W elektrowni w rafinerii w syryjskim Baniyas doszło do wycieku, a olbrzymia plama ropy naftowej zmierza teraz w kierunku Cypru. Syryjskie władze nie poinformowały, ile ropy mogło trafić do morza. Jak podają media, plama ma wielkość około 800 kilometrów kwadratowych.
Syryjskie media państwowe poinformowały w zeszłym tygodniu, że doszło do wycieku ze zbiornika, który znajduje się w rafinerii ropy naftowej w Baniyas, położonym nad Morzem Śródziemnym. Region ten jest kontrolowany przez władze w Damaszku.
Na zdjęciach satelitarnych widać, że plama rozprzestrzeniła się na północ wzdłuż wybrzeża Syrii, zanim przesunęła się na zachód w kierunku Cypru - podaje BBC. CNN pisze, że plama ma wielkość około 800 kilometrów kwadratowych.
We wtorek gazeta "Cyprus Mail" podała, powołując się na własne źródła, że plama zbliżyła się do przylądka Andrzeja Apostoła na północnym krańcu Cypru, zmienił się jednak prąd i ropa cofnęła się w kierunku syryjskiego wybrzeża.
Wsparcie od Turcji
Władze Tureckiej Republiki Cypru Północnego (uznawane jedynie przez Ankarę) poinformowały, że podejmują "wszelkie niezbędne środki, by zapobiec szkodom ekologicznym" i zapowiedziały, że otrzymają wsparcie od Turcji, która ma wysłać dwa statki, by pomóc w zbieraniu ropy z powierzchni wody.
Turecki wiceprezydent Fuat Oktay powiedział agencji Anatolia, że rząd w Ankarze "zmobilizuje wszystkie dostępne środki, by zapobiec przekształceniu się wycieku ropy w katastrofę ekologiczną".
Cypr położony jest we wschodniej części Morza Śródziemnego, 40 km na południe od Turcji. Jest podzielony na uznawaną na arenie międzynarodowej Republikę Cypryjską (RC) i uznawaną jedynie przez Ankarę Turecką Republikę Cypru Północnego (TRCP). Podział nastąpił w 1974 roku w wyniku interwencji armii tureckiej w odpowiedzi na zamach stanu, przeprowadzony przez grecko-cypryjskich nacjonalistów.
Władze mówią o wypadku
Rząd Syrii poinformował wcześniej, że doszło do przypadkowego wycieku ze zbiornika (media informowały, że miał pojemność 15 tysięcy ton) w elektrowni Baniyas, nie precyzując, ile ropy mogło trafić do morza.
Źródło: BBC