Środa jest 336. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony (RBNiO), poinformował w środę, że rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) próbuje werbować ukraińskich przestępców, którzy aktualnie przebywają w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. - Dostrzegamy te działania i uważnie je obserwujemy - dodał. Prezydent Joe Biden przekazał w środę wieczorem, że Amerykanie dostarczą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:42
Ukraińskie ministerstwo zdrowia: od początku wojny rosyjskie siły uszkodziły 1206 placówek medycznych i całkowicie zniszczyły 171 z nich - przekazał The Kyiv Independent.
- 4:06
Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) w raporcie za 2020 rok zwróciło uwagę na pierwszy spadek liczby ofiar handlu ludźmi.
Jednak autorzy raportu wyrazili obawę o skutki wojny na Ukrainie. "Konflikty mają tendencję do zwiększania handlu i wojna na Ukrainie raczej nie będzie wyjątkiem" - argumentowali.
W 2016 roku, dwa lata po aneksji Krymu, w Europie Zachodniej wykryto aż czterokrotnie więcej ukraińskich ofiar handlu ludźmi.
- 3:18
Do Polski dotarły systemy Patriot, które wzmocnią polską obronę powietrzną i przyczynią się do ochrony wschodniej flanki NATO - poinformowała w środę Bundeswehra.
Umieszczając siły obrony powietrznej w Polsce, "Niemcy zwiększą swój wkład w solidarność z sojusznikami NATO z Europy Wschodniej". Żołnierze Bundeswehry wykorzystają system Patriot, "aby pomóc chronić polską przestrzeń powietrzną i wzmocnić zintegrowaną obronę powietrzną NATO na wschodniej flance" - napisano w komunikacie Bundeswehry.
Liczebość niemieckiej jednostki "wynosi około 350 żołnierzy. W razie potrzeby może zostać zwiększona nawet do 650 żołnierzy. Czas trwania misji będzie ściśle skoordynowany z naszym partnerem sojuszniczym - Polską. Jednostką dowodzi pułkownik Jörg Sievers" - poinformowała niemiecka armia.
- 1:41
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 23:58
Turecki statek towarowy został trafiony rosyjską rakietą w porcie w Chersoniu na południu Ukrainy - poinformowała agencja Reutera. Statek jest zakotwiczony w tym porcie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W sieci pojawiły się nagrania, pokazujące duży pożar na mostku tureckiej jednostki o nazwie Tuzla. Drobnicowiec należy do firmy Cayeli Shipping, która do tej pory odniosła się do informacji o incydencie.
- 23:18
Dziękuję sojusznikom za gotowość dostarczenia nam nowoczesnych, bardzo potrzebnych czołgów. Musimy uformować pancerną pięść wolności, po której uderzeniu rosyjska tyrania już się nie podniesie; możemy to zrobić i to zrobimy - oświadczył w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- 22:32
Czołgi, które Ukrainie obiecały w środę władze Niemiec i Stanów Zjednoczonych, znacząco wzmocnią potencjał militarny tego kraju, ale raczej nie wystarczą jeszcze do pokonania Rosji i zapewne potrzebować ona będzie też samolotów - komentują w brytyjskich mediach eksperci.
- 21:39
Czeskie ministerstwo obrony dostało w środę pierwszą transzę rekompensaty od Unii Europejskiej w wysokości 6,5 mln euro za materiały wojskowe dostarczone na Ukrainę. Dalsze kwoty będą wypłacane w kolejnych latach. Czechom uznano wydatki w wysokości około 80 mln euro
- 21:00
"Minister Obrony Niemiec Boris Pistorius w rozmowie telefonicznej przekazał mi szczegóły dotyczące niemieckiej donacji czołgów Leopard na Ukrainę. Inicjatywa Polski, by wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów nowoczesną bronią pancerną wchodzi w fazę realizacji" - napisał szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze.
- 20:53
Władze USA poprosiły Izrael o dostarczenie Ukrainie przeciwlotniczych pocisków rakietowych Hawk, znajdujących się w magazynach izraelskiej armii. Rząd w Tel Awiwie odmówił, tłumacząc się potrzebą utrzymania dotychczasowego stanowiska w sprawie dostaw broni i złym stanem technicznym Hawków - powiadomił w środę amerykański portal Axios.
Serwis przekazał te doniesienia za trzema anonimowymi oficjelami z USA i Izraela.
- 20:38
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) próbuje werbować wpływowych ukraińskich przestępców, którzy aktualnie przebywają w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dostrzegamy te działania i uważnie je obserwujemy - poinformował w środę Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony (RBNiO), cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
- Mam do przekazania kilka słów młodym ludziom, którzy biorą udział w tym procederze. Chłopaki, bardzo was proszę, przestańcie, ponieważ gdy wrócicie do ojczyzny, to - możecie mi wierzyć - wszyscy znajdziecie się za kratami. Dzisiaj trzeba bronić naszego kraju, a nie pogrywać sobie z typami z FSB – dodał.
- 20:21
Spór o to, czy Niemcy wyślą Leopardy, aby wesprzeć Ukrainę, groził ujawnieniem pierwszych pęknięć w zjednoczonej zachodniej odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę – oceniła w środę CNN.
Decyzja kanclerza Niemiec Olafa Scholza o gotowości przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2 oraz wiadomość, że Waszyngton przygotowuje własną wysyłkę, wydaje się pokazywać, że USA i ich sojusznicy wciąż pracują w jednym szeregu, jeśli chodzi o wspieranie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego narodu w walce z Rosjanami - skomentowała stacja.
- 20:05
Czołgi będą miały swój wkład w zdolności pancerne, które posiada Ukraina do swojej dyspozycji - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych John Kirby. Pytany, kiedy Ukraina może otrzymać zapowiedziane w środę amerykańskie Abramsy, ocenił, że "parę miesięcy będzie musiało to trwać". Docenił również polski wkład w pomoc Kijowowi.
- 19:55
Brytyjskie ministerstwo finansów oświadczyło w środę, że przyjrzy się przepisom, które pozwoliły rosyjskiemu oligarsze Jewgienijowi Prigożynowi, właścicielowi najemniczej Grupy Wagnera – mimo nałożonych na niego od 2020 roku sankcji – pozwać do sądu brytyjskiego dziennikarza.
- 19:49
W komunikacie wydanym przez Downing Street napisano, że brytyjski premier Rishi Sunak w rozmowie z przywódcami USA, Niemiec, Francji i Włoch z zadowoleniem przyjął decyzje sojuszników o dostarczeniu Ukrainie czołgów i przekazał im informacje na temat brytyjskiego wsparcia, w tym ogłoszonej już wcześniej decyzji o wysłaniu 14 brytyjskich czołgów Challenger 2 w zeszłym tygodniu.
"To zdecydowane, zbiorowe działanie może być katalizatorem dla innych krajów, by poszły tym śladem, dodał premier. Sunak powiedział, że teraz jest jasne, iż Rosja jest w defensywie i jest to okno dla międzynarodowych partnerów, aby przyspieszyć wysiłki w celu zapewnienia trwałego pokoju dla Ukrainy. Wezwał sojuszników do zintensyfikowania wsparcia w nadchodzących tygodniach i miesiącach" - napisano.
- 19:40
"Dziękuję prezydentowi USA Joe Bidenowi za kolejną mocną decyzję – przekazanie Ukrainie czołgów Abrams. Jestem wdzięczny narodowi Stanów Zjednoczonych za ogromne wsparcie przywódcze " – napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze.
Premier Denys Szmyhal również oświadczył, że decyzja o przekazaniu Abramsów jest "przejawem ogromnego wsparcia dla Ukrainy".
- 19:32
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy siedmiokrotnie zwiększyła się liczba nagrobków na cmentarzu rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera, utworzonym w Kraju Krasnodarskim na południowym zachodzie Rosji - napisał amerykański dziennik "New York Times", powołując się na zdjęcia satelitarne i fotografie z miejsca pochówków.
Analiza zdjęć satelitarnych z 24 stycznia prowadzi do wniosku, że na cmentarzu w miejscowości Molkino znajduje się około 170 grobów. Przynajmniej 16 nazwisk i dat urodzenia, widocznych na nagrobkach, pokrywa się z danymi obywateli Rosji skazanych za przestępstwa i figurujących w ogólnie dostępnych rejestrach. Większość spośród więźniów prawdopodobnie zginęła w ostatnich tygodniach w walkach pod Sołedarem i Bachmutem w Donbasie, na wschodzie Ukrainy - czytamy na łamach "NYT".
Jak powiadomił w rozmowie z amerykańskim dziennikiem aktywista z Krasnodaru Witalij Wotanowski, liczba pochowków w Molkinie nie oddaje rzeczywistej skali strat bojowych wagnerowców, ponieważ ciała żołnierzy z tej formacji są często poddawane kremacji.
- 19:12
Norwegia wyśle Ukrainie czołgi Leopard 2 - potwierdził w środę wieczorem norweski minister obrony Bjoern Arild Gram. Gram odmówił podania, ile czołgów może zostać przekazanych. Uściślił jedynie, że w grę wchodzi model Leopard 2A4.
- Darowizna musi wiązać się ze szkoleniami oraz finansowaniem – mówił minister w publicznej telewizji NRK.
Wcześniej gazeta "Dagens Naeringsliv" podawała, że rząd skłonny jest wysłać cztery lub osiem czołgów z 36, jakie kraj posiada. Kwestia możliwej darowizny była omawiana w poniedziałek podczas obrad parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony. Według niemieckiego tygodnika "Spiegel" norweskie czołgi mają zostać umieszczone we wspólnym batalionie z czołgami Leopard 2 z Polski.
- 18:59
"Najpierw Leopardy, teraz Abramsy. Dziękuję Joe Biden. Pokój w Europie jest coraz bliżej" – napisał środę po południu na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
- 18:54
Kanclerz Olaf Scholz rozmawiał telefonicznie w środę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – poinformował w komunikacie rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Politycy wymienili poglądy na temat sytuacji politycznej, wojskowej i humanitarnej w Ukrainie.
Kanclerz Scholz potwierdził "niezachwianą solidarność z Ukrainą w obliczu agresji ze strony Federacji Rosyjskiej " i zapowiedział, że Niemcy będą nadal zwiększać wsparcie militarne dla Ukrainy w ścisłej współpracy z europejskimi i międzynarodowymi partnerami.
Prezydent Ukrainy podziękował szefowi niemieckiego rządu za ogłoszoną w środę decyzję o udostępnieniu ukraińskim siłom zbrojnym czołgów Leopard 2 oraz za udzielenie odpowiednich zezwoleń krajom partnerskim, które chcą przekazać własne czołgi Leopard Ukrainie.
- Kanclerz federalny i prezydent Ukrainy zgodzili się kontynuować konstruktywną wymianę zdań i pozostawać w ścisłym kontakcie – dodał rzecznik.
- 18:43
Holandia oficjalnie poinformowała rząd w Berlinie, że chce przekazać czołgi Leopard 2 zaatakowanemu przez Rosję krajowi - przekazał w środę premier Mark Rutte w rozmowie z portalem RTL Nieuws.
- 18:22
Decyzja rządu Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2 to decyzja nie tylko o charakterze wojskowym. Dla nas ma ona także ogromne znaczenie psychologiczne – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Wołodymyr Horbacz z kijowskiego Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej.
- Utwierdza to Ukraińców w przekonaniu, że wygramy wojnę z Rosją i że świat stoi po naszej stronie, pomaga nam i nadal będzie pomagał – wyjaśniał.
- 18:10
Biden. Powiedziałem Zełenskiemu w grudniu: - Będziemy z wami tak długo, jak będzie to potrzebne.
- 18:10
Biden: Zbliżamy się do rocznicy wejścia Rosjan dla Ukrainy i pozostajemy zjednoczeni.
- 18:09
Prezydent Stanów Zjednoczonych: USA pomagają Ukrainie bronić suwerenności. Nie jest to zagrożenie ofensywne dla Rosji. Jeżeli rosyjskie oddziały wrócą do Rosji, ta wojna zakończy się dzisiaj, jak wszyscy chcemy. Chcemy końca tej wojny, po prostu, na trwałe.
- 18:07
Prezydent USA przypomniał, że wiele państw przekazuje różne rodzaje broni Ukrainie, by mogła się bronić. Zauważył między innymi, że "Polska wysyła pojazdy opancerzone".
- 18:06
Amerykański przywódca podziękował też Berlinowi za przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2. - Niemcy faktycznie stanęły na wysokości zadania – powiedział.
- 18:05
Biden: Przekazanie tych czołgów zajmie trochę czasu. To czas, który wykorzystamy, aby Ukraińcy byli w pełni przygotowani, żeby te czołgi w pełni wykorzystać.
- 18:04
Joe Biden: Dzisiaj ogłaszam, że Stany Zjednoczone będą wysyłały 31 czołgów Abrams do Ukrainy, czyli odpowiednik jednego batalionu. Sekretarz Austin zarekomendował ten krok.
- 18:03
Biden: Rano odbyłem długą rozmowę z naszymi sojusznikami w NATO, Scholzem, Macronem, Sunakiem i Meloni, by kontynuować naszą koordynację i wsparcie dla Ukrainy.
- 18:03
Joe Biden na konferencji: Stan Zjednoczone oraz Europa są w pełni zjednoczone.
- 17:53
"Rozmawiałem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na temat agresji Rosji na Ukrainę. Sojusznicy NATO będą kontynuować wsparcie tak długo, jak będzie to konieczne" - zapowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wpisie na Twitterze.
Wcześniej pochwalił też decyzję niemieckiego rządu dotyczącą przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2.
"Z zadowoleniem przyjmuję przywództwo kanclerza Olafa Scholza i Niemiec w dostarczaniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę w porozumieniu z innymi sojusznikami NATO i partnerami" - napisał Stoltenberg, dodając, że "w krytycznym momencie rosyjskiej wojny mogą one pomóc Ukrainie" obronić się, zwyciężyć i zachować niezależność.
- 17:40
Prezydent USA Joe Biden odbył w środę rozmowę telefoniczną z przywódcami Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch - podała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Jak przekazała na Twitterze, w rozmowie uczestniczyli prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Giorgia Meloni i premier Wielkie Brytanii Rishi Sunak. Rozmowa miała być "częścią bliskiej koordynacji w sprawie wsparcia dla Ukrainy".
- 17:23
"Modlę się z wami i za was, drodzy bracia Ukraińcy o pokojową przyszłość, w której interesy ekonomiczne i polityczne, które powodują wojnę, ustąpią wreszcie miejsca dobru narodów" - to słowa papieża Franciszka opublikowane w środę na Twitterze.
- 17:09
Finlandia wyśle na Ukrainę przypuszczalnie pięć czołgów Leopard. Będzie także uczestniczyć w szkoleniu załóg – informuje w środę dziennik "Iltalehti", powołując się na źródła w organach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa kraju.
- 16:48
Niemcy chcą już za kilka dni rozpocząć szkolenie ukraińskich żołnierzy na czołgu Leopard 2. Potrzebny jest do tego jedynie krótki czas przygotowań, dlatego szkolenie mogłoby się rozpocząć "być może jeszcze w tym miesiącu", ale najpóźniej na początku lutego - wyjaśnił rzecznik ministerstwa obrony w Berlinie.
Celem jest umożliwienie Ukrainie włączenia czołgów do własnej obrony do "końca tego kwartału".
Według rzecznika szkolenie na Leopardach będzie trwało mniej więcej tyle czasu, ile zajmuje opanowanie bojowego wozu piechoty Marder. Wówczas mówiło się o około ośmiu tygodniach. Dla kompanii posiadającej 14 czołgów potrzeba byłoby do 100 osób, łącznie z obsługą techniczną - napisał w środę portal tygodnika "Spiegel".
- 16:37
Bloomberg: wartość amerykańskich czołgów Abrams przekazanych Ukrainie wyniesie 400 mln dolarów.
- 16:27
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przekazał na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Lloydem Austinem.
"Kolejne dobre wieści zostaną ogłoszone wkrótce. Mamy pełne zaufanie i silne wsparcie Stanów Zjednoczonych" - napisał.
- 16:20
Bloomberg: USA przekażą Ukrainie 31 czołgów Abrams.
- 16:08
O godzinie 18 wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena. Transmisja w TVN24 i TVN24 GO.
- 16:05
Ukraina potrzebuje kilkuset czołgów, aby móc stawić czoła Rosjanom - twierdzi holenderski generał, były dowódca wojsk lądowych Mart de Kruif w rozmowie z rozgłośnią NOS Radio 1 De Kruif.
- Już sto czołgów może przynieść dużą zmianę na froncie – powiedział natomiast w programie telewizji publicznej "Nieuwsuur" Bob Deen, ekspert ds. Europy Wschodniej w Clingendael Institute. Jego zdaniem, patrząc na to, jak wiele krajów deklaruje obecnie pomoc w wysłaniu czołgów na Ukrainę, zgromadzenie tej liczby jest już realne.
Według Deena Rosja będzie "polować" na dostarczone pojazdy i próbować je zniszczyć. - Jeśli to się powiedzie, Putin będzie to wykorzystywać propagandowo – stwierdził ekspert Clingendael Institute.
- 15:45
"Czyli koalicja czołgowa uformowała się. Każdy, kto wątpił, że to kiedykolwiek nastąpi, teraz widzi, że dla Ukrainy i jej partnerów nie ma rzeczy niemożliwych. Wzywam wszystkich nowych partnerów, którzy dysponują czołgami Leopard 2 do przyłączenia się do tej koalicji i dostarczenia tak wielu (maszyn), jak to tylko możliwe" - napisał na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
- 15:28
"Zadzwoniłem do (polskiego ministra spraw zagranicznych) Zbigniewa Raua i podziękowałem Polsce, która jako pierwsza publicznie ogłosiła dostawę Leopardów 2, przyczyniając się w ten sposób do powstania koalicji (w sprawie – przyp. red.) czołgów. Przed nami nowe zadania: myśliwce typu zachodniego, sankcje, realizacja Formuły Pokoju" - napisał na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
"Stale współpracujemy z naszymi polskimi partnerami nad rozwojem łączności między Ukrainą a Polską. Dzisiaj szczegółowo omówiliśmy sposoby rozbudowy i ułatwienia pasażerskich i towarowych połączeń kolejowych między naszymi krajami" – dodał.
- 15:18
"Jestem po rozmowie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem na temat nowych planów wsparcia wojskowego Polski i USA dla Ukrainy. Poruszyliśmy także kwestie kolejnych szkoleń ukraińskich żołnierzy na przeznaczonym do przekazania sprzęcie" - napisał szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak na Twitterze.
- 15:08
"Liczymy na dołączenie szerokiego koła partnerów do koalicji ws. czołgów, aby otrzymać jak najwięcej czołgów w jak najszybszym terminie. Jestem wdzięczny rządowi Niemiec i wszystkim krajom, które gotowe są przekazać Ukrainie czołgi Leopard 2" - napisał w środę na Telegramie szef rządu w Kijowie, Denys Szmyhal.
- 14:48
"Główne niemieckie czołgi bojowe, dalsze rozszerzenie wsparcia obronnego i misji szkoleniowych, zielone światło dla partnerów na dostawy analogicznej broni - o tych ważnych i aktualnych decyzjach właśnie usłyszałem w rozmowie z Olafem Scholzem. Jestem szczerze wdzięczny kanclerzowi i wszystkim naszym przyjaciołom w Niemczech" - napisał prezydent Zełenski na Twitterze.
- 14:20
Decyzja kanclerza RFN Olafa Scholza, aby wesprzeć Ukrainę czołgami Leopard 2, wyznacza przełomowy moment w pomocy udzielanej przez Zachód Ukrainie w jej walce z rosyjską agresją - ocenił brukselski portal informacyjny Politico.
- 13:53
W krytycznym momencie rosyjskiej wojny czołgi Leopard 2 mogą pomóc Ukrainie obronić się i wygrać - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zareagował w ten sposób na decyzję niemieckiego rządu, by wesprzeć Ukrainę czołgami.
- 13:39
Ukraińscy żołnierze wycofali się z Sołedaru na wschodzie kraju po niemal dwóch tygodniach, od kiedy Rosja ogłosiła, że przejęła kontrolę nad miastem.
"Aby ocalić życie naszego presonelu, zdecydowaliśmy o wycofaniu się z Sołedaru - powiedział Serhij Czerewatyj, rzecznik armii.To pierwsze oficjalne potwierdzenie ze strony ukraińskiej faktu przejęcia przez Rosjan Sołedaru.
- 12:54
W sprawie czołgów dla Ukrainy zrobiono "pierwszy krok" - oświadczył w środę Andrij Jermak, szefa biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując decyzję rządu Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2.
Jako kolejny krok Jermak wymienił "koalicję czołgową". Dodał następnie: "potrzebnych jest wiele Leopardów".
- 12:22
Na Białorusi znajduje się niemal sześć tysięcy rosyjskich żołnierzy, jednak ich oddziały nie są tak groźne jak te, które były tam na początku otwartej agresji Rosji przeciw Ukrainie – powiedział przedstawiciel ukraińskiego Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.
Wyjaśnił, że druga dywizja zmechanizowana armii rosyjskiej, która stacjonowała na Białorusi, częściowo powróciła do Rosji, a częściowo została przerzucona do obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.
"Obecnie (na Białoruś) wchodzą jednostki szóstej dywizji, jednostki wojsk terytorialnych na szkolenia. Jest to jednak całkowicie inny kontyngent, niż był na początku agresji. Nie ma w nim silnego komponentu lotniczego, nie ma silnego komponentu rakietowego, nie ma wojsk powietrznodesantowych" – ocenił przedstawiciel HUR.
- 12:04
- 11:29
Minister spraw zagranicznych Włoch, wicepremier Antonio Tajani zapowiedział, że "możliwie najszybciej" zostanie wysłana dalsza broń dla Ukrainy. W środowym wywiadzie udzielonym dziennikowi "La Stampa" szef MSZ podkreślił, że "Rosja chce cofnąć Ukrainę do średniowiecza".
Rozmowa ukazała się dzień po tym, jak włoska Izba Deputowanych uchwaliła definitywnie dekret rozszerzający na cały bieżący rok zgodę na wysyłanie broni Ukrainie. Obecnie rząd Giorgii Meloni przygotowuje szósty dekret w sprawie dalszych dostaw uzbrojenia.
Tajani zastrzegł, że na prace nad nim trzeba czasu, bo zawierać będzie listę sprzętu, który zostanie wysłany. "Są problemy techniczne. To nie jest kwestia woli" - zaznaczył. Jak dodał minister, strona włoska musi uzgodnić z Francją sprawę przekazania systemu obrony przeciwlotniczej SAMP/T.
- 11:19
Po tygodniowych głośnych naciskach na dostawy czołgów Warszawa złożyła we wtorek oficjalny wniosek o zezwolenie na eksport Leopardów, co zmusiło kanclerza Niemiec Scholza do ostatecznego podjęcia decyzji - pisze portal "Politico", określając to "zwycięstwem Polski".
"Jak powiedzieli wyżsi urzędnicy w Berlinie, pozwolenie Polsce na eksport bez wysyłania czołgów samemu nie miałoby politycznego sensu dla Niemiec. Oczekuje się, że Scholz wyda oficjalne oświadczenie dziś po południu o godzinie 13:00 w Bundestagu (...). Przed debatą kanclerza z parlamentarzystami narastała presja, zwłaszcza po tym, gdy we wtorek Polska zmusiła Scholza do działania. Decyzja ta jest znaczącym zwrotem dla Scholza i może okazać się decydującym momentem, torując drogę szerszej koalicji krajów do wysłania czołgów, aby pomóc Ukrainie w walce z rosyjskimi najeźdźcami" - czytamy w "Politico".
- 11:02
Polska przekazała Komisji Europejskiej i państwom członkowskim swoje propozycje dotyczące 10. pakietu sankcji wobec Rosji i kolejnego wobec Białorusi. Domaga się m.in. zawieszenia współpracy z Rosją dotyczącej energii nuklearnej, zakazu importu z Rosji diamentów oraz kauczuku oraz wprowadzenia zakazu importu mebli z Białorusi – wynika ze źródeł PAP.
- 10:51
W codziennej aktualizacji wywiadowczej, przypominając podaną kilka dni temu informację o tym, że Rosja przygotowywała niewielką liczbę czołgów podstawowych T-14 Armata do ich pierwszego operacyjnego rozmieszczenia na Ukrainie, brytyjski resort obrony napisał, iż w ostatnich miesiącach siły rosyjskie w tym kraju niechętnie przyjęły pierwszą transzę przydzielonych im T-14, ponieważ były one w tak złym stanie.
"Nie jest jasne, jakie dokładnie aspekty pojazdów spowodowały tę reakcję, ale w ciągu ostatnich trzech lat rosyjscy urzędnicy publicznie opisywali problemy z silnikiem T-14 i systemami termowizyjnymi. W 2021 roku minister obrony Siergiej Szojgu określił planowaną na 2022 rok serię produkcyjną jako jedynie 'eksperymentalno-przemysłową'. W związku z tym jest mało prawdopodobne, aby jakiekolwiek rozmieszczone czołgi T-14 spełniały zwyczajowe normy dla nowego sprzętu, aby można je było uznać za sprawne" - wskazano.
- 9:00
Ukraiński sztab generalny poinformował o stratach, jakie od początku wojny w Ukrainie ponieśli Rosjanie. Jest to między innymi: ponad 123 tysiące żołnierzy, 3161 czołgów, 6307 wozów opancerzonych, 290 samolotów, 281 śmigłowców czy ponad 2600 systemów artyleryjskich, w tym wyrzutni wieloprowadnicowych.
- 8:49
W środę rano ogłoszono alarmy przeciwlotnicze we wszystkich regionach Ukrainy - przekazała Ukrainska Prawda.
- 8:23
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny otrzymał spadek w wysokości 1 mln USD od obywatela Stanów Zjednoczonych o ukraińskich korzeniach. Całą sumę dowódca przekazał na rzecz armii ukraińskiej - podała w środę agencja Interfax-Ukraina.
Agencja powołuje się na doniesienia dziennika "New York Times", któremu o przekazaniu spadku opowiedziała rodzina darczyńcy, Hryhorija Stepanca. Załużny przekazał te fundusze armii w styczniu br.
Służby prasowe armii ukraińskiej potwierdziły, że generał "przekazał całą sumę na specjalny rachunek w Narodowym Banku Ukrainy służący do zbiórki środków na potrzeby armii". Dokument bankowy o przelewie dla armii datowany jest na 5 stycznia.
"Całe swoje życie poświęciłem siłom zbrojnym i nie miałem wątpliwości, co zrobić ze spadkiem. Jest jasne, że ostatnią wolą pana Hryhorija było to, aby w mojej osobie wesprzeć wojsko ukraińskie. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają Siłom Zbrojnym Ukrainy, jestem też wdzięczny mojej rodzinie za zrozumienie" - cytuje oświadczenie Załużnego Ukrainska Prawda.
- 8:05
- 8:05
"Rosja werbuje uwięzionych obywateli Ukrainy, którzy zostali przymusowo wywiezieni do rosyjskich miejsc pozbawienia wolności. W (rosyjskim) Krasnodarze prowadzony jest aktywny werbunek do prywatnej firmy wojskowej Wagner" - oświadczył ukraiński sztab w codziennym raporcie frontowym.
W komunikacie podkreślono, że większość uwięzionych w Rosji Ukraińców jest niezadowolona z warunków, w jakich się znaleźli oraz pogardliwego stosunku, okazywanego im przez więźniów rosyjskich.
"Najbardziej aktywnie nawoływani są do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie ludzie, odbywający kary za ciężkie przestępstwa kryminalne" - wskazano.
- 7:49
Dostarczenie przez państwa zachodnie czołgów Ukrainie wzmocni jej wojska zmechanizowane, pomoże w pokonaniu sił rosyjskich i w wyzwoleniu okupowanego terytorium kraju - podkreśla amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Think tank już wcześniej oceniał, że Zachód poprzez powolne lub ograniczone dostawy uzbrojenia dla Ukrainy przyczynił się do niezdolności wojsk tego państwa do rozbicia sił rosyjskich, które ugrzęzły pod Bachmutem w obwodzie donieckim, ponieważ nowy sprzęt umożliwiłby przeprowadzenie dużej kontrofensywy.
Według doniesień prasowych i deklaracji zachodnich polityków, państwa NATO przekażą Ukrainie nowoczesne czołgi podstawowe - pisze ISW w najnowszej analizie.
- 7:47
- 7:23
- 7:12
Ewentualna nowa rosyjska ofensywa nie musi być zmasowanym uderzeniem z jednego kierunku – uważa analityk wojskowości Mariusz Cielma. Według niego obie strony będą szukać słabych miejsc w ugrupowaniu przeciwnika i wykorzystać je do ataku. Dotychczas lepiej to się udawało Ukrainie.
"Przyzwyczailiśmy się do 'rosyjskiego stylu walki', który polega na zmasowanym uderzeniu – tak rozpoczynała się inwazja w lutym 2022 r. Jednak, przy wszystkich zastrzeżeniach, dotyczących rosyjskich możliwości i zdolności do odbudowania armii, dzisiaj utworzenie nowego stutysięcznego zgrupowania ofensywnego zostanie zauważone o wiele tygodni wcześniej. A w tej wojnie kluczowe pozostaje zaskoczenie" – tłumaczy Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa".
"Uderzenie z północy, a więc także z Białorusi (z udziałem białoruskiej armii lub bez niego) wydaje się obecnie najmniej prawdopodobne. Atak na Kijów nie udał się w lutym ubiegłego roku siłami regularnej armii, która była – mimo wszystkich słabości – lepiej przygotowana niż te wojska, którymi dzisiaj dysponuje Rosja. By odciąć linie zaopatrzenia z Zachodniej Europy, wojska rosyjskie musiałyby wejść z Białorusi głęboko, aż do Lwowa. Taki atak – zwłaszcza w trudnym terenie i wobec przygotowania strony ukraińskiej –wydaje się bardzo mało prawdopodobny" – ocenia Cielma. - 6:33
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w aktualizacji danych z Ukrainy ocenił, że siły rosyjskie prawdopodobnie kontynuowały ograniczone lokalne ataki w obwodzie zaporoskim, które to jednak nie przyniosły zdobyczy terytorialne.
W obwodzie donieckim Rosjanie kontynuowali ataki w okolicach Awdijiwki oraz Bachmutu, gdzie udało im się osiągnąć marginalne zdobycze.
Siły rosyjskie kontynuowały ograniczone natarcia wzdłuż linii Swatowe-Kreminna. Ukraińcy z kolei przystąpili do kontrataku w okolicach Kreminnej - dodał ISW.
- 5:48
11 miesięcy wojny na Ukrainie zakłóciło edukację ponad pięciu milionów dzieci - ocenił we wtorek Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). Wezwał do intensyfikacji działań, aby mogły kontynuować naukę.
Podczas Międzynarodowego Dnia Edukacji, 24 stycznia, UNICEF podkreślił, że konflikt wydłuża okres przerwanej edukacji z powodu COVID-19. Zwiększa się tym samym do ponad ośmiu lat z powodu wojny dla dzieci na wschodzie kraju.
Dyrektor regionalny UNICEF na Europę i Azję Środkową Afshan Khan ostrzegła, że przerwanie nauki może mieć konsekwencje na całe życie. - Nie ma opcji, aby po prostu odłożyć edukację dzieci i wrócić do niej po zajęciu się innymi priorytetami, bez ryzykowania przyszłości całego pokolenia - argumentowała Khan.
- 4:44
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek wieczorem w swym regularnym orędziu powiedział, że Kijów potrzebuje decyzji sojuszników, czy dostarczą nowoczesne czołgi w celu wzmocnienia obrony kraju przed rosyjskim agresorem. Zełenski zaznaczył, że nie chodzi o pięć, 10 czy 15 czołgów, bo potrzeby Ukrainy są większe.
- 4:04
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 3:58
Komisja Polityki Bezpieczeństwa szwajcarskiego parlamentu poleciła zniesienie zakazu reeksportu, który uniemożliwia ponowny eksport amunicji produkowanej przez Szwajcarię z innego kraju na Ukrainę.
"Większość komisji uważa, że Szwajcaria powinna wnieść wkład w bezpieczeństwo europejskie, co obejmuje zapewnienie większej pomocy dla Ukrainy" - poinformowano w komunikacie szwajcarskiego parlamentu, który cytuje agencja Reuters.
- 3:23
Jesteśmy zaangażowani w konsultacje i koordynację z sojusznikami, by na Ukrainę trafiło jak najszybciej, jak najwięcej sprzętu, którego potrzebuje - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy USA zawarły z Niemcami porozumienie w sprawie dostaw czołgów Leopard i M1 Abrams.
- 2:43
Po decyzji Niemiec o wysłaniu czołgów Leopard-2 na Ukrainę, holenderski rząd rozważa również zakup dotychczas dzierżawionych niemieckich czołgów i wysłanie ich na Ukrainę - powiedział premier Mark Rutte w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
- 2:00
Dwaj brytyjscy wolontariusze, którzy na początku stycznia zaginęli w okolicach Sołedaru we wschodniej Ukrainie, zginęli, gdy pomagali prowadzić ewakuację z tego miasta - poinformowała w oświadczeniu wydanym we wtorek rodzina jednego z nich.
48-letni Andrew Bagshaw, który mieszkał w Nowej Zelandii, i 28-letni Christopher Parry z Truro w Kornwalii, byli zaginieni od 7 stycznia. Dzień wcześniej obaj wyjechali z Kramatorska do Sołedaru.
- 1:11
- 0:40
Ukraina liczy na to, że otrzyma 100 czołgów Leopard 2 z 12 krajów, gdy tylko Niemcy wyrażą zgodę na przekazanie tych maszyn - powiedział we wtorek wysokiej rangi przedstawiciel ukraińskich władz w rozmowie z amerykańską telewizją ABC News.
Autorka/Autor:red.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Brendan Mullin
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu