Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Kijowie. Zbigniew Rau nieobecny

Źródło:
PAP, tvn24.pl, "New York Times"
Zwarycz: dla nas kwestia solidarności i jedności wolnego świata jest sprawą egzystencjalną
Zwarycz: dla nas kwestia solidarności i jedności wolnego świata jest sprawą egzystencjalnąTVN24
wideo 2/21
Zwarycz: dla nas kwestia solidarności i jedności wolnego świata jest sprawą egzystencjalnąTVN24

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau jest nieobecny na spotkaniu szefów resortów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, które w poniedziałek odbywa się w Kijowie. Polskę reprezentuje podsekretarz stanu w MSZ Wojciech Gerwel. "Zwołuję dziś ministrów spraw zagranicznych UE do Kijowa na pierwsze w historii spotkanie wszystkich 27 państw członkowskich poza UE. Przyszłość Ukrainy leży w UE" - pisał w poniedziałek rano szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

W Kijowie rozpoczęło się w poniedziałek rano spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej, którzy omawiają wsparcie dla walczącej z agresją Rosji Ukrainy oraz plany formuły pokojowej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Jak podał "New York Times", w spotkaniu udział bierze 23 szefów resortów spraw zagranicznych i czterech innych przedstawicieli dyplomacji państw UE.

Polskę na spotkaniu reprezentuje podsekretarz stanu w MSZ Wojciech Gerwel.

Nieobecny w Kijowie jest minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który według doniesień w zeszłym tygodniu miał przechodzić zakażenie koronawirusem. W niedzielę jednak był obecny na konwencji PiS w katowickim Spodku, a w poniedziałkowe popołudnie według zapowiedzi miał wziąć udział w sesji otwierającej Warszawską Konferencję Wymiaru Ludzkiego OBWE.

Redakcja tvn24.pl zwróciła się do MSZ o powody nieobecności Zbigniewa Raua na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Kijowie. Do czasu publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

"Pierwsze w historii spotkanie wszystkich 27 państw członkowskich poza Unią Europejską"

Przed obradami w Kijowie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wyjaśnił, że takie spotkania określane są jako nieformalne, gdyż odbywają się poza Unią Europejską i są swego rodzaju debatami, które pozwolą poznać sytuację związaną z wojną w Ukrainie oraz omówić kontynuację wsparcia dla tego kraju.

- Będziemy również omawiali formułę pokojową prezydenta Zełenskiego, by zebrać więcej wsparcia na całym świecie – powiedział dziennikarzom w kuluarach spotkania.

O naradzie szefów MSZ państw UE Borell poinformował także na platformie X (dawniej Twitter).

"Zwołuję dziś ministrów spraw zagranicznych UE do Kijowa na pierwsze w historii spotkanie wszystkich 27 państw członkowskich poza UE. Przyszłość Ukrainy leży w UE" – napisał szef unijnej dyplomacji.

Szefowa MSZ Francji: Paryż będzie wspierał Ukrainę na jej drodze do UE

Szefowa MSZ Francji Catherine Colonna oświadczyła w poniedziałek w Kijowie, że Paryż będzie towarzyszyć Ukrainie na jej drodze do Unii Europejskiej. "Francja będzie z Ukrainą na długo, będzie jej towarzyszyć do końca na drodze do Europy, tak więc wysyłam Rosji jasny sygnał, że nie ma co liczyć na to, że się zmęczymy (wsparciem dla Ukrainy - red.)" - powiedziała minister, cytowana przez portal Ukrinform.

Zapewniła, że nie chodzi o wsparcie symboliczne, a o trwałe wysiłki na szczeblu dyplomatycznym i politycznym.

Jak zaznaczyła, Paryż pracuje nad specjalnym planem wsparcia dla Ukrainy. "Bardzo aktywnie pracujemy w ostatnich tygodniach nad określeniem i naszkicowaniem wsparcia, które zapewnimy na długi termin - 3-5 lat. Jest to wsparcie gospodarcze, humanitarne, wojskowe i pomoc w odbudowie kraju" - powiedziała minister.

W podobnym tonie wypowiedziała się szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock, która oświadczyła, że "przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej". - UE to wspólnota wolności i wkrótce rozszerzy się ona od Lizbony do Ługańska - dodała minister. Zapewniła, że partnerzy europejscy będą nadal wspierać Ukrainę, by jej obywatele "mogli znowu żyć w pokoju i wolności".

Szef MSZ Danii: weźmiemy udział w obudowie Mikołajowa, otworzymy tam biuro naszej ambasady

Dania otworzy biuro swojej ambasady w Mikołajowie, ważnym porcie na południu Ukrainy - podał w poniedziałek portal Suspilne, powołując się na szefa duńskiego MSZ Larsa Lokke Rasmussena.

- Wzięliśmy na siebie szczególną odpowiedzialność za odbudowę Mikołajowa oraz regionu mikołajowskiego i od początku tego tygodnia będziemy mieć pełnowartościowe biuro w Mikołajowie - powiedział Rasmussen w kuluarach spotkania w Kijowie ministrów spraw zagranicznych państw UE.

Minister wyjaśnił, że o uruchomienie biura zwrócił się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Dania zadeklarowała wcześniej, że dołączy się do powojennej odbudowy Mikołajowa, który ucierpiał w trakcie rosyjskich bombardowań. Rząd w Kopenhadze przekaże środki na odbudowę infrastruktury komunalnej w tym mieście. W styczniu br. w Mikołajowie gościła premier Danii Mette Frederiksen. W kolejnych miesiącach Dania przekazała materiały budowlane i sprzęt do oczyszczania wody. Trwają prace nad projektami odbudowy zniszczonych budynków w Mikołajowie.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: PAP, tvn24.pl, "New York Times"

Tagi:
Raporty: