Ukraińskie media: rosyjskie siły i sprzęt przy granicy Białorusi i Ukrainy. Zdjęcie satelitarne

Źródło:
Ukrainska Prawda, PAP
Zarembiuk: Łukaszenka udostępnił terytorium Białorusi przeciwko woli naszego narodu
Zarembiuk: Łukaszenka udostępnił terytorium Białorusi przeciwko woli naszego naroduTVN24
wideo 2/23
Zarembiuk: Łukaszenka udostępnił terytorium Białorusi przeciwko woli naszego naroduTVN24

Portal Ukrainska Prawda pokazał zdjęcie satelitarne przedstawiające białoruskie lotnisko wojskowe Ziabrówka pod Homelem. Podał, że gromadzą się tam rosyjskie wojska. Na fotografii wykonanej przez amerykański ośrodek Planet Labs widać sprzęt wyglądający na wojskowy. Generał Ołeksji Hromow ze Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy powiedział, że na terytorium Białorusi trwa rozmieszczanie "jednostek lotniczych, jednostek innych rodzajów wojsk, sił zbrojnych Rosji".

Powołując się na źródła z obwodu homelskiego, Ukrainska Prawda podała, że rosyjski sprzęt wojskowy i siły zgromadziły się w Ziabrówce półtora tygodnia temu. Dla porównania pokazano zdjęcie z 24 sierpnia i 16 października. "Rosjanie są tam od wiosny, ale w ograniczonej liczbie. Dostęp do Ziabrówki jest nadal ograniczony. Teraz jest więcej sprzętu i ludzi" - czytamy.

"Na zdjęciach satelitarnych widać, że na terenie lotniska wzrosła liczba ciężarówek wojskowych, powiększył się teren obozu wojskowego, widoczna jest obecność rakiet przeciwlotniczych S-300 i S-400" - opisało fotografię satelitarną ukraińskie Radio Swoboda.

Generał Hromow: rozmieszczane jednostki lotnicze, wojska rosyjskie

Przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Ołeksij Hromow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, powiedział, że na terytorium Białorusi trwa rozmieszczanie "jednostek lotniczych, jednostek innych rodzajów wojsk, sił zbrojnych Rosji" na lotniskach i w obiektach infrastruktury wojskowej, między innymi tych, które przekazano pod pełną kontrolę armii Rosji.

Ocenił też, że na Białorusi trwają przygotowania do potajemnej mobilizacji. - Jednocześnie Białoruś nadal udostępnia swoje terytorium do wystrzeliwania rakiet i dronów - dodał. Na lotniskach Białoruś rozlokowała samoloty MiG-31, które mogą być uzbrojone w pociski manewrujące typu Kalibr - mówił generał.

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: Ukrainska Prawda, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google

Tagi:
Raporty: