Rosjanie ostrzelali Słowiańsk. Zabici i ranni, wśród ofiar wydobyte spod gruzów dwuletnie dziecko

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Piątek jest 415. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że Rosjanie około godziny 16 miejscowego czasu (15 w Polsce) dokonali masowego ostrzału miasta Słowiańsk. Wstępnie ustalono, że podczas uderzenia zastosowano rakiety S-300. Zginęło co najmniej 8 osób, 21 zostało rannych. Wśród ofiar jest wydobyte spod gruzów dwuletnie dziecko, które zmarło w karetce. Pod gruzami mogą być jeszcze ludzie. Trwa akcja ratunkowa. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:39

    Zapraszamy do relacji:

  • 4:05

    Odessa podpisała z Wenecją memorandum o współpracy w dziedzinie ochrony i rozwoju dziedzictwa kulturowego, poinformował ukraiński portal ZN.

    Memorandum zostało podpisane podczas oficjalnej wizyty w Odessie delegacji z Wenecji na czele z burmistrzem miasta Luigi Brugnaro. W listopadzie ubiegłego roku miasta podpisały Umowę o współpracy, mają status miast partnerskich.

  • 3:33

    W przeszłości wielu Rosjan unikało poboru trzymając się z dala od miejsca zamieszkania. Nowe prawo zamyka tę lukę w pozornej próbie stworzenia narzędzia do szybkiego wzmocnienia sił zbrojnych przed szeroko oczekiwaną kontrofensywą ukraińską - pisze AP.

    Powołani, którzy nie stawią się do poboru na wezwanie on-line, nie będą mogli opuszczać Rosji, zostaną zawieszone ich prawa jazdy i ograniczone możliwości prowadzenia działaności gospodarczej.

  • 2:24

    Trwa akcja ratownicza w Słowiańsku w obwodzie donieckim, gdzie Rosjanie po raz kolejny ostrzelali budynki mieszkalne. Pod gruzami wciąż są ludzie. W piątek do północy wydobyto spod gruzów dziewięć ciał - poinformowało pogotowie ratunkowe.

    Uszkodzonych zostało pięć bloków mieszkalnych i pięć domów oraz inne okoliczne budynki, rannych zostało 21 osób - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy.

  • 1:19

  • 0:48

    Polska wydała łącznie na pomoc Ukrainie ok. 50 mld złotych, tj. 2 proc. polskiego PKB - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w dyskusji think-tanku Atlantic Council w Waszyngtonie. Zaznaczyła przy tym, że wydatki te są konieczne, bo Ukraina walczy za przyszłość Polski.

  • 0:21

    Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w piątek ustawę zezwalającą władzom na wydawanie elektronicznych zawiadomień poborowym i rezerwistom powoływanym do służby w armii, wywołując tym samym obawy przed nową falą mobilizacji - informuje AP.

  • 23:46

    Ukraina zapewniła sobie dodatkowe 5 miliardów dolarów na wsparcie toczącej się walki z Rosją podczas "owocnych spotkań" w Waszyngtonie w tym tygodniu - powiedział dziennikarzom premier Ukrainy Denys Szmyhal.

    W Waszyngtonie premier Szmyhal spotkał się z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz najwyższymi urzędnikami amerykańskimi na marginesie wiosennych spotkań MFW i Banku Światowego - donosi agencja Reutera.

  • 22:51

    Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko opublikował w mediach społecznościowych nagranie z akcji ratowniczej w ostrzelanym przez Rosjan Słowiańsku.

  • 21:56

    - Ani jedna godzina tego tygodnia przed prawosławną Wielkanocą nie minęła bez rosyjskich mordów i terroru. To jest złe państwo i ono przegra. Zwycięstwo jest naszym obowiązkiem wobec ludzkości. I wygramy! Im większy zasięg będą miały ukraińskie uderzenia, tym szybciej zakończą się rosyjskie okrucieństwa - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

  • 21:50

  • 21:25

    Siły ukraińskie znajdują coraz więcej komponentów z Chin w rosyjskiej broni używanej na Ukrainie - powiedział agencji Reutera Władysław Własiuk, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do spraw sankcji.

    Według ukraińskich ekspertów, do których dotarł Reuters, komponenty produkcji chińskiej znaleziono w systemie nawigacji w dronach lotniczych Orłan, które wcześniej używały systemu szwajcarskiego.

    "Eksperci poinformowali również o znalezieniu chińskich części w systemie kontroli ognia w rosyjskich czołgach, które wcześniej używały części produkcji francuskiej" - donosi agencja.

    Własiuk przekazał, że Ukrainie udało się zidentyfikować niektórych chińskich producentów i dostawców elementów do rosyjskiej broni. Kijów miał przekazać te informacje swoim zachodnim sojusznikom.

    Ukraina nałożyła sankcje na chińską firmę Comnav Technology za dostarczanie do Rosji sprzętu nawigacyjnego i radarowego, który mógłby być wykorzystany do wspierania rosyjskich i irańskich dronów i rakiet - przypomina agencja.

  • 20:40

    Liczba ofiar rosyjskiego ataku na Słowiańsk w obwodzie donieckim wzrosła do 8, a rannych do 21 - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy. Wśród ofiar jest wydobyte spod gruzów dwuletnie dziecko, które zmarło w karetce.

    - Chłopca wydostano dosłownie na moich oczach, jeszcze żył, ale niestety zmarł w karetce. 14-letnią dziewczynkę udało się uratować - powiedział Kyryłenko w telewizji. Na miejscu tragedii trwa akcja ratunkowa. Jak dodał, pojawiają się informacje o kolejnych osobach wydobytych spod gruzów.

  • 20:25

    Ukraina nie zgodzi się na żadne decyzje zastępcze na szczycie NATO w Wilnie, oczekujemy konkretnych kroków w sprawie naszego członkostwa w Sojuszu - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

    Jeśli sojusznicy "po prostu potwierdzą po raz 130. 'politykę otwartych drzwi', to dla Ukrainy taki wynik szczytu będzie nie do przyjęcia" - oświadczył Kułeba.

    - Jeśli spróbują zaproponować nam w Wilnie jakieś pozytywne rzeczy odnośnie do pogłębienia współpracy z NATO, ale jednocześnie nie zrobią ani jednego kroku ku członkostwu Ukrainy w NATO, to jest to dla nas nie do zaakceptowania - kontynuował.

    Na lipcowym szczycie NATO w Wilnie powinien być zrobiony krok w stronę członkostwa Ukrainy w Sojuszu - podkreślił minister. Strona ukraińska oczekuje też, że sojusznicy "zdecydują, co będzie dziać się z punktu widzenia gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy od teraz do czasu, gdy Ukraina stanie się członkiem NATO" - zaznaczył szef dyplomacji.

    W żadnym wypadku nie zgodzimy się na decyzje zastępcze - zapowiedział.

  • 19:59

    Jestem wdzięczny wszystkim liderom, którzy potępili barbarzyńskie zabójstwo naszego żołnierza. Mord, którym chwalili się okupanci - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

    Prezydent poinformował, że rozmawiał tego dnia z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. "Przede wszystkim jestem wdzięczny jemu i wszystkim liderom świata, którzy potępili barbarzyńskie zabójstwo naszego żołnierza; mord, którym okupanci się chwalili. Okupanci odczują, co to znaczy, kiedy świat (ich - red.) potępia" - podkreślił Zełenski, odnosząc się do drastycznego nagrania wideo z kaźnią jeńca, które pojawiło się w internecie we wtorek.

    Prezydent dodał, że przeprowadził w piątek naradę z szefem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasylem Malukiem i szefem wywiadu wojskowego (HUR) Kyryłem Budanowem.

    "Kluczowe jest ciągłe niszczenie okupantów, +pozbawianie+ ich logistyki i wszelkiego potencjału na okupowanych terytoriach, przygotowanie naszych aktywnych działań, działania przeciw szturmom" - przekazał Zełenski w mediach społecznościowych.

  • 19:09

    Ukraińscy żołnierze zakończyli szkolenie w Danii i są już gotowi do obsługi haubic Caesar. W najbliższych tygodniach na Ukrainę trafi 19 takich systemów artyleryjskich produkcji francuskiej - poinformował duński resort obrony.

    - Jest to duża i znacząca darowizna, która na polu bitwy zrobi "prawdziwą różnicę" - podkreślił pełniący obowiązki ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen.

    Polityk wraz z grupą duńskich parlamentarzystów oraz ambasadorem Ukrainy w Kopenhadze odwiedził w piątek ostatnią grupę Ukraińców odbywających szkolenie pod okiem duńskich instruktorów wojskowych w Oksbol na zachodzie Jutlandii.

    Montowany na ciężarówce system artyleryjski Caesar waży 30 ton, może być wykorzystywany przeciwko celom oddalonym do 40 km. O jego przekazaniu Ukrainie duńskie władze zdecydowały w styczniu.

  • 18:11

    Przebywający w USA premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział po spotkaniu z francuskim ministrem gospodarki i finansów Bruno Le Maire'em, że Francja gotowa jest przekazać 2 mld euro pomocy finansowej dla Kijowa, w ramach programu pomocy długoterminowej - przekazał portal The Kyiv Independent.

    Część funduszy przekazanych przez Paryż zostanie przeznaczona na odbudowę Ukrainy - oznajmił Szmyhal, który spotkał się z Le Maire'em w Waszyngtonie, gdzie obaj ministrowie biorą udział w wiosennej sesji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

    W środę Bank Światowy poinformował, że przeznaczy na naprawę infrastruktury energetycznej i systemów grzewczych Ukrainy 200 mln USD, a kolejne 300 mln USD przekażą partnerzy tej instytucji. Pierwsza część tej sumy (200 mln) zostanie przeznaczona na najpilniejsze naprawy "krytycznego" sprzętu i wyposażenia.

    Pod koniec marca Bank Światowy przedstawił prognozę, zgodnie z którą trzeba będzie przeznaczyć 411 mld dolarów, w tym 14 mld jeszcze w tym roku, by sfinansować "krytyczne i priorytetowe inwestycje" na Ukrainie. Najpilniejsza będzie odbudowa sektorów transportu, mieszkaniowego i energetycznego, w których odnotowano około 50 proc. wszystkich zniszczeń na Ukrainie.

  • 17:59

    Do 5 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego rosyjskiego ostrzału Słowiańska w obwodzie donieckim - poinformował gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko. Bilans rannych zwiększył się do 15.

    Wcześniej Kyryłenko poinformował o jednej ofierze śmiertelnej i pięciu rannych.

    Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Słowiańsk ok. godz. 16 miejscowego czasu (15 w Polsce). Ze wstępnych danych wynika, że podczas uderzenia zastosowano rakiety S-300.

    Uszkodzonych zostało pięć bloków mieszkalnych i pięć domów oraz inne okoliczne budynki.

    Do ataku odniósł się prezydent Wołodymyr Zełenski. "Państwo-zło po raz kolejny demonstruje swoją naturę. Po prostu w środku dnia zabijając ludzi. Rujnując, niszcząc wszystko, co żywe" - napisał w mediach społecznościowych.

    36 tys. wyświetleń · 3,5 tys. reakcji | Слов'янськ. Окупанти жорстоко обстріляли місто. Влучили по житлових будинках. На жаль, є поранені та загиблі. Держава-зло вкотре демонструє свою... | By Володимир Зеленський | Facebook

    Слов'янськ. Окупанти жорстоко обстріляли місто. Влучили по житлових будинках. На жаль, є поранені та загиблі. Держава-зло вкотре демонструє свою...

  • 17:10

    Rosyjskie wojsko ostrzelało osiedla mieszkaniowe w Słowiańsku w obwodzie donieckim, zabijając jedną osobę i raniąc co najmniej pięć - poinformował gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko. Pod gruzami jednego z budynków są ludzie.

    Szef władz obwodu przekazał, że rosyjskie siły przeprowadziły jednocześnie kilka ataków na osiedla mieszkaniowe miasta, niszcząc bloki i uszkadzając szkołę.

    Pod gruzami jednego z budynków są ludzie, w tym dziecko - napisał na Facebooku. Trwa akcja ratunkowa.

    Rosjanie ostrzelali też Kramatorsk i Konstantynówkę w obwodzie donieckim. Ze wstępnych informacji wynika, że tam obeszło się bez ofiar. Kyryłenko powtórnie zaapelował do mieszkańców o ewakuację.

    Szef biura prezydenta Andrij Jermak poinformował o co najmniej sześciu rannych i jednej ofierze śmiertelnej. Jak dodał, w mieście słychać było co najmniej siedem eksplozji. Siły przeciwnika trafiły w trzy bloki.

  • 16:25

    Niech premier Węgier Viktor Orban spojrzy prawdzie w oczy, wspieranie Ukrainy to nie dobroczynność, tylko inwestycja w europejskie bezpieczeństwo - oświadczył Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ w Kijowie.

    Ministerstwo zareagowało w ten sposób na słowa Orbana, który stwierdził, że Ukraina "pod względem finansowym jest krajem nieistniejącym", Europa musi finansować wiele ukraińskich potrzeb, a bez wsparcia partnerów wojna by się od razu zakończyła.

    Nikołenko ocenił, że jest to "kolejna antyukraińska wypowiedź", którą pozytywnie odebrano w Moskwie.

    "To cyniczne, że węgierskie władze wypowiadają się o sprawach finansowych innych krajów, podczas gdy same Węgry otrzymują spore pieniądze od Unii Europejskiej na wsparcie swojej stabilności gospodarczej" - napisał rzecznik MSZ na Facebooku.

    "Wzywamy Viktora Orbana, by spojrzał prawdzie w oczy: wsparcie Ukrainy to nie jest dobroczynność. Wspierając Ukrainę, Europa inwestuje przede wszystkim w swoje własne bezpieczeństwo" - podkreślił Nikołenko.

    Jak dodał, "węgierskie władze mają być wdzięczne za to, że na tle bezprecedensowej rosyjskiej agresji Ukraińcy, za cenę życia, utrzymują pokojowe niebo nad Budapesztem i innymi europejskimi miastami".

  • 16:15

    Nexta opublikowała nagranie mające przedstawiać walki uliczne w Bachmucie.

  • 16:06

    W Mariupolu okupanci rozdali miejscowej ludności 40 tys. rosyjskich paszportów, kolejne 44 tys. dokumentów oczekuje na wydanie - informuje Ukrinform.

  • 15:52

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że odbył rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiem Brytanii Rishim Sunakiem.

    "Odbyłem rozmowę telefoniczną z brytyjskim premierem @RishiSunak. Omówiliśmy sytuację na froncie, nasze potrzeby obronne, zwiększone wsparcie i planowane działania międzynarodowe. Podziękowałem mu za potępienie nieludzkiej egzekucji ukraińskiego żołnierza. Razem musimy powstrzymać agresora i położyć kres terrorowi!" - napisał na Twitterze Zełenski.

  • 15:35

    Według wyciekłych ostatnio ściśle tajnych amerykańskich dokumentów Węgry mogą potajemnie pozwalać sojusznikom na korzystanie ze swojej przestrzeni powietrznej w celu transportu broni na Ukrainę - napisał portal Politico.

    Jak pisze Politico, jeden z dokumentów zawiera plan lotów ukraińskich śmigłowców ofiarowanych Ukrainie przez Chorwację. Loty te miałyby odbywać się "przez przestrzeń powietrzną Węgier".

    Jeśli informacje znalazłyby potwierdzenie, przeczyłoby to całej narracji rządu w Budapeszcie o nieprzepuszczaniu broni przez swoje terytorium w obliczu wojny na Ukrainie. Węgry tłumaczą taką postawę niechęcią do eskalacji konfliktu, wzywając do rozpoczęcia rozmów pokojowych.

  • 15:19

    Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę praca dziennikarzy zachodnich w Rosji stała się trudniejsza, a teraz zagraża ich życiu - ocenia w piątek niezależny rosyjski portal Insider. Jak relacjonuje, dziennikarze są śledzeni i demonizowani przez propagandę.

  • 15:13

    "Krym jest terytorium Ukrainy i będziemy testować i używać tam każdej niezakazanej przez prawo międzynarodowe broni, która pozwoli wyzwolić nasze terytoria" - napisał na Twitterze Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Nie sprecyzował jednak, co ma na myśli, informując o "testowaniu" i "używaniu" broni.

  • 14:57

    Polska będzie nadal wspierać Ukrainę – zadeklarował prezydent Andrzej Duda, który spotkał się w Wiedniu z prezydentem Austrii Alexandrem van der Bellenem.

    Opowiedział się za przyjęciem Ukrainy do UE w niedalekiej przyszłości.

    - Cały czas udzielamy Ukrainie pomocy, w ogromnej części udzielamy pomocy militarnej – powiedział prezydent dziennikarzom, przypominając, że Polska znalazła się na trzecim miejscu państw pod względem wartości pomocy wojskowej.

    Przypomniał, że Polska wsparła Ukrainę ponad 300 czołgami T-72 i PT-91, należała do inicjatorów koalicji na rzecz wysłania czołgów Leopard, przekazała Ukrainie armatohaubice Krab, a ostatnio myśliwce MiG-29.

  • 14:18

    Koncern Enerhoatom poinformował, że rosyjscy żołnierze, okupujący Zaporoską Elektrownię Jądrową, planują "przetrzymywać siłą, jako zakładników" ukraińskich pracowników tego obiektu. Powodem jest "deficyt fachowców potrzebnych do obsługi elektrowni i obawa przed ukraińską kontrofensywą".

    "Podobną sztuczkę okupanci przeprowadzili na początku inwazji zbrojnej, kiedy zamknęli pracowników w elektrowni atomowej w Czarnobylu. W tym czasie najeźdźcy przez prawie miesiąc nie pozwalali im wrócić do domu, przetrzymując ich jako zakładników aż do wyzwolenia z okupacji" - przekazał w serwisie Telegram Enerhoatom.

  • 14:11

    Rosja poniosła na rozpętanej przez siebie wojnie w Ukrainie ogromne straty w szeregach elitarnych jednostek specjalnych (specnazu) - podał "Washington Post" na podstawie dokumentów, które zostały ujawnione na serwerach portalu Discord.

    Elitarne, tajne jednostki zostały zdziesiątkowane. Ich odbudowa zajmie Moskwie długie lata. Wynika to z tego, że były używane do zadań, które zazwyczaj wykonują zwykłe jednostki piechoty - napisał "Washington Post" w oparciu o tajne oceny władz amerykańskich.

  • 13:30

    Winni ścięcia ukraińskiego żołnierza muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności - oznajmił brytyjski premier Rishi Sunak w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

    Jak przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street, obaj przywódcy omówili bieżącą sytuację na polu walki, a premier Sunak wyraził uznanie dla wysiłków sił ukraińskich w Bachmucie.

    "Omawiając odrażające ścięcie ukraińskiego żołnierza pokazane w mediach społecznościowych w ostatnich dniach, premier powiedział, że wideo było przerażające, a osoby winne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności" - podano w komunikacie.

  • 12:30

    Ukraina odzyskała ciała 82 zabitych żołnierzy - poinformowało ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów ukraińskich.

    Do przekazania ciał z okupowanych terenów w Ukrainie doszło dzięki staraniom Biura Pełnomocnika ds. Osób Zaginionych - podał resort.

  • 12:10

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) apeluje do Ukraińców, by ograniczyli obecność na imprezach masowych przed i w czasie prawosławnych świąt wielkanocnych (w najbliższą niedzielę). SBU nie wyklucza, że Rosja może organizować prowokacje.

    "Wróg doskonale rozumie, że odnosi porażki na polu bitwy, dlatego nie ustaje w organizowaniu prowokacji, aby zachwiać jednością ukraińskiego społeczeństwa. W tym celu Rosja stara się wykorzystywać różne narzędzia i, między innymi, zwraca szczególną uwagę na tematy religijne" - podano w komunikacie SBU.

  • 11:49

    Rosyjskie siły okupacyjne ostrzelały sześć miejscowości w obwodzie donieckim - przekazała w komunikacie ukraińska policja.

    Okupanci dokonali ataków z użyciem wyrzutni Grad, artylerii, moździerzy i czołgów.

  • 11:39

    Norweski nadawca publiczny NRK ujawnił tożsamość i wizerunek czterech rosyjskich szpiegów pracujących pod przykryciem w ambasadzie Rosji w Oslo.

    W czwartek MSZ Norwegii zdecydowało o wydaleniu 15 rosyjskich dyplomatów.

    Według NRK aktywnymi oficerami rosyjskiego wywiadu wojskowego w Norwegii są: attache wojskowy 39-letni Władisław Chlestow, radca ambasady 53-letni Maksim Kołos, attache 35-letni Maksim Toropcew oraz 35-letni attache Siemion Seliwierstow.

    Norweska telewizja wspólnie z nadawcami publicznymi ze Szwecji, Danii oraz Finlandii ma wyemitować film dokumentalny o działalności rosyjskich szpiegów w Skandynawii. Materiał jest efektem współpracy nordyckich mediów m.in. z rosyjską grupą dziennikarstwa śledczego Dossier Center. Szwedzki kanał SVT zapowiedział nadanie pierwszego odcinka reportażu 19 kwietnia.

  • 10:45

    W obwodzie sumskim zatrzymano agenta rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), który szukał "słabych punktów" na granicy Ukrainy z Rosją - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

    Mieszkaniec obwodu sumskiego został zwerbowany do współpracy jeszcze przed rosyjską agresją, podczas jednego z wyjazdów do Rosji. Po wybuchu inwazji zbrojnej otrzymał od swoich mocodawców zadanie zbierania danych wywiadowczych o miejscach dyslokacji ukraińskiego wojska na terenach przygranicznych północno-wschodniej części Ukrainy.

    Wrogie służby szczególnie interesowały się lokalizacjami umocnień, fortyfikacji i ilością oraz rodzajami broni, jaką dysponują ukraińscy żołnierze w obwodzie sumskim - podała SBU.

  • 10:18

    W Bachmucie trwają zacięte walki uliczne i sytuacja jest dynamiczna - oznajmił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Ukrainy Serhij Czerewaty.

    Jego zdaniem, z powodu zmieniającej się sytuacji nie można powiedzieć, jaką część obszaru Bachmutu zajęli Rosjanie. - Wczoraj (propagandyści Kremla) ogłosili, że niemal okrążyli (Ukraińców) i znów kontrolują drogi, chociaż to samo już ogłaszali przed miesiącem - przypomniał Czerewaty.

    - Prawda jest taka: trwają zacięte walki, w tym walki uliczne. Głównym celem jest wyniszczenie przeciwnika. Chodzi o to, by maksymalnie zmniejszyć jego potencjał ofensywny i zyskać czas dla władz polityczno-wojskowych na przygotowanie naszych wojsk do kontrofensywy - tłumaczył przedstawiciel armii.

  • 10:10

    Rosyjskie wojsko ostrzelało w piątek nad ranem Awdijiwkę. Pociski trafiły w budynki mieszkalne - poinformował szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

    Doniesień o poszkodowanych nie ma.

  • 9:33

    Chiny powinny wykorzystać swój wpływ na Rosję, by przekonać ją do przerwania agresywnej wojny przeciwko Ukrainie – oświadczyła w Pekinie szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock.

    - Żaden inny kraj nie ma tak dużego wpływu na Rosję jak Chiny, a Pekin powinien żądać od rosyjskiego agresora, aby zatrzymał wojnę – powiedziała Baerbock na wspólnej konferencji prasowej z chińskim ministrem spraw zagranicznych Qin Gangiem.

    Baerbock zaznaczyła, że Pekin powinien również zapobiec użyciu chińskich towarów o podwójnym, cywilno-wojskowym zastosowaniu w wojnie w Ukrainie.

  • 9:10

    Rosja zdynamizowała natarcie na miasto Bachmut w obwodzie donieckim, gdyż siły rosyjskiego ministerstwa obrony i najemniczej Grupy Wagnera poprawiły współpracę - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że ukraińska obrona nadal utrzymuje zachodnie dzielnice miasta, ale w ciągu ostatnich 48 godzin została poddana szczególnie intensywnemu rosyjskiemu ostrzałowi artyleryjskiemu.

    Oddziały szturmowe Grupy Wagnera nadal prowadzą główne natarcie przez centrum miasta, podczas gdy rosyjskie siły powietrznodesantowe odciążyły niektóre jednostki wagnerowców zabezpieczając północną i południową flankę operacji - dodał resort.

  • 8:54

    Stanowisko Chin w sprawie Ukrainy sprowadza się do promowania rozmów pokojowych. Nie zrobimy nic, aby dolewać oliwy do ognia – przekonywał szef chińskiego MSZ Qin Gang.

    - Chcę podkreślić, że rola Chin w kwestii Ukrainy, nasza propozycja, sprowadza się do jednego punktu, którym jest przekonywanie i promowanie rozmów pokojowych, i nie zrobimy niczego, by dolewać oliwy do ognia – oświadczył Qin na wspólnej konferencji prasowej z odwiedzającą Chiny szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock.

  • 8:47

    W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu, na południu Ukrainy, doszło do potężnego wybuchu w rejonie linii kolejowej - poinformował proukraiński mer miasta Iwan Fedorow. Jak dodał, Rosjanie w tym miejscu naprawiali sprzęt wojskowy.

    - Wybuch nastąpił w pobliżu linii kolejowej i lokomotywowni. O szczegółach poinformujemy później, ale tam wróg koncentruje sprzęt i amunicję. Na terenie lokomotywowni zrobił bazę remontową, która już ucierpiała w wyniku eksplozji, ale nie została całkiem zniszczona - oznajmił mer. Zapewnił, że eksplozja była na tyle silna, że słychać ją było w okolicznych wsiach.

  • 8:41

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 500 rosyjskich żołnierzy - poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Straty rosyjskiej armii od początku inwazji zbrojnej wynoszą 181 090 żołnierzy - dodano w raporcie.

    Minionej doby Rosjanie stracili w Ukrainie także cztery czołgi, 16 pojazdów opancerzonych i siedem systemów artyleryjskich.


  • 8:23

    Wojska rosyjskie poczyniły nieduże postępy terytorialne w Bachmucie, na wschodzie Ukrainy, przesuwając się nieco na zachód w centralnej części miasta i nieznacznie dalej na południu i południowym zachodzie - podał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Raport think tanku powołuje się na twierdzenia rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera, że jej siły opanowały szkołę rolniczą i dworzec kolejowy w Bachmucie. Przy czym, założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn dementował twierdzenia, że wojska rosyjskie są bliskie okrążenia sił ukraińskich w Bachmucie.

    Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował, że ataki w Bachmucie i miejscowościach w promieniu kilku kilometrów od miasta zostały odparte.

  • 7:23

    Na froncie na wschodzie Ukrainy wciąż trwają ciężkie walki o Bachmut. Siły ukraińskie odparły w ciągu minionej doby liczne ataki rosyjskie w rejonie innego miasta w obwodzie donieckim, Marjinki - przekazał w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    "Najzacieklejsze walki trwają o Bachmut i Marjinkę. W ciągu minionej doby (...) odparto 49 ataków przeciwnika" - poinformował sztab.

    Wojska rosyjskie wciąż prowadzą natarcie pod Bachmutem, Awdijiwką i Marjinką, o które toczą się walki w ostatnich miesiącach. W ciągu minionej doby ostrzeliwane były sąsiednie miejscowości.

  • 5:06

    Pomoc wojskowa Chin dla Rosji byłaby przekroczeniem Rubikonu jeśli chodzi o relację USA i Chin - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla NBC News. Ocenił też, że Władimir Putin ma poparcie Rosjan podobne do tego, jakim cieszył się w Niemczech Hitler, dlatego wojna na Ukrainie może potrwać długie lata.

    Premier zaznaczył, że choć Ukraińcy walczą zaciekle, to nie można lekceważyć siły rosyjskiej armii. - Dlatego właśnie musimy przygotować się na dłuższą wojnę - oznajmił.

  • 4:37

    Instytut Studiów nad Wojną: wysoki rangą ukraiński urzędnik ostrzegł, że Rosja na dłuższą metę może stać się poważnym zagrożeniem dla Ukrainy, pomimo poważnych problemów z generowaniem sił w obecnym czasie.

  • 3:46

    Rząd Kanady zauważa nasilenie cyberataków przeprowadzanych przez związane z Rosją grupy i skierowanych przeciwko sojusznikom Ukrainy -.oświadczyła minister obrony Kanady Anita Anand.

    Przedstawiła listę możliwych działań w przypadku ataków, takich jak odłączanie krytycznej infrastruktury od internetu podczas zauważonego ataku DDoS, rozdzielanie szczególnie ważnych operacji na odrębne stacje robocze a także testowanie ręcznych możliwości sterowania niezależnie od systemów informatycznych.

  • 3:36

    Są pewne opóźnienia w dostawach broni obiecanej Ukrainie przez partnerów - powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Nie sprecyzował, o jakie uzbrojenie chodzi. Wyraził nadzieję, że to "tymczasowa sytuacja, która będzie naprawiona".

  • 2:28

    Minister obrony Hiszpanii Margarita Robles zapewniła, że sześć czołgów Leopard 2A4, które Hiszpania za kilka dni przekaże Ukrainie, jest w doskonałym stanie. Robles odwiedziła bazę wojskową Cerro Muriano w Kordobie, gdzie odbyły się finalne testy czołgów, m. in. skuteczności prowadzenia ognia - poinformował socjalistyczny rząd w Madrycie.

  • 2:07

  • 1:23

    Publikacja nagrania przedstawiającego kaźń ukraińskiego jeńca może być efektem walki wewnątrz rosyjskich elit siłowych - powiedziała Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy. - W taki sposób, publikując takie nagrania, nawzajem siebie depczą - dodała.

  • 1:16

    Serbia nigdy nie sprzedawała broni ani amunicji Ukrainie czy też Rosji, chociaż serbska broń mogła dotrzeć na pole bitwy przez kraje trzecie - powiedział serbski prezydent Aleksandar Vucić, komentując w ten sposób informacje z tajnych dokumentów Pentagonu, które wyciekły do internetu, że Belgrad zgodził się na dozbrajanie Kijowa.

    Chociaż Belgrad w głosowaniach Organizacji Narodów Zjednoczonych potępił rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, serbskie władze odmawiają przyłączenia się do międzynarodowych sankcji wobec Rosji.

  • 1:09

    Rada UE postanowiła dodać w czwartek Grupę Wagnera i RIA FAN do wykazu podmiotów objętych unijnymi środkami ograniczającymi za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

    W sumie unijne środki ograniczające w związku z agresją na Ukrainę mają obecnie zastosowanie łącznie do 1473 osób i 207 podmiotów. Aktywa osób znajdujących się na listach sankcyjnych podlegają zamrożeniu, a obywatelom i przedsiębiorstwom UE zabrania się udostępniania im funduszy.

  • 0:40

    Ołena Zełenska - pierwsza dama Ukrainy, oraz Ołeksandra Matwijczuk - przewodnicząca Centrum Wolności Obywatelskich, kijowskiej organizacji uhonorowanej pokojową Nagrodą Nobla znalazły się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie tygodnika "Time" za rok 2023.

  • 0:18

    Dowódca ukraińskich Sił Połączonych (armii i oddziałów ochotniczych) generał Serhij Najew poinformował, że siły powietrzne Ukrainy przygotowują się do ewentualnego ataku rakietowego Rosjan w czasie prawosławnych Świąt Wielkanocnych, obchodzonych w najbliższą niedzielę.

    - Wróg nie porzucił swoich niecnych zamiarów. Zrobimy wszystko, aby wróg nie przeszkodził nam w świętowaniu Wielkiej Nocy - oznajmił Najew. Zaapelował do Ukraińców, by nie ignorowali alarmów przeciwlotniczych.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: