Szef biura Zełenskiego: czołgi to jeden z elementów powrotu Ukrainy do granic z 1991 roku

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu
Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu TVN24
wideo 2/23
TVN24Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu

Wtorek jest 335. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Andrij Jermak - szef biura ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - napisał na Telegramie, że "czołgi to jeden z elementów powrotu Ukrainy do granic z 1991 roku". Jak ocenił, będą one stanowić "pancerną pięść demokracji przeciwko autokracji z bagien". Choć Jermak nie podał żadnych szczegółów, jego komentarz ukazał się krótko po doniesieniach, że Berlin zgodzi się na przekazanie Kijowowi czołgów Leopard 2. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 2:46

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek wieczorem w swym regularnym orędziu powiedział, że Kijów potrzebuje decyzji sojuszników, czy dostarczą nowoczesne czołgi w celu wzmocnienia obrony kraju przed rosyjskim agresorem. Zełenski zaznaczył, że nie chodzi o pięć, 10 czy 15 czołgów, bo potrzeby Ukrainy są większe.

 • 2:08

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:48

  Komisja Polityki Bezpieczeństwa szwajcarskiego parlamentu poleciła zniesienie zakazu reeksportu, który uniemożliwia ponowny eksport amunicji produkowanej przez Szwajcarię z innego kraju na Ukrainę.

  "Większość komisji uważa, że Szwajcaria powinna wnieść wkład w bezpieczeństwo europejskie, co obejmuje zapewnienie większej pomocy dla Ukrainy" - poinformowano w komunikacie szwajcarskiego parlamentu, który cytuje agencja Reuters.

 • 1:27

  Jesteśmy zaangażowani w konsultacje i koordynację z sojusznikami, by na Ukrainę trafiło jak najszybciej, jak najwięcej sprzętu, którego potrzebuje - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy USA zawarły z Niemcami porozumienie w sprawie dostaw czołgów Leopard i M1 Abrams.

 • 23:55

  Po decyzji Niemiec o wysłaniu czołgów Leopard-2 na Ukrainę, holenderski rząd rozważa również zakup dotychczas dzierżawionych niemieckich czołgów i wysłanie ich na Ukrainę - powiedział premier Mark Rutte w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

 • 22:01

  Dwaj brytyjscy wolontariusze, którzy na początku stycznia zaginęli w okolicach Sołedaru we wschodniej Ukrainie, zginęli, gdy pomagali prowadzić ewakuację z tego miasta - poinformowała w oświadczeniu wydanym we wtorek rodzina jednego z nich.

  48-letni Andrew Bagshaw, który mieszkał w Nowej Zelandii, i 28-letni Christopher Parry z Truro w Kornwalii, byli zaginieni od 7 stycznia. Dzień wcześniej obaj wyjechali z Kramatorska do Sołedaru.

 • 21:12

  Ukraina liczy na to, że otrzyma 100 czołgów Leopard 2 z 12 krajów, gdy tylko Niemcy wyrażą zgodę na przekazanie tych maszyn - powiedział we wtorek wysokiej rangi przedstawiciel ukraińskich władz w rozmowie z amerykańską telewizją ABC News.

 • 20:50

  Czołgi przekazane Ukrainie będą "jednym z elementów powrotu Ukrainy do granic z 1991 roku" - oświadczył we wtorek Andrij Jermak, szefa biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w komentarzu na serwisie Telegram.

  Dodał następnie, że będą one stanowić "pancerną pięść demokracji przeciwko autokracji z bagien".

  Jak zauważa agencja Reutera, komentarz współpracownika Zełenskiego ukazał się krótko po doniesieniach, że Berlin zgodzi się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard.

 • 19:57

  Prezydent Finlandii Sauli Niinisto oświadczył we wtorek w Kijowie na konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim: - Możemy szkolić ukraińskich wojskowych. Jesteśmy jednym z niewielu państw w Europie z powszechnym obowiązkiem wojskowym.

 • 19:19

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podjął decyzję o wysłaniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę i zezwoleniu na to innym krajom, jak Polska - podał we wtorek "Spiegel", na którego powołuje się Reuters.

 • 19:09

  Inspekcje w ukraińskich elektrowniach atomowych wykazały, że Ukraina nie przechowuje tam uzbrojenia - oświadczył we wtorek Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

 • 18:30

  Administracja USA poinformowała Chiny o swoich obawach dotyczących sprzętu sprzedawanego przez chińskie firmy Rosji na użytek działań w Ukrainie - podały CNN i Bloomberg. Według źródeł CNN Waszyngton nie jest pewny, czy transport sprzętu odbywa się za wiedzą Pekinu.

 • 18:05

  Niemcy powinny już w środę udzielić Polsce zgody na reeksport na Ukrainę produkowanych w Niemczech czołgów Leopard 2 - podał we wtorek portal Bloomberg, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, które prosiły o nieujawnianie ich tożsamości.

 • 16:55

  Dla Ukrainy jest bardzo ważne, by Białoruś nie utraciła niepodległości i nie dołączyła do haniebnej wojny – powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Odpowiadając na wcześniejsze słowa Alaksandra Łukaszenki, podkreślił, że Ukraina nie zamierzała i nie zamierza napadać na Białoruś.

 • 16:49

  Polityka zagraniczna prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana coraz bardziej oddala go od Zachodu, a rola mediatora w wojnie na Ukrainie jest przykrywką dla intensywnej wymiany handlowej i coraz bliższych relacji z Rosją - ocenia brytyjski tygodnik "Economist".

 • 16:30

  Administracja USA jest bliska decyzji w sprawie wysłania znaczącej liczby czołgów M1 Abrams do Ukrainy i może ogłosić ją jeszcze w tym tygodniu - donosi we wtorek "Wall Street Journal". Według dziennika ma to być część porozumienia z Niemcami, w ramach którego Berlin również wyśle własne Leopardy i zezwoli na transport kolejnych z Polski.

  Gazeta, która powołuje się na dwa źródła w administracji USA, twierdzi że w ramach porozumienia USA przekażą Ukrainie "znaczącą" liczbę Abramsów, podczas gdy Niemcy przekażą mniejszą liczbę Leopardów 2 i zgodzą się na reeksport maszyn z Polski.

 • 15:56

  Celem nowelizacji jest również uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców. Zgodnie z propozycją wypłaty będą wstrzymywane, jeżeli uchodźca wyjedzie z Polski. Nadal obowiązywać będzie też przepis, który stanowi, że jeśli taki wyjazd przekroczy 30 dni, obywatel Ukrainy straci status wynikający z ustawy i tym samym przestaną przysługiwać mu świadczenia. Taki status może być znowu nadany, jeśli Ukrainiec ponownie ucieknie do Polski w wyniku działań wojennych w jego kraju.

  Zmienią się także zasady rejestracji obywateli Ukrainy. Uchodźcy od przybycia do Polski będą mieli 30 dni na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL. Ci, którzy już przyjechali do Polski po rosyjskim ataku, a jeszcze nie złożyli takiego wniosku, będą mieli na to 30 dni od wejścia w życie noweli. Dotychczas termin na rejestrację w systemie PESEL wynosił 90 dni od wjazdu do Polski.

  Nowelizacja usankcjonuje ponadto dokument elektroniczny dostępny w aplikacji Diia.pl (odpowiedniku mObywatela dla ukraińskich uchodźców) jako dokument pobytowy ukraińskich uchodźców. Dokument ten wraz z dokumentem podróży będzie uprawniał obywatela Ukrainy do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.

  Ponadto z ustawy usunięty zostanie przepis, który przewiduje specjalny tryb wydawania uchodźcom zezwoleń na pobyt czasowy. Autorzy regulacji podkreślali, że zmiana ta w żadnym wypadku nie pozbawi uchodźców ich prawa do pobytu w Polsce, który specustawa gwarantuje przez 18 miesięcy od 24 lutego ubiegłego roku. W noweli jest ponadto przepis, który zakłada, że o zgodę na pobyt czasowy od 1 kwietnia będą mogli występować ukraińscy uchodźcy, którzy podjęli pracę lub prowadzą działalność gospodarczą.

  W nowelizacji są też przepisy dotyczące dalszego wsparcia finansowego dla samorządów na dodatkowe zadania oświatowe dla dzieci z Ukrainy. Na 2023 r. na te zadania w Funduszu Pomocy zaplanowane są ponad 2 mld zł. Regulacja pozwoli ponadto na przekazywanie środków z Funduszu na cele związane m.in. z digitalizacją obiektów materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Ukrainie oraz na finansowanie zadań Polskiego Czerwonego Krzyża realizowanych przez Krajowe Biuro Informacji i Poszukiwań.

  Nowela wprowadzi również zmianę do ustawy o budowie zabezpieczenia granicy. Zakłada, że do składu zespołu ds. budowy zabezpieczenia dołączą wojewoda warmińsko-mazurski oraz komendanci Warmińsko-Mazurskiego i Morskiego Oddziału SG. Wiążę się to z planowaną budową zapory elektronicznej na granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim.

  Regulacja, poza jej niektórymi zapisami, wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

 • 15:56

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która przewiduje m.in., że uchodźcy od marca będą pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Nowela ma również uszczelnić system świadczeń wypłacanych uchodźcom - podała we wtorek KPRP.

  Co dokładnie przewidziano w noweli?

  Sejm nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw uchwalił 14 grudnia, a 13 stycznia rozpatrzył poprawki zgłoszone do niej przez Senat. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał regulację w poniedziałek, 23 stycznia.

  Nowelizacja tzw. specustawy pomocowej zmienia zasady udzielania pomocy przez wojewodów, samorządy i inne instytucje publiczne w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Od 1 marca uchodźcy będą pokrywać 50 procent kosztów takiej pomocy, jeśli ich pobyt w Polsce przekroczy 120 dni, a od 1 maja - 75 procent, jeśli ich pobyt przekroczy 180 dni. Senatorowie chcieli, aby nowe zasady obowiązywały odpowiednio od 1 kwietnia i 1 czerwca, ale Sejm odrzucił senacką poprawkę w tej sprawie.

  Kwota płacona przez uchodźców pokrywających 50 proc. kosztów nie będzie mogła przekroczyć 40 złotych za osobę dziennie, a w przypadku opłacania 75 proc. - 60 złotych dziennie. Nowela przewiduje, że za pomoc nie będą płacić osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, dzieci, osoby w wieku emerytalnym, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 12. miesiąca życia, opiekunowie co najmniej trojga dzieci, a także osoby w trudnej sytuacji ze względów humanitarnych.

 • 15:53

  Wpłynął wniosek z Polski w sprawie przekazanie Ukrainie niemieckich czołgów Leopard 2. "Rozpoczęto niezbędne uzgodnienia i procedury", które "trwają i są prowadzone z niezbędną pilnością" - poinformowało we wtorek PAP niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu.

  Rzeczniczka ministerstwa zwrócił też uwagę, że "zgoda musi być formalnie udzielona przez BMVg (Ministerstwo Obrony Niemiec)". W przypadku oddawania sprzętu przez kraj użytkujący, zgodę krajowi wnioskującymi wydaje niemiecki MON w uzgodnieniu z innymi ministerstwami.

 • 15:42

  Opozycyjna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) wezwała rząd RFN do uniemożliwienia przekazania przez Polskę czołgów bojowych Leopard Ukrainie. Kanclerz Olaf Scholz musi tego zabronić - stwierdził w oświadczeniu współlider prawicowo-populistycznej partii Tino Chrupalla.

  "Niemieckie czołgi nie mogą przetaczać się przez Ukrainę. Rząd federalny nie może dalej wciągać Niemiec w wojnę na Ukrainie" - cytuje oświadczenie Chrupalli portal telewizji ARD.

  Wcześniej poinformowano, że Polska zwróciła się do rządu RFN o zgodę na dostarczenie Ukrainie swoich czołgów bojowych Leopard produkcji niemieckiej.

 • 15:28

  Przekazanie Ukrainie pierwszej partii rakiet Patriot pokazuje, że to jest możliwe, a my o tym mówiliśmy już jakiś czas temu - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

  Wiceminister spraw zagranicznych był w czwartek gościem Radia RMF FM. Jak mówił, jednym z celów pomocy udzielonej Ukrainie przez USA jest spowodowanie, by "tę pomoc zwiększali wszyscy sojusznicy, nie tylko Stany Zjednoczone".

  - Prezydent Zełenski słusznie mówił w Kongresie USA, że to nie jest żadna jałmużna, tylko inwestycja w bezpieczeństwo. Ukraina broni dziś nie tylko sama siebie, tylko całej Europy przed konsekwencjami potencjalnego zwycięstwa Rosji i kolejnych ataków na następne kraje - mówił Jabłoński.

 • 15:13

  Prezydent Finlandii Sauli Niinisto przebywa we wtorek z wizytą w Ukrainie. Odwiedził tam Borodziankę i Buczę, o czym poinformował na Twitterze. "Okrucieństwa popełnione tutaj nie mogą pozostać bezkarne" – napisał.

  "Pozostaję pod głębokim wrażeniem odwagi i determinacji narodu ukraińskiego, zarówno żołnierzy, jak i cywilów. Będzie pamiętany przez przyszłe pokolenia" – dodał.

 • 14:56

  Najemnicy Grupy Wagnera stali się "jednorazową piechotą" rosyjskiej ofensywy na wschodzie Ukrainy - przekazuje telewizja CNN, powołując się na raport ukraińskiego wywiadu wojskowego. Jak dodaje amerykańska stacja, ich brutalna taktyka "jest jedyną skuteczną opcją dla słabo wyszkolonych świeżo zmobilizowanych oddziałów, które stanowią większość rosyjskich sił lądowych".

  Zdaniem analityków w Kijowie, regularna armia rosyjska może upodobnić własną taktykę do tej, którą stosuje Grupa Wagnera i zastępować jednostkami szturmowymi klasyczne batalionowe grupy taktyczne rosyjskich sił zbrojnych.

 • 14:14

  Nazywają nas "niebiańskim tysiącem", ponieważ spośród tysiąca osób, które znalazły się w naszej grupie więźniów i pojechały walczyć na Ukrainę, tylko około 20 pozostaje zdolnych do walki - przyznał rosyjski jeniec z prywatnej formacji militarnej Grupa Wagnera podczas przesłuchania w ukraińskiej niewoli.

  Nagranie z wypowiedzią najemnika opublikował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

 • 14:10

  Ukraińskie media poinformowały po godzinie 14 (godzina 13 w Polsce), że na terenie całego kraju został ogłoszony alarm przeciwlotniczy. Dźwięk syren oznacza zagrożenie uderzeniami rakietowymi i nalotami. W tym czasie konieczne jest udanie się do schronu - apelowały.

  Białoruscy aktywiści relacjonują, że z jednego z lotnisk w ich kraju wystartował rosyjski myśliwiec.

 • 13:12

  Ukraińcy muszą mieć pewność, że rosyjskie zbrodnie nie pozostaną bezkarne - napisał przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Tiny Kox na łamach dziennika "De Volkskrant". Uważa on, że trybunał ds. zbrodni Rosji na Ukrainie musi zostać powołany jak najszybciej.

  Kox przypomniał, że przestępstwa popełnione przez Rosję nie mogą być badane przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) z siedzibą w Hadze, bowiem jego mandat jest ograniczony do państw członkowskich MTK, a nie ma wśród nich zarówno Rosji jak i Ukrainy.

  Właśnie dlatego - jego zdaniem - powinien zostać powołany nowy trybunał, na wzór utworzonego po II wojnie światowej w Norymberdze.

 • 12:37

  Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Apeluję do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami - chodzi o bezpieczeństwo całej Europy - poinformował polski wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak.

 • 12:17

  Szwedzkie sieci elektroenergetyczne przekażą Ukrainie urządzenia elektryczne, niezbędne do przywrócenia i utrzymania zaopatrzenia w energię. Zgodę na przekazanie państwowego mienia wyraził rząd w Sztokholmie.

  Minister energii Emma Busch decyzję uzasadniła koniecznością ochrony ukraińskiego społeczeństwa przed rosyjskimi atakami. - Rosja wykorzystuje zimę i mróz jako broń przeciwko ludności cywilnej, próbując zniszczyć system elektroenergetyczny - podkreśliła.

  Przypomniała też o wcześniejszym pakiecie wsparcia za sprzętem wojskowym dla obrony przeciwlotniczej Ukrainy, której zadaniem jest m.in. ochrona infrastruktury krytycznej.

 • 12:10

  Niechęć rządu w Berlinie do zatwierdzenia reeksportu niemieckiej produkcji czołgów na Ukrainę podważa zaufanie do niemieckiego sektora zbrojeniowego - pisze brytyjski dziennik "Financial Times", przywołując opinie ekspertów z branży.

  Jak zauważa gazeta, wojna w Ukrainie okazała się "dobrodziejstwem" dla niemieckich producentów uzbrojenia. Od jej wybuchu Rheinmetall z siedzibą w Duesseldorfie, który produkuje działa i elektronikę dla czołgu Leopard 2, a także szereg innych pojazdów i amunicję, odnotował ponad dwukrotny wzrost kursu akcji.

 • 11:45

 • 11:26

  W ciągu ostatniej doby rosyjscy okupanci ostrzelali osiem obwodów ukraińskich: doniecki, ługański, czernihowski, sumski, zaporoski, mikołajowski, charkowski i chersoński. Są ofiary wśród ludności cywilnej - relacjonują media w Kijowie, powołując się na doniesienia lokalnych władz. Informują one, że sytuacja wciąż jest napięta.

  W okolicach Bachmutu i Sołedaru na wschodzie kraju trwają ciężkie walki.

 • 10:01

  - Czołgi są ważne, aby Ukraina mogła się bronić - stwierdził ze swojej strony sekterarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał również, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta już niebawem.

  - W tym kluczowym momencie wojny musimy dostarczyć Ukrainie cięższe i bardziej zaawansowane systemy; musimy to zrobić szybciej - powiedział Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera. - Dlatego z zadowoleniem przyjmuję naszą dzisiejszą dyskusję. Omówiliśmy kwestię czołgów bojowych. Konsultacje wśród sojuszników będą kontynuowane i jestem pewien, że wkrótce będziemy mieli rozwiązanie - dodał.

 • 9:52

  - Nie ma nowego stanowiska w sprawie czołgów Leopard - oznajmił Pistorius. - Podkreślę to, co już mówiłem w Ramstein. Zachęcam te kraje Sojuszu, które mają czołgi Leopard do tego, by wspomóc tą ścieżką Ukrainę, nie będziemy wam stać na drodze - dodał.

 • 9:49

  - To dla nas ogromne wyzwanie - stwierdził Pistorius, zwracając się do Jensa Stoltenberga, a także przywódców innych państw NATO, przypominając, że inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa już jedenaście miesięcy.

  - Sojusz ma kluczowe znaczenie. Musimy zrobić wszystko, by pomagać Ukrainie - podkreślił szef niemieckiego resortu obrony, dodając. - Niemcy znajdują się w czołówce jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy.

 • 9:46

  Tematami rozmów z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergem były kwestie dotyczące odstraszania i obronności Sojuszu, flanka wschodnia, a także wsparcie Ukrainy - powiedział w Berlinie minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

 • 9:42

  Prawie 700 żołnierzy, dwa samoloty i cztery śmigłowce straciły siły zbrojne Rosji ostatniej doby w Ukrainie – poinformował sztab generalny w Kijowie.

 • 8:59

  Gąsienicowe wozy bojowe piechoty Bradley, które USA przekażą Ukrainie dotrą do tego kraju w najbliższych tygodniach - poinformował wysoki rangą urzędnik amerykańskiego ministerstwa obrony.

  Do tej pory USA zobowiązały się do wysłania Ukrainie 109 takich pojazdów.

 • 8:16

  Wojsko rosyjskie przygotowuje się do przeprowadzenia w nadchodzących miesiącach w Ukrainie zdecydowanej operacji wojskowej, która może mieć zarówno charakter ofensywny, jak i defensywny - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Dodaje, że taką ocenę sytuacji potwierdza też ukraiński wywiad wojskowy.

  ISW wcześniej ostrzegał, że Rosjanie szykują się do przeprowadzenia operacji w obwodzie ługańskim i przekierowują jednostki wycofane z obwodu chersońskiego na linię Swatowe-Kreminna, na której ustabilizował się front - podano w najnowszym raporcie amerykańskiego ośrodka.

 • 7:58

 • 7:15

  W nocy z poniedziałku na wtorek ukraińscy żołnierze zniszczyli trzy rosyjskie helikoptery Ka-52 - poinformowały siły powietrzne Ukrainy.

  Maszyny zostały zestrzelony na kierunku wschodnim.

 • 6:32

  Choć państwa członkowskie UE podjęły w poniedziałek decyzję o zwiększeniu o 500 mln euro funduszu na dozbrojenie Ukrainy, to faktyczne wypłaty KE dla krajów UE, które dostarczają broń, są niewielkie. - Biurokracja nie działa zgodnie z oczekiwaniami, procedury są zbyt powolne, a skala zwrotów za niska - powiedział PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

  Fundusz na dozbrajanie Ukrainy - Europejski Instrument na rzecz Pokoju (EPF) - został w UE uruchomiony w marcu 2022 roku po agresji Rosji. Celem jest zwrot kosztów poniesionych przez państwa członkowskie za uzbrojenie przekazane Ukrainie. Fundusz był kilkakrotnie zwiększany, a po poniedziałkowej decyzji - zakładającej kolejne 500 mln euro - będzie liczył 3,6 mld euro.

 • 6:19

 • 4:59

  Wiceszef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko złożył rezygnację - poinformował w poniedziałek portal Ukraińska Prawda. Jego miejsce ma zająć szef administracji wojskowej obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

 • 4:06

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 3:30

  Powinniśmy pomóc Ukrainie odnieść zwycięstwo na polu bitwy i stworzyć warunki do zakończenia wojny przy stole negocjacyjnym na jej warunkach - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na antenie niemieckiego kanału telewizyjnego Welt.

  Zaznaczył jednocześnie, że sojusznicy z NATO i partnerzy Ukrainy powinni stworzyć korzystne warunki dla niej na froncie, dostarczając jej niezbędnej broni.

  Według szefa NATO obecnie trwa proces konsultacji między sojusznikami na temat tego, jaką broń przekazać Ukrainie, ale także w jaki sposób zapewnić sprawne funkcjonowanie przekazanych wcześniej systemów.

  Stoltenberg nie zgodził się z oceną, że obecna debata na temat przekazania Ukrainie zachodnich czołgów dzieli Sojusz i że Niemcy przeciwstawiają się innym państwom. "Czasem podjęcie takich decyzji wymaga czasu i konsultacji, których treść nie jest podawana do wiadomości publicznej" – powiedział.

 • 3:16

  - Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zdecydowała, że w stanie wojennym urzędnicy państwowi mogą podróżować poza Ukrainę tylko w celach służbowych - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

 • 2:46

  Finlandia oczekuje szerszego międzynarodowego poparcia w kwestii przekazania Ukrainie czołgów Leopard, a niezbędne dla tego procesu może być wsparcie Niemiec, jako producenta tych czołgów – powiedział szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto po poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.

 • 2:03

  Lider partii Zielonych Omid Nouripour jest zdania, że w sprawie Leopardów musi jak najszybciej zapanować jasność. - Nasze kraje partnerskie, a przede wszystkim naród ukraiński, na to zasługują - powiedział w poniedziałek w Berlinie, cytowany przez portal telewizji ZDF.

 • 1:25

  Sytuacja na froncie, ochrona infrastruktury, sankcje wobec Rosji były tematem rozmowy telefonicznej Andrija Jermaka, szefa gabinetu prezydenta Ukrainy z doradcą Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem.

 • 1:12

  Wasyl Myrosznyczenko, ambasador Ukrainy w Canberze, ostrzegł rząd Australii przed dostrzegalnym globalnie "zmęczeniem wojną", zaznaczając, że ewentualna wygrana Władimira Putina "otworzyłaby puszkę Pandory i zachęciła innych autokratów do zagarniania sąsiednich państw siłą" - poinformował portal The Age.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: nato.int

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości