Sytuacja w obwodzie donieckim. Rosjanie ostrzelali dzielnicę mieszkalną, trzy osoby nie żyją

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl. Reuters, PAP
Cztery osoby zabite w obwodzie donieckim, dwie zginęły w obwodzie chersońskim
Cztery osoby zabite w obwodzie donieckim, dwie zginęły w obwodzie chersońskimReuters
wideo 2/22
TVN24 Clean_20230128112850(4696)_aac

Sobota jest 339. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Trzy osoby zginęły w wyniku przeprowadzonego przez okupantów ataku rakietowego na dzielnicę mieszkalną w Kostiantyniwce w obwodzie donieckim – powiadomił szef lokalnych władz Pawło Kyryłenko. Ostrzał uszkodził cztery bloki, budynek hotelu, garaże oraz samochody. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:09

 • 2:58

  Strażacy gasili pożary w obwodzie chersońskim, do których doszło w wyniku ostrzału wroga.

 • 1:30

 • 0:23

  Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow: Ulubionymi sportami Rosji są: ostrzeliwanie obszarów mieszkalnych, rzucanie rakietami i nurkowanie na moskiewskim krążowniku.

  Nie ma dla nich miejsca w cywilizowanym świecie.

  rosyjscy sportowcy nie mogą brać udziału w igrzyskach pod żadną flagą. Są splamione krwią Ukraińców.

 • 23:42

  Plany dopuszczenia przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) rosyjskich sportowców do udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu świadczą o całkowitej pogardzie dla śmierci niewinnych Ukraińców - napisał w sobotę na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

 • 23:22

  Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas przyjęcia w Pałacu Elizejskim w piątek zapewnił, że będzie nadal "rozmawiał z Rosją” pomimo krytyki, z którą się spotyka. Wezwał też Chiny do wypowiedzenia się przeciwko "imperialistycznej wojnie" na Ukrainie - relacjonuje telewizja BFMTV.

 • 23:07

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w przemówieniu wideo w sobotę wieczorem sojuszników do dostarczenia jego armii pocisków dalekiego zasięgu w celu ochrony przed ostrzałem, takim jak ten w Kostiantyniwce, w którym zginęły trzy osoby, a 14 zostało rannych.

 • 23:05

  Kreml nie będzie mógł liczyć na pomoc Chin i Indii w łagodzeniu skutków nowych sankcji obejmujących tym razem import rosyjskich paliw rafinowanych, które Unia Europejska wprowadzi 5 lutego. Podczas gdy Chiny i Indie chętnie kupują surowiec - tanią rosyjską ropę, to raczej nie nabędą rosyjskich gotowych paliw, gdyż same są eksporterami tego produktu - poinformował w sobotę portal Business Insider.

 • 21:30

  Rosyjscy najeźdźcy wkrótce rozpoczną rozbiórkę dzielnicy w leżącym na południu kraju mieście, aby zrobić miejsce dla luksusowych apartamentów, powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

 • 21:30

  Prezydent Wołodymyr Zełenski pogratulował emerytowanemu czeskiemu generałowi Petrowi Pavlowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Czechach, zrobił to w języku czeskim na Twitterze.

 • 21:29

  W rejonie Połtawy minibus zderzył się z ciężarówką. Trzy osoby zginęły, 8 zostało rannych, poinformowała regionalna policja.

 • 20:47

  Rosyjscy najeźdźcy wkrótce rozpoczną rozbiórkę dzielnicy w leżącym na południu kraju mieście, aby zrobić miejsce dla luksusowych apartamentów - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

 • 18:52

  Amerykański pisarz Stephen King wezwał Rosję do zaprzestania wojny w Ukrainie i bombardowania ludności cywilnej. Zapowiedział też, że nie będzie już podpisywał kontraktów z rosyjskimi wydawnictwami.

  "Na miłość boską, Rosjo, przerwij tę bezsensowną wojnę w Ukrainie. Przestańcie bombardować nieuzbrojonych cywilów. Putin musi ustąpić" - napisał autor powieści na Twitterze.

 • 18:44

  Zdjęcia z dzielnicy mieszkalnej w Kostiantyniwce w obwodzie donieckim, gdzie w sobotę spadła rosyjska rakieta. Zginęły trzy osoby.

  Ostrzał uszkodził cztery bloki, budynek hotelu, garaże oraz samochody.

 • 17:20

  Przyrzekam, że będziemy kontynuować wsparcie dla Ukraińców – zapewnił Douglas Emhoff, mąż wiceprezydent USA Kamali Harris, który przebywał w centrum UNHCR w Krakowie.

  "Przyrzekam, że będziemy kontynuować wsparcie dla Ukraińców" – zapewnił w sobotę - Chcę żebyście wiedziały, że USA robi, co może, aby wspierać Ukraińców – zwrócił się do kobiet, biorących udział w relaksacyjnych warsztatach malarskich.

  Zwrócił też uwagę na wsparcie ze strony polskiego narodu, który – jak mówił "otworzył serca". Zapewnił o wsparciu USA dla polskiego rządu oraz dla UNHCR (biuro wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców) w wysiłkach czynionych na rzecz poprawy sytuacji Ukraińców.

 • 15:44

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje po ataku w Jerozolimie, w wyniku którego zginęło siedem osób, a wiele zostało rannych.

  Prezydent poinformował, że wśród ofiar jest Ukrainka.

 • 15:06

  Prezydent Kolumbii Gustavo Petro, odpowiadając na amerykańską propozycję przekazania przez kraje latynoamerykańskie rosyjskiej broni Ukrainie, oświadczył, że woli, aby rosyjska broń zakupiona przed wieloma laty przez Kolumbię stała się "złomem", niż została przekazana Kijowowi.

  "Teraz najlepszą rzeczą dla ludzkości jest pokój między Ukrainą i Rosją, a nie przedłużanie wojny" - napisał na Twitterze w piątek. Jednocześnie wezwał do podniesienia do rangi przestępstwa międzynarodowego agresji jednego kraju na drugi i potępił "wszelkie agresje i blokady".

  W tym samym czasie prezydent Brazylii Lula da Silva odrzucił petycję rządu niemieckiego, aby przekazać Ukrainie amunicję do czołgów Leopard - poinformował dziennik "Folha de Sao Paolo". Decyzja została podjęta na spotkaniu Partii Robotniczej (PT) z wysokim dowództwem brazylijskich sił zbrojnych i ministrem obrony Jose Mucio.

 • 15:03

  Dostarczając broń Ukrainie zawsze będę miał na uwadze bezpieczeństwo Niemiec - zapewnił kanclerz Olaf Scholz w swoim cotygodniowym wystąpieniu wideo z cyklu "Kanzler Kompakt". - Zaufajcie rządowi! Zaufajcie także mnie! - zaapelował też do rodaków.

  - Wielu ludzi w Niemczech chciałoby, żeby wojna się nie zbliżała, żeby rząd i kanclerz trzymali nerwy na wodzy – powiedział Scholz. - Właśnie to wam obiecuję - zaznaczył. Dodał, że podejmowane decyzje są zawsze dokładnie przemyślane i skoordynowane na szczeblu międzynarodowym.

 • 14:22

  Tylko w obwodzie charkowskim identyfikacji wymaga ponad 400 ciał ofiar rosyjskiej agresji, odnalezionych na wyzwolonych terenach – powiadomiła ukraińska policja.

  W komunikacie opublikowanym na Facebooku policji przekazano że prace ekspertów w celu identyfikacji ciał ofiar rosyjskiej agresji toczą się "każdego dnia".

 • 14:20

  Wojska lądowe Wielkiej Brytanii mają poczucie, że biorą na siebie niemal cały ciężar brytyjskiej pomocy dla Ukrainy i uważają, że Royal Navy i RAF, czyli marynarka i siły powietrzne, powinny w większym stopniu w niej uczestniczyć - napisał dziennik "Daily Telegraph".

 • 13:22

  O kolejnych skazanych na kary więzienia bojownikach, którzy uczestniczyli w wojnie przeciwko Ukrainie, powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Wymierzono im kary pozbawienia wolności od 10 do 15 lat.

  Mężczyźni walczyli w różnych formacjach zbrojnych po stronie Rosji na wschodzie i południu Ukrainy po rozpoczęciu prowadzonej na pełną skalę inwazji rosyjskiej w lutym 2022 r. i "aktywnie uczestniczyli w szturmach na ukraińskie miejscowości" - poinformowała SBU w komunikacie.

 • 12:36

  Trzy osoby zginęły i co najmniej dwie zostały ranne w wyniku przeprowadzonego w sobotę rano przez siły rosyjskie ataku rakietowego na dzielnicę mieszkalną w Kostiantyniwce w obwodzie donieckim Ukrainy – powiadomił szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

 • 11:29

  Izrael zakulisowo wspiera Ukrainę w stopniu znacznie większym niż wynika to z publicznie znanych informacji - powiedział ambasador Izraela w Niemczech Ron Prosor w weekend grupie medialnej Funke.

  - Mamy Rosjan w Syrii. Jak wiadomo, izraelska armia regularnie zatrzymuje dostawy broni z Iranu do Syrii i Libanu. Wśród nich są irańskie drony i rakiety, których Rosja używa na Ukrainie - dyplomata tłumaczył powściągliwość Izraela w sprawie wspierania Ukrainy.

  Argumentował również, że w Rosji mieszka duża społeczność żydowska. Zapytany, czy Izrael mógłby całkowicie zablokować dostawy irańskich dronów Prosor odpowiedział krótko: - Nie.

 • 11:15

  Putin przygotowuje nową ofensywę na Ukrainie, planowaną na luty, marzec - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.

  ISW już wcześniej informował, że Rosja przygotowuje się do przeprowadzenia w ciągu najbliższego pół roku zdecydowanej operacji wojskowej, która może mieć zarówno charakter ofensywny, jak i defensywny. Zadaniem sił rosyjskich jest odzyskanie inicjatywy i zakończenie serii sukcesów operacyjnych wojsk ukraińskich - podkreślano.

  Prawdopodobnym celem nowej rosyjskiej ofensywy jest obwód ługański, na co wskazuje przerzucanie do niego rosyjskich wojsk - przypomina ośrodek. Dodaje, że Rosjanie mogą również atakować okolice Wuhłedaru w obwodzie donieckim. ISW powtarza też swoją wcześniejszą ocenę o małym prawdopodobieństwie ataku sił rosyjskich z terytorium Białorusi.

 • 9:58

  W wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim Ukrainy zginęły w ciągu ostatniej doby cztery osoby, a siedem zostało rannych. W obwodzie chersońskim odnotowano dwie ofiary śmiertelne i siedmiu rannych - informują władze lokalne.

 • 8:35

  Pomimo dużych strat Rosji na Ukrainie Władimir Putin przygotowuje się do nowej ofensywy, która może się zacząć już w lutym lub marcu - informuje Bloomberg, powołując się na źródła w rosyjskich władzach. Dodaje, że w dłuższej perspektywie Rosja przygotowuje się na długotrwały konflikt.

  "Kreml chce pokazać, że jego wojska mogą odzyskać inicjatywę po tym, jak przez miesiące tracił przewagę, by skłonić Kijów i jego sojuszników do zgody na jakiś rodzaj rozejmu, dającego Rosji kontrolę nad już okupowanymi terytoriami Ukrainy" - pisze Bloomberg na podstawie zaznajomionych ze sprawą źródeł, w tym urzędników i doradców.

 • 7:59

  "Rosja prawdopodobnie straciła ponad 300 żołnierzy w ataku na bazę w Makiwce przeprowadzonym 1 stycznia" - podał brytyjski wywiad w codziennym raporcie.

  "Władze rosyjskie - co nie zdarza się często - same przyznały, że zginęło wtedy 89 osób" - dodano. Rozbieżność liczb - wskazano - dobrze ilustruje skalę rosyjskiej dezinformacji.

  "Rosyjscy urzędnicy prawdopodobnie ocenili, że unikanie komentarza wobec powszechnej krytyki rosyjskich dowódców w związku z tym zdarzeniem jest nieopłacalne. Różnica między liczbą ofiar, którą uznała Rosja, a prawdopodobnym prawdziwym bilansem podkreśla wszechobecność dezinformacji w rosyjskich komunikatach publicznych. Zwykle wynika to z połączenia świadomego kłamstwa autoryzowanego przez przywódców wyższego szczebla oraz przekazywania niedokładnych raportów przez młodszych urzędników, pragnących w rosyjskiej kulturze 'obwiń i zwolnij' umniejszyć swoje błędy" - oceniono.

 • 6:52

 • 6:52

 • 6:15

 • 4:44

  Instytut Badań nad Wojną: Źródła na Kremlu przekazały Bloombergowi, że prezydent Rosji Władimir Putin przygotowuje nową ofensywę w celu odzyskania inicjatywy, która może rozpocząć się już w lutym lub marcu 2023 roku.

 • 4:43

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 4:43

  Korea Północna skrytykowała w sobotę USA za obietnicę dostarczenia czołgów Ukrainie twierdząc, że Waszyngton "ponownie przekracza czerwoną linię aby uzyskać hegemonię w drodze wojny zastępczej" - poinformowała oficjalna agencja prasowa KCNA.

 • 4:43

  Ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko powiedział w wywiadzie dla telewizji BFM, że kraje sojusznicze obiecały przekazać Kijowowi 321 ciężkich czołgów. Nie określił jednak konkretnie, z których państw takie uzbrojenie pojedzie na Ukrainę.

  - Chociaż terminy dostaw różnią się w zależności od typu czołgu i kraju ich produkcji, to potrzebujemy tej pomocy jak najszybciej. Jeśli będziemy czekać do sierpnia lub września, może być już za późno - podkreślił ambasador.

 • 4:42

 • 4:42

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił jako "hipokryzję" postawę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, biorącego pod uwagę start w igrzyskach olimpijskich w Paryżu sportowców z Rosji i Białorusi. Zaprosił też szefa MKOl Thomasa Bacha do Bachmutu.

 • 4:42

  MSZ Ukrainy wezwało w piątek ambasadora Węgier w Kijowie Istvana Ijdjarto w związku z wypowiedziami węgierskiego premiera Viktora Orbana, który porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją "ziemią niczyją" - poinformował na Facebooku rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl. Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości