Zełenski: będziemy w stanie w pełni bronić nieba, kiedy zostanie zlikwidowane tabu dotyczące lotnictwa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Poniedziałek jest 369. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski w wieczornym wideowystąpieniu mówił, że jego kraj potrzebuje do obrony "współczesnych samolotów bojowych". - Będziemy w stanie w pełni bronić nieba, kiedy w naszych relacjach z partnerami zostanie zlikwidowane tabu dotyczące lotnictwa - ocenił ukraiński przywódca. Natomiast ukraiński ekspert wojskowy, major rezerwy Ołeksij Hetman wyraził pogląd, iż "musimy uderzać w cele na terytorium Rosji". - Jeśli tego nie zrobimy, wojna się przedłuży i stanie się jeszcze bardziej złożona - powiedział. Zdaniem Hetmana uderzanie w cele na terytorium państwa-agresora jest legalne w myśl wszystkich norm prawnych i traktatów międzynarodowych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:21

    Instytut Badań nad Wojną (ISW) przekazał, że rosyjscy urzędnicy promują narrację, która fałszywie przedstawia wojnę Rosji w Ukrainie jako egzystencjalną dla dalszego istnienia Federacji Rosyjskiej. Amerykański think tank zwrócił uwagę na wypowiedź Władimira Putina dla telewizji państwowej, w której stwierdził, że nie wie, czy "naród rosyjski może przetrwać w obecnej formie", jeśli Zachodowi uda się "zniszczyć Federację Rosyjską i ustanowić kontrolę nad jego poszczególnymi regionami".

    Oświadczenie to, zdaniem ISW, wpisuje się w operację informacyjną, która przedstawia wojnę w Ukrainie jako egzystencjalną dla dalszego przetrwania Federacji Rosyjskiej, co jest "prawdopodobnie próbą przedstawienia wojny jako mającej wyższą rangę dla Rosji i Zachodu niż w rzeczywistości".

  • 3:43

    Burmistrz Biełgorodu Walentin Demidow poinformował, że w mieście znaleziono wraki trzech dronów.

  • 2:30

    Siły rosyjskie ostrzeliwują obwód sumski – poinformował "The Kyiv Independent". Wojska rosyjskie zaatakowały sześć osiedli w obwodzie sumskim: Bilopillę, Szałyhyne, Nową Slobodnę, Krasnopillę i Seredynę-Budę – poinformowała regionalna administracja.

  • 0:38

    - Bezpieczeństwa jednego kraju nie można zapewnić kosztem bezpieczeństwa innego – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Powiedział też, że NATO, dozbrajając Ukrainę, "działa jak jeden blok już nie jako przeciwnik Rosji, ale jako wróg" - poinformowała agencja Reutera.

  • 22:14

    Zełenski powiedział również, że z amerykańską minister skarbu USA Janet Yellen omawiali w poniedziałek w Kijowie "uruchomienie realnego mechanizmu rekompensat" za straty, które spowodowała Rosja w Ukrainie. Miałby się on opierać na skonfiskowanych rosyjskich aktywach. Przyznał, że "nie jest to łatwe zadanie".

    - Myślę, że format odszkodowania zostanie znaleziony i Rosja zapłaci za swoją wojnę. Pod każdym względem – powiedział.

  • 22:12

    Prezydent Ukrainy nawiązał także do kolejnego rosyjskiego ataku dronów, który miał miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zginęli dwaj funkcjonariusze służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie chmielnickim, trzej zostali ranni.

    - Drugi dron zaatakował akurat wtedy, kiedy rozpoczęto gaszenie pożaru – mówił Zełenski. Ogółem udało się zestrzelić 11 z 14 dronów kamikadze.

    - Właśnie dlatego potrzebujemy i lotniczego komponentu obrony powietrznej - współczesnych samolotów bojowych, aby można było całe terytorium naszego kraju zabezpieczyć od rosyjskiego terroru. Obrona powietrzna jest pełna wtedy, gdy jej częścią składową są samoloty. Współczesne samoloty – podkreślił. - Będziemy w stanie w pełni bronić nieba, kiedy w naszych relacjach z partnerami zostanie zlikwidowane tabu dotyczące lotnictwa – dodał.

  • 22:11

    - Na kierunku bachmuckim sytuacja stale robi się trudniejsza. Wróg bez przerwy niszczy wszystko, co można wykorzystywać do obrony naszych pozycji, umocnień i obrony - powiedział w poniedziałek w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski. Ukraińskich wojskowych pod Bachmutem nazwał "prawdziwymi bohaterami".

  • 21:53

    Chiny "bardzo wyraźnie" stanęły po stronie Rosji - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

    - Chiny zapewniły Rosji wsparcie dyplomatyczne, wsparcie polityczne, wsparcie gospodarcze, wsparcie retoryczne – powiedział Price dziennikarzom.

    Według Departamentu Stanu chiński plan pokojowy dotyczący zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę "może nie być poważną propozycją".

  • 21:31

    Według Budanowa Rosja nie użyje w wojnie broni jądrowej. - Tam nie siedzą tacy idioci, jakimi oni chcą pokazać się światu. Oni rozumieją, że - po pierwsze – broń jądrowa to nie jest broń, ale zasób powstrzymywania strategicznego. Po drugie, zastosowanie przez kogokolwiek na świecie środków powstrzymywania strategicznego doprowadzi do fatalnych konsekwencji dla tego, kto to uczyni – powiedział.

  • 21:25

    Według Budanowa obecnie Ukrainie potrzebne jest "zintensyfikowanie dostaw" zachodniej broni, przede wszystkich tej, która już jest dostarczana. - Broń jest wysyłana, ale tempo i ilości nie są wystarczające dla przełomu (na froncie) – mówił. Dodał, że Ukraina "potrzebuje lotnictwa szturmowego".

  • 21:18

    - Mówię to jako szef wywiadu. Oni (Rosjanie – red.) wszelkimi sposobami pokazują, że są gotowi, że to 'wojna na dziesięciolecia', ale w rzeczywistości ich zasoby są dość ograniczone, zarówno pod względem czasu, jak i ilości - oświadczył w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Voice of America szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow.

    Wojskowy powiedział też, że "nie widzi obecnie faktów", które potwierdzałyby, że Chiny zgodzą się na dostarczanie Rosji uzbrojenia. Wyraził opinię, że jeśli chodzi o zakup broni z zagranicy, "możliwości Rosji ograniczają się do Iranu".

  • 19:54

    Rząd Rumunii wybuduje we współpracy z władzami Mołdawii most pontonowy na granicznej rzece Prut w celu usprawnienia transportów towarowych z Ukrainy, głównie zboża.

    Jak poinformował w poniedziałek sekretarz stanu w rumuńskim ministerstwie transportu Irinel Scriosteanu, nowa przeprawa powstanie w miejscu, gdzie do 1944 roku stał most pomiędzy wsią Bombata a miastem Leova. Został on zniszczony wskutek działań Armii Czerwonej.

    Z mostu pontonowego, jak sprecyzował Scriosteanu, korzystać będą zarówno pojazdy do transportu osób, jak też samochody ciężarowe.

  • 19:22

    Pierwszy batalion Sił Zbrojnych Ukrainy zakończył szkolenie na amerykańskich bojowych wozach piechoty M2 Bradley – powiadomił w poniedziałek ukraiński wiceminister obrony Ołeksandr Pawluk. Szkolenie odbywało się w bazie wojskowej USA na terytorium Niemiec.

    "Bradley to mocny wóz, który powstawał z uwzględnieniem możliwości przeciwdziałania w walce ze sprzętem radzieckim" – napisał Pawluk na Telegramie.

  • 19:03

    Minister skarbu (finansów) USA Janet Yellen przybyła w poniedziałek z niezapodziewaną wizytą do Kijowa, gdzie potwierdziła wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją i promowała amerykańską pomoc gospodarczą.

    Yellen podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem zapewniła, że "Ameryka będzie stać z Ukrainą tak długo, jak to będzie konieczne".

    Szmyhal powiedział, że w trakcie rozmowy poruszono kwestię dalszych sankcji USA wobec Rosji oraz "konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów i wykorzystanie ich z korzyścią dla odbudowy Ukrainy".

    Yellen poinformowała także o przekazaniu pierwszych 1,25 mld dolarów z ostatniej, wynoszącej 9,9 mld USD transzy amerykańskiej pomocy gospodarczej dla Ukrainy.

    - Nasze wsparcie gospodarcze pozwala ukraińskiemu rządowi i podstawowym służbom publicznym działać w nadzwyczajnych okolicznościach – podkreśliła i wyraziła nadzieję, że te pieniądze pozwolą Ukrainie opłacić nauczycieli, strażaków czy udzielić pomocy milionom przesiedleńców.

  • 17:35

    Musimy uderzać w cele na terytorium Rosji. Jeśli tego nie zrobimy, wojna się przedłuży i stanie się jeszcze bardziej złożona - powiedział ukraiński ekspert wojskowy, major rezerwy Ołeksij Hetman, w wywiadzie dla portalu nv.ua.

    - Nasi partnerzy zaczęli stopniowo pojmować, z jakiego rodzaju wojną mamy do czynienia - stwierdził Hetman.

    Jego zdaniem, uderzanie w cele na terytorium państwa-agresora jest legalne w myśl wszystkich norm prawnych i traktatów międzynarodowych. Hetman powiedział, że Ukraina ma prawo atakować bazy wojskowe i lotniska zarówno w Rosji, jak i na Białorusi, ponieważ jest atakowana z tych terytoriów.

  • 17:20

    Od rozpoczęcia wojny specjaliści naprawili ponad 10 tysięcy kilometrów linii energetycznych uszkodzonych wskutek rosyjskich ostrzałów - poinformował ukraiński koncern Ukrenerho, cytowany przez agencję prasową Interfax-Ukraina.

    Ukrenerho podał, że 1500 specjalistów w 70 mobilnych zespołach naprawczych na bieżąco pracuje nad przywracaniem systemu do stanu użytkowania. Według operatora w wyniku rosyjskich ataków zostało uszkodzonych około 43 proc. obiektów infrastruktury energetycznej kraju. 70 proc. z nich zostało już częściowo odbudowanych i przywróconych do pracy.

  • 17:03

    Od początku inwazji zbrojnej Rosjanie zniszczyli w Charkowie ponad pięć tysięcy budynków - poinformował na Twitterze portal ukraińskiego tygodnika "Nowoje Wriemia", powołując się na mera tego miasta, Ihora Terechowa.

    Urzędnik mówił, że w ciągu ostatniego roku w Charkowie wyremontowano 136 domów, 66 z nich zostało poważnie uszkodzonych. Terechow dodał, że obecnie ponad 150 tysięcy mieszkańców Charkowa jest bezdomnych.

  • 16:54

    Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował na Twitterze, że w wyniku rosyjskiej agresji zginęło 461 dzieci, a 927 zostało rannych.

  • 16:44

  • 16:39

    Wszyscy, którzy obawiają się eskalacji wojny poprzez dostarczanie Ukrainie sprzętu wojskowego, muszą zrozumieć, że nie ma już opcji pozbawionych ryzyka - powiedział w rozmowie z estońskim nadawcą publicznym ERR sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

    - Największym ryzykiem pozostaje wygrana rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Dlatego właśnie musimy zapewnić Ukrainie tyle wsparcia, ile potrzebuje - wskazał Stoltenberg.

  • 16:26

    Na kierunku wuhłedarskim wróg zmniejszył swoją aktywność - powiedział dziennikarzom rzecznik sił obrony na południu Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski. - W ciągu ostatniej doby (Rosjanie - red.) przeprowadzili zaledwie 15 szturmów. Wcześniej dokonywali co najmniej 60 dziennie. Być może jest to spowodowane warunkami pogodowymi, które obecnie nie pozwalają na aktywne korzystanie ze sprzętu wojskowego - stwierdził.

    Wuhłedar jest położony na styku frontu w obwodzie donieckim z frontem południowym w obwodzie zaporoskim. Niedaleko przebiega linia kolejowa łącząca Donbas i anektowany Krym. Jej zajęcie pozwoliłoby Rosjanom szybciej przerzucać wojska między frontem wschodnim i południowym.

  • 15:49

    Podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę doszło do najbardziej masowych naruszeń praw człowieka w dzisiejszym świecie - oświadczył w Genewie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

    W szwajcarskim mieście rozpoczęła się 52. sesja Rady Praw Człowieka, która będzie trwała do 4 kwietnia.

    Agresja Kremla na sąsiedni kraj doprowadziła do śmierci, zniszczeń i przesiedleń na masową skalę; ataki na cywilów i infrastrukturę cywilną spowodowały wiele ofiar i straszliwe cierpienia - podkreślił Guterres, cytowany przez amerykański dziennik "Washington Post" i agencję Reutera. Sekretarz generalny przytoczył udokumentowane przez ONZ przypadki przemocy seksualnej, uprowadzeń mieszkańców Ukrainy, arbitralnych zatrzymań i naruszeń praw jeńców wojennych.

  • 13:35

    Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał we wpisie na kanale Telegram, że w mieście (okupowanym przez wojska rosyjskie) zarejestrowano wzmożony ruch rosyjskich czołgów i dział samobieżnych. Poinformował również, że rosyjskie systemy przeciwlotnicze S-300 i S-400 są przerzucane w kierunku miast Wołnowacha i Wuhłedar (w obwodzie donieckim).

    Andriuszczenko napisał również, że w Mariupolu jest więcej rosyjskich zmobilizowanych, którzy odbywają szkolenia na jednym z poligonów. "Zarejestrowano co najmniej dziesięć ciężarówek z wciąż żywą siłą z Rosji przejeżdżających przez Mariupol w kierunku Mangusza i Berdiańska" - dodał.

  • 12:26

    Komisja Europejska ogłosiła, że wraz z Polską uruchamia inicjatywę w sprawie ukraińskich dzieci porywanych do Rosji. Celem jest ich odnalezienie i pociągniecie do odpowiedzialności tych, którzy odpowiadają za uprowadzenia.

    Komisja Europejska uruchamia wraz z Polska, pod przewodnictwem szefowej Ursuli von der Leyen i premiera Mateusza Morawieckiego, inicjatywę dotycząca ukraińskich dzieci. Mam świadomości dramatycznej sytuacji ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję i wysłanych do Rosji do adopcji. Szacuje się, że od początku inwazji rosyjskie siły wysłały tysiące ukraińskich dzieci do Rosji – powiedziała na konferencji w Brukseli rzeczniczka KE Dana Spinant.

  • 12:24

    Chiny utrzymują kontakt z wszystkimi stronami konfliktu, w tym z Ukrainą – oświadczyła rzeczniczka MSZ w Pekinie Mao Ning, odnosząc się do słów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który wyraził nadzieję na spotkanie z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

    Mao powtórzyła zapewnienia Pekinu, że "stanowisko Chin w sprawie kryzysu ukraińskiego jest spójne i bardzo jasne". - Jego rdzeniem jest apel o pokój, promowanie dialogu i politycznego rozwiązania kryzysu. Zawsze utrzymywaliśmy komunikację z zaangażowanymi stronami, w tym z Ukrainą – oświadczyła Mao.

  • 12:03

    Straty armii rosyjskiej na Ukrainie mogą wynosić od 130 tysięcy do 270 tysięcy zabitych i rannych - ocenia analityk Rusłan Lewijew z projektu Conflict Intelligence Team, monitorującego przebieg inwazji rosyjskiej. Szacunki te nie uwzględniają strat prywatnej firmy najemniczej Grupa Wagnera.

    Lewijew podał te oceny w materiale opublikowanym przez portal telewizji Nastojaszczeje Wriemia, związanej z Radiem Swoboda.

    Jak wynika z wypowiedzi Lewijewa, oceny o stratach od 130 tys. do 270 tys. są bardzo szacunkowe i oparte na założeniach mówiących o proporcjach między zabitymi i rannymi.

    Według szacunków sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych od początku inwazji zbrojnej Rosja straciła w Ukrainie 148 690 żołnierzy.

  • 11:46

    Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, wprowadzając w życie sankcje Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy dotyczące 164 osób i 85 podmiotów prawnych, powiązanych między innymi z rosyjską prywatną firmą najemniczą Grupa Wagnera - podano na stronie biura ukraińskiego przywódcy.

    Najemnicy Grupy Wagnera biorą aktywny udział w inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę, walczą obecnie z ukraińskimi siłami w obwodach donieckim i ługańskim.

  • 11:36

    Liczba ofiar rosyjskiego ostrzału miasta Chmielnicki na zachodzie Ukrainy wzrosła. Nie żyje dwóch ratowników Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

    Rosyjskie wojsko dokonało ataku na Chmielnicki w nocy z niedzieli na poniedziałek z użyciem irańskich dronów Shahed.

    Wcześniej w poniedziałek władze obwodu chmielnickiego informowały o śmierci jednego ratownika Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i czterech rannych osobach.

  • 11:27

    Gdy obserwujemy sposób działania rosyjskich wojsk na Ukrainie, to widzimy, że oni nie nauczyli się niczego od czasów pierwszej wojny czeczeńskiej w latach 1994-96. Rosja wciąż popełnia te same błędy - zauważył w rozmowie z Radiem Swoboda profesor Emil Aslan z Uniwersytetu Karola w Pradze, specjalizujący się m.in. w zagadnieniach Kaukazu.

    - (Rosjanie) nie potrafią przeprowadzać działań ofensywnych zgodnie z zasadami sztuki wojennej. Widzieliśmy to już w latach 1994-95 w Groznym (w Czeczenii), gdy rosyjskie kolumny pancerne przemieszczały się głównymi drogami. Coś podobnego stało się również w lutym-marcu ubiegłego roku na obrzeżach Kijowa. Jednostki czołgowe zostały wówczas rozciągnięte na dziesiątki kilometrów i zatrzymywały się tam na długie tygodnie, co umożliwiło ich zniszczenie - podkreślił Aslan.

    Jak dodał, walczący z Rosjanami w latach 90. Czeczeni nie dysponowali takimi zasobami artylerii i innego nowoczesnego uzbrojenia, jak obecnie wojska ukraińskie, ale mimo to potrafili skutecznie powstrzymywać zmechanizowane oddziały wroga, które popełniały cały szereg błędów.

  • 11:06

    Chorwacja przekaże Ukrainie 14 śmigłowców Mi-8 używanych wcześniej przez siły zbrojne. Maszyny są przygotowywane do transportu i mają być do niego gotowe w ciągu 10 dni - poinformowały chorwackie media.

    Siedem śmigłowców ma być wysłanych drogą lądową, a kolejne siedem - powietrzną. Wszystkie mają trafić najpierw do Polski i dopiero stamtąd do Ukrainy - przekazał w sobotę dziennik "Jutarnji List", opierając się na swoich źródłach.

    Wszystkie informacje dotyczące chorwackiej pomocy militarnej dla Ukrainy są uznawane za tajne, dlatego nie ma możliwości oficjalnego potwierdzenia tych doniesień - zaznaczyła gazeta.

  • 10:53

    33-letni żołnierz obrony terytorialnej Serhij Panasiuk zginął na granicy ukraińsko-białoruskiej podczas wykonywania misji bojowej. Okoliczności jego śmierci są badane - poinformowały ukraińskie media.

    Według nieoficjalnych doniesień, żołnierz zmarł 25 lutego z powodu ostrzału, prowadzonego z terytorium Białorusi. Władze w Mińsku temu zaprzeczyły.

  • 10:29

    W codziennym sprawozdaniu, dotyczącym sytuacji na froncie, sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych przekazał, że liczba zestrzelonych rosyjskich samolotów od początku agresji sięgnęła 300. W ciągu ostatniej doby Ukraińcy zniszczyli szturmowiec Su-25.

    Od 24 lutego 2022 roku Rosja straciła w Ukrainie ponadto 288 śmigłowców, a także 2048 dronów. Jedenaście bezzałogowców zostało strąconych minionej doby.

  • 9:43

  • 9:21

    Rosja będzie prawdopodobnie zaniepokojona serią eksplozji w ostatnich dniach wokół okupowanego Mariupola, który do tej pory uważała za znajdujący się poza zasięgiem ukraińskich możliwości uderzeniowych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że od wtorku 21 lutego prorosyjscy urzędnicy poinformowali o co najmniej 14 wybuchach wokół okupowanego przez Rosję miasta Mariupol, a miejsca tych zdarzeń obejmowały skład amunicji na lotnisku, dwa składy paliw oraz hutę, którą Rosja wykorzystuje jako bazę wojskową. Mariupol leży co najmniej 80 km od linii frontu.

    "Rosja będzie prawdopodobnie zaniepokojona faktem, że niewyjaśnione eksplozje mają miejsce w strefie, którą prawdopodobnie wcześniej oceniała jako znajdującą się poza zasięgiem rutynowych ukraińskich możliwości uderzeniowych. Mariupol, choć poważnie zniszczony na początku wojny, jest ważny dla Rosji, ponieważ jest to największe miasto zdobyte przez Rosję w 2022 roku, które nadal kontroluje, i leży na kluczowym szlaku logistycznym" - napisano.

  • 9:05

    Na okupowanych terenach południa Ukrainy rosyjscy okupanci utworzyli pierwsze oddziały organizacji paramilitarnej Junarmia (Młoda Armia), przeznaczonej dla dzieci i młodzieży - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

    Najeźdźcy poinformowali o "przysiędze" złożonej przez niepełnoletnich członków Junarmii - propagandowego tworu nadzorowanego przez rosyjskie ministerstwo obrony. Po ukończeniu 18. roku życia młodzież z Junarmii będzie powoływana do sił zbrojnych agresora - oznajmił rządowy serwis.

    Jak przypomniano, komórki tej organizacji były formowane w okupowanych miastach Melitopol i Heniczesk. W drugiej z tych miejscowości za tworzenie struktur Junarmii miał odpowiadać Rosjanin z Petersburga, wysłany specjalnie w tym celu na Ukrainę.

  • 8:49

    Instytut Studiów nad Wojną podsumował kolejne decyzje Kremla w ciągu roku inwazji na Ukrainę związane z potrzebą wysyłania następnych żołnierzy na front. Ocenił, że obecnie Putin, który "wyraźnie przygotowuje Rosjan do przewlekłej i bolesnej wojny" zdał sobie sprawę, iż tylko resort obrony może utrzymać niezbędne do prowadzenia wojny duże siły zmechanizowane.

    "Jak się wydaje, Putin wciąż wahał się z rozkazem dodatkowej mobilizacji, którą podobno urzędnicy rosyjscy przygotowywali w początku 2023 roku" - zauważył ISW. Dodaje, że jednocześnie Putin nie wznowił prób werbowania ochotników. Analitycy wyrazili przypuszczenie, że Putin niepokoi się kwestią, jak duże poświęcenia może narzucić Rosjanom.

    ISW zauważył, że wraz z przybyciem na front 300 tys. rezerwistów (zmobilizowanych w wyniku tzw. częściowej mobilizacji ogłoszonej jesienią 2022 r.) Putin zaczął znów przyznawać ministerstwu obrony zwierzchnictwo nad wszystkimi wojskami rosyjskimi. Na przykład, 11 stycznia 2023 r. mianował dowódcą inwazji szefa Sztabu Generalnego gen. Walerija Gierasimowa, a dotychczasowego dowódcę - gen. Siergieja Surowikina, związanego z najemnikami z Grupy Wagnera, uczynił jego zastępcą.

  • 8:47

    Widmo nieograniczonej liczebności armii rosyjskiej jest mitem. W 2023 roku Władimir Putin stanie przed trudnymi wyborami, jak uzupełnić straty armii w wojnie przeciwko Ukrainie - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Analitycy przypomnieli, że w poborze do armii, organizowanym w Rosji dwa razy w roku, powoływanych jest około 260 tysięcy nowych żołnierzy. "Putin może zostać zmuszony do rozważenia rozszerzenia służby poborowej, zaciągając corocznie do służby większą liczbę młodych ludzi wbrew ich woli. Jednak takiemu podejściu nie sprzyja demografia: co roku w Rosji pełnoletniość osiąga około 800 tysięcy młodych mężczyzn. Zwiększenie poboru znacznie powyżej 260 tysięcy obowiązkowo powoływanych do wojska grozi nie tylko zabieraniem młodych mężczyzn o kondycji fizycznej nieodpowiedniej do wojny, ale też - rozpoczęciem odciągania zbyt wielu młodych z gospodarki kraju" - zaznaczyli eksperci. Podkreślili, że w tym samym czasie, gdy armia potrzebuje ludzi, Putin próbuje przestawić gospodarkę na tryb wojenny.

  • 8:36

    W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 21,4 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 21,8 tys. osób - podała Straż Graniczna.

  • 8:31

  • 8:21

    W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie wojska przeprowadziły trzy ataki na miasto Chmielnicki w zachodniej części Ukrainy. W wyniku ostrzału dokonanego przy pomocy dronów zginęła co najmniej jedna osoba, a cztery zostały ranne - poinformowały na Telegramie władze obwodu chmielnickiego i stolicy tego regionu.

  • 7:54

    Ukraińscy kolaboranci, którzy podczas rosyjskiej inwazji zdecydowali się na współpracę z wrogiem, uciekają od kilku dni z kontrolowanej przez najeźdźców wschodniej części obwodu chersońskiego. Takie działania są podejmowane w obawie przed kontrofensywą armii Ukrainy - poinformował w komunikacie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Tzw. ewakuacja kolaborantów z zajętych przez wroga miast Skadowsk i Oleszki trwa od 21 lutego. Miejscowi współpracownicy rosyjskich okupantów uciekają do Symferopola, Kerczu i Bakczysaraju na kontrolowanym przez Rosję Krymie. 24 lutego najeźdźcy ogłosili "ewakuację" wszystkich chętnych osób. Wywózki będą przeprowadzane wojskowymi ciężarówkami. Ludziom pozwala się wziąć ze sobą tylko najbardziej potrzebne rzeczy - czytamy w porannym raporcie sztabu na Facebooku.

  • 7:27

    Polska jest liderem wsparcia dla Ukrainy. Pierwsze transporty amunicji na Ukrainę skierowaliśmy jeszcze przed wybuchem wojny - powiedział w wywiadzie dla "Polski. Metropolii warszawskiej" wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

  • 6:48

    Kraje Zachodu stoją przed wyzwaniem budowy nowego systemu bezpieczeństwa euroatlantyckiego po tym, jak Rosja zburzyła dotychczasowy, dokonując inwazji na Ukrainę - powiedział PAP koordynator programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe w PISM Wojciech Lorenz.

  • 5:48

    "Partyzanci (...) potwierdzili sukces operacji specjalnej mającej na celu wysadzenie rzadkiego rosyjskiego samolotu na lotnisku w Maczuliszczach pod Mińskiem. To najbardziej udana dywersja od początku 2022 roku" - napisał na Twitterze główny doradca liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej Franak Wiaczorka, którego cytuje AFP. Według niego operację przeprowadziło dwóch Białorusinów za pomocą dronów.

    "Opuścili już kraj i są bezpieczni" - dodał Wiaczorka. Nie określił, jaki rosyjski samolot został zaatakowany, ale stwierdził, że maszyna kosztuje 330 milionów euro.

    Na lotnisku w Maczuliszczach w niedzielę rano słychać było dwa wybuchy; jak poinformowały białoruskie media niezależne mógł zostać uszkodzony rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50. Maszyna ta jest używana m.in. do rozpoznania ukraińskiej obrony powietrznej.

    Oficjalnie władze w Mińsku w żaden sposób nie odniosły się do zdarzenia.

    "Jestem dumna ze wszystkich Białorusinów, którzy nadal opierają się rosyjskiej hybrydowej okupacji Białorusi i walczą o wolność Ukrainy" - napisała na Twitterze Swiatłana Cichanouska.

  • 5:29

  • 2:47

    Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał, bez podania przyczyny, generała Eduarda Moskalowa z funkcji dowódcy połączonych sił Ukrainy, które walczą w rejonie Donbasu na wschodzie kraju - poinformowała agencja Reutera. Moskalow był na tym stanowisku od marca ubiegłego roku.

    Dekret w sprawie odwołania generała Moskalowa pojawił się w niedzielę na stronie kancelarii prezydenta Ukrainy.

  • 2:46

    W niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych królestwa Arabii Saudyjskiej księciem Faisalem bin Farhanem Al Saudem, który poparł pokojowy plan Ukrainy i zaoferował pakiet pomocy humanitarnej w wysokości 400 ml USD.

    Służba prasowa prezydenta Ukrainy podkreśliła, że była to pierwsza oficjalna wizyta szefa MSZ Arabii Saudyjskiej na Ukrainie od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air National Guard photo by Airman 1st Class Tylon Chapman

Tagi:
Raporty: