Reznikow: liczymy na dostawę myśliwców Eurofighter

Autor:
momo
Źródło:
PAP
Niemieckie myśliwce eurofighter podczas misji w Rumunii
Niemieckie myśliwce eurofighter podczas misji w RumuniiReuters Archive
wideo 2/21
Reuters ArchiveNiemieckie myśliwce eurofighter podczas misji w Rumunii

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że wciąż liczy na to, że Niemcy i Wielka Brytania dostarczą na Ukrainę myśliwce Eurofighter "w dającej się przewidzieć przyszłości". W wywiadzie prasowym uznał, że byłby to "ważny krok". Londyn i Berlin na razie wykluczają taki ruch.

"Jeśli Wielka Brytania i Niemcy połączyłyby siły w kwestii dostarczenia na Ukrainę myśliwców Eurofighter, byłby to ważny krok" - powiedział Ołeksij Reznikow w wywiadzie udzielonym francuskiej gazecie "Ouest-France" i niemieckiej grupie medialnej Funke.

Ukraiński minister zaznaczył, że istnieje już międzynarodowa koalicja na rzecz przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2, Abrams i Challenger. Jego zdaniem w podobny sposób można utworzyć koalicję państw na rzecz dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16, Eurofighter oraz Gripen.

Niemiecki myśliwiec Eurofighter TyphoonShutterstock

W połowie maja Niemcy i Wielka Brytania wykluczyły wysłanie na Ukrainę myśliwców Eurofighter w dającej się przewidzieć przyszłości. Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace na wspólnej konferencji z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem przekazał, że Eurofightery "nie są odpowiednie" do działań prowadzonych obecnie na Ukrainie.

"Odzyskamy wszystkie tereny"

Odnosząc się do działań na froncie, Reznikow powiedział: "Odzyskamy wszystkie tereny znajdujące się pod tymczasową rosyjską okupacją, w tym także zaanektowany przez Rosję Krym".

Zapewnił, że Ukraina nie będzie prowadzić działań militarnych na rosyjskim terytorium. "Nie potrzebujemy rosyjskiej ziemi" - podkreślił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości