Wiktor Juszczenko: trzeba osądzić i potępić doktrynę ludzi, którzy przynoszą takie potworne nieszczęście

Autor:
ads
/ prpb
Źródło:
TVN24
Juszczenko: trzeba osądzić i potępić doktrynę ludzi, którzy przynoszą takie potworne nieszczęście
Juszczenko: trzeba osądzić i potępić doktrynę ludzi, którzy przynoszą takie potworne nieszczęścieTVN24
wideo 2/21
TVN24Juszczenko: trzeba osądzić i potępić doktrynę ludzi, którzy przynoszą takie potworne nieszczęście

Kluczową kwestią jest wyzwolenie suwerennego terytorium Ukrainy. To nie jest przedmiotem negocjacji. Dla nas to jest podstawa, baza - mówił w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Wiktor Juszczenko, były prezydent Ukrainy. Podkreślił, że "trzeba osądzić i potępić rosyjski reżim" i "filozofię, doktrynę konkretnych ludzi, którzy przynoszą takie potworne nieszczęście dla milionów". Były ukraiński prezydent był gościem ekonomicznego forum, organizowanego przez polskich studentów London School of Economics. 

Z Wiktorem Juszczenką rozmawiał korespondent "Faktów" TVN Maciej Woroch. Były prezydent Ukrainy był pytany między innymi, czy jego zdaniem mogą pojawiać się naciski na Ukrainę, aby ta zaakceptowała ustępstwa terytorialne.

- Oczywistym jest to, że ani prezydent Ukrainy, ani ukraińscy żołnierze, ani obywatele nie pozwolą na to, aby jakikolwiek fragment terytorium Rosji pokrywał się z suwerennym terytorium Ukrainy. Mówimy tutaj także o Krymie i o Donbasie. Naród ukraiński nigdy nie pójdzie na to, aby zostawić poza naszymi granicami jakieś miejsce, które miałoby być w stanie zawieszenia dyplomatycznego. Po prostu tego nie dopuszczamy, to jest bardzo jasne - mówił.

Dodał, że "mówią o tym otwarcie wojskowi wysokiego szczebla". - Jasne jest, że kluczową kwestią jest wyzwolenie suwerennego terytorium Ukrainy. To nie jest przedmiotem negocjacji. Dla nas to jest podstawa - podkreślił.

Wiktor Juszczenko i Maciej WorochTVN24

Juszczenko: trzeba osądzić i potępić rosyjski reżim

Juszczenko stwierdził, że aby rosyjska agresja taka jak na Ukrainę się nie powtórzyła "powinniśmy podjąć szereg kroków związanych z osądzeniem i potępieniem rosyjskiego reżimu". - Bardzo byśmy chcieli zobaczyć dwie, trzy ławy oskarżonych wojskowych i polityków rosyjskich - na czele z Putinem, Szojgu. Żeby ludzkość nie tylko ich osądziła, ale też potępiła filozofię, doktrynę konkretnych ludzi, którzy przynoszą takie potworne nieszczęście dla milionów ludzi - powiedział były prezydent.

- Potem odbudowa gospodarki, bezwarunkowo reparacje, perspektywa sformowania nowego bloku bezpieczeństwa, nowego sojuszu, który przewidywałby gwarancję pokoju dla Ukrainy - wyliczał.

Powtórzył, że "najważniejsze, by dojść do dawnych granic Ukrainy". - Wtedy te dalsze działania to będzie minimalizacja rosyjskiego zagrożenia dla świata. Jeżeli Rosja pozostania taka, jak jest teraz, to będzie ogromny problem dla całego społeczeństwa - stwierdził Juszczenko.

Wiktor JuszczenkoTVN24

Autor:ads / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości