W Kijowie rozpoczęto produkcję nowej amunicji

Aktualizacja:
Autor:
FC
Źródło:
TVN24.pl, PAP, Reuters
Z dróg Kijowa zaczną znikać blokady
Z dróg Kijowa zaczną znikać blokady Kijowska administracja
wideo 2/23
Kijowska administracja Z dróg Kijowa zaczną znikać blokady

Niedziela jest 403. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W Kijowie rozpoczęto produkcję nowej amunicji odłamkowej - poinformowały ukraińskie zakłady przemysłu obronnego Majak. Pociski są przeznaczone dla bezzałogowych zestawów lotniczych używanych przez armię ukraińską. Ukraiński sztab poinformował z kolei o stratach Rosji z ostatniej doby. Federacja Rosyjska - jak przekazano straciła 560 żołnierzy, dwa czołgi oraz cztery systemy artyleryjskie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 17:48

  Sytuacja w szturmowanym Bachmucie, w obwodzie donieckim, jest "bardzo napięta"; Rosjanie próbują zaangażować do ataków nie tylko najemników z Grupy Wagnera, ale też zawodowe pododdziały wojsk powietrznodesantowych - oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

  "Nadzwyczaj wysokie straty w ludziach nie zatrzymują wroga. Decyzje podejmowane są emocjonalnie. Nasi obrońcy muszą w trudnych warunkach zatrzymywać postępy przeciwnika" - napisała Malar na Telegramie.

  Zapewniła, że "każda decyzja i każdy krok" ze strony armii ukraińskiej są wyważone, a dowództwo Zgrupowania Wojsk Chortyca "działa w strefie działań bojowych i ma pełną wiedzę o sytuacji operacyjnej na miejscu".

 • 16:52

  Ukraina po wyzwoleniu Krymu będzie karać osoby wspierające administrację rosyjską i nakaże wyjazd Rosjanom, którzy nielegalnie przenieśli się na Krym po 2014 roku - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Działania te, przedstawione jako "12 kroków deokupacji Krymu", Daniłow opisał w komentarzu na Facebooku.

  Sekretarz RBNiO zapowiedział m.in. odpowiedzialność karną za "kolaborację i zdradę stanu". Powstanie także "mechanizm lustracyjny", mający służyć ocenie "stopnia odpowiedzialności" poszczególnych osób (obywateli Ukrainy mieszkających na Krymie) we wspieraniu działalności administracji okupacyjnej.

  Może to skutkować ograniczeniem prawa wyborczego - stwierdził Daniłow.

  Sądy ukraińskie będą oceniać, czy urzędnicy, sędziowie, prokuratorzy i funkcjonariusze ochrony prawa, którzy w 2014 roku pracowali w strukturach ukraińskich, a potem - w rosyjskich, podlegają odpowiedzialności karnej. Wobec tych osób obowiązywać będzie dożywotni "wilczy bilet" - oświadczył Daniłow.

  Zapowiedział również uchylenie przepisów wprowadzonych przez Rosję po aneksji półwyspu, a dotyczących np. nieruchomości. Prawo własności należy do obywateli Ukrainy - ostrzegł sekretarz RBNiO. "Obywatele Federacji Rosyjskiej, którzy nielegalnie przyjechali po lutym 2014 roku, by zamieszkać na Półwyspie Krymskim, mają natychmiast opuścić terytorium Ukrainy" - dodał.

  Daniłow opisał także realizację programu, który określił jako "detoksykację". Jego celem, jak oświadczył, będzie "zneutralizowanie skutków wieloletniego oddziaływania propagandy rosyjskiej" na mieszkańców Krymu. Program ten będzie wykorzystywał doświadczenie "metod denazyfikacji Niemiec w latach 40.", po II wojnie światowej - oznajmił sekretarz RBNiO.

  Oświadczył, że udokumentowane zostaną zbrodnie popełniane przez Rosję wobec Ukraińców i Tatarów krymskich, a osoby tej narodowości, więzione z powodów politycznych po 2014 roku, zostaną zwolnione i będą mieć prawo do odszkodowania.

 • 16:21

  Ukraińskie zakłady przemysłu obronnego Majak w Kijowie poinformowały, że rozpoczęły produkcję nowej amunicji odłamkowej. Pociski są przeznaczone dla bezzałogowych zestawów lotniczych (BPAK) używanych przez armię ukraińską.

  Amunicja określana jako OBP-1 to pociski o masie 1 kg, których promień rażenia sięga 11 metrów. Pociski o mniejszej mocy nazwane OBP-23.05 ważą pół kilograma i mogą porażać cele w promieniu 4,5 metra.

  Oba rodzaje pocisków mogą być stosowane przez ukraińskie aparaty bezzałogowe.

  29 marca władze Ukrainy poinformowały, że gotowe do walki są pierwsze trzy kompanie uderzeniowe dronów produkcji ukraińskiej. Drony mają wykonywać misje rozpoznawcze i uderzeniowe przeciwko wojskom rosyjskim.

 • 14:26

  Nexta opublikowała zdjęcia oraz materiał wideo mające pochodzić z ostrzelanej przez Rosjan miejscowości Konstantynówka w obwodzie donieckim.

 • 14:19

  Po poniedziałkowym wysadzeniu w powietrze samochodu rosyjskiego kolaboranta w Mariupolu Mychajła Moskwina rosyjskie służby poszukują członków lokalnego ruchu oporu - podaje Ukrinform.

  Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa burmistrza Mariupola, poinformował, że w mieście trwają przeszukiwania mieszkań oraz wzmorzone kontrole dokumentów i telefonów. Zwiększyć miała się także liczba okupacyjnych patroli.

 • 14:01

  Miejscem eksplozji, które rano słychać było w okupowanym przez Rosjan Melitopolu, był teren lokomotywowni, gdzie Rosjanie remontują swój sprzęt wojskowy i magazynują paliwo - poinformował ukraiński mer miasta Iwan Fedorow.

  Urzędnik, cytowany przez agencję Ukrinform powiedział, że na terenie lokomotywowni doszło do sześciu wybuchów. W miejscu tym "wróg rozmieścił warsztaty naprawy sprzętu wojskowego, a także magazyn paliwa i amunicji" - wyjaśnił mer. To druga seria eksplozji na tym terenie, do pierwszej doszło na początku tygodnia - dodał Fedorow. Zastrzegł, że czeka na informacje na temat skutków niedzielnych wybuchów.

  Południowa część obwodu zaporoskiego - w tym m.in. Melitopol i Berdiańsk – została zajęta w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji. Ukraińskie władze nie mają dostępu do okupowanych terenów. Według ekspertów to właśnie w tym regionie może w przyszłości dojść do ukraińskiej kontrofensywy.

 • 13:45

  Czterech cywilów zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków na Toreck w obwodzie donieckim - informuje Ukrinform.

 • 13:34

  Ukraiński sztab przedstawił dane dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z informacji wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 174 tys. żołnierzy (+560 ostatniej doby), 3618 czołgów (+2), 2687 systemów artyleryjskich (+4) oraz 306 samolotów.

 • 12:55

  Sześć osób zginęło w ostrzale Kostiantyniwki w obwodzie donieckim. Rosjanie ostrzelali miasto z systemów przeciwlotniczych S-300 i artylerii rakietowej Uragan - poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  "Rannych jest osiem osób, które zostały trafione odłamkami. Wszystkim udzielana jest pomoc lekarska" - napisał Jermak w komunikacie na Telegramie.

  "Uszkodzonych zostało 16 bloków mieszkalnych, osiem domów prywatnych, placówka dla dzieci w wieku przedszkolnym, budynek państwowej kontroli podatkowej w Kostiantyniwce, rury gazowe oraz trzy samochody" - dodał szef kancelarii prezydenta.

  Андрій Єрмак 🇺🇦

  Наслідки ударів ворога по Костянтинівці.

 • 12:45

  Wojska Rosji na kierunku donieckim wycofały się z niektórych pozycji - powiedział przedstawiciel armii ukraińskiej Ołeksij Dmytraszkiwski.

  Zastrzegł jednak, że Rosjanie wciąż prowadzą działania szturmowe w rejonie Awdijiwki, Marjinki i Karliwki. W nocy przeprowadzili dziesięć ataków. "Wszystkie działania szturmowe wroga odbyły się bez wsparcia techniki, tylko w jednym wypadku wróg użył dwóch czołgów - powiedział Dmytraszkiwski.

  Poinformował także, że na południu kraju, na kierunku zaporoskim, Rosjanie prowadzą prace fortyfikacyjne.

  Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty powiedział ze swej strony, że Rosjanie aktywizują się na kierunku łymanskim i kupiańskim (przy granicy obwodów charkowskiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy). Zapewnił, że oddziały ukraińskie zatrzymały próby postępów rosyjskich w tym rejonie.

 • 12:29

  Papież Franciszek na zakończenie mszy w Niedzielę Palmową na placu Świętego Piotra zapewnił o modlitwie za udręczony naród ukraiński i podkreślił, że będzie ona jeszcze bardziej intensywna w dniach Wielkiego Tygodnia.

 • 11:05

  O odgłosach eksplozji w okupowanym przez Rosjan Melitopolu w obwodzie zaporoskim powiadomił mer Iwan Fedorow. - Ustalamy, co tym razem płonie u wroga. Czekamy na szczegóły od sztabu generalnego – dodał urzędnik.

  Południowa część obwodu zaporoskiego - w tym m.in. Melitopol i Berdiańsk – została zajęta w pierwszych dniach rosyjskiej pełnoskalowej inwazji. Ukraińskie władze nie mają dostępu do okupowanych terenów.

  Według ekspertów to właśnie w tym regionie może w przyszłości dojść do ukraińskiej kontrofensywy.

 • 10:39

 • 9:52

  Znaczna część spośród nawet 200 tysięcy rosyjskich ofiar od początku inwazji na Ukrainę zginęła lub została ranna wskutek przyczyn niebojowych, w tym zwłaszcza wypadków związanych ze spożywaniem alkoholu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 27 marca rosyjski kanał informacyjny Telegram poinformował o "niezwykle wysokiej" liczbie incydentów, przestępstw i zgonów związanych ze spożywaniem alkoholu wśród rozmieszczonych sił rosyjskich. Inne główne przyczyny ofiar niebojowych to prawdopodobnie niewłaściwe obchodzenie się z bronią podczas ćwiczeń, wypadki drogowe i urazy klimatyczne, takie jak hipotermia.

  "Rosyjscy dowódcy prawdopodobnie uznają wszechobecne nadużywanie alkoholu za szczególnie szkodliwe dla skuteczności bojowej. Jednak ze względu na to, że spożywanie alkoholu w dużych ilościach jest powszechne w większości rosyjskiego społeczeństwa, przez długi czas było ono postrzegane jako cicho akceptowana część życia wojskowego, nawet podczas operacji bojowych" - napisano.

 • 9:19

  Władze obwodu donieckiego powiadomiły o pięciu osobach, które zostały ranne w wyniku ostrzałów rosyjskich wojsk w Torecku i w Bachmucie.

  🇺🇦Павло Кириленко / Донецька ОДА (ОВА)

  Росія вбиває цивільних! За 1 квітня росіяни поранили 5 жителів Донеччини: 3 в Торецьку та 2 у Бахмуті. Наразі неможливо встановити точну кількість жертв у Маріуполі та Волновасі. Кожен воєнний злочинець буде покараний! #StopRussia #RussiaKillsCivilians

 • 9:19

  Jeden mężczyzna zginął, a jeden został ranny w obwodzie charkowskim. Miejscowości regionu były ostrzeliwane m.in. rakietami z systemów S-300.

 • 9:17

  W obwodzie chersońskim zginęła jedna osoba, a dwie są ranne. Region był ostrzeliwany w ciągu doby sześćdziesiąt razy. "Chersoń ostrzelano sześciokrotnie. Na osiedla mieszkalne i domy spadło 26 pocisków” – powiadomił szef władz obwodu Ołeksandr Prokudin.

 • 9:17

  Dwie osoby zginęły rano w ostrzale w obwodzie sumskim na północy kraju, który nie jest objęty działaniami frontowymi, lecz stale jest ostrzeliwany z terytorium Rosji. Pocisk moździerzowy trafił w samochód rozwożący mleko, zabijając kierowcę i pracownika.

 • 9:02

  Wojna Rosji z Ukrainą pochłonęła już życie 262 ukraińskich sportowców, w naszym kraju zniszczone zostały 363 obiekty sportowe - podał minister sportu Ukrainy Wadym Hutcait.

  Szef resortu sportu Ukrainy z cała mocą podkreślił podczas spotkania z prezesem Międzynarodowej Federacji Gimnastyki Morinarim Watanabe, że jego kraj jest zdecydowanie przeciwny udziałowi Rosjan i Białorusinów w zawodach międzynarodowych.

 • 8:31

  W podsumowaniu operacyjnym powiadomiono, że w ciągu doby siły ukraińskie odparły ponad 70 ataków wroga na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim, marjinskim. Najbardziej intensywne walki toczą się w rejonie Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim.

  W ciągu doby armia rosyjska przeprowadziła dwa ataki rakietowe i trzydzieści lotniczych. Ponad 40-krotnie przeciwnik zastosował wyrzutnie wieloprowadnicowe. Oprócz tego armia agresora stale prowadzi ostrzały wzdłuż linii frontu przy użyciu różnego rodzaju uzbrojenia.

  Wojsko ukraińskie przy użyciu lotnictwa, wojsk rakietowych i artylerii raziło 11 celów armii wroga, w tym żołnierzy i sprzęt, magazyny amunicji. Zestrzelono jeden bezzałogowiec typu Orłan-10.

 • 8:30

  Władze okupacyjne w Melitopolu w obwodzie zaporoskim wywożą na południe drzewo pochodzące z nielegalnej wycinki lasów - podał sztab generalny armii ukraińskiej.

  Według danych strony ukraińskiej tzw. władze okupacyjne podrabiają dokumenty własności nieruchomości, należących do obywateli Ukrainy.

  "W miejscowościach Heniczesk i Striłkowe na posterunkach kontrolnych rosyjscy okupanci ograniczają możliwość przemieszczania się tych obywateli Ukrainy, którzy nie otrzymali paszportów rosyjskich. Podczas rewizji mówią, że po czterokrotnym przejściu posterunku takie osoby otrzymają zakaz wjazdu i wyjazdu" - odnotowano.

 • 8:16

  Rosjanie zmienili taktykę, częściej stosując lotnicze bomby kierowane w niedużej odległości od linii frontu – powiedziała Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiej armii na południu kraju.

  - Charakterystyczna zmiana taktyki Rosji polega na tym, że przy użyciu (myśliwców) Su-35 atakują oni tereny przyfrontowe. To kilkadziesiąt kilometrów, dokąd mogą sięgać kierowane bomby lotnicze, zrzucane z myśliwców. Chroniąc samoloty, Rosjanie nie wprowadzają ich do strefy działania ukraińskiej obrony powietrznej, a bomby wykorzystują przeciwko ludności cywilnej – powiedziała Humeniuk na antenie telewizji ukraińskiej.

 • 8:15

  Rosyjska ofensywa zimowa nie doprowadziła do postawionego przez Kreml celu zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego do końca marca – napisał w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  Think tank przypomniał, że o zajęciu obwodu donieckiego jako głównym celu rosyjskich działań na froncie mówił w grudniu ub. roku szef sztabu generalnego Rosji Walerij Gierasimow i przytacza opinie wywiadów brytyjskiego i ukraińskiego, że celu tego nie udało się zrealizować w wyznaczonym przez Kreml terminie do końca marca.

  ISW oceniał wcześniej, że rosyjska ofensywa zimowa nie będzie skuteczna ze względu na stałą niezdolność dowództwa do skutecznego zorganizowania takiej kampanii.

  "ISW oceniał również, że Rosji nie wystarczy sił bojowych niezbędnych do przeprowadzenia więcej niż jednej dużej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim" - napisali amerykańscy analitycy, zaznaczając, że trwające obecnie działania rekrutacyjne w Rosji i na okupowanych terenach Ukrainy mogą wskazywać, że Moskwa przygotowuje się do deficytu rezerw.

  "Nasilające się spekulacje o zmianach w rosyjskim dowództwie wojskowym prawdopodobnie oznaczają, że Rosja wkrótce może dokonać zmian na szczeblu kluczowych dowódców w związku z niepowodzeniem ofensywy zimowej" - ocenił ośrodek analityczny.

 • 7:04

  Rosja stała się wasalem Chin, a one nie pozwolą Moskwie na użycie broni jądrowej. Ta sytuacja może wymknąć się spod kontroli, czego Pekin nie potrzebuje – powiedział w rozmowie z PAP sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

 • 6:47

 • 5:16

 • 4:17

  W Słowiańsku na Ukrainie miejska komisja ochrony praw dziecka podjęła decyzję o przymusowej ewakuacji dzieci, a opiekunowie, którzy odmówią wyjazdu, zostaną pozbawieni praw do opieki nad dziećmi - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na Ołenę Sokołową, szefową miejskiej służby dziecięcej.

  Według Sokołowej większość rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka opuściły miasto, a obecnie w gminie słowiańskiej są 23 rodziny, w których wychowują się 34 sieroty i dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej.

 • 2:39

  Francuski ochotnik zginął tydzień temu na Ukrainie - poinformowało w sobotę francuskie MSZ, potwierdzając informacje dziennika "Le Monde". W zeszłym tygodniu MSZ w Paryżu potwierdziło śmierć Kevina D., który wyjechał ponad rok temu, by walczyć u boku Ukraińców w rejonie Bachmutu, o który od kilku miesięcy toczą się zacięte walki między Ukraińcami a Rosjanami.

  Jak pisze agencja AFP, nie jest dokładnie znana liczba Francuzów, którzy walczą na Ukrainie w legionie cudzoziemskim. Według "Le Monde" do tej pory zginęło tam ośmiu obywateli Francji.

 • 2:20

  Amerykański dziennik "The Wall Street Journal" zażądał w sobotę po raz kolejny natychmiastowego uwolnienia swego moskiewskiego korespondenta Evana Gershkovicha, zatrzymanego w czwartek w Jekaterynburgu przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB).

  "Sprawa Evana jest okrutną zniewagą dla wolnej prasy i powinna wywołać oburzenie wśród wszystkich wolnych ludzi i rządów na całym świecie" – napisała gazeta w oświadczeniu na Twitterze.

 • 1:19

  Siły ukraińskie odparły minionej doby ponad 50 rosyjskich ataków - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Najbardziej zacięte walki toczą się w okolicach Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w Donbasie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC

Źródło: TVN24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego:  Iryna Linnyk/Adobe Stock

Pozostałe wiadomości