Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 519 dni. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował nagranie, na którym ukraińscy żołnierze ogłaszają wyzwolenie spod rosyjskiej okupacji ważnej miejscowości Staromajorske w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy. "Nasze południe! Nasze chłopaki! Chwała Ukrainie!" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych. Wcześniej Andrij Kowalow, rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował o ukraińskich sukcesach w rejonie miejscowości Staromajorske. Ekspert do spraw wojskowości Ołeksandr Kowałenko wyjaśnił portalowi RBK-Ukraina, że Staromajorske ma istotne znaczenie, ponieważ za nim znajduje się miejscowość Staromłyniwka, która jest bazą wypadową rosyjskich wojsk. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:07
Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu i osiągnęły korzyści w niektórych obszarach, ale nie wydaje się, aby kontynuowały znaczące ataki zmechanizowane na południe od Orichowa w zachodnim Zaporożu.
- 2:23
Premier Włoch Giorgia Meloni, po trwającym ponad półtorej godziny spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu, powiedziała, że widziała "determinację" amerykańskiego przywódcy w kwestii Ukrainy. Jak dodała, pomoc dla Ukrainy jest jedyną drogą do pokoju.
Podczas konferencji prasowej w ambasadzie Włoch w Waszyngtonie szefowa rządu podkreśliła: "Zobaczyłam prezydenta Bidena zdeterminowanego". Dodała: "Wspieranie Ukrainy przeciwko Rosji było jedynym sposobem, by sprzyjać procesowi pokojowemu".
- Błyskawiczna inwazja na Ukrainę doprowadziłaby do wojny bliżej nas i zniszczyłaby fundamenty prawa międzynarodowego - mówiła premier. Zaznaczyła też: "Wszyscy chcemy, aby ta sytuacja skończyła się, ale nie możemy być takimi hipokrytami, by nazywać pokojem to, co pokojem nie jest".
- Postawa Włoch wobec konfliktu ukraińskiego jest nadzwyczaj szanowana i uznawana przez Stany Zjednoczone, które są świadome wyrzeczenia i wysiłków, jakie podejmują i podzielają Włosi - zapewniła Meloni. - 1:15
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 0:30
Stany Zjednoczone i Włochy będą kontynuowali wsparcie dla Ukrainy tak długo jak to jest konieczne, w celu osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju szanującego integralność terytorialną - oznajmili prezydent USA Joe Biden i premier Włoch Giorgia Meloni we wspólnym oświadczeniu po ich spotkaniu w Białym Domu.
- 22:18
Ukraiński duch jest silniejszy od rosyjskiego terroru - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu z zabytkowego Soboru Przemienienia Pańskiego w Odessie, który został częściowo zniszczony w rosyjskim ostrzale.
Prezydent złożył wizytę w Dnieprze, Mikołajowie, Oczakowie i Odessie na południu kraju. Przeprowadził naradę z najwyższym dowództwem i spotkał się z pracownikami medycznymi. Wysłuchał też informacji na temat likwidacji skutków rosyjskich ostrzałów Odessy i obwodu odeskiego.
- Tu, w Soborze Przemienienia Pańskiego, który Rosjanie próbowali zniszczyć, czuć, że nasi ludzie, nasz duch jest i tak silniejszy od rosyjskiego terroru - oznajmił szef państwa na nagraniu.
Jak dodał, Ukraina poszukuje systemu obrony przeciwlotniczej, by obronić Odessę i całe ukraińskie południowe terytorium.
Zełenski podziękował też ukraińskim wojskowym za wyzwolenie spod rosyjskiej okupacji miejscowości Staromajorske w obwodzie donieckim.
- 21:55
USA. Raport wywiadu: Chiny zaopatrują Rosję w kluczowe technologie i pomagają jej obchodzić sankcje
- 21:21
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził szpitale na południu Ukrainy, w których leczeni są pacjenci poszkodowani w wyniku wojny i odznaczył medyków ratujących ukraińskich obrońców.
W obwodzie dniepropietrowskim Zełenski spotkał się z pracownikami medycznymi.
- Jesteście na swoim froncie takimi samymi bohaterami jak wojskowi. Dziękujemy za ratowanie naszych chłopaków i dziewczyn - zwrócił się do nich prezydent.
W Mikołajowie Zełenski odwiedził oddział chirurgiczny, na którym leczone są dzieci ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów regionu. W Oczakowie prezydent był w punkcie medycznym, w którym pomoc otrzymują poszkodowani na froncie żołnierze. Przyznał wojskowym medykom odznaczenia państwowe.
W czwartek obchodzony jest na Ukrainie dzień pracowników służby zdrowia.
- 20:14
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował nagranie ukraińskich żołnierzy, którzy twierdzą, że zajęli miejscowość Staromajorske w obwodzie donieckim - podała agencja Reutera.
- 19:08
Chiny podjęły szereg działań gospodarczych, które osłabiają efekty zachodnich sankcji nałożonych na Rosję oraz zaopatrują to państwo w kluczowe technologie i sprzęt wojskowy - napisano w raporcie Urzędu Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI) dla Kongresu USA. Dokument nie mówi jednak o wysyłaniu przez Chiny broni dla Rosji.
- 18:58
Rosyjscy okupanci stawiają budynki na grobach w zajętym przez nich Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - informuje lojalna wobec Kijowa mariupolska rada miejska. Pośród zniszczonych podczas wojny bloków mieszkalnych otwarto nocny klub.
W Mariupolu do tej pory znajdowane są tymczasowe pochówki - napisała w komunikatorze Telegram rada miejska. W czwartek poinformowano o znalezieniu jednego z nich w pobliżu placu budowy. "Okupanci dosłownie budują nowe obiekty na kościach zabitych przez siebie mieszkańców Mariupola" - wskazała rada miejska.
Według niej w Mariupolu są setki tymczasowych pochówków, które sąsiedzi czy bliscy zmarłych wykopywali na podwórkach i parkach podczas rosyjskiej blokady miasta.
"Tysiące zabitych zostały pod ruinami, tysiące są pochowane w zbiorowych grobach, tysiące przepadły bez wieści" - podkreślono.
Ze wstępnych szacunków strony ukraińskiej wynika, że w Mariupolu zginęło ponad 22 tys. ludzi, jednak liczba ofiar może być znacznie wyższa.
Również w czwartek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował, że pośród zniszczonych w wyniku wojny bloków w Mariupolu otworzono nocny klub "Kleopatra". "Ile setek mieszkańców Mariupola tu było zabitych? Rosjanie mają to gdzieś. Następny klub może otworzą na środku cmentarza. Czemu nie?" - napisał w Telegramie.
- 18:43
Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują operację ofensywną na kierunkach Melitopola i Berdiańska - informuje ukraiński sztab w wieczornym raporcie.
Według raportu, w ciągu dnia rosyjscy okupanci rozpoczęli atak rakietowy na terytorium Ukrainy, używając dwóch pocisków rakietowych Kalibr i ośmiu dronów shaded przeciwko infrastrukturze portowej w Odessie. Siły Powietrzne zniszczyły wszystkie rosyjskie drony - zaznaczono.
W sumie Rosjanie przeprowadzili 27 nalotów i ponad 30 ataków z systemów rakietowych na pozycje ukraińskich wojsk i tereny mieszkalne. Są zabici i ranni wśród ludności cywilnej, zniszczenia i uszkodzenia infrastruktury portowej na południu Ukrainy oraz budynków mieszkalnych - dodano.
W ciągu dnia doszło do 30 starć.
Na kierunku Łymania wróg przeprowadził nieudane działania ofensywne w rejonie Nadii w obwodzie ługańskim. W rejonie Bachmutu Ukraińcy skutecznie odparli ataki wroga w rejonie na południe od Kliszczijewki.
Pod ciężkim ostrzałem samolotów i artylerii wroga, nasi obrońcy skutecznie odparli ataki wojsk rosyjskich w rejonie Awdijiwki - dodano.
Siły obronne nadal powstrzymują postęp wojsk rosyjskich w rejonie miasta Marjinka.
W rejonie Zaporoża i Chersonia nieprzyjaciel koncentruje swoje główne wysiłki na zapobieganiu dalszemu posuwaniu się naszych wojsk.
Jednocześnie Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują operację ofensywną na kierunkach Melitopola i Berdiańska, okopują się na osiągniętych granicach.
- 18:06
Od początku pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainę zabitych zostało ponad 10 tys. cywilów - poinformowało biuro prokuratura generalnego Ukrainy, cytowane przez portal NV.
W ciągu 17 miesięcy inwazji okupanci zabili prawie tyle samo cywilnych obywateli Ukrainy, ilu żołnierzy stracił ZSRR w ciągu 10 lat wojny w Afganistanie - podkreślił portal.
Biuro prokuratora generalnego podało, że według stanu z lipca zabitych zostało 10 695 ukraińskich cywilów, w tym 494 dzieci, a 15 469 zostało rannych, w tym 1068 dzieci.
Zarejestrowano ponad 97 tys. zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan od 24 lutego 2022 roku.
- 17:42
Ukraina otrzymała 1,5 miliarda dolarów wsparcia od Banku Światowego - podaje Ukrinform.
- 17:31
Białoruski Hajun poinformował także, że na Białoruś przybyła 12. kolumna rosyjskich najemników z Grupy Wagnera. W kolumnie wagnerowców zauważono pojazdy opancerzone.
Białoruski Hajun napisał, że kolumna składa się z co najmniej 50 pojazdów, w tym m.in. pięciu pojazdów opancerzonych Szczuka. Samochody te są znakiem rozpoznawczym wagnerowców.
To co najmniej druga kolumna Grupy Wagnera, w składzie której zauważono pojazdy Szczuka - wskazał serwis. O pierwszej poinformowano we wtorek.
- 17:25
Niezależny projekt Białoruski Hajun opublikował zdjęcia mające przedstawiać obóz wagnerowców w miejscowości Tsel w centralnej Białorusi. Zdjęcie pochodzące z 25 lipca (po prawej) zostało porównane z widokiem na to samo miejsce z 10 lipca (po lewej).
- 16:53
Siły specjalne Ukrainy pojmały na froncie południowym zmobilizowanych do rosyjskiego wojska skazańców, którym obiecano amnestię w zamian za zabijanie Ukraińców - poinformowało biuro prasowe ukraińskich Sił Operacji Specjalnych.
Lokalizacja grupy żołnierzy rosyjskich była możliwa dzięki dobrze przeprowadzonym operacjom zwiadowczym; po krótkiej wymianie ognia Rosjanie zostali zmuszeni do poddania się - przekazała ukraińska armia.
"Pododdziałowi zaoferowano poddanie się. Z propozycji skorzystało dwóch Rosjan, którzy zostali jeńcami; resztę zlikwidowano" - dodano w komunikacie.
Ukraińskie siły specjalne wskazały, że zaczęły przejmować inicjatywę na froncie południowym i manewrując, blokują oddziały rosyjskie.
- 16:44
W ciągu dziewięciu minionych dni Rosjanie uszkodzili 26 obiektów infrastruktury portowej i pięć cywilnych statków. Siły rosyjskie blokują żeglugę w okolicach Krymu i w pobliżu wód terytorialnych Bułgarii, ograniczając w ten sposób ruch statków płynących w kierunku ukraińskich portów morskich - poinformował wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
Uszkodzony terminal zbożowy po rosyjskim ataku rakietowym
- 16:37
Od początku okupacji Rosjanie uprowadzili z Melitopola i nielegalnie adoptowali 230 ukraińskich dzieci - poinformował Iwan Fedorow, lojalny wobec władz w Kijowie mer okupowanego miasta w południowo-wschodniej Ukrainie.
- Ich fałszywe ministerstwo podało, że "adoptowano" 230 dzieci, odkąd miasto trafiło pod okupację. Co to znaczy? Że wróg ukradł nam 230 dzieci, przekazał je jakimś rodzinom i teraz będzie nam niewyobrażalnie trudno je odzyskać - powiedział mer Melitopola.
Dodał, że dzieci nadal zabierane są do Rosji do obozów propagandowych. Dzieci mają tam - opowiedział Fedorow, cytując władze rosyjskie - "uczyć się 'prawdziwej' historii, miłości do Rosji i tego, czym tak naprawdę jest ruch separatystyczny".
- Na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy do takich obozów trafiły tysiące dzieci - zauważył ukraiński samorządowiec.
Władze w Kijowie szacują, że Rosja uprowadziła około 20 tys. dzieci z jednoznacznym zamiarem pozbawienia ich ukraińskiej tożsamości.
- 16:26
Siły Zbrojne Ukrainy stopniowo posuwają się naprzód na południe od miasta Bachmut w obwodzie donieckim, jednocześnie odpierając rosyjskie ataki z północy - poinformowała Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy na Telegramie.
"Walki toczą się w pobliżu miejscowości Kliszczejewka, Kurdiumówka i Andrijówka" - dodała.
Na froncie kupiańskim Rosjanie przechodzą do ofensywy i próbują wypchnąć siły ukraińskie z zajmowanych pozycji. Tylko dzisiaj Siły Obronne odparły kilka ataków, nie tracąc żadnych pozycji - opisała Malar.
Kilka rosyjskich ataków zostało również odpartych na kierunku Łymanu.
Sytuacja w okolicach Bachmutu według Instytutu Badań nad Wojną:
- 15:46
Szczyt Rosja-Afryka. Władimir Putin obiecuje afrykańskim przywódcom zboże. Niemiecka minister: PR-owe show
- 15:39
Władze Ukrainy, w odpowiedzi na niedawny skandal, zakazały parlamentarzystom i urzędnikom wyjazdów zagranicznych - poinformował portal Ukrainska Prawda.
We wtorek jeden z deputowanych partii Sługa Narodu złożył swój mandat po tym, gdy na jaw wyszedł jego pobyt w luksusowym hotelu na Malediwach.
"Wszyscy parlamentarzyści i urzędnicy dostali zakaz opuszczania Ukrainy. Niektórzy stracili kontakt z rzeczywistością; odpowiednie instytucje będą teraz uważnie sprawdzać dokumenty podróży, zaproszenia, umowy i tak dalej" - napisał portal, powołując się na źródło w biurze prezydenta Ukrainy.
"Nie może dochodzić do sytuacji, w których ludzie udali się do Wilna, a wracali przez Chorwację, gdzie zostali przez tydzień. Pojawiły się też dyskusje na temat wysyłania na front tych, którzy dopuścili się najbardziej skandalicznych afer, od razu po tym, gdy stracą swój mandat parlamentarzysty" - dodał portal.
- 15:18
Rosjanie przeprowadzili ubiegłej doby zmasowany atak rakietowy. Relacja Aliny Makarczuk.
Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy. Relacja Aliny Makarczuk
- 14:58
Dzięki działaniom wojskowej i cywilnej służby zdrowia na front wraca do 82 procent rannych i chorych ukraińskich żołnierzy – powiadomiła wiceminister obrony Hanna Malar. Zaznaczyła, że tak wysoki współczynnik jest możliwy dzięki zaangażowaniu ukraińskich medyków.
"Pracują w wyjątkowo trudnych warunkach – na pierwszej linii frontu, w schronach, szpitalach i na ulicach, ostrzeliwanych gęstym wrogim ogniem. Unikalne doświadczenie naszych lekarzy już dawno przewyższa światowe standardy" – oświadczyła Malar, dziękując pracownikom służby zdrowia. W czwartek na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pracownika Medycznego.
Ok. 80 proc. rannych otrzymuje niezbędną pomoc według tzw. standardu złotej godziny. Chodzi o to, by ranna osoba otrzymała maksymalnie szybko niezbędną pomoc i jak najszybciej trafiła do szpitala. Współczynnik śmiertelności rannych wojskowych podczas ewakuacji zmniejszył się do 1,35 proc.- podała Malar. - 14:24
Grupa Wagnera werbuje bojowników na Białorusi - donosi "The Kyiv Independent", powołując się na Centrum Narodowego Oporu (CNO, specjalna strona internetowa Sił Zbrojnych Ukrainy mająca na celu wsparcie oporu ludności cywilnej). Według CNO warunkiem przyjęcia nowych rekrutów jest zadeklarowanie przez nich gotowości do "udziału w działaniach zbrojnych" w Polsce i na Litwie.
- 12:44
Rosjanie używają amunicji wyprodukowanej w rządzonej przez juntę wojskową Birmie - poinformował portal mil.in.ua.
Większość oznaczeń na amunicji dostrzeżonej przez ukraińskich ekspertów została usunięta, lecz pociski moździerzowe kalibru 120 mm zostały zidentyfikowane dzięki charakterystycznemu kształtowi trzonu, oraz szczątkom zapalników.
Doniesienia o dostarczaniu Rosji przez Birmę amunicji pojawiają się po raz pierwszy. W ostatnim czasie stosunki rządzącej Birmą junty z rosyjskimi władzami zacieśniły się - poinformował o tym amerykański Departament Stanu. Oba kraje wzmocniły współpracę wojskową - powiadomił portal mil.in.ua. - 10:42
ISW nawiązuje też do artykułu dziennika "New York Times", który - powołując się na źródła w Pentagonie - głosi, że rozpoczęło się główne uderzenie ukraińskiej kontrofensywy.
Ośrodek studzi jednak emocje, zaznaczając, że jest to być może dopiero początek owego "głównego uderzenia". Dodano, że siły ukraińskie w tym rejonie są szacowane na około trzy bataliony, podczas gdy Ukraina ma jeszcze dysponować kilkoma niezagospodarowanymi brygadami, które planuje wykorzystać w kontrofensywie."Zachodni oficjele niepotrzebnie rozbudzają oczekiwania szybkich i gwałtownych postępów, których Ukraińcy raczej nie są zdolni osiągnąć. Przedstawiają również prognozy, które nie powinny raczej być ogłaszane publicznie"
Według think tanku siły ukraińskie są zdolne do osiągnięcia znacznych postępów, jednak raczej w długim okresie i z tymczasowym zmniejszeniem dynamiki w związku z koniecznością osłabiania i pokonywania rosyjskich linii obrony oraz rotacji własnych sił. - 10:41
Siły ukraińskie przeprowadziły poważną operację z udziałem wojsk zmechanizowanych na zachodzie obwodu zaporoskiego i najprawdopodobniej zdołały przerwać pierwszą linię rosyjskiej obrony na południe od miejscowości Orichiw – informuje amerykański Instytut Badań nad Wojną.
Według źródeł rosyjskich wojska ukraińskie miały przeprowadzić duży atak w kierunku osady Robotyne (10 km na południe od Orichiwa) i przełamać obronę Rosjan na północny wschód od tej miejscowości - przekazuje ISW w najnowszym raporcie.
Think tank zwraca uwagę, że doniesienia rosyjskich źródeł, które wcześniej zazwyczaj przedstawiały spójny obraz, zawierają dużo sprzeczności, co może świadczyć, że sytuacja w rejonie Robotynego pozostaje niejasna dla Rosjan, i że nie doceniają oni działań Ukraińców.
Analitycy oceniają, że wojska ukraińskie w tym rejonie prawdopodobnie dokonały rotacji, kierując do niego świeże i bardziej doświadczone siły, podczas gdy Rosjanie tego nie zrobili i ich pozycji od początku ukraińskiej kontrofensywy bronią ci sami żołnierze."Wprowadzenie świeżych ukraińskich rezerw, geometria rosyjskich linii obrony i prawdopodobna ogólna degradacja sił rosyjskich na tym obszarze, może pozwolić Ukrainie na bardziej skuteczne postępy na południe od Orichiwa w najbliższych tygodniach"
- 8:04
W trakcie nocnego zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę Rosja uderzyła m.in. w infrastrukturę portową w obwodzie odeskim na Ukrainie. Zginęła jedna osona, uszkodzony został także terminal towarowy - przekazał w czwartek rano gubernator regionu.
Odeskie porty są regularnymi celami rosyjskich ataków od czasu wycofania się Moskwy z czarnomorskiej inicjatywy zbożowej w zeszłym tygodniu.
- 7:54
Ukraińska armia podała najnowszy bilans strat wroga na froncie. Jak wynika z raportu, minionej doby Rosjanie stracili na Ukrainie 590 żołnierzy, 9 czołgów, 11 pojazdów opancerzonych, 18 systemów artyleryjskich, 3 drony oraz 40 pocisków samosterujących.
- 7:51
"Nasze morskie moździerze pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowe obrócić najeźdźców w popiół" - napisał na Twitterze Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, publikując zdjęcia 36. brygady piechoty morskiej imienia kontradmirała Mychajło Bilińskiego.
- 7:29
Rosja może przeprowadzić kolejny atak rakietowy, w tym używając pocisków wystrzeliwanych z morza - ostrzegło dziś Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskiej armii. W środę armia agresora zaatakowała Ukrainę 36 rakietami manewrującymi.
Dowództwo Południe powiadomiło, że atak rakietowy może się powtórzyć, w tym przy zastosowaniu pocisków wystrzeliwanych z okrętów.
Na Morzu Czarnym dyżuruje rosyjski okręt podwodny, przenoszący rakiety manewrujące Kalibr. Nie można również wykluczyć ataku przy użyciu amunicji krążącej (dronów uderzeniowych).
W środę Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Kijów poinformował o zestrzeleniu 36 pocisków manewrujących. Oprócz tego przeciwnik wystrzelił cztery rakiety Kindżał. W nocy rosyjskie Kalibry po raz kolejny zaatakowały Odessę. - 7:22
Atak Rosji na Ukrainę [2023]
- 6:41
Kijów może zrezygnować z groźby bojkotu przyszłorocznych igrzysk w Paryżu, jeśli sportowcy z Rosji i Białorusi będą rywalizować pod neutralną flagą, a nie w barwach narodowych - powiedział Reuterowi minister młodzieży i sportu Wadym Hutcajt. Zaznaczył jednak, że na ten moment nie ma decyzji o złagodzeniu stanowiska Ukrainy.
CZYTAJ TAKŻE: ROSJA I BIAŁORUŚ BEZ ZAPROSZEŃ NA IGRZYSKA W PARYŻU. DLA SPORTOWCÓW DRZWI UCHYLONE
- 6:37
Jak przebiega ukraińska ofensywa? Żołnierze mówią o sukcesach w rejonie Bachmutu
- 6:23
Przypominamy, że w tvn24.pl działa serwis specjalny po ukraińsku
- 6:15
Rosyjscy okupanci powinni wrócić z Krymu do Rosji, póki most krymski jeszcze jako tako funkcjonuje – oświadczył wieczornym, wczorajszym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Już teraz okupanci powinni pomyśleć tam na Krymie, że muszą wrócić do domu, do Rosji, póki most krymski jeszcze jako tako działa – powiedział prezydent.Zapewnił, że Krym, podobnie jak cała Ukraina, będzie wolny i będzie go można reintegrować z resztą kraju dość szybko. - Rosja przegra tę wojnę i ani jedna rakieta jej nie uratuje – zaznaczył Zełenski.
- 6:11
Ukraińska flaga przy pomniku Matki Ojczyzny w Kijowie
- 4:45
Zastępca sekretarza generalnego ONZ Chaled Chiari uznał ostatnie ataki wojsk rosyjskich za katastrofalny zwrot w wojnie na Ukrainie.
W środę na forum Rady Bezpieczeństwa wypowiadał się m.in. na temat dewastacji przez siły rosyjskie obiektów sakralnych i kulturalnych.
- 4:33
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się w środę z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, który przebywa z wizytą w tym kraju z misją zacieśnienia wzajemnych relacji - poinformowała oficjalna agencja prasowa KCNA. Kim spotkał się także z wysłannikiem Pekinu Li Hongzhongiem
Według KCNA Szojgu wręczył Kimowi list od Władimira Putina. Kim podziękował Putinowi za wysłanie delegacji wojskowej pod przewodnictwem Szojgu podkreślając, że spotkanie "pogłębiło strategiczne i tradycyjne stosunki między KRLD i Rosją".
- 4:27
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 4:16
Rosja i Korea Północna planują zacieśnienie współpracy obronnej – powiedział wczoraj minister obrony Rosji Siergiej Szojgu po rozmowie w Pjongjangu ze swoim północnokoreańskim odpowiednikiem.
- 3:56
Putin i Łukaszenka chcą zdestabilizować Polskę wykorzystując kwestie dawnych polskich kresów i zaszłości historycznych, kwestionując polskość ziem zachodnich określając je jako "ofiarowane przez Stalina jako dar" i oskarżając Warszawę o chęć przejęcia części Ukrainy – pisze dziennik "Le Figaro".
- 3:48
Prezydent USA Joe Biden polecił w ostatnich dniach swojej administracji rozpoczęcie dzielenia się zgromadzonymi dowodami na temat rosyjskich zbrodni wojennnych z Międzynarodowym Trybunałem Karnym - podał w środę "New York Times". Według dziennika, dotychczas współpraca z MTK była blokowana przez Pentagon.
Jak pisze "NYT", mimo że Biały Dom nie ogłosił dotąd tej decyzji publicznie, zaczął o tym we wtorek informować kongresmenów, rozstrzygając w ten sposób wewnętrzny spór w administracji.
Według źródeł dziennika, mimo że administracja chwaliła działania MTK i wydanie przez niego nakazu aresztowania Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej, to za kulisami w Białym Domu toczyła się intensywna debata czy USA powinny dzielić się posiadanymi informacjami z Trybunałem.
"Za" opowiadały się Departament Stanu i Departament Sprawiedliwości, jednak sprawę blokował Pentagon, który obawiał się, że stworzy to precedens otwierający furtkę dla ścigania amerykańskich wojskowych w przyszłości. Ani Rosja, ani USA nie są bowiem stronami Statutu Rzymskiego stanowiącego podstawę działania MTK. Oba kraje początkowo podpisały dokument, lecz później wycofały swoje podpisy.
W środę o zmianę tej polityki w kontekście śledztwa MTK w sprawie deportacji ukraińskich dzieci zaapelował do administracji Bidena w liście szef komisji spraw zagranicznych Senatu Bob Menendez. Jak powiedział dziennikowi senator, choć nie słyszał o zmianie polityki, to przyjmie ją z zadowoleniem. Nazwał też postawę Pentagonu "nie do przyjęcia".
- 3:33
Ukraińskie wojsko pod Charkowem
Ukraińskie wojsko pod Charkowem
Ukraińskie wojsko pod Charkowem
- 2:26
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wszystkie 36 pocisków manewrujących, którymi siły rosyjskie zaatakowały tego dnia Ukrainę - poinformował dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk na Telegramie.
Pociski manewrujące – 33 rakiety Ch-101/Ch-555 i trzy Kalibry - zostały wystrzelone z ośmiu bombowców strategicznych Tu-95MS.
Rakiety weszły w przestrzeń powietrzną Ukrainy od południowego wschodu i skierowały się na zachód, po czym stale zmieniały kierunek. Walczyły z nimi wojska rakietowe, mobilne grupy ogniowe, lotnictwo i obrona przeciwlotnicza innych rodzajów sił zbrojnych.
Oprócz tego siły rosyjskie odpaliły z samolotów MiG-31K cztery pociski aerobalistyczne Ch-47 Kindżał w kierunku obwodu chmielnickiego na zachodzie Ukrainy. Informacji o skutkach tego ataku jeszcze nie podano.
- 1:14
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat powiedział w telewizji ukraińskiej, że do dzisiejszych ataków siły rosyjskie użyły różnych typów broni, ale głównie rakiet manewrujących wystrzelonych z 12 bombowców strategicznych Tu-95M z okolic Morza Kaspijskiego.
Stwierdzono też obecność w przestrzeni powietrznej Rosji myśliwców MiG-31K. - Wykryto szybko poruszające się cele, prawdopodobnie Kindżały, a może również rakiety balistyczne - powiedział Ihnat.
Rakiety manewrujące wystrzelone przez siły rosyjskie wleciały na Ukrainę od strony południowego wschodu z terenów okupowanych, po czym bardzo kluczyły.
Najpierw ruszyły w kierunku obwodu charkowskiego na północny wschód, potem zmieniły kurs na miasto Dniepr w centralnej Ukrainie, stamtąd do Kropywnyckiego i obwodu kirowohradzkiego, dalej do obwodów winnickiego, mikołajowskiego i odeskiego na południu, po czym tarnopolskiego i lwowskiego na zachodzie. W tym ostatnim obwodzie skręciły o 180 stopni i poleciały do obwodu chmielnickiego w okolice Starokonstantynowa.
Grupa rakiet leciała też wzdłuż granicy z Mołdawią w kierunku obwodu chmielnickiego.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza działała na różnych kierunkach. Do zestrzelenia rakiet manewrujących doszło w obwodzie kijowskim, chmielnickim i w mieście Dniepr – poinformował pułkownik Ihnat.
- 1:04
Siły ukraińskie odparły zmasowany rosyjski atak rakietowy - poinformował dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk na Telegramie. Wcześniej podawano, że Rosjanie zaatakowali Ukrainę m.in. rakietami manewrującymi.
"Mieliśmy niełatwy dzień, ale dzięki kolektywnym działaniom wszystkich obrońców nieba odparliśmy ten atak! Wszystkim dziękuję!" - napisał Ołeszczuk.
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zelensky/twitter
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu