, że Flynn to "przyzwoity człowiek" i że nic złego nie uczynił - podkreślił Biały Dom.

Michael Flynn ustąpił w lutym ze stanowiska doradcy prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego, gdyż wyszło na jaw, że jeszcze przed objęciem przez Trumpa urzędu prezydenta rozmawiał z rosyjskim ambasadorem w USA Siergiejem Kislakiem o amerykańskich sankcjach wobec Rosji.

Flynn, emerytowany generał piechoty morskiej i były dyrektor Agencji Wywiadu Ministerstwa Obrony USA, funkcję prezydenckiego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego sprawował zaledwie trzy tygodnie i trzy dni - najkrócej w historii.

Autor: pk,mm//now/jb / Źródło: PAP, Reuters, nytimes.com

Tagi:
Raporty: