Wymiana więźniów między Iranem a USA. Uwolniony m.in. korespondent "Washington Post"

Aktualizacja:

Władze Iranu uwolniły w sobotę czterech więźniów mających podwójne amerykańsko-irańskie obywatelstwo, w tym korespondenta "Washington Post" w Teheranie Jasona Rezaiana w ramach wymiany z USA. Poza nimi zwolniony został również amerykański student. Według agencji Reutera, USA mają zwolnić ośmiu Irańczyków.

Jak podała agencja prasowa Fars, z irańskich zakładów karnych zwolniono dziennikarza Jasona Rezaiana, byłego żołnierza piechoty morskiej USA Amira Hekmatiego, pastora Saida Abediniego oraz Nosratollaha Chosraviego. Władze amerykańskie przekazały, że zwolniono również piątego Amerykanina, studenta Matthew Trevithicka. Jego uwolnienie potwierdziła również rodzina.

Wymiana więźniów

Według agencji prasowej IRNA w ramach wymiany więźniów władze Stanów Zjednoczonych uwolnią siedmiu Irańczyków, którzy obecnie odsiadują wyroki w amerykańskich zakładach karnych. Jak poinformował przedstawiciel władz USA, chodzi o siedmiu Irańczyków, z których sześciu ma podwójne obywatelstwo. Z kolei agencja Reutera przekazała, że uwolnionych za zostać ośmiu Irańczyków.

Trzech więźniów, Bahram Mechanic, Tooraj Faridi i Khosrow Afghahi zostało już ułaskawionych przez prezydenta USA, Baracka Obamę.

Oczekiwany ws. programu nuklearnego

Informacja o wymianie więźniów nadeszła, gdy oczekiwane było ogłoszenie przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) raportu potwierdzającego, że Iran realizuje lipcowe porozumienie w sprawie programu nuklearnego. W sobotę wieczorem szef MAEA potwierdził, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry i szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif udali się wcześniej w sobotę do Wiednia, gdzie ma swą siedzibę MAEA, żeby ogłosić wejście w życie porozumienia zawartego w lipcu między Iranem a sześcioma mocarstwami (USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami).

Porozumienie zobowiązuje Iran do całkowitej rezygnacji z ewentualnych planów budowy bomby atomowej. W zamian za takie zobowiązanie Zachód zgodził się stopniowo znosić swoje sankcje gospodarcze wobec Iranu.

Autor: js//rzw / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości