Ukraińcy walczą 101 dni. Jakie straty zadali Rosjanom?

Źródło:
PAP

Trwa 101. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W tym czasie Rosjanie, według ukraińskiego sztabu generalnego, stracili około 31 050 żołnierzy, 1376 czołgów i niemal 3,4 tysięcy pojazdów opancerzonych. Brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformował tymczasem, że rosyjskie postępy w Donbasie spowodowane są nasileniem się ataków lotnictwa na ukraińskie pozycje. 

W sumie rosyjskie straty od początku inwazji sztab w Kijowie ocenił w sobotę na około 31 050 żołnierzy, 1376 czołgów, 3379 pojazdów opancerzonych, 680 systemów artylerii, 207 wyrzutni wieloprowadnicowych, 95 systemów przeciwlotniczych, 210 samolotów, 175 śmigłowców, 540 bezzałogowców, 2337 samochodów i cystern oraz 13 jednostek pływających.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Bilans ostatniej doby to około 100 żołnierzy, dziewięć rosyjskich czołgów i 13 pojazdów opancerzonych, a także pięć zestawów artyleryjskich i pięć dronów - podał ukraiński sztab generalny.

Postępy Rosjan w Donbasie. Z czego wynikają?

W codziennej aktualizacji danych wywiadowczych brytyjski resort obrony wskazał, że "rosyjska aktywność powietrzna nad terenami w Donbasie, o które toczy się walka, nadal jest wysoka, a rosyjskie samoloty przeprowadzają uderzenia z wykorzystaniem zarówno amunicji kierowanej, jak i niekierowanej". "Niezdolność Rosji do unieszkodliwienia lub zniszczenia ukraińskich systemów strategicznej obrony powietrznej w pierwszych dniach konfliktu ograniczyła jej możliwości zapewnienia taktycznego wsparcia lotniczego dla lądowych elementów manewrowych, co przyczyniło się do niepowodzenia w natarciu na Kijów" - napisano.

"W efekcie rosyjskie działania powietrzne w dużej mierze ograniczały się do głębokich uderzeń z wykorzystaniem pocisków manewrujących wystrzeliwanych z powietrza i z lądu, mających na celu zakłócenie przewozu ukraińskich posiłków i zaopatrzenia. Same te uderzenia nie wywarły jednak znaczącego wpływu na konflikt, a rosyjskie zapasy precyzyjnych pocisków kierowanych zostały prawdopodobnie znacznie uszczuplone" - dodano.

"Po przeniesieniu operacyjnego nacisku do Donbasu, Rosja mogła zwiększyć wykorzystanie lotnictwa taktycznego do wsparcia postępującego natarcia, łącząc ataki lotnicze i zmasowany ostrzał artyleryjski w celu uzyskania przytłaczającej siły ognia. Połączone użycie uderzeń lotniczych i artyleryjskich było kluczowym czynnikiem ostatnich sukcesów taktycznych Rosji w tym regionie. Zwiększone użycie niekierowanej amunicji doprowadziło do rozległych zniszczeń obszarów zabudowanych w Donbasie i prawie na pewno spowodowało znaczne szkody uboczne i ofiary wśród ludności cywilnej" - wskazano

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: