Piątek jest 275. dniem ataku Rosji na Ukrainę. Niezależny kanał Biełaruski Hajun poinformował o rosyjskich generałach, którzy przyjechali na Białoruś i mają monitorować przebieg szkolenia rosyjskich żołnierzy. Wojskowi mają skontrolować punkty dowodzenia, miejsca szkolenia i koszary, w których przebywają żołniereze tak zwanego "regionalnego zgrupowania wojsk" - poinformował Biełaruski Hajun. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:47
Instytut Badań nad Wojną: Raporty o słabo zaopatrzonym rosyjskim zmobilizowanym personelu dzielą rosyjską przestrzeń informacyjną, ujawniają napięcie między narracjami mobilizacyjnymi blogerów, Grupy Wagnera i faktycznymi rosyjskimi wysiłkami na rzecz złagodzenia problemów z morale.
- 2:53
- Uchodźcy z Ukrainy, którzy w wyniku agresji Rosji zostali rozproszeni po Europie, nie wrócą do swoich domów zaraz po zakończeniu wojny - oświadczyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Suica. - Ich szkoły zostały zniszczone, ich domy zostały zniszczone, ich miejsca pracy zlikwidowane - dodała.
- 1:38
Życie w Chersoniu
Życie w Chersoniu
Życie w wyzwolonym Chersoniu
- 0:08
Odnosząc się do skali trudności z zaopatrzeniem w energię, prezydent oświadczył, że najwięcej problemów jest obecnie w stolicy Ukrainy, a także w obwodzie kijowskim, obwodzie odeskim, obwodzie lwowskim, obwodzie winnickim i obwodzie dniepropietrowskim.
Prezydent szczególną uwagę poświęcił stolicy, gdzie jak przypomniał, w piątek wieczorem od sieci odłączono 600 tysięcy abonentów, a wielu mieszkańców Kijowa pozostawało bez prądu przez ponad 20, a nawet 30 godzin.
- 0:06
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych przypomniał, że w konsekwencji ostatnich rosyjskich ataków na obiekty energetyczne konieczne jest oszczędne zużywanie energii elektrycznej.
- 23:35
Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest niezmienne: jeśli z militarnego punktu widzenia z Ukrainy ochrona byłaby lepsza, to baterie mogą tam stać. Jeśli oferta nie obejmie Ukrainy, ich miejsce powinno być w Polsce - ocenił szef BBN Jacek Siewiera.
- 21:42
Nawet hipotetyczne próby zajęcia Kijowa przez armię Rosji są skazane na klęskę - podkreśliła administracja ukraińskiej stolicy w piątek. Władze poinformowały o trwających pracach nad wzmacnianiem obrony miasta, budowane są fortyfikacje.
Ukraińska armia nie zauważa obecnie sił przeciwnika, które pozwoliłyby mu na napaść na miasto z kierunku północnego. "Tym niemniej to nie jest powód do zaniedbywania obrony stolicy i bezpieczeństwa obywateli" - przekazała administracja Kijowa na Telegramie.
- 21:18
W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło na Ukrainie 11 cywilów. Wszystkie zabite osoby były mieszkańcami obwodu chersońskiego na południu kraju - poinformował w piątek na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Jak dodał, na Chersońszczyźnie odnotowano również 46 osób rannych. Obrażeń doznało też trzech cywilów w obwodzie donieckim, dwóch w regionie charkowskim, którzy ucierpieli na skutek wybuchów min i jeden mieszkaniec obwodu zaporoskiego.Zniszczenia po rosyjskim ataku w Chersoniu
- 21:15
Kreml prognozuje, że do lata 2023 roku nieodwracalne straty wśród Rosjan zmobilizowanych na wojnę przeciwko Ukrainie sięgną 100 tys. osób - pisze w piątek rosyjski portal Ważnyje Istorii. Źródła serwisu twierdzą, że zabitych i rannych władze Rosji planują zastąpić poborowymi.
- 19:38
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała zwiększenie wsparcia UE w sprawie przywrócenia i utrzymania dostaw energii elektrycznej i cieplnej na Ukrainie. O tych kwestiach rozmawiała w piątek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
- 19:12
Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowało w piątek nagranie, na którym wyjaśnia rosyjskim żołnierzom, jak oddawać się do niewoli. Zaznaczono, że wśród rosyjskich jeńców obserwowana jest całkowita nieznajomość zasad wojny.
"W ostatnim czasie jest więcej przypadków masowego oddawania się do niewoli wojskowych Federacji Rosyjskiej, zdających sobie sprawę z absurdalności wojny z Ukrainą" - mówi na nagraniu lektor."Pojawienie się zalążków zdrowego rozsądku u części rosyjskich żołnierzy nie może nie cieszyć Sił Zbrojnych Ukrainy. To ratuje życie i zdrowie waszych wojskowych, oszczędza amunicję i czas naszego wojska" - dodaje.
Jak kontynuuje, wśród wojskowych oddających się do niewoli są tacy, którzy "całkowicie nie znają i nie rozumieją zasad wojny zwanych także międzynarodowym prawem humanitarnym". Lektor przedstawia następnie zasady i instrukcje dotyczące oddawania się do niewoli.Rosyjscy żołnierze
- 18:31
Piętnaście osób zginęło, a 35 zostało rannych w piątek w rosyjskich ostrzałach Chersonia na południu Ukrainy - poinformowała chersońska rada miejska. Wśród rannych jest dziecko.
W związku z rosyjskimi atakami pacjenci z miejscowych szpitali są ewakuowani do innych ukraińskich miast.
Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym brzegu Dniepru, zostały wyzwolone 11 listopada. Kilka dni po wycofaniu się z miasta rosyjskie oddziały zaczęły ostrzeliwać miasto z dział i wyrzutni rakietowych.Cywile w wyzwolonym Chersoniu
- 18:20
Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w piątek z kilkunastoma matkami rosyjskich żołnierzy walczących w Ukrainie. Tym, które straciły synów powiedział, że podziela ich cierpienie - donosi agencja Reutera. O spotkaniu poinformował także portal RBK-Ukraina, który ocenił, że prezydent Rosji wykazał się cynizmem mówiąc kobietom, których synowie zginęli na froncie, że wszyscy kiedyś umrą.
Władimir Putin spotkał się z matkami rosyjskich żołnierzy walczących i poległych na Ukrainie
- 17:04
"Wasz ból jest moim bólem" - zapewnił papież Franciszek w liście do narodu ukraińskiego. Dodał, że codziennie myśli o Ukraińcach i modli się za nich. Wyraził też uznanie oraz podziw dla ich odwagi i siły. List został wystosowany dziewięć miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale papież nie pisze w nim, kto jej dokonał.
"Chciałbym połączyć moje łzy z waszymi i powiedzieć wam, że nie ma dnia, bym nie był z wami blisko i nie nosił w moim sercu mojej modlitwy. Wasz ból jest moim bólem. (...) Na krzyżu Jezusa dzisiaj widzę was. Was, którzy cierpicie z powodu terroru wywołanego przez tę agresję. Tak, krzyż, który torturował Pana odżywa w śladach tortur odnalezionych na zwłokach, w zbiorowych mogiłach odkrytych w różnych miastach"
- 16:10
My, prezydenci państw Europy Centralnej, stoimy przy Ukrainie i za Ukrainą, co potwierdzamy nie tylko słowami, ale także poprzez szeroko pojętą pomoc, którą na co dzień niesiemy temu krajowi - mówił w piątek w Kownie na Litwie prezydent Andrzej Duda.
W piątek polski prezydent wziął udział w międzynarodowej konferencji The Idea of Europe, zorganizowanej przez Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie. W konferencji uczestniczyli też prezydenci: Litwy - Gitanas Nauseda, Łotwy - Egils Levits i Rumunii - Klaus Iohannis. Zdalnie z uczestnikami konferencji połączyli się również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - 16:08
Duchowni Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego mieli dezinformować wiernych na temat sytuacji na froncie, otrzymali z Rosji nawet specjalne instrukcje odprawiania liturgii po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji - podaje w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
SBU poinformowała w komunikacie o skontrolowaniu obiektów Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego na południowym zachodzie kraju, na terenie eparchii (diecezji) czerniowiecko-bukowińskiej.
Śledczy znaleźli dokumenty, które potwierdzają rosyjskie obywatelstwo kierownictwa struktur eparchii - czytamy.Znaleziono też korespondencję zwierzchnictwa eparchii z "moskiewskimi kuratorami", w której otrzymywali "instrukcje" dotyczące tego, jak odprawiać liturgie cerkiewne po pełnowymiarowej rosyjskiej napaści - napisała SBU.
Przedstawiciele Cerkwi mieli rozpowszechniać dezinformację na temat sytuacji społeczno-politycznej w kraju i na froncie. Wymagano od duchownych m.in. zaprzeczania zbrojnej agresji Rosji.
SBU znalazła też m.in. prokremlowską literaturę, "wychwalającą państwo-agresora i wzywającą do poparcia okupantów" - zaznaczono w komunikacie.
Wszczęto postępowanie karne na podstawie artykułu dotyczącego zdrady stanu - przekazano. - 15:44
Niezależny kanał Biełaruski Hajun poinformował o przybyciu do Białorusi generałów z Rosji, monitorujących przebieg szkolenia rosyjskich żołnierzy na białoruskich poligonach. Wojskowi mają skontrolować punkty dowodzenia, miejsca szkolenia i kazarmy, w których przebywają żołnierzy tak zwanego "regionalnego zgrupowania wojsk" - poinformował Biełaruski Hajun.
- 15:33
Rosyjskie rakiety osiągają cele dzięki współrzędnym, które są określane przez rosyjski system nawigacyjny GLONASS. Jest on obsługiwany dzięki procesorom produkowanym przez zachodnie firmy - poinformował Główny Zarząd Wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy.
Z powodu zmasowanego ataku rakietowego dokonanego w środę przez Rosję, wymierzonego w infrastrukturę energetyczną i cywilną, większość ukraińskich miast została odcięta od prądu. Rosyjskie rakiety trafiły też w budynki mieszkalne, zabijając 10 osób.
- 14:30
- Ukraina może liczyć na to, że nadal będziemy ją szeroko wspierać finansowo, humanitarnie, a także bronią, i to tak długo, jak będzie to konieczne - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Focus" kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Niemcy są jednym z krajów udzielających największej pomocy Ukrainie. Dotyczy to również dostaw broni. Dostarczone samobieżne haubice i samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard są bardzo skuteczne. Kanclerz odniósł się także do wyrzutni rakietowych i systemu obrony powietrznej Iris-T.
Scholz nie chciał spekulować, jak długo potrwa wojna. - Rosja nie może wygrać tej wojny. I nie może dojść do użycia broni jądrowej - powiedział kanclerz, dodając, że społeczność międzynarodowa postawiła to jednoznacznie.
- 14:12
W szpitalach we Lwowie w ciągu 30 godzin wykonano dziewięć przeszczepów, w tym dwie operacje przeszczepu serca. W warunkach braku dostaw elektryczności, wywołanego rosyjskimi ostrzałami rakietowymi, praca lekarzy jest możliwa dzięki generatorom prądu - poinformowało ukraińskie ministerstwo zdrowia.
"W nieco ponad jedną dobę specjaliści od transplantacji przeszczepili dwa serca, wątrobę i sześć nerek. Pracowały nad tym zespoły składające się z niemal stu lekarzy" - podał resort.
- 12:41
Dwa miesiące po ogłoszeniu przez prezydenta Putina "częściowej mobilizacji" okazuje się, że powołani do wojska są źle przygotowani - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Mobilizacja charakteryzuje się chaosem związanym z wręczaniem powołań, kwalifikacją do służby, nieodpowiednim szkoleniem i wyposażeniem oraz wysyłaniem nowo powołanych na trudne misje bojowe.
Większość zmobilizowanych rezerwistów - choć nie wszyscy - służyła wcześniej w wojsku, lecz liczne przykłady wskazują, że wielu rezerwistów najprawdopodobniej nie przeszło wcześniej badań lekarskich pod kątem zdolności do pełniena służby. Wielu z nich zmusza się do udziału w walkach pomimo poważnych, przewlekłych schorzeń - podał brytyjski resort.
- 12:39
Bezpieczna Europa to taka, w której Rosja ponosi klęskę polityczną, wojskową i gospodarczą. Europa musi być zjednoczona i silna - powiedział w litewskim Kownie prezydent Andrzej Duda.
Przyszłość Europy wymaga odważniejszych i bardziej zdecydowanych działań, niż kiedykolwiek wcześniej - ocenił.
Litwa. Kowno. Prezydent Andrzej Duda o wojnie Ukrainy z Rosją i Unii Europejskiej
- 12:38
Jeśli pozwolimy Putinowi wygrać w Ukrainie, to wszyscy przez wiele kolejnych lat będziemy płacić znacznie wyższą cenę niż teraz - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli, zapowiadającej przyszłotygodniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO, które odbędzie się w Bukareszcie.
- 12:35
Słowa nie wystarczą. Nie zapewnią światła ani nie obronią przed rosyjskimi rakietami - napisał na Twitterze Minister Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly, relacjonując swoją wizytę w Kijowie.
"Wielka Brytania nie tylko mówi o Ukrainie, lecz zapewnia konkretne wsparcie dla obrony Ukrainy" - dodał Cleverly. Podziękował też swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi Dmytro Kułebie za zaproszenie do Kijowa.
- 10:59
Trzy ukraińskie elektrownie atomowe zostały ponownie podłączone do systemu energetycznego Ukrainy - poinformował szef państwowego operatora Ukrenerho, Wołodymyr Kudrycki.
- Działają wszystkie trzy elektrownie atomowe, które znajdują się poza terenami okupowanymi. Za jeden lub dwa dni (elektrownie) osiągną swoją zwykłą planowaną moc i oczekujemy, że będzie można przełączyć naszych odbiorców (prądu) na planowe grafiki (dostaw elektryczności) w miejsce awaryjnych - powiedział w czwartek wieczorem Kudrycki.
- 10:25
Europejczycy wyciągnęli wnioski z błędów poprzednich pokoleń i zjednoczyli się w obliczu rosyjskiej tyranii, pomagając Ukrainie. Europa walczy również o swoją tożsamość - ocenił prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online podczas konferencji "The Idea of Europe", odbywającej się w Kownie na Litwie.
- Linia frontu na Ukrainie jest de facto linią frontu całej Europy. (...) Gdy ktoś zadaje pytanie, jak Europa może nas wesprzeć, to takie sformułowanie nie wydaje się do końca właściwe, ponieważ walcząc z Rosją, Europa pomaga też samej sobie. (...) Musimy wspólnie przetrwać tę zimę i wygrać wojnę - dodał ukraiński przywódca.
Zełenski: antyeuropejska agresja Rosji jest skazana na porażkę
- 10:17
Ukraina przetrwa nadchodzącą zimę pomimo zimna i przerw w dostawie prądu spowodowanych przez rosyjskie rakiety - powiedziała w rozmowie z BBC pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.
- Przeszliśmy już tyle różnych prób, widzieliśmy tyle ofiar, tyle zniszczeń, że przerwy w dostawie prądu nie są najgorszą rzeczą, jaka może nas spotkać - dodała Zełenska i przypomniała wyniki niedawnego sondażu, w którym 90 procent Ukraińców stwierdziło, że są gotowi żyć z brakami energii elektrycznej przez dwa do trzech lat, jeśli zobaczą perspektywę wejścia do Unii Europejskiej.
Ołena Zełenska wzywa do tworzenia innowacji, zdolnych do powstrzymania Rosji
- 9:22
Władze na Kremlu proponują rosyjskim studentom darmowy program nauczania pod warunkiem późniejszego "odpracowania" tego przywileju na okupowanych terenach Ukrainy. Ten pomysł jest w istocie częścią szerszego planu, którego skutkiem ma być zmiana struktury etnicznej podbitych ziem - ostrzegł rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
Szczególnie poszukiwani do pracy na Ukrainie są absolwenci kierunków medycznych i pedagogicznych. W Moskwie przekonują, że te działania służą "pokryciu deficytu" specjalistów z tych dziedzin na okupowanych terenach sąsiedniego państwa. W rzeczywistości chodzi o dokonywaną z rozmysłem zmianę składu etnicznego zajętych terytoriów. Innym elementem takich działań Kremla, komplementarnym z przysyłaniem na Ukrainę rosyjskich lekarzy i nauczycieli, są planowe deportacje ludności ukraińskiej do Rosji - podał portal.
- 9:17
Ciała dwóch mężczyzn ekshumowano w pobliżu Kupiańska w obwodzie charkowskim. Prawdopodobnie ludzie ci zostali zastrzeleni przez wojska rosyjskie - podał portal Ukraińska Prawda. Prokuratura generalna Ukrainy przekazała, że zabici mieli 28 i 39 lat, zginęli w połowie września, gdy miejscowość znajdowała się pod okupacją rosyjską.
Miejscowi mieszkańcy widzieli, jak auto, którym jechali mężczyźni, ugrzęzło w pobliżu rosyjskiego punktu kontrolnego, po czym wojskowi rosyjscy oddali do niego serię z karabinu maszynowego.
- 8:30
Biorąc pod uwagę przewagę Ukrainy nad Rosją pod względem wyszkolenia i morale żołnierzy, w interesie Kijowa jest utrzymanie dotychczasowego tempa operacji wojskowych również w miesiącach zimowych - ocenił minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace w rozmowie z amerykańskim portalem Daily Beast. Jego zdaniem Kijów powinien wykorzystać słabość przeciwnika i próbować dokonać jak największych postępów zimą, a utrzymanie impetu byłoby w interesie Ukraińców.
Jak zauważył portal, stanowisko Wallace'a kontrastuje z wypowiedziami najważniejszych polityków i dowódców z USA, którzy próbowali zasugerować Ukrainie powrót do negocjacji z Rosją.
Rosyjskie pozycje w Donbasie
- 7:51
Rosyjskie wojsko ostrzelało w nocy z czwartku na piątek dwie gminy w obwodzie dniepropietrowskim: nikopolską i marganiecką - poinformował szef tamtejszych władz Wałentyn Rezniczenko. Na miejscowości spadło ponad 70 pocisków. Rosjanie użyli do ataków wyrzutnie Grad i ciężką artylerię.
- 7:38
Czwartek był najtragiczniejszym dniem w Chersoniu od 11 listopada, kiedy do miasta wkroczyło ukraińskie wojsko. W wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło siedem osób, a 21 zostało rannych - powiadomił szef tamtejszych władz Jarosław Januszewycz.
Wcześniej informowano o czterech ofiarach śmiertelnych ostatniego rosyjskiego ataku na Chersoń i 10 osobach, które odniosły obrażenia. Jak przekazała regionalna administracja, doszło do pożaru w wielopiętrowym budynku mieszkalnym. Pociski uderzyły też m.in. w plac zabaw dla dzieci.
- 7:20
Ponad 300 dzieci pozostaje pod rosyjskim ostrzałem w mieście Bachmut - przekazała policja w obwodzie donieckim. Apeluje do rodziców, by zgodzili się na ich ewakuację.
Jak podała agencja Ukrinform, w Bachmucie i okolicznych miejscowościach mieszka około 15 tysiecy osób, w tym 306 dzieci.
Mieszkańcy Bachmutu są narażeni na niebezpieczeństwo
- 6:52
16 dzieci przyszło na świat w Charkowie i obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy w czasie, gdy region w wyniku rosyjskich ostrzałów pozostawał bez prądu, wody i ogrzewania - poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina.
Władze obwodowe nie podały dokładnych ram czasowych, jednak powszechne odłączenia prądu i wywołane tym braki wody rozpoczęły się na Ukrainie w środę po rosyjskim zmasowanym ataku rakietowym na obiekty infrastruktury.
- 6:47
Sytuacja w uczelniach Kijowa zależy od tego, czy są one ogrzewane. Niektóre są otwarte, inne pracują w trybie mieszanym lub zdalnym. Jednak na prośbę studentów kijowska Akademia Sztuk Pięknych mimo braku ogrzewania prowadzi zajęcia praktyczne.
- 5:44
Opuszczone przez Rosjan lotnisko w Czornobajiwce pod Chersoniem
Opuszczone przez Rosjan lotnisko w Czornobajiwce pod Chersoniem
Opuszczone przez Rosjan lotnisko w Czornobajiwce pod Chersoniem
- 4:02
Rosja wystrzeliła na Ukrainę ponad 4 tys. rakiet, a średnia cena jednego rosyjskiego pocisku wynosi trzy miliony dolarów, pisze Forbes. Innymi istotnymi pozycjami rosyjskich wydatków są pensje żołnierzy, a następnie odszkodowania wypłacane rodzinom zabitych żołnierzy i rannym w walce.
Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w walkach od 24 października do 24 listopada zginęła rekordowa liczba rosyjskich żołnierzy, 17 470. To jeszcze więcej niż w pierwszym miesiącu wojny. Całkowite straty rosyjskie według Ukraińców to ponad 85 000 żołnierzy. Moskwa twierdzi, że jej straty są mniejsze.
- 4:02
Rosja za dziewięć miesięcy wydała na wojnę w Ukrainie 82 mld dolarów, około jednej czwartej dochodów swojego zeszłorocznego budżetu - donosi ukraińskie wydanie magazynu ekonomicznego Forbes.
- 4:02
Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przybyli do wszystkich elektrowni jądrowych Ukrainy w celu udzielenia wsparcia i pomocy ich personelowi - poinformował na Twitterze dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi, donosi Ukrinform.
- 4:01
Ukraińscy żołnierze pod Chersoniem
Zniszczony Antonow An-24 pod Chersoniem
Zniszczony samochód pod Chersoniem
- 4:00
Ponad 15 tysięcy osób zaginęło podczas wojny na Ukrainie - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Komisja ds. Osób Zaginionych (ICMP). Organizacja podkreśla jednak, że jest to bardzo ostrożny szacunek, bowiem rzeczywistej liczby osób zaginionych obecnie nie da się jasno określić.
ICPM to organizacja z siedzibą w Hadze, utworzona w następstwie wojen na Bałkanach w latach 90. W lipcu tego roku otworzyła biuro w Kijowie, aby pomóc Ukrainie w dokumentowaniu i poszukiwaniu zaginionych osób.
- 4:00
Ukraiński przywódca podkreślił, że na naradzie z dowódcam wojskowymi rozmawiał o kwestii łączności na terenie kraju.
- Rosja chce, by Ukraińcy pozostali nie tylko bez światła i ciepła. Terroryści chcą nas izolować pomiędzy sobą, abyśmy już nie czuli wzajemnie swojej obecności. Jest to kwestia fundamentalna - ocenił Zełenski. Zapewnił, że władze przygotowują dodatkowe rozwiązania w kwestii łączności.
Zełenski wymienił w wystąpieniu zainicjowaną w Parlamencie Europejskim kampanię "Generatory Nadziei", której celem jest zapewnienie Ukrainie generatorów prądu. Agregaty mają pomóc w utrzymaniu funkcjonowania podstawowych obiektów, dostarczając energię do szpitali, szkół, obiektów wodociągowych, ośrodków pomocy humanitarnej i schronów. Prezydent Ukrainy podziękował władzom PE i "wszystkim przyjaciołom w Unii Europejskiej", którzy dołączyli się do tej kampanii.
- 4:00
Zełenski przekazał, że wciąż w 15 obwodach Ukrainy są problemy z wodą. Najtrudniejsza sytuacja pod tym względem panuje w obwodach: kijowskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim, lwowskim, połtawskim i charkowskim. Problemy z elektrycznością są największe w tych samych sześciu regionach, a także w Kijowie i obwodach: żytomierskim, winnickim, zakarpackim, iwanofrankowskim, tarnopolskim, mikołajewskim, odeskim, chersońskim i chmielnickim.
- 4:00
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że jego kraj stopniowo wychodzi z blackoutu i przywraca dostawy energii elektrycznej, wody, ogrzewania i łączności przerwane w wyniku zmasowanego ostrzału rosyjskiego dzień wcześniej.
- Przez cały dzień trwają naprawy. Stopniowo przywracamy elektryczność, wodę, ogrzewanie i łączność - powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.
Autorka/Autor:asty, tas, ft/mtom
Źródło: TVN24, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: mil.ru
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu