Pierwsza wizyta nowego brytyjskiego premiera w Ukrainie

Autor:
akw//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Spotkanie Rishiego Sunaka i Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie
Spotkanie Rishiego Sunaka i Wołodymyra Zełenskiego w Kijowietwitter.com/RishiSunak
wideo 2/35
twitter.com/RishiSunakSpotkanie Rishiego Sunaka i Wołodymyra Zełenskiego

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. - Dziękuję panu premierowi za pełne wsparcie Ukrainy i za owocny dialog, który prowadziliśmy dzisiaj. Przedyskutowaliśmy różnorodne kwestie, ważne dla obu naszych krajów i dla bezpieczeństwa światowego - mówił ukraiński przywódca na wspólnej konferencji. W tym dniu ogłoszono, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 50 milionów funtów.

Zarówno prezydent Wołodymyr Zełenski, jak i premier Rishi Sunak opublikowali nagranie ze spotkania w stolicy Ukrainy. "Wielka Brytania wie, czym jest walka o wolność" - napisał szef brytyjskiego rządu, zapewniając Zełenskiego o wsparciu jego kraju.

Zdjęcie z 19 listopada
Rishi Sunak spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim w KijowieZdjęcie z 19 listopadapresident.gov.ua

Zełenski podziękował Sunakowi za wsparcie. "Mając u boku przyjaciół takich jak pan, jesteśmy pewni naszego zwycięstwa. Oba nasze narody wiedzą, co to znaczy stać w obronie wolności" - napisał.

- Dziękuję panu premierowi za pełne wsparcie Ukrainy i za owocny dialog, który prowadziliśmy dzisiaj. Przedyskutowaliśmy różnorodne kwestie, ważne dla obu naszych krajów i dla bezpieczeństwa światowego. Poinformowałem pana premiera o skutkach rosyjskich ataków rakietowych. Na dzisiaj uszkodziły 50 procent ukraińskiego systemu elektroenergetycznego. To nie jest ostatnia zbrodnia rosyjska. To odzwierciedlenie cynicznej rosyjskiej polityki antyludzkiej, antyeuropejskiej - mówił Zełenski na wspólnej konferencji.

Zdjęcie z 19 listopada
Rishi Sunak i Wołodymyr Zełenski w KijowieZdjęcie z 19 listopadapresident.gov.ua

Wielka Brytania przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej

Sunak z kolei zapewniał Zełenskiego: - Wielka Brytania będzie wspierać was, dopóki Ukraina nie osiągnie należnego jej pokoju i bezpieczeństwa, a wówczas będziemy wspierać was w odbudowie kraju. Odwaga narodu ukraińskiego jest inspiracją dla świata. W przyszłości będziemy opowiadać o waszej historii naszym wnukom. Wcześniej w oświadczeniu premier zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 50 milionów funtów. Oprócz 125 działek przeciwlotniczych będą to technologie takie jak radar, pozwalające na przeciwdziałanie atakom dronów. "Zwiększamy wsparcie humanitarne przed zbliżającą się mroźną i ciężką zimą" - napisano również w oświadczeniu.

Na konferencji Sunak zapowiedział także szkolenia dla lekarzy wojskowych i inżynierów i przekazanie wyposażenia zimowego dla żołnierzy ukraińskich. Wielka Brytania przekaże także Ukrainie pomoc humanitarną o wartości ponad 16 milionów funtów.

Zapewnił, że Wielka Brytania uważa za zaszczyt, że będzie gospodarzem konferencji w przyszłym roku poświęconej odbudowie Ukrainy. - Mamy nadzieję, że będziemy mogli zakończyć tę barbarzyńską wojnę i zapewnić sprawiedliwy pokój, gdzie panować będą rządy prawa, a ci, którzy dopuścili się zbrodni, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - powiedział brytyjski premier.

Zdjęcie z 19 listopada
Spotkanie delegacji ukraińskiej i brytyjskiej w KijowieZdjęcie z 19 listopadapresident.gov.ua

Johnson był w Kijowie trzykrotnie

Rishi Sunak kontynuuje wspieranie Wołodymyra Zełenskiego, jakie okazywał Ukrainie premier Boris Johnson. Był on w Kijowie trzykrotnie: 9 kwietnia, 17 czerwca i 24 sierpnia. Kierująca brytyjskim rządem przez 45 dni Liz Truss nie zdążyła pojechać na Ukrainę.

Wołodymyr Zełenski i Boris Johnson w KijowieZdjęcie z 17 czerwcapresident.gov.ua
Wołodymyr Zełenski i Boris Johnson w KijowieZdjęcie z 9 kwietniat.me/s/V_Zelenskiy_official

Sunak objął urząd premiera Wielkiej Brytanii pod koniec października. Zełenski był pierwszym zagranicznym przywódcą, z którym rozmawiał w nowej roli.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości