Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 512 dni. Dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskiego urzędnika, podał, że Ukraina zaczęła stosować przeciw siłom rosyjskim na południowym wschodzie otrzymaną od Stanów Zjednoczonych amunicję kasetową, by przełamać dobrze umocnione rosyjskie pozycje, które spowalniają ukraińską kontrofensywę. Z kolei siły ukraińskie twierdzą, że "zlokalizowały" rosyjską ofensywę na kierunku Kupiańsk-Łyman na północnym wschodzie Ukrainy, informując jednocześnie, że armia przeciwnika nie jest w stanie przejąć inicjatywy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:32
- Myśliwce F-16 dotrą na Ukrainę najprawdopodobniej do końca roku. Ale nie sądzimy, że tylko F-16 będą w stanie zmienić sytuację - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadzie dla Fox News. Kirby dodał, że Ukraina potrzebuje teraz więcej pocisków artyleryjskich.
- 3:45
Senat USA sprzeciwił się próbie powiązania pomocy wojskowej dla Ukrainy z wydatkami na obronę innych członków NATO. Zadecydował o tym przeważającą większością głosów.
Z projektem uzależnienia pomocy wojskowej USA dla Ukrainy od wyasygnowania przez pozostałe państwa NATO co najmniej 2 proc. produktu krajowego brutto na wydatki obronne Paktu, wystąpił senator GOP Mike Lee. Poparło go tylko 12 Republikanów.
100-osobowa wyższa izba Kongresu USA sprzeciwiła się zgłoszonej przez nich poprawce do ustawy o autoryzacji obrony narodowej (National Defense Authorization Act, NDAA) stosunkiem głosów 71 do 13. Nie zgodził się na jej wprowadzenie żaden z obecnych w trakcie głosowania demokratów.
Stany Zjednoczone wysłały ponad 40 mld dolarów pomocy wojskowej na Ukrainę od początku inwazji Rosji w lutym 2022 roku, w tym 1,3 miliarda dolarów, których przekazanie administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w środę.
Pomoc dla Ukrainy cieszy się szerokim poparciem obydwu partii w Kongresie USA, który ma kontrolę nad wydatkami rządowymi. Jednak nieliczna grupa republikanów - wielu z bliskimi powiązaniami z byłym prezydentem i obecnym kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem - zakwestionowała tę pomoc – podkreśliła agencja Reutera. - 2:31
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 1:50
Francuski krajowy sąd ds. prawa azylu (CDNA) poinformował, że status uchodźcy będą mogli otrzymać we Francji dezerterzy z rosyjskiej armii lub Rosjanie uciekający przed mobilizacją, ponieważ "w sposób bezpośredni lub pośredni mogliby (po mobilizacji) popełnić zbrodnie wojenne".
"Rosjanie uciekający przed mobilizacją na wojnę przeciwko Ukrainie i osoby zmobilizowane, które zdezerterowały, mogą otrzymać (we Francji) status uchodźcy" - napisano w komunikacie CDNA.
- 0:19
Na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy w związku ze startem myśliwca MiG-31K, który jest nośnikiem hipersonicznych pocisków rakietowych Kindżał - poinformował Ukrinform na podstawie komunikatu Sił Powietrznych Ukrainy.
- 23:22
Ukraiński żołnierz pod Donieckiem
Ukraiński żołnierz pod Donieckiem
Ukraiński żołnierz pod Donieckiem
- 21:56
Tylko w ciągu czterech dni w tym tygodniu, od poniedziałku, rosyjscy terroryści już zastosowali przeciwko naszemu państwu, zwłaszcza przeciwko Odessie i obwodowi odeskiemu oraz Mikołajowowi, i innym naszym południowym miastom i hromadom prawie 70 rakiet różnego typu i prawie 90 dronów shahed - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych nagraniu.
Zaznaczył, że ukraińskim siłom udało się strącić część wrogich rakiet i bezzałogowców.
- Niestety możliwości naszej obrony przeciwlotniczej na razie nie wystarczają, by obronić całe ukraińskie niebo - podkreślił Zełenski. Zapewnił, że władze aktywnie współpracują z partnerami, by Ukraina otrzymała dodatkowe systemy obrony powietrznej.
- 21:13
Coraz więcej kryminalistów z grupy Wagnera dociera na Białoruś. W chwili obecnej może być ich ponad tysiąc - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn. Podkreślił, że wagnerowcy nie jadą na Białoruś po emeryturę, ale by realizować misje Kremla.
- 21:02
Siły ukraińskie robią dobry użytek z przekazanej im amunicji kasetowej i ma to już wpływ na rosyjskie formacje defensywne - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
Urzędnik ponowił też ostrzeżenie, że Rosja zamierza atakować statki handlowe na Morzu Czarnym i obwiniać o to Ukrainę.
- 20:57
Trzydzieści jeden osób zginęło na początku czerwca w wyniku zniszczenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - podsumował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.
- Jeśli chodzi o ofiary śmiertelne: na dziś to 31 osób; 29 w obwodzie chersońskim i dwóch obywateli zginęło w obwodzie mikołajowskim - powiedział minister w wywiadzie dla Radia Swoboda. Szef MSW nie sprecyzował, czy posiada informacje na temat ofiar na terytorium okupowanym przez siły rosyjskie.
Jak dodał Kłymenko, nie ma ostatecznych szacunków dotyczących strat materialnych spowodowanych przez wysadzenie przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce.
- Bardzo trudno jest w ciągu tych miesięcy policzyć, ile straciliśmy możliwych plonów, ile straciliśmy prywatnych gospodarstw (...) - podkreślił. W jego ocenie największym problemem dla ludzi na tym terytorium jest dostęp do wody.
- 20:43
Uprowadzony przez rosyjskich żołnierzy w marcu 2022 roku dziennikarz ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN Dmytro Hyliuk jest więziony w jednej z kolonii karnych w obwodzie włodzimierskim w Rosji - pisze portal Ukrainska Prawda. Moskwa zaprzecza, że więzi Ukraińca.
Według informacji Reporterów bez Granic (RSF) dziennikarz żyje - podaje Ukrainska Prawda. Organizacja podkreśla, że posiada dowody świadczące o porwaniu mężczyzny w obwodzie kijowskim i wywiezieniu go do kolonii w Rosji.
RSF twierdzi, że Hyliuk w maju 2023 roku opuścił kolonię karną w mieście Nowozybkow w pobliżu granicy Rosji z Białorusią i Ukrainą. Był tam więziony bez żadnych podstaw prawnych - zaznacza organizacja. Następnie dziennikarza przewieziono do więzienia w obwodzie włodzimierskim na wschód od Moskwy.
RSF informuje, że w czerwcu Hyliuk napisał do swojej rodziny wiadomość: "U mnie w porządku. Kocham was. Poinformujcie UNIAN, że jestem w więzieniu". Rosyjskie władze zaprzeczają więzieniu Hyliuka.
Organizacja pozarządowa Medialna Inicjatywa na rzecz Praw Człowieka poinformowała w marcu 2022 roku, że dziennikarza porwano najpewniej 4 marca we wsi Kozarowicze w obwodzie kijowskim. Według organizacji prawdopodobna przyczyna zatrzymania dziennikarza to jego rozmowa z ukraińskimi wojskowymi i pracownikami organów ścigania. W przeddzień zniknięcia Huliuk napisał na Facebooku, że jego miejscowość znalazła się pod rosyjską okupacją.
- 20:16
Co najmniej 17 osób zostało rannych w rosyjskich atakach na obwód żytomierski na północy Ukrainy w środę nad ranem - poinformowały lokalne władze.
Jak czytamy w komunikacie, rosyjskie wojska zaatakowały dronami kamikadze hromadę (gminę) cudnowską. Do szpitali trafiło 17 osób rannych wskutek ataków. Uszkodzone zostały m.in. cztery obiekty infrastruktury krytycznej i ponad 500 budynków.
- 20:03
Ukraińskie siły odnoszą sukcesy na kilku kierunkach frontu - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny w rozmowie telefonicznej z generałem Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA.
Załużny napisał na Telegramie, że szczegółowo poinformował rozmówcę o sytuacji na całej linii frontu.
"Siły Zbrojne Ukrainy pomimo bardzo skomplikowanych pól minowych przeciwnika, zapór przeciwpancernych i systemu rażenia ogniowego, metodycznie niszczą siły wroga i kontynuują działania ofensywne w celu wyzwolenia naszego terytorium" - podkreślił ukraiński dowódca.
Jak dodał, na kilku kierunkach ukraińskie siły odnoszą sukcesy.
Załużny podziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie i dodał, że podczas rozmowy poruszono temat wojskowej pomocy od USA, w tym dostaw uzbrojenia i amunicji.
- 19:22
Zakaz importu ukraińskiego zboża. Premier Ukrainy komentuje słowa premiera Morawieckiego
- 18:36
Unia Europejska chce zapewnić Ukrainie do pięciu miliardów euro rocznie przez następne cztery lata na potrzeby obronne za pośrednictwem "specjalnej sekcji" w Europejskim Instrumencie na rzecz Pokoju (EPF) - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
- To wciąż to samo narzędzie, Europejski Instrument na rzecz Pokoju, który działa bardzo dobrze i będziemy go nadal używać, ale ze specjalną sekcją, z konkretnym finansowaniem, które można oszacować na podstawie liczb, o których wspomniałem - wyjaśnił Borrell.
Europejski Instrument na rzecz Pokoju został ustanowiony w marcu 2021 roku dla finansowania wszystkich działań w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB) dotyczących spraw wojskowych i obronnych w celu zapobiegania konfliktom, zachowania pokoju oraz wzmocnienia międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności.
W szczególności EPF umożliwia UE finansowanie działań mających na celu wzmocnienie zdolności krajów spoza Unii oraz organizacji regionalnych i międzynarodowych w odniesieniu do spraw wojskowych i obronnych.
- 18:02
Amerykański Departament Stanu i resort skarbu (finansów) ogłosiły kolejny pakiet sankcji wobec niemal 120 rosyjskich podmiotów i osób z przemysłu zbrojeniowego, wydobywczego, energetycznego i technologicznego. Sankcje objęły też m.in. firmy z Kirgistanu zaangażowane w omijanie restrykcji.
Jak poinformował resort finansów, celem podjętych kroków jest "utrudnienie dostępu Rosji do produktów, które wspierają jej wojsko i wysiłki wojenne; ograniczenie dochodów Rosji z sektora metali i kopalnego, podważenie jej przyszłych zdolności w energetyce; zdegradowanie dostępu Rosji do międzynarodowego systemu finansowego i pozbawienie Rosji wyprodukowanej w krajach G7 technologii potrzebnej dla jej sektorów technologicznego, lotniczego i obronnego".
Wśród podmiotów, które trafiły na listę sankcji są m.in. rosyjskie fabryki amunicji i materiałów wybuchowych, firmy informatyczne i zajmujące się komputerami kwantowymi, jeden z największych producentów metali Uralski Koncern Górniczo-Metalurgiczny oraz inne firmy sektora, cztery spółki zależne Rosatomu, a także producenci sprzętu i chemikaliów używanych w przemyśle energetycznym.
Sankcjami objęto też rosyjskich oficjeli i oligarchów, w tym byłego ministra finansów Aleksieja Kudrina. Uważany za liberała i przeciwnika wojny polityk - jeden z niewielu wysoko postawionych urzędników, który początkowo uniknął sankcji - obecnie jest doradcą w rosyjskim koncernie technologicznym Yandex.
Dodatkowo ogłoszono również restrykcje przeciwko sieci podmiotów z Kirgistanu, które miały stanowić kluczową ścieżkę dla omijania obecnych sankcji i kontroli eksportu, a także dwie firmy zarejestrowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Serbii.
"Te sankcje ograniczą dostęp Rosji do krytycznych materiałów, wyhamują jej przyszłą produkcję energii i zdolności eksportowe, zredukują jej korzystanie z międzynarodowego systemu finansowego i rozprawią się ze współuczestnikami omijania sankcji" - oznajmił w oświadczeniu szef dyplomacji USA Antony Blinken.
- 17:19
Rada Unii Europejskiej postanowiła przedłużyć w czwartek o sześć miesięcy – do 31 stycznia 2024 roku – sankcje wymierzone w konkretne sektory gospodarcze Federacji Rosyjskiej za jej agresję militarną na Ukrainę.
"Po raz pierwszy sankcje te zostały wprowadzone w 2014 roku w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację w Ukrainie. Następnie – od lutego 2022 roku – w reakcji na niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję wojskową Rosji przeciwko Ukrainie sankcje zostały znacznie rozszerzone" - poinformowała Rada UE.
"Obecnie składają się na nie szerokie środki sektorowe, w tym ograniczenia w dziedzinie handlu, finansów, technologii i towarów podwójnego zastosowania, przemysłu, transportu i dóbr luksusowych. Sankcje obejmują też zakaz importu lub transferu ropy naftowej i niektórych produktów ropopochodnych transportowanych drogą morską z Rosji do UE, wyłączenie kilku rosyjskich banków z systemu SWIFT, a także zawieszenie działalności nadawczej i licencji kilku wspieranych przez Kreml mediów dezinformacyjnych. Wprowadzono też środki szczególne, by umożliwić UE skuteczniejsze przeciwdziałania obchodzeniu sankcji" - przypomniała Rada.
- 17:14
Fragmenty amunicji zgromadzone na podwórku zniszczonego domu we wsi Dowhenka w obwodzie charkowskim
- 17:05
Ukraina otrzyma od Banku Światowego 1,5 miliarda dolarów pożyczki gwarantowanej przez rząd Japonii - poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal. Dodał, że pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla ludności cywilnej, odbudowę kraju, osłony społeczne i wsparcie gospodarki.
- 17:04
Ukraińska armia codziennie posuwa się na południu i południowym wschodzie o kilkaset metrów - przekazała Gwardia Narodowa Ukrainy.
- 17:00
Sala gimnastyczna w zniszczonym kompleksie szkolnym we wsi Dowhenka w obwodzie charkowskim
- 16:56
Ukraina zaczęła stosować przeciw siłom rosyjskim na południowym wschodzie otrzymaną od Stanów Zjednoczonych amunicję kasetową, by przełamać dobrze umocnione rosyjskie pozycje, które spowalniają ukraińską kontrofensywę – podał dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskiego urzędnika.
- 16:55
Dzięki samolotom wielozadaniowym F-16 będziemy w stanie zakończyć rosyjską blokadę naszych portów - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Jak dodał, maszyny będą wykorzystywane do patrolowania przestrzeni powietrznej i szlaków morskich.
- 16:50
Zakaz importu ukraińskiego zboża. Premier Ukrainy komentuje słowa premiera Morawieckiego
- 16:34
Sily ukraińskie "zlokalizowały" rosyjską ofensywę na kierunku Kupiańsk-Łyman na północnym wschodzie Ukrainy, armia przeciwnika nie jest w stanie przejąć inicjatywy - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.
W ciągu doby na linii Kupiańsk-Łyman doszło do prawie 570 ostrzałów, 17 ataków lotniczych oraz czterech nieskutecznych wrogich szturmów - przekazał, cytowany przez portal RBK-Ukraina.
- 15:42
Od początku rosyjskiej okupacji Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy aresztowanych zostało 10 tys. cywilów. Mieszkańcy miasta trafiają do utworzonej przez okupantów katowni - informuje Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola.
Według Andriuszczenki każdego tygodnia w Mariupolu zatrzymywane są dziesiątki ludzi w ramach kontroli i poszukiwań dywersantów. Jak zaznaczył, zwykli ludzie zatrzymywani są za to, że prowadzą korespondencję z mieszkańcami Mariupola, którzy opuścili miasto, czy za to, że czytają ukraińskie wiadomości. Na mieszkańców składane są donosy.
Doradca mera opublikował nagranie, na którym - jak poinformował - widać "główną katownię Mariupola", były komisariat policji. Andriuszczenko przekazał, że większość zatrzymanych trafia właśnie tam.
W katowni ludzie "przyznają się" do rzekomej winy, podpisują jakieś dokumenty i w najlepszym przypadku są objęci obserwacją. W gorszym przypadku znikają na zawsze.
Łącznie - jak napisał na Telegramie Andriuszczenko - ponad 10 tys. mieszkańców Mariupola zostało aresztowanych przez okupantów, a miejsce ich pobytu, dalszy los, są nieznane.
- 15:17
Wszystkie okręty płynące na Morzu Czarnym w kierunku morskich portów Rosji mogą być od piątku traktowane jako przewożące ładunki przeznaczone do celów wojskowych – poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy w komunikacie.
Jako przewożące ładunki wojskowe mogą być traktowane - "ze wszystkimi tego konsekwencjami" - jednostki zmierzające do portów rosyjskich oraz portów ukraińskich na okupowanym terytorium Ukrainy - podał resort.
Ponadto zabroniono od godz. 5. (4. czasu polskiego) w czwartek ruchu statków w okolicach północno-wschodniej części Morza Czarnego oraz Cieśniny Kerczeńskiej, uznając ten ruch za niebezpieczny.
Ukraińskie ministerstwo obrony zaznaczyło, że Kreml otwarcie grozi cywilnym statkom przewożącym produkty żywnościowe z portów ukraińskich i umyślnie stwarza zagrożenie militarne na szlakach handlowych. "Odpowiedzialność za wszelkie ryzyko spada w całości na rosyjskie kierownictwo" - podkreślił resort.
- 15:00
Budynek konsulatu generalnego Chin w Odessie został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ostrzału przy użyciu pocisków rakietowych i dronów - poinformował szef obwodu odeskiego Ołeh Kiper.
Urzędnik opublikował na serwisie Telegram zdjęcia budynku. Widać na nich wybite szyby w oknach placówki dyplomatycznej, mieszczącej się w centrum Odessy niedaleko portu.
"Najeźdźca umyślnie atakuje infrastrukturę portową. Ucierpiały okoliczne budynki administracyjne i mieszkalne, a także konsulat Chińskiej Republiki Ludowej. Świadczy to o tym, że wróg nie zwraca na nic uwagi" - napisał szef obwodu odeskiego.
Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko poinformował, że w konsulacie Chin nikt nie ucierpiał podczas ataku. "MSZ Ukrainy jest w kontakcie z ambasadą ChRL w celu wyjaśnienia szkód i okazania niezbędnej pomocy" - napisał Nikołenko na Facebooku.
- 14:36
Ataki na Odessę i Mikołajów, eksport ukraińskiego zboża. Relacja Aliny Makarczuk o sytuacji w Ukrainie.
Ataki na Odessę i Mikołajów, eksport ukraińskiego zboża. Relacja Aliny Makarczuk o sytuacji na froncie w Ukrainie
- 14:10
Wojna w Ukrainie. Unia Europejska przedłuża sankcje wobec Rosji - do kiedy?
- 13:36
Zniszczenia po nocnym ataku na Odessę.
Zniszczenia po nocnym ataku na Odessę
- 13:27
Ukraiński resort obrony opublikował zdjęcia mające przedstawiać ostrzelaną przez Rosjan miejscowość Semeniwka w obwodzie czernichowskim.
- 12:59
Ukraińska policja opublikowała skutki rosyjskiego ostrzału Mikołajowa.
Skutki rosyjskiego ataku na budynek mieszkalny w Mikołajowie
Skutki rosyjskiego ataku na budynek mieszkalny w Mikołajowie
Skutki rosyjskiego ataku na budynek mieszkalny w Mikołajowie
- 12:57
Aktualna sytuacja w obwodzie donieckim według ISW.
- 12:55
Miasto Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy ma znaczenie strategiczne między innymi dlatego, że stanowi punkt przecięcia ważnych dróg – powiedział dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski w wywiadzie dla BBC. - W tej chwili stworzono wszelkie warunki po temu, byśmy odzyskali miasto - stwierdził.
Syrski zaznaczył, że przez Bachmut przebiegają drogi z Debalcewa, Siewierska, Gorłówki, Konstantynówki i Słowiańska. "Wykorzystując rozwiniętą sieć dróg wojska rosyjskie mogą atakować w co najmniej trzech kierunkach operacyjnych" – oznajmił.
Wskazał też, że okolice miasta obfitują we wzgórza, które pozwalają kontrolować znaczną część pobliskich miejscowości. "To zwiększa jego rolę jako platformy dla dalszych działań ofensywnych" – powiedział.
Syrski powiedział, że nie potrafi powiedzieć, ile czasu potrzeba, by wojska ukraińskie odbiły Bachmut, ale "w tej chwili stworzono wszelkie warunki po temu, byśmy odzyskali miasto, tylko że z dziesięciokrotnie mniejszymi stratami" niż podczas zajmowania Bachmutu przez rosyjską najemniczą Grupę Wagnera.
Dodał, że stanowiska sił rosyjskich są obecnie rozmieszczone na łuku, którego centrum stanowi Bachmut. "I znajdują się oni w quasi-otoczeniu. Po prostu nie możemy z tego nie skorzystać" – powiedział.Bachmut
- 12:52
Jedna osoba zginęła w rosyjskim ostrzale wyzwolonej przez siły ukraińskie miejscowości Kozacza Łopań pod Charkowem na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowały władze obwodowe na Telegramie.
"Około godziny 9 rano (8 czasu polskiego) zostało ostrzelane osiedle typu miejskiego Kozacza Łopań w hromadzie dergaczewskiej. W wyniku zmasowanego ostrzału zginął 61-letni mężczyzna" - poinformowano.
Ostrzał został przeprowadzony z czołgu, przy czym siły rosyjskie wykonały około 20 uderzeń w budynki prywatne i obiekty cywilnej infrastruktury.
Miejscowość Kozacza Łopań, zajęta przez siły rosyjskie w pierwszy dzień rosyjskiej napaści na Ukrainę 24 lutego zeszłego roku, została wyzwolona przez żołnierzy ukraińskich we wrześniu zeszłego roku. - 12:44
Zniszczenia po nocnym ataku na Odessę.
Zniszczenia po nocnym ataku na Odessę
- 12:35
Pociski rakietowe Onyks, którymi Rosja ostrzelała Odessę i Mikołajów są z powodu swej prędkości i lotu nisko nad wodą trudne do wykrycia i strącenia przez obronę przeciwlotniczą - powiedział Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy.
Rzecznik dodał, że pociski Onyks są przeznaczone do niszczenia okrętów i ich prędkość przekracza 3 tysiące km/h. "Przy kierowaniu się na cel rakieta może lecieć faktycznie 10-15 metrów nad wodą (...), co utrudnia ich wykrywanie i strącenie środkami obrony przeciwlotniczej" - powiedział Ihnat.
Podkreślił, że Rosja wcześniej już ostrzeliwała tymi rakietami wybrzeże morskie Ukrainy. Walka z tymi pociskami jest trudna, jednak można na nie oddziaływać środkami obrony radioelektronicznej - zauważył rzecznik. Ocenił, że Ukraina musi wzmocnić regiony na południu, jak i swoje miasta portowe, zasobami obrony powietrznej, np. systemami Patriot i SAMP-T. - 11:49
W rosyjskim ostrzale Odessy w nocy ze środy na czwartek zginęła jedna osoba - podał portal Hromadske. Doniesienia o jednej ofierze śmiertelnej napływają też z Mikołajowa, drugiego zaatakowanego przez Rosjan miasta południowej Ukrainy.
Szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper poinformował, że w wyniku ataku zginął 21-latek, który pracował jako ochroniarz jednego z obiektów cywilnych. Portal Hromadske przypomina w tym kontekście, że ratownicy wydobyli ciało jednej ofiary śmiertelnej spod gruzów zawalonego budynku.W Mikołajowie odnaleziono ciało mężczyzny zabitego w ostrzale, a ratownicy poszukują pod gruzami jeszcze jednej osoby - poinformowała agencja Ukrinform.
- 11:05
Zniszczenia po nocnym ataku na Odessę
- 10:47
Wołodymyr Zełenski pisze o nocnych atakach na Odessę i Mikołajów. "Rosyjscy terroryści kontynuują próby zniszczenia życia w naszym kraju" - zaznaczył, składając kondolencje rodzinom ofiar ataków.
"To złe państwo nie ma pocisków potężniejszych niż nasza wola ratowania życia, wzajemnego wspierania się i wygrywania" - podkreślił ukraiński prezydent.
- 10:40
Nie wiadomo, ilu dokładnie najemników Grupy Wagnera znajduje się na Białorusi, jednak przybyli oni do tego kraju bez ciężkiego uzbrojenia - oświadczył dziś rzecznik ukraińskiej Państwowej Służby Granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez agencję Ukrinform.
"Nadal odnotowujemy przybywanie na Białoruś grup tej prywatnej firmy wojskowej, ale przemieszczają się one do swojej bazy pod Osipowiczami" - powiedział Demczenko. Zapewnił, że sytuacja na granicy ukraińsko-białoruskiej jest pod kontrolą. Jak tłumaczył, na razie nie jest znana dokładna liczebność tych oddziałów, nie mają one jednak broni ciężkiej.
Demczenko ocenił, że wagnerowcy w obecnej liczbie nie stanowią zagrożenia dla Ukrainy. Wyraził przypuszczenie, że zostaną zaangażowani do szkolenia armii białoruskiej i rosyjskich żołnierzy zmobilizowanych na front. - 10:16
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podał w najnowszym raporcie, że w bazie wagnerowców w Osipowiczach w obwodzie mohylewskim na Białorusi był 18 i 19 lipca właściciel Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn.
Wręczył on sztandar najemników dowódcy o pseudonimie Pionier, który - jak ocenia ISW - będzie dowodził Grupą Wagnera na Białorusi. "Prigożyn oświadczył, że personel Grupy Wagnera pozostanie na Białorusi 'przez jakiś czas'" i że "po przegrupowaniu na Białorusi wyruszy w nową podróż do Afryki" - relacjonuje ISW. Inny dowódca, przedstawiony jako Dmitrij Utkin - a więc główny dowódca wagnerowców, od którego pseudonimu ("Wagner") wzięła się nazwa formacji - powiedział, że "jest to tylko początek największej pracy, która zostanie wykonana wkrótce" - relacjonuje ISW.
Pierwsze informacje o możliwym skierowaniu Grupy Wagnera na Białoruś podały rosyjskie media niezależne pod koniec czerwca. Prognozowały one, że najemnicy w liczbie około 8 tysięcy będą stacjonowali w obwodzie mohylewskim, w rejonie Osipowicz. Znajduje się tam opuszczona do niedawna, a potem pospiesznie remontowana baza we wsi Cel - była baza wojskowa białoruskich wojsk rakietowych. - 10:01
Armia białoruska kontynuuje szkolenia wspólnie z rosyjską Grupy Wagnera, a ich miejscem ma być poligon w pobliżu Brześcia, przy granicy Białorusi z Polską - podała agencja Reutera, powołując się na ministerstwo obrony w Mińsku.
Jak podaje ukraińska agencja UNIAN, szkolenia - według zapowiedzi Mińska - mają trwać na poligonie koło Brześcia przez tydzień. Biorą w nich udział oddziały białoruskich Sił Operacji Specjalnych wspólnie z przedstawicielami Grupy Wagnera.
Według ocen białoruskiego wywiadu wojskowego (HUR) na Białoruś do środy przybyło około 700 najemników z Grupy Wagnera. Tego samego dnia wjechała na Białoruś kolejna kolumna aut wagnerowców, złożona z około 100 pojazdów.
Wagnerowcy w roli "instruktorów". Szkolą białoruskich żołnierzy
- 9:10
Rosjanie użyli w nocnym ataku na Odessę i Mikołajów 19 dronów i 19 pocisków, między innymi Ch-22, Kalibrów i Iskander - poinformowały w komunikacie Siły Powietrzne armii ukraińskiej. Obrona przeciwlotnicza strąciła 13 dronów i pięć pocisków rakietowych.
Jak podały Siły Powietrzne w komunikacie na Telegramie, zniszczono 18 celów powietrznych: dwa pociski manewrujące Kalibr, trzy pociski typu Iskander-K oraz 13 dronów irańskich typu Shahed.
Rosjanie użyli w ataku: siedmiu rakiet przeciwokrętowych Onyks, odpalonych z zestawów obrony wybrzeża Bastion rozmieszczonych na okupowanym Krymie. Bombowce Tu-22M3 wystrzeliły znad Morza Czarnego cztery pociski Ch-22. Prawdopodobnie z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym odpalone zostały na terytorium Ukrainy trzy pociski Kalibr.Do ataku na Mikołajów i Odessę dołączono też pięć pocisków Iskander-K, również wystrzelonych z okupowanego Krymu oraz drony, z których część także atakowała z kierunku Półwyspu Krymskiego.
- 8:34
Po wycofaniu się Rosji z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej jej Flota Czarnomorska prawdopodobne podejmie aktywniejszą rolę w zakłócaniu handlu z Ukrainą, ale zarazem sama będzie bardziej narażona na ataki - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że 17 lipca Rosja nie przedłużyła swojego zaangażowania w Czarnomorską Inicjatywę Zbożową, co skutecznie unieważniło porozumienie, które pomimo wojny zapewniało bezpieczny przepływ statków eksportujących zboże z Ukrainy. Rosja dąży do powstrzymania wszelkiej żeglugi handlowej z ukraińskich portów.
Oceniono, że Rosja prawdopodobnie podjęła decyzję o odejściu jakiś czas temu, gdyż uznała, iż umowa nie służy już jej interesom. Jak dodano, Rosja zamaskowała to dezinformacją, twierdząc, iż jej wycofanie się jest spowodowane obawami, że statki cywilne są zagrożone przez ukraińskie miny, a Ukraina wykorzystuje korytarz zbożowy do celów wojskowych, nie przedstawiając jednak dowodów na te twierdzenia.
Przypomnijmy, wczoraj rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że zakłada, że wszystkie statki zbliżające się do Ukrainy przewożą broń. "Rosyjska Flota Czarnomorska prawdopodobnie podejmie bardziej aktywną rolę w zakłócaniu wszelkiego handlu, który będzie kontynuowany. Jednak jej operacje blokujące będą narażone na ryzyko ze strony ukraińskich dronów nawodnych i pocisków manewrujących obrony przybrzeżnej" - napisano. - 8:11
Do ostrzału budynków administracyjnych przy użyciu drona doszło na okupowanym przez Rosję Krymie. Władze okupacyjne oświadczyły, że zginęła jedna osoba - podała agencja Reutera.
Władze okupacyjne twierdzą, że w ataku "wrogiego drona" zginęła nastoletnia dziewczynka i że ostrzał ten miał miejsce w północno-zachodniej części półwyspu - podał niezależny rosyjski portal Meduza. Dalszych szczegółów nie podano. - 7:29
W nocnym ataku na Mikołajów, Odessę i obwód odeski wojska rosyjskie użyły ponad 20 dronów i pocisków rozmaitych typów, między innymi rakiet Ch-22, Onyks i prawdopodobnie Iskander - powiedziała rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju, Natalia Humeniuk.
"Trzecią noc z rzędu Rosjanie atakują obwód odeski i mikołajewski. Są to zaplanowane ataki, skierowane w szczególności na infrastrukturę portową" - powiedziała Humeniuk. Określiła nocny atak jako masowe i połączone uderzenie z użyciem pocisków rakietowych i dronów - łącznie ponad 20 celów powietrznych.
"Wykorzystano rakiety rozmaitego bazowania. Dołączył do ataku również okręt podwodny pełniący służbę na Morzu Czarnym. Jest też lotnictwo strategiczne, odpalające rakiety typu Ch-22, stosowano zestawy rakietowe Onyks oraz prawdopodobnie Iskandery" - powiedziała Humeniuk.
Dane o stratach i poszkodowanych w ostrzale są ustalane. Według wstępnych doniesień w Mikołajowie atak spowodował ofiary śmiertelne, ich liczby nie podano.Zniszczony budynek mieszkalny w Mikołajowie
- 7:19
Nocny ostrzał centrum Odessy spowodował zniszczenia - pożar objął powierzchnię 300 metrów kwadratowych, dwie osoby trafiły do szpitala - poinformowały władze regionalne.
"Na skutek ataku rosyjskiego w centrum Odessy doszło do zniszczeń, wybuchł pożar na powierzchni 300 m2. Pracują specjaliści odpowiednich służb. Wiadomo o dwóch rannych, którzy trafili do szpitala" - napisał w Telegramie szef władz obwodowych Ołeh Kiper.
Rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk przekazała, że ranne w Odessie zostały cztery osoby - podała agencja Ukrinform. Podczas nocnego ataku zaatakowany został również jeden z magzynów w obwodzie odeskim. - 6:07
Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz opublikował zdjęcie zniszczonego budynku mieszkalnego po rosyjskim ataku na miasto.
Zniszczony budynek mieszkalny w Mikołajowie
- 4:40
"Rosjanie uderzyli w centrum Mikołajowa. Płonie garaż i 3-piętrowy budynek mieszkalny. Na miejscu pracują strażacy i ratownicy" - podał szef obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Podkreślił, że w wyniku ataku rannych zostało 9 osób, w tym 5 dzieci. "Są też zabici" - dodał.
Z kolei w kierunku Odessy wystrzelone zostały pociski manewrujące. W mieście słychać było odgłosy eksplozji. Wybuchł pożar. Dwie osoby trafiły do szpitala - poinformowały siły zbrojne Ukrainy.
- 4:08
Minister obrony Bułgarii Todor Tagarew poinformował parlamentarną komisję ds. obrony o trudnej sytuacji w lotnictwie wojskowym. Stwierdził, że armia musi polegać na rosyjskich myśliwcach MIG-29, dopóki nie otrzyma w 2025 roku zamówionych z USA myśliwców F-16.
Tagarew poinformował również, że Bułgaria otrzyma od Unii Europejskiej rekompensatę w wysokości około 55 proc. wartości broni przekazanej do tej pory Ukrainie. - Nie nastąpi to jednak w tym roku, a prawdopodobnie na początku następnego. Chodzi o środki za pomoc przekazaną Ukrainie w grudniu 2022 roku – doprecyzował minister.
- 3:59
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 3:46
"Jesteśmy w posiadaniu informacji wskazujących na to, że Rosja zaminowała podejścia do ukraińskich portów na Morzu Czarnym" - poinformował Biały Dom. "Uważamy, że jest to skoordynowana operacja, mająca na celu usprawiedliwienie wszelkich ataków na statki cywilne na Morzu Czarnym i zrzucenie winy za te ataki na Ukrainę" - przekazali amerykańscy urzędnicy.
Rosja oświadczyła, że od czwartku będzie uznawać statki płynące na Ukrainę po Morzu Czarnym za "potencjalne jednostki wojskowe" - podały agencje, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
- 3:28
W trzech obwodach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy - poinformowały ukraińskie media. Siły zbrojne Ukrainy ostrzegają także przed groźbą użycia przez Rosję dronów kamikadze. Alarm powietrzny ogłoszono w obwodach charkowskim, chersońskim i mikołajowskim.
- 3:20
Zdjęcia ze wsi Błagodatnoje i Borszczowa.
Zniszczenia we wsi Błagodatnoje
Pociski artyleryjskie w pobliżu domu we wsi Borszczowa
Policjant ogląda uszkodzony samochód we wsi Borszczowa
- 2:35
Jeśli najemnicy rosyjskiej Grupy Wagnera spróbują wkroczyć na Ukrainę z Białorusi, czeka ich śmierć - oświadczył dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew.
- Wiemy, że na terytorium Białorusi w ostatnim czasie przybywają najemnicy prywatnej firmy wojskowej Wagner. Ale już teraz reagujemy i tworzymy takie warunki, by granica państwowa Ukrainy była całkowicie nie do przejścia dla wrogich sił - podkreślił gen. Najew.
Jak dodał, w obwodzie czernihowskim na jednym z kierunków wykopano ponad 40 km rowu przeciwpancernego. Założono również ponad 30 tys. pułapek minowych. Wzmacnianie granicy trwa.
- Jeśli będą próbować nastąpić swoim brudnym buciorem na ukraińską ziemię, czeka ich śmierć - zapowiedział.
- 2:19
Polska pozostaje w czołówce krajów, które pomagają Ukrainie - powiedział agencji Ukrinform ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Jak ocenił, "polskie społeczeństwo jest świadome, że Ukraińcy obecnie bronią również Polski, by rosyjski bucior nie deptał po polskiej ziemi".
- Poziom dialogu i współpracy między Ukrainą i Polską jest bezprecedensowo wysoki - podkreślił Zwarycz, który objął funkcję ambasadora w Polsce w ubiegłym roku.
- To był rok wielkiej solidarności i konsolidacji wysiłków na rzecz wsparcia dla Ukrainy - dodał. - Był to także rok mojej wdzięczności dla wszystkich Polaków za to, co zrobili i, mam nadzieję, będą nadal robić, by Ukraina jak najszybciej zwyciężyła w tej wywołanej przez Rosję wojnie - wskazał.
Dyplomata podkreślił, że "Polska pozostaje w czołówce krajów, które pomagają Ukrainie", jest pierwszym państwem w regionie pod względem wielkości pomocy i była pierwszym państwem, które wysłało na Ukrainę czołgi Leopard 2. Zwrócił też uwagę m.in. na rolę Warszawy w formowaniu tzw. koalicji lotniczej, lobbowaniu na rzecz interesów Ukrainy na arenie UE i NATO. - W tym roku było bardzo dużo inicjatyw na rzecz wsparcia dla Ukrainy ze strony polskich organów władzy, co bardzo zbliżyło nasze kraje i narody. To niezwykle solidny fundament dla przyszłości naszych narodów, naszej wspólnej przyszłości w UE i NATO - oznajmił Zwarycz.
- 0:59
60 tys. ton żywności zniszczonej w rosyjskim ataku na Odessę miało trafić do Chin - poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
- Ten atak terrorystów dowodzi, że ich cel to nie tylko Ukraina i nie tylko życie naszych ludzi. W portach, które dzisiaj zostały zaatakowane, magazynowany jest około jeden milion ton żywności - podkreślił Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu.
Dodał, że w terminalu portowym, który został zniszczony w rosyjskim ataku w największym stopniu, magazynowanych było 60 tys. ton żywności, która miała być wysłana do Chin.
- Więc rosyjski terror dotyczy wszystkich. Każdy na świecie powinien być zainteresowany pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za terror - oznajmił.
- 0:32
Pentagon ogłosił nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 1,3 mld dolarów. W ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative USA zakupią m.in. cztery dodatkowe systemy obrony powietrznej NASAMS, amunicję artyleryjską do posowieckich dział i drony kamikaze Phoenix Ghost i Switchblade.
"Ten pakiet USAI pokazuje zaangażowanie USA, by sprostać pilnym potrzebom Ukrainy poprzez dostarczanie kluczowych zdolności w krótkim terminie i jednocześnie budować trwałe zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy do obrony swojego terytorium i odstraszania rosyjskiej agresji w średniej i długiej perspektywie" - napisano w komunikacie ministerstwa.
Na liście sprzętu, który USA zakupią dla ukraińskiej armii, są m.in. dodatkowe cztery systemy obrony powietrznej NASAMS (w dodatku do obiecanych dotąd ośmiu), amunicja artyleryjska kalibru 152 mm używana w działach produkcji rosyjskiej i sowieckiej, sprzęt do rozminowywania, pociski przeciwpancerne TOW, amunicja krążąca Phoenix Ghost i Switchblade, precyzyjne rakiety lotnicze, systemy przeciwdronowe, 175 pojazdów technicznych i sprzęt łączności.
System NASAMS w akcji
Ze względu na użyty przy tej transzy tryb, polegający na pozyskiwaniu uzbrojenia od producentów i innych państw, czas dostaw niektórych jednostek sprzętu może być długi - dotyczy to przede wszystkim NASAMS.
Wraz z nowym pakietem łączna wartość przekazanego i obiecanego przez USA sprzętu wojskowego dla Ukrainy wynosi 42,6 mld dolarów.
Autorka/Autor:red.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army photo by 2nd Lt. Gabriel Jenko, DVIDS
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu