Rosyjscy żołnierze giną na potęgę w Ukrainie. "Siły zbrojne Rosji nie liczą się z życiem ludzkim"

Źródło:
PAP, ISW

Szef planowania w dowództwie Estońskich Sił Obronnych przekazał, że straty osobowe w ukraińskiej armii są kilkakrotnie mniejsze od strat rosyjskich. Kijów podaje, że od początku wojny w Ukrainie Rosjanie stracili ponad 300 tysięcy żołnierzy. "The Economist" oszacował, że w tym czasie zginęło około 70 tysięcy ukraińskich żołnierzy. - Siły zbrojne Rosji nie liczą się z życiem ludzkim, podczas gdy dla sił ukraińskich życie ludzkie jest bardzo ważne - wyjaśnił estoński pułkownik.

Kijów ocenił, że od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę w lutym 2022 roku Rosja straciła w Ukrainie ponad 300 tysięcy żołnierzy. "The Economist" oszacował, że w tym czasie zginęło około 70 tysięcy ukraińskich żołnierzy, a 120 tysięcy zostało rannych.

- Oczywiście straty po stronie ukraińskiej są duże, ale po stronie rosyjskiej znacznie większe. Największe straty ponosi strona atakująca. I to po części wynika z wyboru taktyki. Siły zbrojne Rosji nie liczą się z życiem ludzkim, podczas gdy dla sił ukraińskich życie ludzkie jest bardzo ważne - wyjaśnił pułkownik Mark.

CZYTAJ TEŻ: Rosja może tracić nawet tysiąc żołnierzy dziennie w walce o Awdijiwkę

Pułkownik Janno Mark, szef planowania w dowództwie Estońskich Sił Obronnych (EDF), cytowany w poniedziałek przez telewizję ERR powiedział, że wojska rosyjskie skupiają się na tym, by uniemożliwić Ukrainie przejęcie kontroli nad kolejnymi przyczółkami w okolicy rzeki Dniepr i wykluczyć możliwość sprowadzenia tam dodatkowych żołnierzy.

- Straty Rosjan są tam bardzo duże - podkreślił. - W tym czterotygodniowym okresie szacuje się je na około 3500 żołnierzy, w tym rannych i zabitych. Zmusiło to rosyjskie dowództwo do przekierowania w ten rejon jednostek z innych frontów - zauważył pułkownik.

Skuteczny atak ukraińskich wojsk w rejonie Awdijiwki

Siły ukraińskie przeprowadziły skuteczny atak w rejonie Awdijiwki w pobliżu okupowanego Doniecka i ruszyły dalej - przekazał w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Według doniesień sztabu generalnego w Kijowie w ciągu ostatniej doby na froncie doszło do 46 starć z rosyjską armią.

"W rejonie Awdijiwki okupanci nie ustają w próbach otoczenia miasta. Nasi żołnierze utrzymują obronę" - podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Kontrofensywa Ukrainy bez oczekiwanego sukcesu

Dowódca dodał, że trwająca od około pięciu miesięcy kontrofensywa Ukrainy nie przyniosła oczekiwanego sukcesu. Zaznaczył, że wojna weszła w fazę statycznych walk pozycyjnych obliczonych na wyniszczenie przeciwnika.

- Jest wiele przyczyn, które doprowadziły do tej sytuacji. Jedną z nich jest z pewnością zachodnia pomoc wojskowa, która być może wystarczyła, aby utrzymać Ukrainę w stanie wojny, ale już nie na to, by osiągnęła ona zdecydowany sukces - ocenił Mark.

Autorka/Autor:ek / prpb

Źródło: PAP, ISW