Przedstawiciel Pentagonu: niemal wszystkie obiecane przez USA haubice dotarły na Ukrainę

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Mateusz Lachowski rozmawiał z członkami pułku Azow
Mateusz Lachowski rozmawiał z członkami pułku AzowTVN24
wideo 2/3
Mateusz Lachowski rozmawiał z członkami pułku AzowTVN24

Ukraina broni się przed rosyjską inwazją. Ponad 90 procent haubic, jakie USA przeznaczyły dla Ukrainy, dotarło już na miejsce - poinformował w środę wysokiej rangi przedstawiciel Pentagonu cytowany przez CNN. Wcześniej policja obwodu kijowskiego podała, że w regionie tym ekshumowano ciała czterech osób zabitych podczas ataków Rosjan. Wśród ofiar jest 10-latka. Dziewczynka została zabita odłamkiem, gdy jej dom we wsi Szybyne został ostrzelany. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> W obwodzie lwowskim doszło do rosyjskich ataków rakietowych - poinformował szef władz obwodowych Maksym Kozycki na Telegramie.

> Co najmniej 21 cywilów zostało zabitych w obwodzie donieckim przez siły rosyjskie, a 27 odniosło obrażenia w wyniku ataków - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

> Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oznajmił, że wojska rosyjskie w nieuznawanej separatystycznej republice Naddniestrza w Mołdawii są w pełnej gotowości bojowej. Trwają przygotowania do ewakuacji stamtąd rodzin rosyjskich oficerów – przekazano na Facebooku.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:21

    Rząd Kanady otworzył centrum informacyjne dla ukraińskich uchodźców na terenie Polski. Minister imigracji, uchodźców i obywatelstwa Sean Fraser oficjalnie uruchomił je w środę w Warszawie.

    Centrum informacyjne działa przy otwartym w kwietniu br. Kanadyjskim Centrum Operacji Biometrycznych (Canadian Biometric Operations Centre), gdzie od ukraińskich uchodźców aplikujących o kanadyjskie wizy pobierane są dane biometryczne. Centrum znajduje się na terenie warszawskiego Global EXPO Centrum, udziela informacji o imigracji do Kanady dla ukraińskich uchodźców.

  • 4:16

    Wpływowy, niezależny dziennik urugwajski "La diaria" przewiduje, że rosyjska agresja przeciwko Ukrainie zamieni w sposób nieprzewidziany i niezamierzony przez Putina stosunki między NATO i Unią Europejską a Ameryką Łacińską, znacznie je zacieśniając.

    "Z jednej strony – pisze dziennik – rosyjska inwazja umocniła NATO i Unię Europejską bowiem nic tak nie zacieśnia sojuszy, jak posiadanie wspólnego wroga (…) Ponadto zmniejszy ona zależność energetyczną krajów Unii od Rosji".

  • 3:35

    Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch spotkał się z szefem Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji NATO gen. Philippem Lavigne - poinformowało w środę wieczorem BBN na Twitterze.

    Jak przekazano, podczas spotkania "omówiono m.in. wnioski z konfliktu na Ukrainie dla NATO - w wymiarze wojskowym oraz odporności społecznej, a także przygotowania do szczytu Sojuszu w Madrycie".

  • 3:23

    Institute for the Study of War: ukraińska obrona w dużej mierze zatrzymała rosyjskie działania we wschodniej części kraju. Rosyjskie wojska przeprowadziły szereg nieudanych ataków we wschodniej Ukrainie i nie były w stanie dokonać żadnych potwierdzonych postępów.

  • 1:14

    Ostatnie ataki rakietowe Rosji na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie nie wpłynęły na zdolność do dostarczania wsparcia wojskowego żołnierzom ukraińskim - poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby, dodając, że pomoc cały czas jest wysyłana.

    - Oni próbowali zniszczyć to, co uważamy za cele krytycznej infrastruktury na zachodzie Ukrainy, w tym miejsca dostaw energii, węzły transportowe i tak dalej. Postrzegamy to jako próbę podważenia zdolności Ukrainy do odbudowy swoich sił - mówił Kirby.

    Zapewnił, że pomimo rosyjskich ataków Stany Zjednoczone zachowują wszelkie możliwości dostarczania pomocy wojskowej Ukrainie, w tym systemów uzbrojenia. Według Kirby'ego USA i inne kraje zachodnie mają wiele sposobów na transport niezbędnej pomocy na Ukrainę. - Wiemy, że materiały, broń i amunicja docierają do Ukraińców – oświadczył rzecznik Pentagonu.

    Rzecznik Pentagonu John Kirby

  • 0:14

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosjanie zabili już 220 ukraińskich dzieci i nie wiadomo na pewno, czy są to pełne dane. - Wierzę, że tak jak teraz zwracam się do waszych ludzi, kiedy obchodzicie rocznicę wyzwolenia waszego kraju, wasi przedstawiciele zwrócą się do narodu ukraińskiego, gdy my będziemy obchodzić rocznicę naszego pokoju - stwierdził.

    Zdaniem prezydenta Ukrainy państwo rosyjskie nie jest jeszcze gotowe do zakończenia wojny. - Nadal marzą o zdobyciu Ukrainy i innych krajów europejskich. Wciąż marzą, by wolność w Europie zniknęła. Ale ich marzenia nie mogą się spełnić. Marzenie o pokoju musi się spełnić. Nasze i Wasze marzenie. Tak jak było 77 lat temu. Teraz na Ukrainie rozstrzyga się, jak ludzie będą żyć na naszym kontynencie - stwierdził.

    Zełenski powiedział też, że rozmawiał z premierem Izraela Naftalim Benetem, z którym omówił "skandaliczne i całkowicie nie do zaakceptowania wypowiedzi rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, które oburzyły cały świat".

  • 0:13

    Po drugiej wojnie światowej cały świat miał nadzieję, że była to ostatnia wojna. Ale teraz wojna dotarła na Ukrainę i nie zatrzyma się na naszej ziemi - powiedział prezydent Ukrainy w wideo, zaadresowanym do narodu duńskiego w rocznicę wyzwolenia Danii z rąk nazistów.

    Wołodymyr Zełenski podczas przemówieniu do Duńczyków w związku z obchodami Dnia wyzwolenia Danii spod okupacji niemieckiej

    - Pamiętam, jak przemawiałem do Was w 34. dniu inwazji Rosji na Ukrainę. Powiedziałem wtedy, że Rosja użyła przeciwko naszemu krajowi 1370 pocisków. Dziś już 1993 pociski. Wyobraźcie sobie, ile żyć zabrali. Większość z tych pocisków trafiała w cele niemilitarne - powiedział Zełenski.

    - Następnie 29 marca powiedziałem Wam, że rosyjscy okupanci zniszczyli w naszym kraju 773 placówki oświatowe. A dziś - dwa razy więcej - 1584. Są to przedszkola, szkoły, uniwersytety. Z tym właśnie walczy armia rosyjska na Ukrainie - podkreślał ukraiński prezydent.

    Wołodymyr Zełenski przemawiał do Duńczyków w związku z obchodami Dnia wyzwolenia Danii spod okupacji niemieckiej

  • 23:21

    - Jeśli dostaniemy odpowiednią broń od zachodnich sojuszników, jesteśmy w stanie wygrać wojnę z Rosją - powiedział brytyjskiej stacji Sky News minister spraw zagranicznych Ukrainy. Dmytro Kułeba skrytykował reakcję NATO na rosyjską napaść na Ukrainę, mówiąc, że to nie sojusz pomaga jego krajowi, lecz poszczególne państwa, zwłaszcza Wielka Brytania, USA, Polska i Turcja.

    - Powodem, dla którego tak wiele osób w krajach NATO, w tym politycy, podziwia Ukrainę jest to, że Ukraina nie boi się Rosji. A oni się boją. Wszyscy chcieli skopać Rosji tyłek. Każdy. Ale nikt się nie odważył. Nie mieliśmy wyboru - powiedział.

    Wykluczył możliwość jakichkolwiek ustępstw terytorialnych w ramach rozmów pokojowych, bo jak wyjaśnił, dla Ukrainy stawką jest przetrwanie jako państwo, więc nie ma ona innego wyjścia, jak tylko wygrać tę wojnę. Ale zaznaczył, że to, ile czasu to zajmie, zależy od tego, kiedy i jaką broń otrzyma od państw zachodnich. Wskazał, że tym, czego Ukraina w tej chwili najbardziej potrzebuje, są systemy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

    Ale podkreślił też, że Ukraina nie może już dostawać starego sprzętu i wezwał Wielką Brytanię, by bezpośrednio przekazała jej swoje czołgi, zamiast dawać je Polsce w zamian za te przekazywane przez Polskę ukraińskiej armii.

    - Nie możemy już polegać na dostawach na Ukrainę broni z czasów Związku Sowieckiego. To się skończyło. Koniec tematu. Potrzebujemy kompleksowego programu przejścia z broni sowieckiej na broń zgodną ze standardami NATO - powiedział. - Potrzebujemy, aby brytyjskie czołgi zostały przekazane bezpośrednio Ukrainie - dodał.

  • 22:58

    W miejscowości Szandryhołowe w obwodzie donieckim w wyniku działań wojsk rosyjskich zginęły w środę dwie osoby. Oprócz tego ogółem 11 osób na terenie obwodu donieckiego zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko.

  • 22:52

    "Choć rosyjskie operacje lądowe koncentrują się na wschodniej Ukrainie, ataki rakietowe nadal mają miejsce w całym kraju, gdyż Rosja próbuje utrudnić ukraińskie działania w zakresie zaopatrzenia" - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

    "Podczas gdy rosyjskie operacje słabną, cele niewojskowe, w tym szkoły, szpitale, budynki mieszkalne i węzły komunikacyjne nadal są atakowane, co wskazuje na chęć Rosji, by biorąc na cel infrastrukturę cywilną, osłabić determinację Ukrainy. Trwające ataki na kluczowe miasta, takie jak Odessa, Chersoń i Mariupol, podkreślają dążenie Rosji do pełnej kontroli dostępu do Morza Czarnego, co umożliwiłoby jej kontrolowanie morskich linii komunikacyjnych Ukrainy i negatywnie wpłynęło na jej gospodarkę" - napisano.

  • 22:43

    W czwartek, 5 maja przed Pałacem Kultury i Nauki odbędzie się koncert dla warszawskich wolontariuszy i mieszkańców stolicy. Zagra Prime Orchestra, którą tworzą muzycy z Charkowa. Koncert rozpocznie się w czwartek o godzinie 18 na placu Defilad.

    "Orkiestra chce w ten sposób podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy zaangażowali się w pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy i ukraińskich uchodźców" – podał stołeczny ratusz. Wydarzenie objęte jest patronatem prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowskiego.

  • 22:27

    Pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premier Szwecji Magdaleny Andersson w czwartek w południe na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się międzynarodowa konferencja darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.

  • 22:10

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił w środę sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o pomoc w wywiezieniu rannych z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, szturmowanych przez wojska rosyjskie. W Azowstalu są żołnierze ukraińscy i cywile.

    - Życie ludzi, którzy tam pozostają, jest w niebezpieczeństwie. Dla nas ważni są wszyscy, prosimy o pańskie wsparcie w ich uratowaniu - powiedział Zełenski w rozmowie telefonicznej. Komunikat o rozmowie opublikowano w środę wieczorem na stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

    Zełenski podziękował sekretarzowi generalnemu ONZ za pomoc w dotychczasowej ewakuacji cywilów z Azowstalu. Poinformował, że podczas pierwszego etapu ewakuacji udało się wywieźć 121 osób.

  • 21:50

    Rosyjscy okupanci wywieźli do Rosji już blisko milion Ukraińców, z czego 182 tysiące to dzieci - powiedziała w rozmowie ze szwajcarską gazetą "Blick" ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Wywożeni Ukraińcy są rozmieszczani na terenie całej Rosji, zwłaszcza w biednych regionach, aby pomóc w rozwoju tamtejszej gospodarki – dodała Denisowa.

  • 21:34

    Kolejny punkt pomocy dla uchodźców otwarto w Kielcach. Od środy obywatele Ukrainy mogą zgłaszać się po wsparcie do lokalu przy ulicy Turystycznej.

  • 21:16

    Celem papieża jest zakończenie wojny na Ukrainie - tak watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin odpowiedział na pytanie, co chce osiągnąć Franciszek, deklarując wolę udania się do Moskwy i spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

    Podczas rozmowy z dziennikarzami kardynał Parolin oświadczył, że cel papieża jest ten sam, jak wtedy, gdy "poszedł do ambasady rosyjskiej, gdy dokonał publicznego gestu, prosząc o to, by zakończyła się wojna". Tak przywołał bezprecedensową wizytę Franciszka w ambasadzie Rosji przy Stolicy Apostolskiej tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

    - Przesłanie, jakie ewidentnie chciał wystosować do rosyjskiego prezydenta jest takie, aby zakończyła się wojna i rozpoczęły się negocjacje - dodał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Wolę udania się do Moskwy na spotkanie z Putinem papież wyraził w rozmowie z dziennikiem "Corriere della Sera" w środę.

  • 21:02

    "Na terenie Azowstalu trwają ciężkie walki. Rosjanie rzeczywiście zdołali się częściowo przebić na jednym z kierunków. Zbyt wcześnie jest, by mówić, że coś zajęli bądź nie, nasi bohaterowie - tylko tak ich można nazwać - bronią terenu" - poinformował były dowódca ukraińskiego pułku Azow Maksym Żorin w ukraińskiej telewizji publicznej Suspilne.

    Żorin dodał, że na terenie zakładów pozostaje około 100 cywilów, wśród nich ranni i dzieci. Rannym, wojskowym i cywilom, nie można okazać żadnej pomocy, bo szpital został zniszczony przed kilkoma dniami.

  • 20:41

    Ponad 90 procent haubic, jakie USA przeznaczyły dla Ukrainy, dotarło już na miejsce - poinformował w środę wysokiej rangi przedstawiciel Pentagonu cytowany przez CNN. Według stacji ta część amerykańskiej pomocy wojskowej składa się m.in. z 90 haubic.

    Rozmówca CNN dodał, że na Ukrainę trafiło już 90 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej przeznaczonej do haubic, ze 144 tysięcy sztuk, które mają zostać dostarczone w tej partii pomocy.

    Władze USA nie monitorują transportu amerykańskich dział od chwili, gdy zostają one dostarczone na Ukrainę. "To, dokąd trafi (broń – red.) i jak zostanie wykorzystana zależy od Ukraińców" - wyjaśnił przedstawiciel Pentagonu.

    Rozmówca CNN mówił o dostawach pomocy wojskowej, którą prezydent USA Joe Biden ogłosił 21 kwietnia. Wartość tego pakietu to 800 milionów dolarów.

  • 20:34

    Wojska rosyjskie ostrzelały w środę wieczorem centrum Dniepru. Została uszkodzona infrastruktura kolejowa - przekazał mer tego miasta Borys Fiłatow. W większości obwodów Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy. Natomiast mieszkańcy miasta Czerkasy słyszeli dwa wybuchy. Agencja Ukrinform podała, że na Czerkasy, od początku inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę, nie spadły rosyjskie pociski.

  • 20:25

    Austria "w pełni popiera" planowany szósty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji - potwierdził szef MSZ Alexander Schallenberg po środowym posiedzeniu rządu w Wiedniu.

  • 20:08

    "Rosjanie wywieźli lub zniszczyli w obwodzie ługańskim taką ilość zboża, która przypada na prawie trzyletnie potrzeby mieszkańców regionu. Kampania siewna jeszcze się nie rozpoczęła. Według ministra rolnictwa około 100 tysięcy ton zboża Rosjanie wywieźli z obwodu ługańskiego" – poinformował w środę w komunikatorze Telegram szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

  • 19:52

    Na granicy obwodu sumskiego, na północy Ukrainy, znajduje się rosyjska dywizja czołgów - podał w środę na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, nie wykluczając, że Rosjanie mogą zintensyfikować ostrzał regionu.

    "W pobliżu granicy ukraińsko-rosyjskiej w rejonie miejscowości Kozino w obwodzie kurskim wróg rozmieścił pododdziały 90. dywizji pancernej Centralnego Okręgu Wojskowego" - czytamy w komunikacie.

    Według ukraińskiego dowództwa jest to manewr mający zapobiec przerzucaniu rezerw Sił Zbrojnych Ukrainy na inne kierunki.

  • 19:38

    Na okupowanych przez Rosjan terenach znajduje się około tysiąca ukraińskich szkół oraz 10-11 tysięcy nauczycieli – poinformował w środę minister edukacji Ukrainy Serhij Szkarłet, cytowany przez portal hromadske.

    Według szefa resortu, w Ukrainie jest łącznie 13,8 tys. szkół, z których obecnie działa 12,7 tys. Szkarłet ocenił, że większość dyrektorów szkół na terenach okupowanych zwolniła się z pracy i nie współpracuje z Rosjanami. Około 24 tys. ukraińskich pedagogów wyjechało za granicę. Wcześniej rząd Ukrainy zezwolił nauczycielom, którzy wskutek wojny opuścili kraj, na zdalne kontynuowanie pracy.

    Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w wyniku bombardowań i ostrzałów na Ukrainie uszkodzone zostały 1584 budynki szkolne, z czego 118 zostało całkowicie zniszczonych.

    Zniszczone wnętrze szkoły w Kucharach w obwodzie kijowskim (17.04.2022)

  • 19:14

    W Charkowie nie działają już tramwaje. W wyniku ostrzałów rosyjskich zniszczone są tory, podstacje i zajezdnie tramwajowe - podała w środę agencja Unian, powołując się na władze miasta. Stacje metra w Charkowie służą obecnie jako schrony.

    Władze miejskie Charkowa rozważają zamianę tramwajów na autobusy bądź trolejbusy. Na przywrócenie ruchu metra potrzebne będą co najmniej dwa miesiące, gdy zakończą się działania bojowe.

    Od początku inwazji rosyjskiej Charków jest ostrzeliwany. Wojska rosyjskie zniszczyły jedną piątą budynków.

  • 19:04

    - Próby szturmowania zakładów trwają drugi dzień. Rosyjskie wojska przebywają już na terytorium Azowstalu - powiedział w środę wpływowy ukraiński parlamentarzysta i negocjator na rozmowach z Rosją, Dawyd Arachamija, w komentarzu dla Radia Swoboda. Dodał przy tym, że władze mają kontakt z ukraińskimi obrońcami Azowstalu

  • 18:56

    "Trwają naloty i ostrzał Charkowa. (...) Na kierunku iziumskim nieprzyjaciel próbuje przejąć inicjatywę i przeprowadzić operacje ofensywne w kierunku Izium-Barwynkowe. W tym celu prowadzi ostrzał artyleryjski pozycji naszych wojsk na terenach miejscowości Hruszuwacha, Nowa Dmytriwka i Kurulka. Ponadto nieprzyjaciel skoncentrował do 40 sztuk śmigłowców szturmowo-transportowych Mi-24 i Mi-8 na terenie obwodu biełgorodzkiego w bezpośrednim sąsiedztwie granicy państwowej Ukrainy" - poinformował sztab.

    W kierunku donieckim główne wysiłki wojsk rosyjskich skupiają się na prowadzeniu ofensywy na Łyman, Orichowe, Popasną, Wełyką Nowosiłkę, Huliajpole, Komyszuwachę i Orichiw. "Aby powstrzymać działania jednostek sił obronnych, nieprzyjaciel prowadzi ostrzał pozycji naszych wojsk niemal na całej linii kontaktu. Wykonuje naloty w rejonach Awdijiwki, Mariupola, Siewierodoniecka, Kramatorska i Hulajpola. Nadal trwają blokady i próby zniszczenia naszych jednostek w rejonie Azowstalu w Mariupolu. Na niektórych obszarach, przy wsparciu samolotów, wróg wznowił ofensywę, aby przejąć kontrolę nad kombinatem. To się mu nie udaje" - skonkludował sztab.

  • 18:52

    Dowództwo wojsk rosyjskich stara się zwiększyć tempo ofensywy na wschodniej Ukrainie w celu dotarcia do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego, a także rozwinąć działania w kierunku Zaporoża i Krzywego Rogu - podał w czwartek w podsumowaniu sytuacji operacyjnej sztab generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.

    "Aby osiągnąć określone cele, przeciwnik stara się zadawać straty jednostkom Sił Obronnych, przegrupować i wzmocnić swoje wojska (...). Wróg zintensyfikował ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę transportową Ukrainy" - czytamy w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

  • 18:37

    Rosja prawdopodobnie ma plan, by wykorzystać terytorium nieuznawanego Naddniestrza do ataku na Mołdawię - oceniła w środę wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony Hanna Malar, cytowana przez portal informacyjny RBK.

    - Putin wykorzystuje terytorium Białorusi do prowadzenia agresji przeciwko Ukrainie. Prawdopodobnie istnieje również taki plan wobec Mołdawii. Zwłaszcza że rejestrujemy obecnie przygotowania lotniska w Tyraspolu do przyjęcia samolotów i wiemy, że rosyjskie wojska, które obecnie znajdują się w regionie naddniestrzańskim w Mołdawii, są w pełnej gotowości bojowej. Wszystkie scenariusze są możliwe i przygotowujemy się do nich – powiedziała Malar.

    Dodała, że Rosjanie mieli plany, by zorganizować 9 maja paradę zwycięstwa w Kijowie, a Ukraińcy te plany pokrzyżowali. - Myślę, że 9 maja jeszcze bardziej rozczarujemy rosyjską armię w niektórych obszarach – powiedziała wiceminister.

  • 18:15

    W obwodzie kijowskim ekshumowano ciała czterech osób zabitych podczas ataków rosyjskich, wśród ofiar jest 10-letnia dziewczynka - poinformowała w środę policja obwodu kijowskiego. Dziewczynka została zabita odłamkiem, gdy jej dom we wsi Szybyne został ostrzelany.

    Druga z ekshumowanych ofiar, 69-letnia kobieta, mieszkanka wsi Nowa Buda, również zginęła w ostrzale.

    58-letni mężczyzna ze wsi Szybyne został zastrzelony przed własnym domem. Czwartą ofiarą jest 92-letnia kobieta, mieszkanka wsi Ozirszczyna. Zginęła w pożarze, który strawił jej dom po ostrzale rosyjskim.

    Policja podała w komunikacie na Facebooku, że dokonała ekshumacji ciał i poddane one zostaną ekspertyzie sądowej.

  • 17:58

    Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w środę - po dwudniowym zamkniętym posiedzenia rządu RFN na zamku Meseberg w Brandenburgii – że rosyjski przywódca Władimir Putin popełnił "błąd w kalkulacjach". Ocenił, że stało się jasne, iż "Putin całkowicie przeliczył się w swojej brutalnej agresji wobec Ukrainy". Dodał, że prezydent Rosji ma teraz "silniejsze NATO (...), ma zjednoczoną Unię Europejską".

    Według kanclerza w odpowiedzi na atak Rosji powstała wspólnota, "która zapewniła Ukrainie wsparcie militarne w postaci dostaw uzbrojenia". Podkreślił, że Niemcy również w tym uczestniczą.

    Niemiecki kanclerz odniósł się też do sytuacji uchodźców wojennych i podkreślił wysiłki Polski na rzecz przyjęcia uciekinierów z Ukrainy - podała telewizja ARD.

    Kanclerz Niemiec Olaf Scholz

  • 17:43

    Pogrzeb ukraińskiego żołnierza w Kijowie (04.05.2022)

  • 17:28

    Parlament Bułgarii zaaprobował w środę udzielenie wsparcia Ukrainie. Uchwała w tej sprawie, która jest wynikiem kompromisu między partiami rządzącej koalicji, głosi, że chodzi o pomoc polegającą na naprawie ukraińskiego sprzętu wojskowego.

    Na początku środowego posiedzenia do parlamentu przyszedł list od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w którym szef państwa napisał, że podczas ubiegłotygodniowej wizyty bułgarskiego premiera Kiriła Petkowa, Kijów zwrócił się do Sofii wyłącznie o pomoc w naprawie uszkodzonego na wojnie sprzętu wojskowego.

    List Zełenskiego pomógł przezwyciężyć poważne rozbieżności w złożonej z czterech podmiotów politycznych rządzącej koalicji. Zdaniem obserwatorów w koalicji uznano, że Bułgaria nie może sobie teraz pozwolić na rozpad rządu i nowe wybory parlamentarne.

  • 17:17

    Prezydent USA Joe Biden przekazał, że w tym tygodniu będzie rozmawiał z przywódcami państw grupy G7 o potencjalnych dalszych krokach – podał Reuters

  • 17:15

    Prezydent USA Joe Biden: Zawsze jesteśmy otwarci na dodatkowe sankcje na Rosję.

  • 17:02

    Według propozycji Unii Europejskiej embargo na rosyjską ropę miałoby wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy, bez stopniowego wycofywania się z umów - informuje w środę anonimowe źródło Agencji Reutera. Ale w środę kraje członkowskie nie osiągnęły porozumienia.

    Przedstawiciele krajów UE nie doszli jednak w środę do porozumienia w sprawie zakazu importu rosyjskiej ropy. Rozmowy mają być kontynuowane w czwartek - podało anonimowe źródło.

    Unia ma także proponować wprowadzenie w ciągu jednego miesiąca zakazu wysyłki, finansowania i ubezpieczania usług transportu rosyjskiej ropy.

    Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę w Parlamencie Europejskim szczegóły szóstego pakietu sankcji, które mają zostać nałożone przeciwko Rosji w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę. Wśród nich znalazł się całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy. W ciągu pół roku ma zostać całkowicie wstrzymany import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku. Aby sankcje weszły w życie potrzebna jest jednak zgoda wszystkich 27 państw członkowskich UE.

  • 16:43

    Komisja Europejska zaproponowała zamrożenie aktywów patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w ramach sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę - podała w środę Agencja Reutera, powołując się na unijnego dyplomatę.

    Patriarcha Cyryl został dodany do liczącej kilkaset osób listy bliskich Kremlowi wojskowych i przedsiębiorców, którzy wspierają wojnę. Restrykcje, jakimi UE zamierza go objąć, to prócz zamrożenia aktywów zakaz podróży do Unii Europejskiej. Projekt ten muszą poprzeć wszystkie państwa Wspólnoty – dodała agencja.

  • 16:33

    Ukraina spodziewa się prowokacji ze stron wojsk rosyjskich bądź aktywizacji ostrzałów w związku z 9 maja, obchodzonym w Rosji jako Dzień Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej – przekazał w środę rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk.

    - Pozostało do tego dnia nie tak wiele czasu. Zmusza nas to do większej czujności w odniesieniu do wszystkich kierunków. Nie tylko tam, gdzie są działania bojowe, ale i tam, gdzie jest względnie spokojnie. Oczekujemy, że dojdzie do jakichś prowokacji, czy aktywizacji ostrzałów ze strony armii rosyjskiej - powiedział na briefingu prasowym.

    Motuzianyk ocenił, że Rosja chciałaby osiągnąć przed 9 maja jakieś rezultaty swojej inwazji na Ukrainę. - Jeśli nawet nie osiągnie celów strategicznych, a według stanu na dziś ich nie osiągnęła, to może zmyślić te zwycięstwa i pokazać je w telewizji. To nie jest dla nich problemem - powiedział rzecznik.

  • 16:23

    - Rosja nadal blokuje nasze oddziały w rejonie zakładów Azowstal. Były próby szturmu. Trwają co pewien czas ostrzały artyleryjskie i rakietowo-bombowe przy użyciu lotnictwa – powiedział na briefingu rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.

    Dodał, że Rosja próbuje prowadzić w Mariupolu działania filtracyjne. - Są fakty wywożenia ludności na tereny Federacji Rosyjskiej, odbywa się to przymusowo, bez zgody ludzi, i to w wieku XXI. To są zbrodnie, które FR popełnia dzisiaj w tym mieście, faktycznie zrujnowanym przez tę samą, rosyjską armię - powiedział rzecznik.

  • 16:16

    Reporter ukraińskiego "The Kyiv Independent" Ilja Ponomarenko poinformował na Twitterze, że według agencji AP "600 osób zginęło w rosyjskim nalocie na teatr dramatyczny w Mariupolu. "Najgorszy przypadek zbrodni wojennej stulecia" – skomentował dziennikarz.

    Do ataku na teatr doszło w marcu.

  • 15:49

    Wielka Brytania wprowadziła w środę zakaz eksportu usług profesjonalnych do Rosji, a także nałożyła sankcje na kolejne 63 osoby i podmioty, głównie z sektora mass mediów.

    Zakaz eksportu usług oznacza, że rosyjskie przedsiębiorstwa nie będą mogły korzystać z brytyjskich usług m.in. w zakresie księgowości, doradztwa, zarządzania czy public relations. Stanowiły one do tej pory 10 proc. rosyjskiego importu w tych sektorach. Jak wskazuje brytyjski rząd, rosyjska produkcja przemysłowa i eksport w dużej mierze są uzależnione od zachodnich firm świadczących usługi profesjonalne.

    Jeśli chodzi o sankcje, objęto nimi m.in. Wszechrosyjską Państwową Kompanię Telewizyjną i Radiową (WGTRK), czyli głównego publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego, zajmujące się szerzeniem rosyjskiej propagandy agencję informacyjną InfoRos, stronę internetową SouthFront, think-tank Strategic Culture Foundation, a także kilkoro dziennikarzy i korespondentów mediów, w tym z WGTRK i dziennika "Komsomolska Prawda". Wśród osób i podmiotów spoza sektora mediów, na które nałożono sankcje, znaleźli się m.in. wiceminister obrony Nikołaj Pankow, prezesi banków Sowkombank i Otkrytije Bank oraz producent ciężarówek Kamaz.

    Jak podkreślił brytyjski rząd w wydanym oświadczeniu, od momentu rosyjskiej napaści na Ukrainę, nałożył już sankcje na ponad 1600 osób i podmiotów.

  • 15:36

    Dokumentalista i wolontariusz Mateusz Lachowski, który jest w Donbasie, mówił na antenie TVN24 o sytuacji zakładów Azowstal w Mariupolu. Fabryka to ostatni bastion oporu w tym okupowanym przez Rosjan mieście nad Morzem Azowskim.

    Lachowski o sytuacji w Azowstalu

  • 15:21

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że w jego planach zakończenia wojny znajduje się wycofanie rosyjskich wojsk na pozycje sprzed inwazji na Ukrainę 24 lutego oraz kontrolowanie przez władze Ukrainy całego terytorium kraju, łącznie z Półwyspem Krymskim, który Rosja zajęła w 2014 roku.

    - Jestem pewien, że po zwycięstwie, będziemy pracować szybko i Ukraina stanie się piękniejsza niż kiedykolwiek. Pokazaliśmy heroizm w obronie naszej wolności. Stworzymy najlepsze warunki dla inwestycji w całej Europie - powiedział.

  • 15:13

    Myślisz, że robisz interesy z Rosją, aż pewnego dnia pocisk trafia w twój dom. Wtedy wartości się zmieniają i wszystko zaczyna się rozpadać - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu dla amerykańskiej gazety "Wall Street Journal", cytowany w środę przez Interfax-Ukraina.

    Jako przykład kontaktów biznesowych z Rosją ukraiński prezydent podał Węgry, które mają z nią ciepłe relacje, ale "ciepłe relacje zmienią się w bardzo gorące relacje i (Węgrzy - red) się spalą".

    Zełenski mówił, że opuszczenie rosyjskiego rynku przez międzynarodowe przedsiębiorstwa jest koniecznością i firmy te odgrywają główną rolę w planie izolacji Rosji oraz pomocy Ukrainie.

  • 14:55

    Rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianik przekazał, że Rosjanie "próbują zwiększyć tempo ofensywy na wschodzie". Tylko we wtorek - podał - przeprowadzili 50 ataków z powietrza na pozycje ukraińskie.

  • 14:19

    Mer Mariupola Wadym Bojczenko przekazał, że na terenie Azowstalu trwają "ciężkie walki". Utracono kontakt z broniącymi tego terenu żołnierzami.

    Bojczenko dodał, że nadal znajdują się tam cywile, w tym ponad 30 dzieci, które oczekują na ewakuację.

  • 13:53

    Według informacji dziennika "Die Welt" rząd niemiecki planuje przekazać Ukrainie systemy radarowe Cobra.

  • 13:53

    Projekt Biełaruskij Hajun, który zbiera i publikuje informacje na temat ruchów i działań wojsk na terytorium Białorusi, podał, że w środę rano zauważono przemieszczanie białoruskiego sprzętu wojskowego w stronę granicy litewskiej i ukraińskiej.

  • 13:47

    Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti poinformowała, że rosyjscy żołnierze odnaleźli "satanistyczną pieczęć" i ślady "praktykowania czarnej magii" w przejętym sztabie Ukraińców. "Zwolennicy sił nieziemskich próbowali 'poświęcić' broń i nanosili napisy z użyciem krwi" - twierdzi rosyjska propaganda.

  • 13:16

    Słowa, które pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę wypowiedzieli obrońcy Wyspy Węży w odpowiedzi na rosyjskie ultimatum, przeszły już do historii. Jeden z nich, porucznik Walery Zakabłuk, w wywiadzie dla telewizji CNN opowiedział, jak wyglądał moment poddania.

  • 12:36

    Rosyjscy okupanci w Mariupolu szykują paradę wojskową na 9 maja, gdy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami – poinformował ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

    "Mariupol, według planów raszystów (Rosjan), ma się stać centrum 'uroczystości'. W tym celu w mieście trwa gorączkowe uprzątanie centralnych ulic z gruzów, ciał zabitych i rosyjskich niewybuchów" – napisał wywiad.

  • 12:28

    Narodowa Prokuratura Antyterrorystyczna Francji wszczęła piąte śledztwo w sprawie zbrodni wojennych popełnionych w Ukrainie między 26 marca a 7 kwietnia – podał dziennik "Le Figaro". Poszkodowana ranna ofiara jest Francuzem.

  • 12:26

    Jedenaście osób przetrzymywanych przez siły rosyjskie w piwnicy szkoły w Jahidnem na północy Ukrainy zmarło z powodu głodu i zaduchu – powiedział portalowi Suspilne prokurator kozieleckiej prokuratury okręgowej Roman Pererwa.

    Jak podkreślił, okupanci przez prawie miesiąc przetrzymywali w piwnicy około 350 osób, z czego blisko 70 dzieci.

    Jahidne od 3 do 30 marca było okupowane przez wojska rosyjskie. Rosyjscy żołnierze mieszkali w prywatnych budynkach, których właściciele zostali przeniesieni do szkolnej piwnicy.

    Mieszkańcy Jahidne w szkolnej piwnicy (zdjęcie z 31 marca 2022 roku)

  • 12:12

    Nie można sobie wyobrazić piekła, jakie przeszliśmy – powiedziała dziennikowi "Wall Street Journal" 54-letnia Elina Cybułenko, której udało się ewakuować po tygodniach spędzonych w bunkrach pod fabrykami Azowstalu w oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

    "Prawdziwe piekło zaczęło się 7 kwietnia, gdy co sekundę czuliśmy kolejne bomby trzęsące fundamentami naszego bunkra".

  • 11:50

    Przebywający w Kiszyniowie przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił, że Unia Europejska wesprze mołdawskie siły zbrojne w związku z zagrożeniem wynikającym z rosyjskiej agresji na sąsiednią Ukrainę.

  • 11:47

    Jedenaście osób przetrzymywanych przez siły rosyjskie zmarło w piwnicy szkoły w Jahidnem na północy Ukrainy z powodu głodu i zaduchu – powiedział portalowi Suspilne prokurator kozieleckiej prokuratury okręgowej Roman Pererwa.

    Jak podkreślił, okupanci przez prawie miesiąc przetrzymywali w piwnicy około 350 osób, z czego blisko 70 dzieci.

  • 11:26

    Jesteśmy w stanie wspierać Odessę w organizacji Expo w 2030 r. - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Ocenił, że zorganizowanie takiej wystawy przez Ukrainę mogłoby pomóc w powojennej odbudowie tego kraju.

  • 11:16

    Nie potrzebujemy tchórzliwych listów obwiniających ofiary, lecz odważnych listów potępiających rosyjskie barbarzyństwo i wzywających do bojkotu rosyjskiej ropy, gazu i węgla - pisze brat mera Kijowa Wołodymyr Kliczko na łamach niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w odpowiedzi na list 28 przedstawicieli niemieckich elit, nawołujący do zaprzestania dostaw broni na Ukrainę.

  • 11:14

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji ogłosiło sankcje wobec 63 japońskich urzędników, dziennikarzy i profesorów za prowadzenie "niedopuszczalnej retoryki" wobec Moskwy.

    Na liście znaleźli się m.in. premier Japonii Fumio Kishida, minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi i minister obrony Nobuo Kishi.

  • 11:13

    Rosyjski okręt podwodny na Morzu Czarnym wystrzelił dwa pociski Kalibr w kierunku celów w Ukrainie - poinformowało ministerstwo obrony Rosji, na które powołuje się Reuters.

  • 11:10

    Będziemy bardzo zadowoleni, jeśli papież pomoże w rozmowach między nami a Rosją - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera".

    "Najpierw jednak powinien wysłuchać naszych racji jako ofiar agresji" - dodała.

  • 10:45

    Władze w Kijowie nie wykluczają, że Rosja użyje w pewnym momencie białoruskich wojsk w wojnie przeciwko Ukrainie – oświadczył rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez agencję Reutera.

  • 10:36

    Z powodu rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę rosyjskojęzyczni Ukraińcy masowo porzucają swój język na rzecz ukraińskiego. "W tym języku padł rozkaz ataku na moje miasto; odkąd to sobie uświadomiłam, stał się dla mnie nie do zniesienia" - mówi PAP 20-letnia Uliana z Charkowa.

  • 10:22

    9 maja, gdy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, prezydent Władimir Putin może formalnie wypowiedzieć wojnę Ukrainie lub ogłosić powszechną mobilizację, by nasilić ofensywę – podała stacja CNN, powołując się na zachodnich urzędników i analityków.

  • 10:21

    Daniłow: Jestem więcej niż pewien, że wojna nie skończy się na terytorium naszego kraju. Będzie jeszcze dużo innych rzeczy. O ile się nie mylę (szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej - red.) Ławrow powiedział w ostatnich dniach, że Kazachowie to bracia, więc oni też powinni szykować się na okupację. Mołdawianie to też bracia. Szykujcie się, bracia Mołdawianie i Kazachowie.

  • 10:19

    Przeprowadzenie wojskowej operacji odblokowania oblężonego przez Rosjan Mariupola nad Morzem Azowskim jest na razie niemożliwe, bo Ukraina nie ma wystarczającej ilości broni ciężkiej – oznajmił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

    - Wszyscy (obrońcy Mairupola - red.) to bohaterowie, wszyscy, którzy tam są. Gdyby była choćby najmniejsza szansa ich uwolnienia z punktu widzenia operacji wojskowej, to by ją przeprowadzono. Niestety nie mamy obecnie ciężkiego uzbrojenia i broni w wystarczającej ilości. Proszę uwierzyć, że gdybyśmy ją mieli, prezydent wydałby rozkaz i taka operacja by się odbyła – powiedział Daniłow w wywiadzie dla telewizji islandzkiej, cytowany przez agencję Ukrinform.

  • 10:17

    Czas na dyskusje się skończył, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę Europa musi solidarnie podjąć zdecydowane działania- napisał prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym w cypryjskim dzienniku "Cyprus Mail".

  • 9:56

    O zniszczeniu obiektów infrastruktury na skutek rosyjskich ataków rakietowych poinformował portal Suspilne, powołując się na dane władz obwodowych. Są zabici i ranni.

    W obwodzie kirowohradzkim rosyjskie rakiety trafiły w podstację trakcyjną. Jedną rakietę udało się zestrzelić ukraińskim siłom obrony przeciwlotniczej.

    W obwodzie odeskim ostrzelano hromadę (gminę) arcyzką, choć trzy rakiety przeciwnika zostały strącone przez siły ukraińskie.

    W obwodzie dniepropietrowskim dwie rakiety trafiły w obiekty kolejowe. Zniszczono postację trakcyjną. Jedna osoba odniosła obrażenia.

  • 9:46

  • 9:39

    Konwój autobusów, którymi jest ewakuowana ludność cywilna z oblężonego Mariupola nad Morzem Azowskim, opuścił miasto dzięki współpracy ukraińskiego rządu, ONZ i Czerwonego Krzyża - poinformował w mediach społecznościowych szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

  • 9:12

    Von der Leyen: szósty pakiet sankcji obejmie odcięcie Sbierbanku i innych dużych banków Rosji od systemu SWIFT, co umocni izolację rosyjskiego sektora finansowego.

  • 9:01

    Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen o szóstym pakiecie sankcji: proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy, w ciągu sześciu miesięcy zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku.

  • 9:00

    Od początku wojny funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,138 miliona osób.

  • 8:57

    Żołnierze rosyjscy w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy zaczęli masowo zakładać ukraińskie mundury – poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe na Facebooku, nie wykluczając, że może chodzić o prowokacje.

    Według Dowództwa w mieście Tokmak w obwodzie zaporoskim okupanci zaczęli masowo szyć mundury Sił Zbrojnych Ukrainy i nie jest wykluczone, że tak przebrani będą chcieli przeprowadzić prowokacje, by zdyskredytować żołnierzy ukraińskich na okupowanych terenach.

    "Tymczasem dzięki działaniom naszych mobilnych grup przeciwczołgowych zapewniono kontrolę nad terytorium czterech miejscowości w pobliżu granicy administracyjnej obwodu mikołajowskiego i chersońskiego" – dodano.

  • 8:54

    Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w ostatniej dobie na skutek rosyjskich ataków rakietowych i bombowych w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, w tym na miasta Popasna, Siewierodonieck, Rubiżne i Lisiczańsk - poinformował w mediach społecznościowych szef władz obwodu Serhij Hajdaj.

  • 8:52

    Od początku rosyjskiej inwazji Ukraina otrzymała 4,5 miliarda euro pomocy finansowej i ponad 300 tysięcy ton pomocy humanitarnej z zagranicy – podała agencja Ukrinform, cytując premiera Denysa Szmyhala i doradczynię szefa kancelarii prezydenta Darię Zariwną.

  • 8:49

    Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 24,5 tys. żołnierzy, 1077 czołgów, 2610 pojazdów opancerzonych i 491 systemów artyleryjskich, a także 194 samoloty i 155 śmigłowców - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie straciły około 300 żołnierzy, 15 czołgów, 43 pojazdy opancerzone, 16 systemów artyleryjskich, 24 pojazdy kołowe i cysterny oraz 12 dronów - przekazał Sztab w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

  • 8:28

    Rosja prawdopodobnie zamierza kontynuować natarcie od północy na Kramatorsk i Siewierodonieck, a zdobycie tych miast umocniłoby jej kontrolę nad północno-wschodnim Donbasem - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Rosja rozmieściła 22 batalionowe grupy taktyczne w pobliżu Iziumu (w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - red.), próbując posuwać się wzdłuż północnej osi Donbasu. Pomimo trudności w przełamaniu ukraińskiej obrony i nabraniu rozpędu, Rosja najprawdopodobniej zamierza przemieścić się poza Izium, aby zająć miasta Kramatorsk (w obwodzie donieckim) i Siewierodonieck (w obwodzie ługańskim). Zdobycie tych miejsc umocniłoby rosyjską kontrolę wojskową nad północno-wschodnim Donbasem i stanowiłoby punkt etapowy dla działań zmierzających do odcięcia sił ukraińskich w tym regionie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 8:26

    Wojna w Ukrainie nie została sprowokowana przez Ukrainę, NATO ani żadną inną stronę – oświadczył rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ołeh Nikołenko, komentując dla portalu Hromadske słowa papieża Franciszka, że jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO".

  • 7:37

    Siły rosyjskie przeprowadziły ataki rakietowe w ośmiu obwodach Ukrainy w celu zniszczenia infrastruktury transportowej kraju – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Ataki rakietowe przeprowadzono w obwodach dniepropietrowskim, kirowohradzkim, lwowskim, winnickim, kijowskim, zakarpackim, odeskim i donieckim.

    Przeciwnik kontynuuje działania ofensywne we wschodniej strefie operacyjnej z zamiarem przejęcia pełnej kontroli nad obwodem ługańskim i donieckim oraz stworzenia korytarza lądowego z tych terenów do okupowanego Krymu - podano.

  • 7:14

    To było okropne, traciliśmy nadzieję, że kiedykolwiek wyjdziemy – powiedziała BBC Keteryna, która wraz z dwójką dzieci spędziła dwa miesiące w bunkrze pod zakładami Azowstal w oblężonym przez wojsko rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

    "To, jak żyliśmy, mówiąc szczerze, było okropne. Od rana i w nocy byliśmy bombardowani. Artyleria, rakiety, naloty z powietrza".

  • 6:58

    Siły zbrojne Białorusi rozpoczęły w środę nagłe ćwiczenia, mające na celu sprawdzenie ich gotowości bojowej - podało ministerstwo obrony Białorusi, cytowane przez agencję informacyjną TASS.

    W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ministerstwo stwierdziło, że ćwiczenia nie stanowią zagrożenia dla sąsiadów ani dla całej wspólnoty europejskiej.

  • 4:56

    "Rozmawiałem z Liz Truss, żeby potwierdzić nasze wsparcie dla narodu ukraińskiego, który dzielnie broni się przed brutalną wojną Kremla. Nasza skoordynowana pomoc dla Ukrainy jest kontynuowana. Pociągniemy do odpowiedzialności tych, którzy wspierają wysiłki Putina" – napisał na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken.

  • 4:20

    Ukraina przygotowuje kolejną ewakuację cywilów z opanowanego niemal całkowicie przez Rosjan portowego miasta Mariupol na południowym wschodzie kraju - poinformował szef administracji obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch na Telegramie.

    Miejscem zbiórki ma być centrum handlowe w zachodniej części Mariupola, oddalone jednak wiele kilometrów od kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jest ostatnim bastionem ukraińskiego oporu w mieście i gdzie ukrywa się jeszcze wielu cywilów.

  • 4:20

    Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że liczne wtorkowe ataki rakietowe na Ukrainę są oznakami słabości Moskwy. - Najwyraźniej rosyjska armia wyjątkowo nerwowo zareagowała na nasze sukcesy - powiedział Zełenski w nagraniu wideo wyemitowanym we wtorek wieczorem. - Rosjanie maskują jedynie swoją niemoc, ponieważ Ukraina jest dla nich za silna - stwierdził Zełenski.

    Rosyjski atak rakietowy we Lwowie (nagranie z 4 maja)

  • 4:20

    Z kolei niemiecka agencja dpa podała, powołując się na unijne źródła dyplomatyczne, że obok wstrzymania importu rosyjskiej ropy. Nowy pakiet sankcji ma także zawierać kolejne restrykcje wobec rosyjskich firm, w tym wobec największego rosyjskiego banku, Sbierbanku, oraz dwóch innych banków, a także stacji telewizyjnych, które celowo rozpowszechniają fałszywe informacje o wojnie na Ukrainie.

    Banki te mają zostać odcięte od międzynarodowego systemu rozliczeń SWIFT. Według dpa nowy pakiet sankcji może być zatwierdzony jeszcze w tym tygodniu.

  • 4:19

    Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim Unii Europejskiej projekt nowego, szóstego, pakietu sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę, przewidującego przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy naftowej - podała agencja APA, powołując się na źródła dyplomatyczne.

    Austriacka agencja pisze, że projekt zakłada stopniowe, w okresie od sześciu do ośmiu miesięcy, wstrzymanie importu rosyjskiej ropy. Z tych regulacji wyłączone mają być Węgry i Słowacja.

  • 4:19

    Ewakuacja cywilów z Mariupola

    Ewakuacja cywilów z Mariupola

    Ewakuacja cywilów z Mariupola

  • 4:18

    - Dziś Polska i Stany Zjednoczone wraz z Ukrainą stoją po stronie tej wyjątkowej wartości, niezbędnej każdemu niepodległemu państwu. Nie możemy i nigdy nie zaakceptujemy rosyjskiej agresji, najazdów wojskowych, po których następują zbrodnie, morderstwa i gwałty – powiedział w Waszyngtonie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

    - Dziś stoimy razem tak samo jak podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. Jestem głęboko przekonany, że wolność wreszcie zwycięży i zjednoczony wolny świat suwerennych państw przezwycięży rosyjską mentalność imperialną i jej chęć brutalnego ujarzmienia świata – dodał minister.

  • 4:18

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął lidera niemieckiej opozycji Friedricha Merza. Szef CDU jest pierwszym czołowym niemieckim politykiem, który pojechał do Kijowa po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

    Agencja dpa podkreśla, że spotkanie Zełenskiego z Merzem jest dużym zaskoczeniem, gdyż nie było wcześniej planowane. Podczas krótkiej wizyty w Kijowie szef CDU spotkał się, zgodnie z planem, także z premierem Ukrainy i przewodniczącym parlamentu. Merz zapewnił o pełnej solidarności z Ukrainą: "Niemcy stoją po stronie Ukrainy i jej bohaterskiego narodu".

Autorka/Autor:asty, pp/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: US Department od Defence/twitter

Tagi:
Raporty: