Do Leopardów dołączą Gepardy. Kijów o deklaracji Berlina

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Środa jest 350. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Niemcy dostarczą nam dwa dodatkowe działa przeciwlotnicze Gepard i sześć tysięcy pocisków do tych systemów - przekazał Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski wieczorem wylądował w Paryżu, gdzie spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Wcześniej Zełenski był w Wielkiej Brytanii. Rozmawiał tam z premierem Rishim Sunakiem i królem Karolem III. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:20

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:33

  "Siły rosyjskie odzyskały inicjatywę w Ukrainie i rozpoczęły kolejną dużą ofensywę w obwodzie ługańskim" – poinformował Instytut Badań nad Wojną. Amerykański think tank przekazał, że siły rosyjskie kontynuowały działania ofensywne na północny zachód od Swatowe i zintensyfikowały działania ofensywne pobliżu Kreminnej. "Nagrania potwierdziły rosyjskie zdobycze w rejonie Dworiczne na północny zachód od Swatowe" – dodano w codziennym raporcie.

 • 3:22

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że pokonanie Rosji to "jednocześnie polska i europejska racja stanu". Wyraził opinię, że jednym z warunków przywrócenia w przyszłości Rosji do grona cywilizowanych państw jest jej "deputinizacja". - Rosjanie muszą sami zdemontować ten quasi-totalitarny system stworzony przez prezydenta Putina - dodał premier.

 • 1:18

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 0:21

 • 22:57

 • 22:41

  Scholz: Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne.

 • 22:41

  Scholz: To, co obywatele Ukrainy pokazują, ich wytrwałość, ich postawa w obronie ojczyzny, zasługuje na najwyższy szacunek. I my ten szacunek okazujemy od początku tej okropnej wojny. Europa stoi ramię w ramię z Ukraińcami.

 • 22:38

  Zełenski: Im szybciej otrzymamy środki bojowe o dalekim zasięgu, im szybciej nasi piloci będą mieli samoloty tym szybciej zakończy się agresja Rosji i przywrócimy pokój w Europie.

 • 22:37

  Zełenski: Jestem wdzięczny za pomoc w imieniu całej Ukrainy.

 • 22:35

  Zełenski: Prezydencie, kanclerzu, jestem tutaj, by wzmocnić naszą europejską jedność i osobiście podziękować za te nadzwyczaje wsparcie.

 • 22:34

  Zełenski: Jestem bardzo wdzięczny, że mogę tu dzisiaj być i za to, że pojawił się taki spontaniczny pomysł spotkania.

 • 22:29

  Macron: Od roku Ukraina, jej naród, jej siły zbrojne, jej prezydent z ogromną odwagą stawiają czoła Rosjanom. Zbrodnia agresji nie może być tolerowana w żadnej formie. Dlatego stajemy u boku Ukrainy z całą mocą i determinacją, by towarzyszyć jej aż do powrotu jej pełnych praw i wolności.

 • 22:28

  Macron: Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy być tu razem i zaświadczyć, że łączy nas wzajemne zaufanie.

 • 22:28

  Macron: Dokładnie rok temu byliśmy w Kijowie i czyniliśmy wszelkie wysiłki, by zniechęcić Rosję do prowadzenia wojny w Ukrainie.

 • 22:22

  Zełenski przybył do Pałacu Elizejskiego i spotkał się z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem.

 • 21:53

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wylądował w Paryżu.

 • 21:19

 • 20:54

  Kancelaria Wołodymyra Zełenskiego opublikowała zdjęcia z bazy, gdzie szkolą się ukraińscy żołnierze. Dziś był tam zarówno Zełenski, jak i premier Rishi Sunak.

 • 20:42

  Z diagnozą Blinkena zgodził się Stoltenberg, który również podkreślił, że Rosja zamiast pokoju szykuje nowe ofensywy, dlatego Ukraina musi otrzymać broń, której potrzebuje.

  - Jeśli Putin wygra, będzie to tragedia dla Ukrainy (...), ale będzie to też zła wiadomość dla nas wszystkich, bo uczyni świat bardziej niebezpiecznym - powiedział były premier Norwegii.

  Pytany o ewentualne wysłanie na Ukrainę zachodnich myśliwców, Blinken nie wykluczył takiej możliwości, lecz zaznaczył, że dostawy broni na Ukrainę są kalibrowane pod potrzeby Kijowa, a także biorą pod uwagę możliwości skutecznego używania i utrzymania poszczególnych systemów przez ukraińskich żołnierzy.

  - To jest proces, który ewoluuje i będziemy w dalszym ciągu oceniali, jaki rodzaj pomocy będzie najlepiej odpowiadał potrzebom Ukrainy - powiedział amerykański sekretarz stanu.

  Dodał też, że sprawa pomocy Ukrainie będzie przedmiotem późniejszych rozmów, wspólnie ze Stoltenbergiem, szefem Pentagonu Lloydem Austinem oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'iem Sullivanem.

 • 20:38

  W Waszyngtonie odbyła się konferencja sekretarza głównego NATO Jensa Stoltenberga i amerykańskiego sekretarza stanu Antonego Blinkena.

  - Teraz, kiedy zbliżamy się do roku, odkąd prezydent Putin rozpoczął swoją brutalną i niesprowokowaną inwazję przeciwko Ukrainie, kluczowe jest, by utrzymać i zwiększyć to wsparcie - powiedział Blinken. Jak dodał, zapewnianie Ukrainie tego, czego potrzebuje do walki z Rosją, było głównym tematem rozmowy ze Stoltenbergiem i najlepszym sposobem, by doprowadzić do dyplomatycznego zakończenia wojny.

  - Jest bardzo jasne, że Putin nie jest w tej chwili zainteresowany dyplomacją - oznajmił sekretarz stanu USA, wskazując m.in. na sugestie rosyjskiego dyktatora, że jeśli Ukraina nie zaakceptuje "nowych realiów" terytorialnych, to "nie ma w ogóle o czym rozmawiać". Zaznaczył, że propozycja zgodzenia się na zagrabienie terytorium przez Rosję powinna być nie do przyjęcia dla każdego kraju, który szanuje zasady międzynarodowe.

 • 20:29

  Ukraina, mimo skali tragedii, jaka dotyka ich kraj, pomaga dotkniętej trzęsieniem ziemi i wstrząsami wtórnymi Turcji. Szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko informuje, że 87 ukraińskich ratowników jest już w Turcji.

  - To ratownicy z doświadczeniem takich działań zarówno w Ukrainie, jak i za granicą - powiedział Kłymenko, cytowany przez Interfax-Ukraina. MSW Ukrainy - jak dodał - wysłało też do Turcji 10 psów poszukiwawczych i 18 jednostek sprzętu.

  Kłymenko przekazał, że ukraińscy ratownicy są wyposażeni m.in. w Starlinki, drony i sprzęt do odgruzowywania. Zaznaczył, że wstępnie misja będzie przebywać w tym kraju przez 10 dni.

 • 19:47

  Niemcy dostarczą nam dwa dodatkowe działa przeciwlotnicze Gepard i 6 tysięcy pocisków do tych systemów, a także m.in. samochody dla straży granicznej i generatory prądu - oznajmił Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Polityk doprecyzował, że chodzi m.in. o sześć samochodów ciężarowych, a także 29 generatorów i mobilnych systemów antenowych.

  Jak informowały w styczniu niemieckie media, rząd w Berlinie przekazał dotychczas Ukrainie 30 Gepardów i zadeklarował ofiarowanie kolejnych siedmiu sztuk tego uzbrojenia.

 • 19:42

  Proceder nielegalnej deportacji dzieci z Ukrainy do Rosji został zaplanowany przez Kreml, taką decyzję podjęto na najwyższych szczeblach władzy państwa-agresora - oświadczył Mykoła Kułeba, były ukraiński rzecznik praw dziecka i dyrektor organizacji pozarządowej Save Ukraine podczas panelu dyskusyjnego, zorganizowanego przez ambasadę USA w Kijowie.

  Obecnie około 20 procent wszystkich ukraińskich dzieci przebywa na terenach okupowanych przez najeźdźców bądź zostało wywiezionych do Rosji. Poprzez deportacje osób niepełnoletnich Moskwa zamierza fizycznie zniszczyć ukraiński naród jako grupę etniczną, wynarodowić i zrusyfikować Ukraińców.

  Takie działania spełniają wszelkie znamiona zbrodni ludobójstwa - ocenił Kułeba, który wystąpił jako prelegent w dyskusji "Robbing the Future: Russia’s Deportation, Relocation, and +Re-education+ of Ukrainian Children", zorganizowanej w formule online.

  "Propagandowe kremlowskie media cynicznie ukazują te działania jako rzekome ratowanie ukraińskich dzieci z terenów objętych działaniami zbrojnymi. Zbrodnie deportacji są firmowane przez władze w Moskwie, o czym świadczy fakt, że rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa w październiku ubiegłego roku w świetle kamer +adoptowała+ dziecko ze zniszczonego przez najeźdźców Mariupola" - dodał Kułeba.

 • 19:17

  Wołodymyr Zełenski zwróci się do przywódców na szczycie Unii Europejski w Brukseli przede wszystkim z apelem o większe dostawy broni dla Ukrainy, w tym artylerii dalekiego zasięgu, czołgów i samolotów - przekazał grupie dziennikarzy w Brukseli wysoki przedstawiciel ukraińskich władz.

 • 19:07

  Zełenski zaznaczał, że "nawet dziś" usłyszał od Sunaka, że jest on gotowy zapewnić Ukrainie myśliwce.

 • 18:57

  Sunak poinformował także, że czołgi Challenger 2 trafią na pole walki w ciągu kilku tygodni.

 • 18:53

  Sunak, w sesji pytań, poinformował, że Brytyjczycy będą szkolić ukraińskie siły powietrzne "w zakresie standardowych platform NATO".

  - Ponieważ pierwszym krokiem, by zapewnić zaawansowane samoloty jest to, aby mieć żołnierzy i pilotów, którzy są w stanie z nich korzystać. To jest proces, który zajmie trochę czasu, rozpoczęliśmy go dzisiaj, ponieważ jesteśmy gotowi wspierać pana prezydenta i jego kraj w dążeniu do zwycięstwa - powiedział.

 • 18:48

  Zełenski: Dzisiaj jest to jasne, że stoimy ramię w ramię z Wielką Brytanią, ramię w ramię z panem premierem.

 • 18:47

  Zełenski: Ten dzień był bardzo owocny. Jestem wdzięczny panu premierowi za zrozumienie naszych potrzeb, za jego pomocne rady oraz za decyzje, które naprawdę pomagają naszym żołnierzom stać się silniejszymi. Jestem wdzięczny Jego Królewskiej Mości za możliwość spotkania i rozmowy.

 • 18:45

  Sunak: Podpisaliśmy dziś deklarację, która pogłębia naszą współpracę. W najbliższych dniach będziemy obchodzić, niestety, rok od rozpoczęcia niepotrzebnej, niesprowokowanej inwazji. Rosja zobaczy, jeszcze bardziej boleśnie, że jej taktyka wyłącznie wzmacnia gotowość Zachodu, przekonując nas do tego, żeby posuwać się dalej we wspieraniu pana prezydenta (Zełenskiego).

 • 18:43

  Sunak: Musimy uzbroić Ukrainę krótkoterminowego, ale też wzmacniać ją w długiej perspektywie.

 • 18:43

  Sunak: Ukraińskie załogi będą wykorzystywać (czołgi) Challengery 2 do obrony suwerennego terytorium. Dzisiaj uzgodniliśmy, że roszerzymy nasz program szkoleniowy o waszą piechotę morską i pilotów myśliwców.

 • 18:41

  Sunak: Jesteśmy na drodze do przyspieszenia naszych dostaw sprzętu naszych sojuszników, aby zagwarantować, by doszedł do waszej linii frontu w najbliższych dniach i tygodniach, a nie miesiącach czy latach.

 • 18:39

  W bazie wojskowej w hrabstwie Devon, gdzie ukraińscy żołnierze przechodzą szkolenia, trwa konferencja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i premiera Rishiego Sunaka.

 • 18:28

  Ukraińskie lotnictwo minionej doby przeprowadziło 24 uderzenia w miejsca dyslokacji żołnierzy i sprzętu sił rosyjskich, m.in. w pozycje ich zestawów rakietowych - informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Siły przeciwnika, próbując przejąć całkowitą kontrolę nad obwodem donieckim i ługańskim, koncentrują główne wysiłki na prowadzeniu ofensywnych działań na kierunku kupiańskm, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawliwskim - pisze w komunikacie sztab.

  W ciągu doby rosyjskie wojsko przeprowadziło jeden ostrzał rakietowy cywilnej infrastruktury w Słowiańsku w obwodzie donieckim oraz 37 ataków lotniczych.

  Siły przeciwnika przeprowadziły ponad 40 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, w tym m.in. infrastruktury cywilnej w miastach Berysław i Komyszany w obwodzie chersońskim - czytamy.

  W kilku miejscowościach w obwodzie chersońskim rosyjscy okupanci codziennie prowadzą rewizje, dopuszczają się aktów bezprawia, grabieży - dodaje sztab. Rosjanie kradną sprzęt gospodarstwa domowego, telefony i inne wartościowe rzeczy.

 • 18:15

  Król Wielkiej Brytanii Karol III powiedział goszczącemu w Londynie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że jest zachwycony mogąc przyjąć go w Pałacu Buckingham oraz że wszyscy martwili się o niego i jego kraj.

  Pałac Buckingham jak na razie tylko opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie z momentu powitania Zełenskiego przez Karola III, ale brytyjskie media ujawniły fragment ich rozmowy.


  Król powiedział, że jest zachwycony mogąc powitać go w pałacu, na co Zełenski odparł, iż to dla niego wielki zaszczyt i dziękuje, że Karol III znalazł dla niego czas. Następnie monarcha wyznał Zełenskiemu, iż "wszyscy martwili się o niego i jego kraj, przez tak długi czas". Ukraiński prezydent mówił natomiast o dużym wsparciu, jakiego jego krajowi udzielił brytyjski rząd po napaści Rosji.

  Po audiencji Zełenski napisał na Instagramie: "To dla mnie zaszczyt, że jako pierwszy prezydent Ukrainy w historii stosunków ukraińsko-brytyjskich zostałem uhonorowany przez brytyjskiego monarchę audiencją. Jestem wdzięczny Jego Królewskiej Mości za ciepłe przyjęcie i wspieranie ukraińskich obywateli, którzy w Wielkiej Brytanii znaleźli schronienie przed wojną".

  Mimo że od brytyjskiego monarchy wymagane jest zachowywanie politycznej neutralności, Karol III, zarówno jeszcze jako następca tronu, jak i po jego objęciu, wyraźnie potępiał rosyjską agresję: spotykał się z ukraińskimi uchodźcami w Wielkiej Brytanii, odwiedził ukraińską katedrę w Londynie, a w maju zeszłego roku stał się pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który udał się w rejon konfliktu, odwiedzając ukraińskich uchodźców w Rumunii.

 • 18:00

  Kancelaria prezydenta Zełeńskiego opublikowała zdjęcia z jego wizyty w Londynie:

 • 17:50

 • 17:27

  Rosja gotowa jest tracić nawet 100 tysięcy ludzi w ciągu miesiąca - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości Roman Switan.

  - Rosjanom pozostała jedna opcja - przeniesienie wojny w fazę przewlekłą i liczenie na swoje zasoby. Kreml może poświęcić ponad 100 tysięcy zmobilizowanych Rosjan w ciągu roku, ale już teraz widać, że mogą rzucić na rzeź również 100 tysięcy w ciągu miesiąca. To naprawdę są w Rosji niezmierzone zasoby, bo 100 tysięcy dla takiego kraju to niewiele, to jedna osoba na tysiąc - powiedział Switan. Ocenił, że takich ofiar "nikt w Rosji nawet nie zauważa".

  Zdaniem eksperta "dość niebezpieczna dla Ukrainy i Rosji" jest ewentualność oparcia się Rosji na jej wielkich rezerwach ludzkich. Switan podkreślił, że Ukraina potrzebuje więcej uzbrojenia, by stawiać opór armii rosyjskiej.

  Ekspert, który wypowiadał się dla telewizji Espreso prognozował w ostatnich dniach, że Rosja rozpocznie kolejną ofensywę, ale nie przybierze ona formy zmasowanego uderzenia, a będzie polegać na cyklicznym wysyłaniu mas żołnierzy na obecną linię frontu w Donbasie. Switan przewidywał rzucanie do walki właśnie 100 tys. ludzi w ciągu miesiąca.

 • 17:16

  Rosyjska prywatna formacja wojskowa Grupa Wagnera popadła w tak duży kryzys spowodowany stratami osobowymi poniesionymi w Donbasie, że niebawem może utracić swój niezależny status i zostać włączona w skład regularnej armii - podała ukraińska agencja UNIAN za rosyjskim opozycyjnym projektem dziennikarskim WCzK-OGPU na Telegramie.

  Najemnicy z Grupy Wagnera, w tym więźniowie zwerbowani w zakładach karnych, zostali zdziesiątkowani w niedawnych walkach w obwodzie donieckim, szczególnie w styczniowej bitwie o Sołedar. W celu przywrócenia wagnerowcom zdolności bojowej potrzeba nie tylko nowych żołnierzy, ale też broni i sprzętu wojskowego, a nic nie wskazuje na to, by takie dostawy były w najbliższym czasie możliwe. Dlatego sztab generalny rosyjskiej armii po prostu oczekuje, że właściciel Grupy Wagnera, prokremlowski biznesmen Jewgienij Prigożyn, sam zaproponuje włączenie tej formacji do sił zbrojnych - powiadomił WCzK-OGPU za swoimi anonimowymi informatorami.

  "Grupa Wagnera będzie musiała całkowicie zmienić model funkcjonowania. Wcześniej najbardziej efektywna była taktyka (wykorzystywania) małych grup szturmowych. (...) Obecnie brakuje (do tego) zasobów ludzkich. Doświadczeni weterani, którzy zostali ciężko ranni i nie są w stanie walczyć, przekształcają się w instruktorów i dowódców na tyłach (frontu). Ten system potrzebuje jednak rekrutacji nowych (żołnierzy) w bardzo, bardzo dużej liczbie" - czytamy na łamach niezależnego rosyjskiego medium.

 • 17:01

  Prokurator generalny Andrij Kostin zapowiedział, że Ukraina wykorzysta wszystkie międzynarodowe mechanizmy prawne, by spróbować postawić Władimira Putina przed sądem za zestrzelenie samolotu Malaysia Airlines Flight 17 nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku - informuje agencja Reutera.

  "Trudności w uzyskaniu dowodów i immunitet nie pozwalają na ściganie prezydenta Federacji Rosyjskiej w sądach krajowych" - napisał Kostin. "Będziemy starali się wykorzystać wszystkie istniejące międzynarodowe mechanizmy prawne, aby postawić go przed sądem".

  Dziś międzynarodowy zespół śledczy (Joint Investigation Teams - JIT) poinformował na konferencji prasowej, że istnieją "mocne przesłanki", iż Władimir Putin podjął decyzję o przekazaniu separatystom na Ukrainie broni, której użyto do zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines w 2014 roku. Informacja o roli Putina wynika z przechwyconych rozmów telefonicznych. - W nagranych rozmowach telefonicznych przedstawiciele rosyjskiego rządu mówią, że decyzja o udzieleniu wsparcia wojskowego należy do prezydenta – powiedział jeden ze śledczych.

  Śledczy poinformowali również, że materiał dowodowy nie jest wystarczająco mocny, aby postawić oficjalne zarzuty. - Śledztwo osiągnęło swój limit, wszystkie tropy zostały wyczerpane – powiedziała rzeczniczka prasowa zespołu Digna van Boetzelaer.

 • 16:41

 • 16:36

  Wołodymyr Zełenski spotkał się z królem Karolem III w Pałacu Buckingham.

  To pierwsze spotkanie brytyjskiego monarchy z ukraińskim prezydentem.

 • 16:02

  Rośnie rosyjska obecność wojskowa na linii frontu w obwodzie charkowskim, nie wykluczamy kolejnej próby ataku na Charków i jesteśmy na to gotowi - oświadczył dziś szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow.

  "Rejonem kupiańskim biegnie linia frontu. Wróg ciągle próbuje atakować, ale ponosi straty i wycofuje się na zajęte wcześniej pozycje" - powiedział gubernator, cytowany przez portal nv.ua.

  "Słyszymy informacje o próbach powtórnego ataku na miasto Charków, na miejscowości obwodu charkowskiego. Jesteśmy na to gotowi" - zapewnił.

 • 15:34

  Francuski prezydent Emmanuel Macron będzie gospodarzem środowego spotkania Olafa Scholza i Wołodymyra Zełenskiego - podaje Reuters.

  Zełenski przebywa w Londynie. Według Reutera do stolicy Francji ma przybyć wieczorem.

 • 15:22

  Ukraińska straż graniczna poinformowała o odparciu przy pomocy moździerzy czterech rosyjskich grup szturmowych pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

  "W okolicach Bachmutu zwiad lotniczy straży granicznej wykrył przemieszczanie się wrogich grup szturmowych w stronę naszych pozycji. Nasi obrońcy przeprowadzili moździerzowy ostrzał wroga" - napisała ukraińska straż graniczna.

  Jak dodano, w wyniku ostrzału jeden szturmowiec zginął, a czterech zostało rannych.

 • 14:48

  Wołodymyr Zełenski przemawiał w brytyjskim parlamencie.

  - Przybyłem tu i stoję przed wami w imieniu odważnych, w imieniu naszych wojowników, którzy są teraz w okopach pod ostrzałem artylerii wroga, w imieniu naszych artylerzystów lotniczych i każdego obrońcy nieba, który chroni Ukrainę przed wrogimi samolotami i rakietami - mówił.

  W wygłaszanym po angielsku przemówieniu mówił, że zło znów powraca, ale mimo to "wiemy, że wolność zwycięży, wiemy, że Rosja przegra, i naprawdę wiemy, że zwycięstwo zmieni świat i będzie to zmiana, której świat od dawna potrzebował". Jak dodał, "po tym, jak Ukraina wygra wojnę, każdy przyszły agresor i dyktator będzie wiedział, z czym się zmierzy, i każdy agresor przegra".

 • 14:03

  Brytyjski premier Rishi Sunak oświadczył dziś w Izbie Gmin, że chce, aby Ukraina odniosła decydujące zwycięstwo na polu bitwy w tym roku. Potwierdził też, że szkolenia ukraińskich sił zbrojnych rozszerzone zostaną na pilotów odrzutowców i członków piechoty morskiej.

  - Naszym celem pozostaje zapewnienie ukraińskiego zwycięstwa w tym konflikcie. Będziemy nadal wspierać Ukrainę, aby zapewnić decydujące zwycięstwo militarne na polu bitwy w tym roku - powiedział Sunak podczas cotygodniowej sesji poselskich pytań do premiera, odpowiadając na uwagę lidera opozycji Keira Starmera, że "za każdym razem, kiedy Putin był ugłaskiwany, wracał po więcej".

  Sunak dodał, że właśnie dlatego Wielka Brytania przyspiesza wsparcie wojskowe dla Ukrainy i potwierdził, że zaoferował składającemu niezapowiadaną publicznie wizytę w Londynie prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu rozszerzenie prowadzonych szkoleń na pilotów odrzutowców oraz członków piechoty morskiej.

 • 13:38

  Brytyjskie MSZ nałożyło dziś sankcje na siedem kolejnych firm rosyjskich, w tym sześć, które produkują sprzęt wojskowy bądź zajmują się logistyką, oraz następnych osiem osób fizycznych powiązanych z reżimem Władimira Putina.

  Kolejne rozszerzenie listy osób i podmiotów objętych sankcjami zbiegło się z niezapowiadaną wizytą w Wielkiej Brytanii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jak przypomniało brytyjskie MSZ, od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę Wielka Brytania nałożyła sankcje na ponad 1300 osób i podmiotów z Rosji, a także przekazała Ukrainie pomoc wojskową o wartości 2,3 mld funtów oraz gospodarczą i humanitarną o wartości 1,5 mld funtów.

  - Ukraina pokazała Putinowi, że nie ulegnie jego tyrańskiemu najazdowi. On odpowiedział masowo, uderzając w obszary cywilne i krytyczną infrastrukturę narodową w całym kraju. Nie możemy pozwolić mu na sukces. Musimy zwiększyć nasze wsparcie. Te nowe sankcje przyspieszają presję ekonomiczną na Putina, osłabiając jego machinę wojenną, aby pomóc Ukrainie zwyciężyć - oświadczył minister spraw zagranicznych James Cleverly.

 • 12:45

 • 11:58

 • 11:51

  TV Espreso informuje o walkach w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim, powołując się na walczącego w tym rejonie oficera Gwardii Narodowej Wołodymyra Nazarenkę. Ocenił on, że "linia frontu w Bachmucie niemal się nie zmieniła", a walki trwają pod miastem i w rejonie, gdzie stoją prywatne domy.

  "Przeciwnik używa znacznej liczby artylerii, by zniszcyzć miasto i wywołać problemy logistyczne" - powiedział Fedorenko. Zapewnił, że oddziały ukraińskie utrzymują Bachmut i prowadzą aktywną obronę. Rosjanie, ze swej strony, próbują przejąć kontrolę nad trasą z Kostiantyniwki do Bachmutu, ale ich postępy w tym rejonie powstrzymano - powiedział Nazarenko.

  "Wróg próbuje iść naprzód i wykorzystuje ostatnie siły. Wagnerowcy (rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera-red.) używani są jako oddziały zaporowe. Zamiast żołnierzy wojsk desantowych Rosjanie rzucają do walki grupy piechoty albo jednostki regularne, które uzupełniane są szybko żołnierzami zmobilizowanymi i nie wyróżniają się odwagą" - powiedział wojskowy. Oświadczył także, że pod Bachmutem wielu rannych wojskowych Rosji umiera w okopach z powodu panujących mrozów.

 • 11:51

  Na kierunku Swatowego, miasta w obwodzie ługańskim, walki trwają przez całą dobę; Rosjanie zintensyfikowali ogień artyleryjski i rzucają falami do walki kolejne oddziały - powiedział w środę telewizji Espreso ukraiński wojskowy Jurij Fedorenko.

  "Intensywność ostrzałów artyleryjskich przeciwnika jest więcej niż lawinowa. Nakrywają niektóre odcinki, zrównując je z ziemią, ale armii ukraińskiej udaje się skutecznie prowadzić kontrostrzały. W ciągu ostatnich kilku dni zniszczono ponad 6 pojazdów opancerzonych, w tym dwa czołgi przeciwnika" - powiedział Fedorenko, dowódca kompanii walczącej na wschodzie Ukrainy i deputowany kijowskiej rady miejskiej.

  "Wróg stara się przejąć inicjatywę i wykryć słabe miejsca w obronie armii ukraińskiej. Przeciwnik wysyła falami siłę żywą i próbuje przedrzeć się przez nasze pozycje, ale ponosi straty i wycofuje się" - relacjonował wojskowy.

  Opisując sytuację w rejonie Kreminnej, miasta na południe od Swatowego, Fedorenko powiedział, że Rosjanie angażują tam maksymalne rezerwy w ludziach i sprzęcie. Zapewnił, że "inicjatywa jest po stronie armii ukraińskiej". Rejon Kreminnej to jeden z odcinków frontu w ukraińskim Donbasie, gdzie trwają najcięższe walki. W obwodzie ługańskim front przebiega na linii Swatowe-Kreminna, w rejonie szosy będącej ważnym szlakiem zaopatrzeniowym wojsk rosyjskich.

 • 11:38

 • 11:38

  BBC: Pałac Buckingham ogłosił, że prezydent Zełenski spotka się z królem Karolem III.

 • 10:00

  Szef obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj poinformował w środę, że na odcinku frontu w rejonie miasta Kreminna trwa "maksymalna eskalacja" walk". Siły rosyjskie intensyfikują ostrzały i codziennie ponawiają ataki, rzucając falami do walki kolejne oddziały.

  "Na kierunku Kreminnej mamy teraz maksymalną eskalację, maksymalną liczbę ostrzałów i prób przerwania naszej obrony. Ataki wojsk rosyjskich są praktycznie codzienne - niewielkimi grupami, nie większymi niż pluton, ale w ciągłych falach" - oświadczył Hajdaj.

  W komentarzu, przekazanym przez portal ZN.UA, szef obwodu zapewnił, że siły ukraińskie odparły ataki rosyjskie w Biłohoriwce, miejscowości leżącej w pobliżu granicy z obwodem donieckim, 12 km od Kreminnej.

  Hajdaj oceniał w poniedziałek, że po 15 lutego wojska rosyjskie mogą rozpocząć nową ofensywę w obwodzie ługańskim. Jak wskazał, Rosjanie przywożą do tego regionu coraz więcej żołnierzy, uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

 • 9:49

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony poinformowano, że od kiedy Rosja wycofała swoje siły z zachodniego brzegu Dniepru w listopadzie 2022 roku, na skomplikowanej sieci wysp i dróg wodnych tworzących ujście Dniepru trwają potyczki i prowadzone jest rozpoznanie. Siły rosyjskie prawie na pewno użyły małych łodzi, aby spróbować utrzymać obecność na kluczowych wyspach. Ukraina kilka razy z powodzeniem wysłała artylerię dalekiego zasięgu, aby zneutralizować rosyjskie placówki, a obie strony prawdopodobnie rozmieściły również małe grupy na Mierzei Kinburskiej, która zapewnia kontrolę nad Zatokę Dnieprowską.

  "Obie strony prawdopodobnie dążą do utrzymania obecności na tych obszarach, aby kontrolować dostęp morski do strategicznie ważnej rzeki oraz aby zapewnić ostrzeżenie przed każdą próbą przeprowadzenia przez przeciwnika poważnego ataku przez rzekę. Jest bardzo mało prawdopodobne, że Rosja podejmie próbę szturmowego przekroczenia Dniepru: byłoby to prawdopodobnie niezwykle skomplikowane i kosztowne" - napisano.

 • 9:37

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składa w środę wizytę w Wielkiej Brytanii, podczas której spotka się z premierem Rishim Sunakiem i wygłosi przemówienie w parlamencie - poinformowano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

 • 9:28

  Brytyjskie władze poinformowały w środę, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybędzie z wizytą do Wielkiej Brytanii.

 • 9:06

  We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 18,3 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 16,3 tys. osób - podała w środę Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 9,692 mln wjazdów do Polski i prawie 7,833 mln wyjazdów do Ukrainy.

 • 8:15

  W rejonie Swatowego i Kreminnej w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, wojska rosyjskie podejmują ograniczone ataki, które według źródeł ukraińskich zostały odparte. Rosjanie zaś twierdzą, że ich wojska poczyniły postępy koło Biłohoriwki - informuje Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 7:45

  W Berlinie rozpoczyna się w środę konferencja "Polityka pamięci jako narzędzie walki: spojrzenie na wojnę Rosji przeciwko Ukrainie".

  Trudno o lepsze niż Berlin miejsce do rozmów na temat błędów popełnionych w relacjach z Rosją przez szereg państw europejskich - uważa dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność Rafał Rogulski .

 • 5:23

  Rosyjscy agresorzy zaatakowali Charków, w centralną część miasta trafiły rakiety - poinformował w nocy z wtorku na środę na Telegramie Ołeh Synehubow, szef charkowskich władz obwodowych.

  "OSTRZEŻENIE! Mieszkańcy Charkowa i regionu, okupanci atakują! Udajcie się do schronów!" – napisał.

  Synehubow dodał, że pociski Rosjan trafiły w centralną część Charkowa, a w miejscu jednego z trafień wybuchł pożar. "Wstępnie S-300, od 6 do 10 pocisków" - wyjaśnił.

  Z kolei mer Charkowa Ihor Terechow napisał na Telegramie, że w miasto uderzyło sześć rakiet. "Jak dotąd mamy potwierdzenie ataków na zakład przemysłowy" - poinformował

  .

 • 4:17

  Inwazja Putina jest dla Stanów Zjednoczonych i świata epokowym testem - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas corocznego orędzia o stanie państwa w Kongresie. Obiecał też, że USA będą wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba.

  Zwracając się do ambasador Ukrainy w USA Oksany Markarowej, która jest jednym z gości honorowych, zapewnił ją, że Ameryka jest zjednoczona we wsparciu jej kraju. - Będziemy was wspierać tak długo, jak trzeba - powiedział Biden.

 • 3:35

  "Odbyłem rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu Blinkenem w sprawie nowej pomocy wojskowej, nowych sankcji wobec Rosji i przygotowań do ważnego wydarzenia w kontekście zbliżającej się rocznicy inwazji na pełną skalę, dokonanej przez Federację Rosyjską" – napisał szef ukraińskiej delegacji. Kułeba podkreślił też, że Rosja grubo się myli, "jeśli myśli, że ktoś zmęczy się walką ze złem, które ona niesie".

 • 3:34

  Spodziewamy się, że celem rosyjskiej ofensywy na Ukrainie będzie obwód charkowski na północnym wschodzie kraju lub zaporoski na południu - powiedział sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow w wypowiedzi dla agencji Reuters. - To, czy odniosą sukces, będzie zależeć od nas - dodał.

 • 3:34

  Od początku wojny na Ukrainie w Niemczech sojusz organizacji pomocowych zebrał ponad 364 mln euro darowizn na rzecz zaatakowanego przez Rosję kraju - poinformował Aktionsbuendnis Katastrophenhilfe, zrzeszający Caritas, Niemiecki Czerwony Krzyż, Diakonie Katastrophenhilfe i UNICEF Niemcy.

 • 3:34

 • 3:33

  Konflikt trwający w Ukrainie nie jest lokalna wojną, to element rosyjskiej strategii zmierzającej do rewizji ładu międzynarodowego, do zniszczenia obecnego ładu bezpieczeństwa i politycznego w Europie i zmiany ładu w skali globalnej – ocenił kierownik Zespołu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Marek Menkiszak.

 • 3:33

  Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) nie potwierdza zajęcia przez Rosjan szeregu miejscowości w rejonie Bachmutu, o których mówił minister obrony Rosji - podano w komunikacie HUR, dodając, że Siergiej Szojgu "przypisuje sobie niebyłe zwycięstwa".

  "Agencja propagandowa kraju okupanta TASS powiadomiła, że minister obrony obwieścił o przejęciu pełnej kontroli przez Rosję nad miejscowościami Sołedar, Kliszczijiwka, Krasnopilla, Błahodatne, Mykołajiwka, w obwodzie donieckim oraz Pidhirne, Łobkowe w obwodzie zaporoskim" - napisano w Telegramie HUR, Zarządu Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

  "Wspomniał on także o 'pozytywnym' przebiegu działań bojowych pod Bachmutem i Wuhłedarem, ogłaszając, że wszystkie wskazane 'zdobycze' to zasługa sił zbrojnych Rosji"– dodano.

  W komunikacie podkreślono, że strona ukraińska potwierdziła wyjście z Sołedaru jeszcze 25 stycznia, a "co do innych miejscowości, to ich zajęcie przez wroga w chwili obecnej nie potwierdza się". "Na każdym z tych kierunków siły obrony Ukrainy kontynuują obronę" - czytamy.

  "Szojgu celowo nie wspomniał, że na wszystkich wymienionych kierunkach aktywnie uczestniczą siły prywatnej firmy wojskowej Wagner. Natomiast regularna armia rosyjska pełni tam tylko epizodyczną funkcję 'sił wsparcia'. Rosyjskie media propagandowe milczą na ten temat, co świadczy o tym, że trwa konflikt w polityczno-wojskowym kierownictwie Rosji" - oceniono.

 • 3:32

  Wdowom po mieszkańcach Donbasu, wcielonych do armii rosyjskiej na wojnę przeciwko Ukrainie, wręczono używane futra - podają ukraińskie media.

  "Rosyjscy 'wolontariusze' przekazali 'wdowom bohaterów Noworosji' noszone futra. Logicznym byłoby przekazanie pieniędzy, a nie second-handu" - napisał na Facebooku dziennikarz Denys Kazanski. "Uważam, że wszyscy wiedzą, dlaczego tak jest i skąd wzięli te futra... Ale wdowy po 'bohaterach' wydają się zadowolone" - dodał.

  Agencja Unian opublikowała nagranie, na którym kobiety dziękują za przekazane im futra.

  Serwis nv.ua napisał, że na Sachalinie w Rosji rodziny poległych zmobilizowanych otrzymują mrożone ryby, zaś w Tuwie - barany i drewno.

 • 3:31

  Niemieckie czołgi Leopard 2A6 dla Ukrainy będą dostępne pod koniec marca – powiadomiła wieczorem na Twitterze ambasada Niemiec w Kijowie, przywołując informację niemieckiego resortu obrony.

  "Kolejne konkretne kroki w ramach naszego poparcia dla Ukrainy: minister obrony Boris Pistorius rozmawiał dzisiaj na Ukrainie m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i swoim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem. Czołgi Leopard 2A6 będą dostępne pod koniec marca" – napisano na Twitterze niemieckiej placówki dyplomatycznej.

 • 3:31

  Wschód Ukrainy, obwód doniecki, to miejsce najbardziej zaciętych walk z armią Rosji, jednocześnie południe kraju jest równie istotne pod względem strategicznym - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Bundeswehr/Rott

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości