Ukraińskie siły: zmasowany rosyjski atak odparty, wszystkie pociski manewrujące zestrzelone

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Odpalenie pocisku Kindżał. Nagranie archiwalne
Odpalenie pocisku Kindżał. Nagranie archiwalne MO Rosji
wideo 2/3
Odpalenie pocisku Kindżał. Nagranie archiwalne MO Rosji

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 518 dni. Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk poinformował, że siły ukraińskie odparły rosyjski zmasowany atak rakietowy. Zestrzelono wszystkie 36 pocisków manewrujących, którymi zaatakowali Rosjanie. "Mieliśmy niełatwy dzień, ale dzięki kolektywnym działaniom wszystkich obrońców nieba odparliśmy ten atak! Wszystkim dziękuję!" - poinformował Ołeszczuk. Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat powiedział w telewizji ukraińskiej, że do ataku siły rosyjskie użyły różnych typów broni, ale głównie rakiet manewrujących wystrzelonych z 12 bombowców strategicznych Tu-95M z okolic Morza Kaspijskiego. Stwierdzono też obecność w przestrzeni powietrznej Rosji myśliwców MiG-31K. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:13

    Zastępca sekretarza generalnego ONZ Chaled Chiari uznał ostatnie ataki wojsk rosyjskich za katastrofalny zwrot w wojnie na Ukrainie. W środę na forum Rady Bezpieczeństwa wypowiadał się m.in. na temat dewastacji przez siły rosyjskie obiektów sakralnych i kulturalnych.

  • 3:42

    Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un spotkał się w środę z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, który przebywa z wizytą w tym kraju z misją zacieśnienia wzajemnych relacji - poinformowała oficjalna agencja prasowa KCNA. Kim spotkał się także z wysłannikiem Pekinu Li Hongzhongiem

    Według KCNA Szojgu wręczył Kimowi list od Władimira Putina. Kim podziękował Putinowi za wysłanie delegacji wojskowej pod przewodnictwem Szojgu podkreślając, że spotkanie "pogłębiło strategiczne i tradycyjne stosunki między KRLD i Rosją".

  • 3:14

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 2:25

    Rosja i Korea Północna planują zacieśnienie współpracy obronnej – powiedział w środę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu po rozmowie w Pjongjangu ze swoim północnokoreańskim odpowiednikiem.

  • 1:12

    Ukraińskie wojsko pod Charkowem

    Ukraińskie wojsko pod Charkowem

    Ukraińskie wojsko pod Charkowem

  • 0:48

    Putin i Łukaszenka chcą zdestabilizować Polskę wykorzystując kwestie dawnych polskich kresów i zaszłości historycznych, kwestionując polskość ziem zachodnich określając je jako "ofiarowane przez Stalina jako dar” i oskarżając Warszawę o chęć przejęcia części Ukrainy – pisze w czwartek dziennik "Le Figaro".

  • 22:49

    Prezydent USA Joe Biden polecił w ostatnich dniach swojej administracji rozpoczęcie dzielenia się zgromadzonymi dowodami na temat rosyjskich zbrodni wojennnych z Międzynarodowym Trybunałem Karnym - podał w środę "New York Times". Według dziennika, dotychczas współpraca z MTK była blokowana przez Pentagon.

    Jak pisze "NYT", mimo że Biały Dom nie ogłosił dotąd tej decyzji publicznie, zaczął o tym we wtorek informować kongresmenów, rozstrzygając w ten sposób wewnętrzny spór w administracji.

    Według źródeł dziennika, mimo że administracja chwaliła działania MTK i wydanie przez niego nakazu aresztowania Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej, to za kulisami w Białym Domu toczyła się intensywna debata czy USA powinny dzielić się posiadanymi informacjami z Trybunałem.

    "Za" opowiadały się Departament Stanu i Departament Sprawiedliwości, jednak sprawę blokował Pentagon, który obawiał się, że stworzy to precedens otwierający furtkę dla ścigania amerykańskich wojskowych w przyszłości. Ani Rosja, ani USA nie są bowiem stronami Statutu Rzymskiego stanowiącego podstawę działania MTK. Oba kraje początkowo podpisały dokument, lecz później wycofały swoje podpisy.

    W środę o zmianę tej polityki w kontekście śledztwa MTK w sprawie deportacji ukraińskich dzieci zaapelował do administracji Bidena w liście szef komisji spraw zagranicznych Senatu Bob Menendez. Jak powiedział dziennikowi senator, choć nie słyszał o zmianie polityki, to przyjmie ją z zadowoleniem. Nazwał też postawę Pentagonu "nie do przyjęcia".

  • 22:30

    Rosyjscy okupanci powinni wrócić z Krymu do Rosji, póki most krymski jeszcze jako tako funkcjonuje - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

    - Już teraz okupanci powinni pomyśleć tam na Krymie, że muszą wrócić do domu, do Rosji, póki most krymski jeszcze jako tako działa - oświadczył prezydent nawiązując do ostatnich ataków na tę przeprawę.

    Zapewnił, że Krym, podobnie jak cała Ukraina, będzie wolny i będzie go można reintegrować z resztą kraju dość szybko.

    - Rosja przegra tę wojnę i ani jedna rakieta jej nie uratuje - zaznaczył Zełenski.

  • 22:13

    Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wszystkie 36 pocisków manewrujących, którymi siły rosyjskie zaatakowały tego dnia Ukrainę - poinformował dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk na Telegramie.

    Pociski manewrujące – 33 rakiety Ch-101/Ch-555 i trzy Kalibry - zostały wystrzelone z ośmiu bombowców strategicznych Tu-95MS.

    Rakiety weszły w przestrzeń powietrzną Ukrainy od południowego wschodu i skierowały się na zachód, po czym stale zmieniały kierunek. Walczyły z nimi wojska rakietowe, mobilne grupy ogniowe, lotnictwo i obrona przeciwlotnicza innych rodzajów sił zbrojnych.

    Oprócz tego siły rosyjskie odpaliły z samolotów MiG-31K cztery pociski aerobalistyczne Ch-47 Kindżał w kierunku obwodu chmielnickiego na zachodzie Ukrainy. Informacji o skutkach tego ataku jeszcze nie podano.

  • 22:03

    Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat powiedział w telewizji ukraińskiej, że do dzisiejszych ataków siły rosyjskie użyły różnych typów broni, ale głównie rakiet manewrujących wystrzelonych z 12 bombowców strategicznych Tu-95M z okolic Morza Kaspijskiego.

    Stwierdzono też obecność w przestrzeni powietrznej Rosji myśliwców MiG-31K. - Wykryto szybko poruszające się cele, prawdopodobnie Kindżały, a może również rakiety balistyczne - powiedział Ihnat.

    Rakiety manewrujące wystrzelone przez siły rosyjskie wleciały na Ukrainę od strony południowego wschodu z terenów okupowanych, po czym bardzo kluczyły.

    Najpierw ruszyły w kierunku obwodu charkowskiego na północny wschód, potem zmieniły kurs na miasto Dniepr w centralnej Ukrainie, stamtąd do Kropywnyckiego i obwodu kirowohradzkiego, dalej do obwodów winnickiego, mikołajowskiego i odeskiego na południu, po czym tarnopolskiego i lwowskiego na zachodzie. W tym ostatnim obwodzie skręciły o 180 stopni i poleciały do obwodu chmielnickiego w okolice Starokonstantynowa.

    Grupa rakiet leciała też wzdłuż granicy z Mołdawią w kierunku obwodu chmielnickiego.

    Ukraińska obrona przeciwlotnicza działała na różnych kierunkach. Do zestrzelenia rakiet manewrujących doszło w obwodzie kijowskim, chmielnickim i w mieście Dniepr – poinformował pułkownik Ihnat.

  • 20:47

    Siły ukraińskie odparły zmasowany rosyjski atak rakietowy - poinformował dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk na Telegramie. Wcześniej podawano, że Rosjanie zaatakowali Ukrainę m.in. rakietami manewrującymi.

    "Mieliśmy niełatwy dzień, ale dzięki kolektywnym działaniom wszystkich obrońców nieba odparliśmy ten atak! Wszystkim dziękuję!" - napisał Ołeszczuk.

  • 19:28

    Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjskie rakiety manewrujące w obwodach kijowskim i charkowskim oraz w Dnieprze - poinformował rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat w ukraińskiej telewizji.

    - Jest już informacja o zestrzeleniu rakiet manewrujących w obwodzie kijowskim i w Dnieprze. Bojowe zadania wykonywano również w obwodzie charkowskim - też jest informacja o zestrzeleniu - oznajmił rzecznik.

  • 19:01

    NATO i sojusznicy wzmacniają nadzór i wywiad w regionie Morza Czarnego, m.in. przy użyciu samolotów patrolu morskiego oraz dronów, ze względu na działania Rosji - poinformował Sojusz w komunikacie po posiedzeniu Rady NATO-Ukraina.

    "Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za swe niebezpieczne, eskalacyjne działania w regionie Morza Czarnego (…). Działania Rosji stanowią też istotne zagrożenie dla stabilności regonu Morza Czarnego, który ma strategiczne znaczenie dla NATO. Sojusznicy wzmacniają wsparcie dla Ukrainy i zwiększają czujność" - zacytowano w komunikacie sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga.

    Rada NATO-Ukraina zdecydowanie potępiła jednostronne wyjście Rosji z umowy zbożowej dotyczącej transportu przez Morze Czarne i "umyślne próby zatrzymania eksportu rolnego Ukrainy, od którego zależą setki milionów ludzi na świecie".

    Potępiono też ostatnie rosyjskie ataki rakietowe na Odessę, Mikołajów i inne miasta portowe, w tym "cyniczny atak dronami na magazyny zbożowe w naddunajskim porcie Reni" przy granicy rumuńskiej.

    - Rosja nadal wykazuje skrajny brak szacunku dla prawa międzynarodowego i dla ludzi na świecie, którzy są zależni od ukraińskiego zboża. Rosja swymi brutalnymi atakami zagraża cywilnym statkom, terroryzuje pokojowe miasta i niszczy elementy kulturowego dziedzictwa światowego - podkreślił zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana, który przewodniczył posiedzeniu Rady.

    Zaznaczył, że NATO solidarnie popiera sojuszników znad Morza Czarnego. - Nadal będziemy się chronić nawzajem i nadal będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba - zadeklarowano.

  • 18:53

    Siły rosyjskie zaatakowały rakietami Kindżał obwody kijowski, chmielnicki i kirowohradzki – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy w komunikacie na Telegramie.

    "Kijowszczyzna – do schronów! Stwierdzono odpalenie rakiet Ch-47 Kindżał” - napisano w komunikacie.

    Kindżałami zaatakowano też obwód chmielnicki na zachodzie i kirowohradzki w centralnej części kraju.

  • 18:23

    Aktualna sytuacja na froncie według brytyskiego resortu obrony.

  • 18:14

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przyznała się po raz pierwszy do odpowiedzialności za operację sabotażową, która w październiku ubiegłego roku poważnie uszkodziła Most Krymski łączący okupowany półwysep z Rosją - podaje agencja Reuters.

    Wasyl Maluk, szef SBU, przyznając, że za operacją stoi jego agencja, zaprezentował znaczek pocztowy upamiętniający to wydarzenie.

    - Było wiele różnych operacji, operacji specjalnych. O niektórych będziemy mogli mówić publicznie i głośno po zwycięstwie, o innych w ogóle nie będziemy mówić - powiedział Maluk.

  • 17:46

    Osiemnastu deputowanych Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, zostało skazanych zaocznie na karę więzienia z artykułu o zamachu na integralność terytorialną Ukrainy, a materiały dotyczące 73 kolejnych skierowano do sądu - poinformowała w Służba Bezpieczeństwa Ukrainy na Telegramie.

    "Służba bezpieczeństwa zgromadziła bezsprzeczne dowody winy kolejnych 91 deputowanych Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, którzy przyczynili się do wszczęcia pełnoskalowej wojny przeciw Ukrainie. Osiemnastu zostało skazanych na 15 lat pozbawienia wolności, a wobec pozostałych 73 skierowano do sądu akty oskarżenia" - podała SBU.

    Według SBU 15 lutego 2022 roku deputowani ci zagłosowali za decyzją o skierowaniu do prezydenta Rosji prośby o uznanie "niepodległości" okupowanych terenów obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy, a 22 lutego poparli w głosowaniu ratyfikację umowy o przyjaźni i wzajemnej współpracy między Rosją i separatystycznymi Republikami Ludowymi - Doniecką i Ługańską.

    "Tę decyzję Moskwa wykorzystała jako formalną podstawę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie" - podkreśliła SBU.

  • 17:23

    Na 22 lata pozbawienia wolności w kolonii karnej skazał rosyjski sąd wojskowy obywatela Rosji i Ukrainy za dywersję na kolei przy granicy z Białorusią - poinformowało Radio Swoboda.

    W czerwcu zeszłego roku Serhij Beławin przyjechał do Rosji, przygotował zdalnie odpalany ładunek wybuchowy i podłożył go w graniczącym z Ukrainą obwodzie briańskim. Ładunek zdetonował w momencie, gdy torami jechał pociąg towarowy z Białorusi. Załoga lokomotywy nie została poszkodowana, uszkodzone zostały natomiast wagony i brezent. Na dłuższy czas wstrzymano ruch.

    Belawina zatrzymano i oskarżono o akt terrorystyczny, nielegalne przechowywanie substancji wybuchowych oraz nielegalne przygotowanie urządzenia wybuchowego.

    Po wszczęciu wojny przeciw Ukrainie w Rosji rozpoczęły się represje za wystąpienia i wypowiedzi antywojenne. Według podliczeń niezależnego rosyjskiego projektu OVD-Info sprawy za antywojenne poglądy wszczęto dotąd co najmniej przeciw 636 osobom. 39 z nich oskarżono z artykułu o aktach terrorystycznych za próbę lub zamiar wysadzenia obiektów infrastruktury kolejowej.

  • 16:28

    Siły rosyjskie przypuściły atak rakietami manewrującymi z Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego - poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie. Dwa pociski strącono nad obwodem winnickim.

    Z akwenu Morza Czarnego zostały wystrzelone rakiety Kalibr.

    Pocisk Kalibr

    "Prawdopodobnie rakiety zostały odpalone z rosyjskiego okrętu podwodnego. W przestrzeń powietrzną rakiety weszły z kierunku południowo-wschodniego, zmieniając kurs (…). Obydwie rakiety strącono nad obwodem winnickim" - podały Siły Powietrzne Ukrainy.

    Wkrótce potem poinformowano o wystrzeleniu rakiet manewrujących z rosyjskich samolotów dalekiego zasięgu Tu-95MS znad Morza Kaspijskiego.

  • 16:20

    Już 24 tys. ukraińskich żołnierzy zostało wyszkolonych w ramach Misji Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy. Celem jest przeszkolenie 30 tys. osób - poinformowali europosłowie z Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego.

    W ostatnich dniach w Polsce i w Niemczech przebywała delegacja Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego, która miała ocenić dotychczasowe rezultaty misji Misja Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy.

    Szef tej delegacji austriacki europoseł Lukas Mandl poinformował podczas konferencji prasowej w Warszawie, że szkoleni żołnierze są wysoko zmotywowani do obrony swojej ojczyzny. - Wśród tych osób są m.in. prawnicy, nauczyciele i przedstawicie różnych innych zawodów. Widzimy już, że musimy utrzymać nasze wsparcie zarówno w zakresie szkolenia jak i w wyposażenia Ukraińców - mówił Mandl.

    Na pytanie PAP, ilu Ukraińców zostało dotychczas wyszkolonych odparł: - Osiągnęliśmy już liczbę 24 tys., a celem obecnych działań jest 30 tys. przeszkolonych. - Natomiast to, co będzie w przyszłości, zależy od rozwoju sytuacji na froncie oraz od zapotrzebowania wyrażanego przez Ukrainę - dodał.

    Członkini misji, europosłanka Anna Fotyga poinformowała, że UE jest zwolennikiem rozszerzenia liczby szkolonych Ukraińców. - Myślę, że sam charakter wojny będzie wymagał zmian szkolonych elementów walki (...) Polska odgrywa tu kluczową rolę. Ze względu na bliskość, wielkość i potencjał Polski, bez naszego udziału tego typu wysiłek nie byłby możliwy - dodała.

    Misja UE w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy ruszyła formalnie w listopadzie ub.r. Jej celem jest wzmocnienie potencjału wojskowego ukraińskich sił zbrojnych. W założeniu misja miała zapewnić indywidualne, zbiorowe i specjalistyczne szkolenia na terytorium państw członkowskich UE dla maksymalnie 15 tys. członków ukraińskich sił zbrojnych w licznych lokalizacjach.

  • 16:00

    Dowództwo rosyjskie intensyfikuje szkolenie bojowe okrętów rozmieszczonych na Morzu Czarnym, ćwicząc przede wszystkim blokowanie szlaków morskich biegnących z portów Ukrainy oraz wykrywanie i niszczenie innych okrętów - poinformowała ukraińska armia.

    W ćwiczeniach rosyjskich udział biorą zarówno jednostki pływające, jak i lotnictwo.

    "Oczywiście Rosjanie chcą trenować niszczenie statków cywilnych płynących do oraz z portów ukraińskich" - zaznaczono w raporcie Sił Zbrojnych Ukrainy.

    W dokumencie zwrócono też uwagę na dalsze wzmacnianie systemów obronnych na okupowanym Półwyspie Krymskim.

    Władze Ukrainy zwracają uwagę, że obecne rosyjskie działania to odpowiedź na chęć utrzymania przez Kijów eksportu zboża, gdy umowy gwarantującej jego bezpieczny transport przez Morze Czarne nie przedłużyła Moskwa.

  • 15:30

    Postępy ukraińskiej kontrofensywy. Relacja Ołeha Biłeckiego z Ukrainy.

    Postępy ukraińskiej kontrofensywy. Relacja Ołeha Biłeckiego z Ukrainy

  • 14:01

    Niemcy dostarczyły siłom ukraińskim 14 tys. sztuk amunicji, służącej do wytwarzania zasłon dymnych podczas trwającej kontrofensywy. Pokonanie rosyjskich pól minowych pod trwającym ostrzałem jest wciąż "najtrudniejszą, najbardziej krwawą i najbardziej dramatyczną rzeczą" - stwierdził niemiecki generał brygady Christian Freuding.

    Jak podkreślił Freuding, ukraińskie siły zbrojne stoją w obliczu dalszych ciężkich walk w kontrofensywie. - Wystarczy spojrzeć na mapę, a tam mamy równowagę sił mniej więcej jeden do jednego. I obrona przygotowywana przez dziewięć miesięcy z mocnymi umocnieniami terenowymi i polami minowymi, przygotowywanymi przez pół roku. Taka jest rzeczywistość - powiedział w komentarzu dla dpa szef sztabu planowania niemieckiego ministerstwa obrony, koordynujący również niemiecką pomoc wojskową dla Ukrainy.

  • 12:51

    Na odbywających się w Stambule międzynarodowych targach przemysłu obronnego zaprezentowano nowego podmorskiego drona, opracowanego na Ukrainie - poinformował portal mil.in.ua. Wielozadaniowy dron podwodny nazywa się MAGURA V5. MAGURA to skrót od angielskich słów Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus (Morskie Autonomiczne Zautomatyzowane Bezzałogowe Urządzenie Strażnicze).

    Urządzenie przeznaczone jest do nadzorowania, rozpoznawania, patrolowania, poszukiwania i ratowania ludzi, ostrzegania o minach oraz do misji bojowych - napisał portal. Ma 5,5 m długości i 1,5 m szerokości, może zabrać 320 kg ładunku. Ma zasięg około 830 km i może rozwinąć maksymalną prędkość 42 węzłów (ok. 78 km/h). Dron sterowany jest za pomocą radiotelefonu lub łączności satelitarnej. Hydrodynamiczny kadłub i smukły profil pozwalają na manewrowanie urządzeniem z dużą dokładnością.

    Premier Kambodży Hun Sen poinformował o rezygnacji ze stanowiska

  • 12:28

    Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina otrzymała dostawy broni i amunicji. "Nasz system obrony przeciwlotniczej został wzmocniony. Zostanie skierowany tam, gdzie jest teraz najbardziej potrzebny" - zapowiedział.

  • 12:08

    W środę na prośbę Ukrainy odbędzie się posiedzenie Rady NATO-Ukraina. Spotkanie zwołał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Posiedzenia odbędzie się na szczeblu ambasadorów, a jego celem będzie omówienie ostatnich wydarzeń związanych ze sprawą transportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

  • 10:55

    Minionej dobry Rosja straciła w wojnie z Ukrainą m.in. 460 żołnierzy, trzy czołgi, pięc pojazdów opancerzonych, 22 systemy artyleryjskie i jeden helikopter - podał w środę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  • 10:42

    W wyniku rosyjskich ostrzałów są zabici i ranni w obwodach chersońskim i donieckim – powiadomiły lokalne władze ukraińskich regionów.

    Dwie osoby zginęły w ciągu minionej doby w obwodzie chersońskim – powiadomił Ołeksandr Prokudin, szef władz regionu. Trzy osoby są ranne.

    Armia rosyjska 55-krotnie ostrzelała miejscowości w tym obwodzie na południu Ukrainy, przez który przebiega linia frontu. Przeciwnik prowadził ogień z artylerii, moździerzy, czołgów, wyrzutni Grad, zastosował również lotnictwo i drony. W wyniku ostrzałów ucierpiały dzielnice mieszkalne i przedsiębiorstwo rolne.

    O dwóch ofiarach śmiertelnych i dwóch rannych osobach w wyniku ostrzałów powiadomił również Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego.

  • 9:52

    Od kiedy Rosja wycofała się z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, rosyjska Flota Czarnomorska zmieniła swój sposób działania w przygotowaniu do egzekwowania blokady Ukrainy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że nowoczesna korweta "Siergiej Kotow" została skierowana do południowej części Morza Czarnego, aby patrolować szlak żeglugowy między Bosforem a Odessą i istnieje realna możliwość, że wejdzie ona w skład grupy zadaniowej mającej na celu przechwytywanie statków handlowych, które zdaniem Rosji zmierzają na Ukrainę.

    Jak dodano, Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa ograniczyła skalę działań wojennych na Morzu Czarnym, ale obecnie istnieje możliwość zwiększenia intensywności i zakresu przemocy w tym regionie.

    Siergiej Kotow

  • 9:03

    Obwód charkowski stał się w nocy celem ataków rosyjskich dronów Shahed – powiadomiły lokalne władze. Pociski uderzyły w obiekty przemysłowe.

    "Trafione zostały obiekty przemysłowe, w wyniku czego wybuchł pożar. Na miejscu pracują ratownicy" – powiadomił mer miejscowości Perwomajskyj Mykoła Bakszejew. Urzędnik dodał, że wstępnie nie ma informacji o ofiarach.

  • 7:31

    Siły Obrony Ukrainy kontynuują działania ofensywne na kierunkach bachmuckim, melitopolskim i berdiańskim – powiadomił rano w środę sztab generalny armii Ukrainy.

    "W rejonie miejscowości Staromajorske wojska ukraińskie osiągnęły powodzenie, umacniają się na zajętych rubieżach" – zaznaczono w komunikacie.

    Przeciwnik próbował odzyskać utracone pozycje na północny wschód od miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim. Pod Bachmutem Ukraińcy kontynuują działania ofensywne na północ i na południe od miasta.

    W porannym sztabowym podsumowaniu sytuacji na froncie poinformowano, że wojska rosyjskie prowadziły ataki m.in. na kierunkach kupiańskim, łymanskim na wschodzie kraju, a także w rejonie Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim.

  • 4:46

    Instytut Studiów nad Wojną: Związany z Kremlem bloger stwierdził, że 24 lipca siły ukraińskie zajęły pozycje na wzniesieniach sąsiadujących z Kliszczijiwką, a na obrzeżach osady toczą się ciężkie walki.

  • 4:26

    Siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu i posunęły się 25 lipca naprzód – poinformował Instytut Studiów nad Wojną. Amerykański think tank wyjaśnił, że na przeanalizowanych nagraniach opublikowanych 25 lipca widać, że "siły ukraińskie osiągnęły taktycznie znaczące korzyści" na południe od Kliszczijiwki.

  • 3:56

    The Kyiv Independent: ceny zbóż i kukurydzy gwałtownie wzrosły po serii rosyjskich ataków na ukraińskie porty i infrastrukturę zbożową, które nastąpiły po upadku inicjatywy czarnomorskiej.

  • 3:32

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 2:55

    Rosyjska Duma Państwowa uchwaliła ustawę o zmianie wieku poborowych i podwyższeniu jego górnej granicy do 30. roku życia, co oznacza, że do wojska będą powoływani mężczyźni w wieku od 18 do 30 lat - powiadomił niezależny portal Meduza.

    Duma Państwowa uchwaliła ustawę, która przewiduje podwyższenie górnej granicy wieku poborowych, w drugim i trzecim czytaniu.

    Początkowo zapowiadano, że podwyższona zostanie również dolna granica wieku poborowych - z 18 do 21 lat. Według pierwszej wersji ustawy wiek poborowych miał wynosić od 21 do 30 lat. Tak się jednak nie stało i w związku z tym, po wejściu zmian w życie, do armii będą powoływani mężczyźni w wieku 18-30 lat.

    Zmiany zaproponowało w grudniu ubiegłego roku – po pierwszej fali mobilizacji na wojnę z Ukrainą – ministerstwo obrony.

    Ustawa będzie następnie głosowana przez izbę wyższą Dumy – Radę Federacji. Później podpisze ją prezydent, a w życie wejdzie ona od 1 stycznia 2024 roku – pisze Meduza.

    Ustawodawcy przewidzieli także inne zmiany, m.in. zwiększono do 30 tys. rubli karę grzywny za niestawienie się na wezwanie komisji poborowej i wprowadzono szereg innych zaostrzeń. Wprowadzane są np. kary grzywny za niepoinformowanie komisji poborowej o zmianie miejsca zamieszkania (na dłużej niż trzy miesiące) lub wyjeździe z kraju na okres powyżej pół roku.

  • 1:40

    Od bezpieczeństwa ukraińskich czarnomorskich portów zaczyna się spokój i stabilność na światowym rynku żywnościowym - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych.

    Zełenski rozmawiał z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem. Rozmowa dotyczyła m.in. obrony południowych ukraińskich regionów, w tym Odessy - poinformował Zełenski. - Zjednoczone Królestwo może stać się liderem, którego pomoc w postaci systemów obrony powietrznej, będzie gwarantować prawdziwe bezpieczeństwo - dodał.

    - Świat wie, że od bezpieczeństwa naszych czarnomorskich portów zaczyna się spokój i stabilność na światowym rynku żywnościowym - podkreślił. To czas, by "zebrać plony zdecydowania", by później nikt nie musiał zbierać "plonów chaosu" ani w krajach Afryki, ani gdzie indziej - dodał szef państwa.

    Prezydent Ukrainy podziękował też za nowy pakiet pomocy wojskowej od USA.

  • 1:27

    Były więzień Kremla, eksżołnierz piechoty morskiej USA (Marines) Trevor Reed został ranny podczas walk na Ukrainie - podały amerykańskie media. Reed, uwolniony w ramach wymiany więźniów w 2022 r., odniósł rany po wejściu na minę i został przetransportowany do szpitala w Niemczech.

    Jak podał portal Messenger, który pierwszy przekazał informację, weteran Korpusu Piechoty Morskiej około dwa tygodnie temu został ranny po nadepnięciu na minę. Do tej pory nie było wiadomo, że brał udział w walkach po stronie ukraińskiej.

    - Jesteśmy świadomi, że Trevor Reed został ranny, uczestnicząc w walkach na Ukrainie (...) i że dzięki wsparciu NGO (niezależnej organizacji pozarządowej - red.) pan Reed został przetransportowany do Niemiec i otrzymuje opiekę medyczną - potwierdził podczas briefingu wicerzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel.

    Podkreślił jednocześnie, że Reed "nie był zaangażowany w żadne działania w imieniu rządu USA", a administracja wielokrotnie ostrzegała Amerykanów przed podróżami do Ukrainy.

    Reed został zwolniony z rosyjskiego więzienia w kwietniu 2022 r. po dwóch latach w związku z zarzutami o rzekomą napaść na policjanta. Jego uwolnienie było wynikiem wymiany więźniów między USA i Rosją, w ramach której do Rosji wrócił odsiadujący 20-letni wyrok za przemyt narkotyków pilot Konstantin Jaroszenko.

    Według Messenger, Reed dołączył do grupy amerykańskich bojowników na Ukrainie w ubiegłym roku. Portal zauważa, że amerykańscy oficjele "prywatnie wyrażali frustrację w związku ze sprawą Reeda, biorąc pod uwagę wysiłki włożone w jego uwolnienie z Rosji".

  • 1:06

    Umowa zbożowa, Morze Czarne. Rosja grozi statkom płynących do Ukrainy. Brytyjska ambasador przy ONZ o działaniach Rosjan

  • 0:39

    USA ogłosiły we wtorek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart łącznie 400 mln dolarów. W transzy znalazło się 15 różnych rodzajów uzbrojenia, w tym m.in. dodatkowa amunicja do systemów Patriot, NASAMS, HIMARS, 32 wozy opancerzone Stryker oraz mini drony Black Hornet.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: VASIL KUZMICHONAK/Shutterstock

Tagi:
Raporty: