Zełenski rozmawiał z Bidenem o "priorytecie numer 1 we współpracy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
"To był przerażający poranek dla wszystkich". Relacja Andrzeja Zauchy z Kijowa
"To był przerażający poranek dla wszystkich". Relacja Andrzeja Zauchy z KijowaTVN24
wideo 2/6
"To był przerażający poranek dla wszystkich". Relacja Andrzeja Zauchy z KijowaTVN24

Poniedziałek jest 229. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rano doszło do zmasowanego ataku rakietowego Rosji na kilkanaście miast Ukrainy. Celem stała się stolica (pierwszy raz od czerwca), a także między innymi Charków, Odessa, Dniepr, Krzywy Róg, Zaporoże, Żytomierz, Winnica, Tarnopol, Lwów i Równe. Co najmniej 12 osób zginęło, a 89 zostało rannych. Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał tego dnia ze światowymi przywódcami, w tym z prezydentem Joe Bidenem. "Głównym tematem rozmowy była obrona powietrzna. Obecnie jest to priorytetem numer 1 w naszej współpracy" - napisał Zełenski. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:23

  Zapraszamy do relacji:

  Wojna Rosja - Ukraina. Relacja na żywo 11 października

 • 5:03

  "Urzędnicy rosyjskiej i okupacyjnej administracji ustalają warunki, aby przenieść do 40 tysięcy mieszkańców z obwodu chersońskiego na okupowany przez Rosję Krym" – poinformował Instytut Studiów nad Wojną.

  "Siły rosyjskie – prawdopodobnie z powodu kradzieży dokonanych przez żołnierzy kontraktowych i dowódców - mają problemy z dostarczeniem zaopatrzenia zmobilizowanym jednostkom" – dodano.

 • 4:11

  Komisja Europejska pracuje nad zapewnieniem Ukrainie około 1,5 miliarda euro wsparcia budżetowego miesięcznie w przyszłym roku - pisze we wtorek na swoim portalu Politico. UE zobowiązała się w maju do przekazania 9 mld euro w ramach tzw. pomocy makrofinansowej dla Ukrainy, ale z tego tylko 6 mld euro otrzymało wsparcie krajów UE, zaś do tej pory wypłacono 1 mld euro. Trwa dyskusja na temat zapewnienia pozostałych 3 mld euro jeszcze w tym roku.

 • 3:07

  Prezydent Joe Biden , liderzy G7 oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezmą we wtorek udział w wirtualnym spotkaniu w sprawie wsparcia dla Ukrainy - poinformował Biały Dom.

 • 1:45

  Agresja jednego kraju przeciwko drugiemu jest niezgodna z Kartą Narodów Zjednoczonych - powiedział przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ węgierski dyplomata Csaba Keresi, podczas sesji nadzwyczajnej rozpatrującej projekt rezolucji osądzającej rosyjskie pseudoreferenda na terytorium Ukrainy.

 • 1:27

  Kierownictwo OBWE potępiło w poniedziałek rosyjskie ataki na obiekty cywilne na Ukrainie, które miały na celu "szerzenie terroru i kompensowanie niepowodzeń w osiąganiu celów taktycznych i strategicznych" - donosi Ukrinform.

  "Te straszne działania wojskowe ucieleśniają całkowite lekceważenie i pogwałcenie prawa międzynarodowego, w szczególności międzynarodowego prawa humanitarnego. Jedynym powodem tych brutalnych i okrutnych czynów jest szerzenie terroru i zrekompensowanie nieosiągnięcia celów taktycznych i strategicznych. Dzielni ludzie Ukrainy pozostają zaangażowani w obronie naszych wspólnych wartości i głównych zasad OBWE" – napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej organizacji.

 • 1:06

  Premier Kanady Justin Trudeau w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim potępił rosyjskie ataki na ukraińskie miasta i podkreślił, że wzmocniły one przekonanie o dalszej pomocy dla Ukrainy, w tym wojskowej, poinformowało jego biuro prasowe.

  W tweecie Trudeau określił rosyjskie ataki na cywilne cele jako "ohydne". W komunikacie biura prasowego premiera Kanady streszczającym rozmowę obu polityków napisano, że "te skandaliczne rosyjskie ataki jedynie wzmacniają postanowienie Kanady, by wspierać Ukrainę tak długo jak to konieczne", a Trudeau zapewnił Zełenskiego, że pomoc Kanady będzie dotyczyć wojska, gospodarki i działań humanitarnych.

 • 0:29

  Szef senackiej komisji spraw zagranicznych Bob Menendez zapowiedział blokowanie współpracy wojskowej USA z Arabią Saudyjską w związku z jej korzystną dla Rosji decyzją w sprawie ograniczenia wydobycia ropy naftowej. Zapowiedział, że będzie to robił dopóki Rijad nie zmieni swojej polityki wobec wojny.

 • 23:55

  Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zaproponowała prezydentowi Zełenskiemu współpracę i nawiązanie stosunków politycznych i dyplomatycznych między emigracyjnym białoruskim gabinetem i Ukrainą - informuje białoruski portal Nasza Niwa.

 • 23:23

  - Nie możemy pozostać obojętni wobec tych aktów państwowego terroryzmu. Powtarzamy nasze wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Pozycja Polski jest jasna. Fałszywe referenda są nieważne. Nie mogą wywołać żadnych skutków - powiedział na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ ambasador Polski Krzysztof Szczerski.

  Szczerski: Nie możemy być obojętni na terrorystyczne działania Rosji

 • 22:46

  Generał Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert Fundacji Stratpoints oraz Krystyna Kurczab-Redlich, wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji, rozmawiali w "Kropce nad i" o dzisiejszych atakach rakietowych Rosjan na Ukrainę:

  Generał Polko: Białoruś nie dysponuje znaczącym potencjalem, który miałby zmienić losy tej wojny

  Kurczab-Redlich: Putin w tej chwili jest doprowadzony do stanu, w jakim nie był absolutnie nigdy

  CZYTAJ WIĘCEJ:

  Rosyjskie ataki rakietowe na ukraińskie miasta. Działania Władimira Putina. Krystyna Kurczab-Redlich i gen. Tomasz Drewniak komentują

 • 22:13

  Prezydent Ukrainy także informuje o rozmowie z Joe Bidenem.

  "Odbyłem produktywną rozmowę z prezydentem USA Joe Bidenem. Głównym tematem rozmowy była obrona powietrzna. Obecnie jest to priorytetem numer 1 w naszej współpracy" - oznajmił ukraiński prezydent.

  Zełenski przekazał również, że rozmawiał wcześniej o ostrzałach z amerykańską ambasador w Kijowie Bridget Brink.

  "Stany Zjednoczone potępiają rosyjskie ataki na obiekty infrastruktury Ukrainy i zdeterminowane są pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i okrucieństwa popełnione w naszym kraju. Dziękujemy za wasze wsparcie!" - napisał ukraiński prezydent na Telegramie.

  Wołodymyr Zełenski

 • 22:04

  Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abu Zabi Muhammad ibn Zajed an-Nahajan uda się we wtorek do Moskwy, aby zabiegać o deeskalację i polityczne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie - poinformował resort spraw zagranicznych Emiratów.

 • 21:55

  Biały Dom, w opublikowanym oświadczeniu, informuje o rozmowie telefonicznej Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego.

  "Prezydent potępił rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę, w tym na Kijów, i przekazał kondolencje bliskim zabitych i rannych osób w tych bezsensownych atakach. Prezydent Biden zobowiązał się do dalszego dostarczania Ukrainie wsparcia potrzebnego do obrony, w tym zaawansowanych systemów obrony powietrznej. Zwrócił również uwagę na swoje stałe zaangażowanie z sojusznikami i partnerami w dalsze nakładanie sankcji na Rosję, rozliczanie jej ze zbrodni wojennych i okrucieństw oraz udzielanie Ukrainie pomocy w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki i pomocy humanitarnej" - napisano.

 • 21:27

  Prezydent przmeówienie nagrał ze skrzyżowania dwóch ruchliwych stołecznych arterii: bulwaru Tarasa Szewczenki i ulicy Wołodymyrskiej, gdzie między innymi uderzyły rosyjskie rakiety. - Obok mnie są budynki Uniwersytetu imienia Szewczenki, który wkrótce będzie obchodził 190-lecie swojego istnienia. Teraz te budynki są uszkodzone przez rosyjski atak. Ale odbudujemy wszystko - powiedział.

  - Ukrainy nie da się zastraszyć, tylko jeszcze bardziej zjednoczyć. Ukrainy nie da się zatrzymać, tylko jeszcze bardziej przekonać, że terrorystów trzeba unieszkodliwić - zaznaczał.

  Prezydent wymienił także szereg obiektów cywilnych, kulturalnych i oświatowych – parków, muzeów, kościołów – które w Kijowie i innych miastach zostały zaatakowane rosyjskimi rakietami.

  - Władze terrorystów mówią, że rzekomo trafili we wszystkie planowane cele. Po pierwsze, kłamią jak zawsze. Po drugie, kłamią jak zawsze. Spójrzcie na ich realne cele oprócz obiektów energetyki – zauważył.

 • 21:22

  Zełenski poinformował, że w dzisiejszych atakach zginęło co najmniej 12 osób, a ponad 80 zostało rannych.

  Podał też, że spośród wystrzelonych na Ukrainę 84 rosyjskich rakiet 43 zostały zestrzelone. Spośród 24 dronów natomiast, ukraińskie siły zestrzeliły 13.

  - Niebezpieczeństwo nadal istnieje. Ale walczymy - oświadczył.

 • 21:17

  Prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski opublikował przemówienie w formie wideo, na którym odniósł się do zmasowanego rosyjskiego ataku na wiele ukraińskich miast.

  - Odtworzymy wszystkie obiekty, które zostały zniszczone przez dzisiejszy atak rosyjskich terrorystów. To tylko kwestia czasu - zapewnił.

  Wołodymyr Zełenski

  Rosja uderzyła dziś głównie w cele cywilne i krytyczne obiekty infrastruktury energetycznej. Zełenski w przemówieniu zaznaczył, że w niektórych regionach dostawy energii zostały już przywrócone.

  Wymienił, że w obwodzie charkowskim przywrócono 50 procent dostaw prądu, w obwodzie połtawskim i chmielnickim przywrócono dostawy prawie wszędzie, a połączone z powrotem są już obwody odeski i czerkaski.

 • 21:07

  Władimir Putin. Jaka jest taktyka Putina wobec Ukrainy? Wacław Radziwinowicz o planie na zimę

 • 20:49

  Mówiąc o ataku na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, Władimir Putin przyznał się do zbrodni wojennej – ocenił analityk Rusłan Lewijew z projektu Conflict Intelligence Team, który monitoruje przebieg wojny i dokumentuje zbrodnie wojenne.

  - Władimir Putin powiedział, że Rosja przeprowadziła zmasowany atak na obiekty energetyki, dowodzenia wojskowego i łączności Ukrainy na propozycję ministerstwa obrony i według planu sztabu generalnego – powiedział Lewijew w codziennym podsumowaniu wojny na Ukrainie.

  - To bardzo ważne, słowa o ataku na cele energetyczne są faktycznie przyznaniem się do zbrodni wojennej. Atak na infrastrukturę energetyczną jest atakiem na infrastrukturę cywilną. Atak na obiekty energetyczne i pozbawienie elektryczności kilku obwodów nie wpłynie na sytuację wojskową, nie spowoduje, że "posypie się" front czy poddadzą się ukraińscy żołnierze – tłumaczył.

  Jak dodał, nie może być mowy o żadnym uzasadnieniu tych ataków z punktu widzenia wojskowego. - To jest wyłącznie terroryzowanie ludności. To zbrodnia wojenna, której celem jest terroryzowanie cywilów – zaznaczył Lewijew.

  - (Po stronie rosyjskiej) była mowa o infrastrukturze wojskowej, o obiektach łączności, ale na razie nic takiego nie zobaczyliśmy. Widzieliśmy park, place w miastach, domy, magazyn – mówił dalej analityk.

  W świetle prawa międzynarodowego zbrodnią wojenną jest m.in. "dokonywanie bezprawnie i samowolnie poważnych zniszczeń i przywłaszczanie mienia, nieusprawiedliwione koniecznością wojskową"

  Conflict Intelligence Team to projekt rosyjskich dziennikarzy śledczych, którzy prowadzą szczegółowy monitoring i analizę open source rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę. Wcześniej zajmowali się m.in. konfliktem w Donbasie i rosyjskimi działaniami zbrojnymi w Syrii. Jednym z celów ich działalności jest dokumentowanie zbrodni wojennych.

 • 20:33

  Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny opublikował mapę, na której widać, jak Rosjanie przeprowadzili poranny atak na wiele ukraińskich miast.

  Złożył przy tym kondolencje dla bliskich ofiar - jak napisał - "rosyjskiego terroryzmu". "Mimo wszystko, bez względu na agonię reżimu dyktatora, wytrzymamy i wygramy. Chwała Ukrainie" - napisał.

 • 19:54

  Ukraina. Zmasowany atak rakietowy Rosji. Czym uderzyli Rosjanie? Ile rakiet i dronów zestrzelili Ukraińcy? Dane z 10 października

 • 19:38

  Rosjanie znów atakują Kijów. Zdjęcia z 10 października

 • 19:26

  Rosyjskie pociski uszkodziły infrastrukturę w 20 miastach, zagrożenie atakami rakietowymi utrzymuje się na terytorium całego kraju – informuje sztab generalny armii ukraińskiej.

  W wyniku zmasowanego ataku rakietowego ze strony rosyjskiej armii ucierpieli cywile i infrastruktura w ponad 20 miastach Ukrainy – podał sztab generalny w wieczornym raporcie, opublikowanym na Facebooku.

  "Rosyjska armia okupacyjna, nie mając osiągnięć na polu walki, stosuje taktykę terroryzowania ludności cywilnej Ukrainy. Łamiąc normy międzynarodowego prawa humanitarnego, prawa i zasady wojny, atakuje infrastrukturę krytyczną, a także budynki mieszkalne" - czytamy.

  Jak podano, wśród zaatakowanych miast są Kijów, Lwów, Równe, Żytomierz, Tarnopol, Chmielnicki, Iwano-Frankiwsk, Winnica, Pryłuki, Nieżyn, Konotop, Charków, Krzemieńczuk, Dniepr, Krzywy Róg, Zaporoże, Mikołajów, Odessa.

  Ataki rakietowe na Ukrainę  Rosjanie przeprowadzili ponad 84 ataki rakietowe i lotnicze. Do ostrzału miast i wsi przeciwnik wykorzystał rakiety manewrujące, balistyczne, rakiety przeciwlotnicze i drony. Siły ukraińskie zestrzeliły 56 celów – 43 rakiety manewrujące i 13 dronów.

  "Na terytorium całej Ukrainy utrzymuje się zagrożenie atakami rakietowymi i lotniczymi" – podkreślił sztab.

 • 19:17

  Szef dyplomacji UE Josep Borrell wezwał władze białoruskie do powstrzymania się od dalszego angażowania Białorusi w agresję wobec Ukrainy. Borrell w oświadczeniu podkreślił, że UE zdaje sobie sprawę, że białoruski rząd fałszywie oskarżył Ukrainę – która jest ofiarą, a nie agresorem – o rzekome planowanie ataku na terytorium Białorusi.

  Hiszpan rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą na temat poniedziałkowych ataków rakietowych Rosji. "Są to barbarzyńskie i tchórzliwe ataki na czysto cywilną infrastrukturę, w tym domy, ulice, parki, place zabaw i inne miejsca publiczne, wymierzone w niewinnych cywilów w drodze do pracy i szkoły w porannym ruchu ulicznym – napisał w oświadczeniu.

 • 19:15

  "Putin won!", "Precz z faszyzmem!". Manifestacja przed ambasadą Rosji w Warszawie

 • 19:11

  Trzy rosyjskie rakiety balistyczne, które w poniedziałek rano przeleciały nad terytorium Mołdawii zostały wystrzelone z Krymu - podało w komunikacie ministerstwo obrony Rumunii.

  Resort sprecyzował, że rumuńskie siły obserwowały całość trajektorii pocisków rakietowych, które zostały wystrzelone pomiędzy godz. 8.05 a 9.09 czasu lokalnego.
  Według zapisu radarów rumuńskich sił powietrznych rakiety balistyczne, które znalazły się nad terytorium Mołdawii, zostały wystrzelone z zachodniej części Półwyspu Krymskiego w kierunku ukraińskich regionów Odessy i Winnicy.

 • 19:10

  Rosyjskie ataki rakietowe na Kijów i inne miasta tylko wzmocnią zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w pomoc dla Ukrainy - oświadczył w poniedziałek prezydent USA Joe Biden.

  W wydanym przez Biały Dom komunikacie Biden potępił rosyjskie ostrzały jako ataki na cywilów, bez znaczenia militarnego. "One po raz kolejny zademonstrowały całkowitą brutalność nielegalnej wojny Putina przeciwko narodowi ukraińskiemu" - oznajmił.

  "Te ataki tylko dodatkowo wzmacniają nasze zaangażowanie, by wspierać naród ukraiński tak długo, jak trzeba. Razem z naszymi sojusznikami i partnerami będziemy kontynuować nakładanie kosztów na Rosję za jej agresję, pociągać Putina i Rosję do odpowiedzialności za ich okrucieństwa i zbrodnie wojenne, i dostarczać wsparcie potrzebne siłom ukraińskim do obrony swojego kraju i swojej wolności" - zaznaczył Biden. Wezwał też Rosję do zakończenia agresji i wycofania wojsk z Ukrainy.

 • 19:08

  Nad Krzywym Rogiem w obwodzie dniepropietrowskim w poniedziałek ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła dwa używane przez Rosję irańskie drony Shahed-136, które miały zaatakować infrastrukturę krytyczną - przekazał Wałentyn Reznyczenko, szef władz obwodu.

  Natomiast dowództwo sił powietrznych Południe powiadomiło o zestrzeleniu nad obwodem chersońskim rosyjskiego szturmowca Su-25 – podał portal Ukrainska Prawda.

 • 19:06

  Białoruś. Polskie MSZ ostrzega przed podróżowaniem i zaleca opuszczenie kraju

 • 19:05

  Od 11 października Ukraina jest zmuszona do wstrzymania eksportu energii elektrycznej z powodu ataków Rosji na obiekty infrastruktury energetycznej – poinformowało w poniedziałek ministerstwo energetyki.

  Krok ten ma na celu ustabilizowanie własnej sieci energetycznej Ukrainy – przekazał resort, na który powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

 • 19:04

  Brytyjska premier Liz Truss w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zdecydowanie potępiła w poniedziałek rosyjskie ataki na obszary cywilne. "Premier powiedziała, że są one oznaką ukraińskiego sukcesu i rosnącej desperacji Putina. Podkreśliła, że Wielka Brytania całym sercem stoi za prezydentem Zełenskim i Ukrainą. Destrukcyjna retoryka i zachowanie Putina nie zmniejszą naszej determinacji" - napisano w oświadczeniu Downing Street.

 • 19:03

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozesłała list gończy za Dmitrijem Miedwiediewem, wiceszefem rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, który wielokrotnie wzywał do zniszczenia Ukrainy. Na liście SBU jest również rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

  Miedwiediew jest oskarżany o "zamach na integralność terytorialną i nietykalność Ukrainy, dokonany przez przedstawiciela władz" - przekazał portal Ukrainska Prawda, powołując się na bazę danych MSW w Kijowie. Ukraińskie władze zarzucają Zacharowej "zamach na integralność terytorialną i nietykalność Ukrainy, który doprowadził do śmierci ludzi i innych ciężkich następstw".

 • 18:11

  W obwodzie lwowskim po rosyjskim ataku rakietowym są problemy z łącznością komórkową. Część miejscowości, a także sam Lwów, jest pozbawiona prądu – powiadomił szef władz obwodowych Maksym Kozycki.

  Przywracanie dostaw energii może potrwać ponad dobę – przekazał w Telegramie. Urzędnik zaapelował do mieszkańców, by ograniczyli zużycie prądu i tym samym zmniejszyli obciążenie systemu energetycznego.

  Kozicki poinformował, że obwód lwowski został zaatakowany 15 rakietami. Część z nich zestrzelono.

 • 17:06

  Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oznajmił w poniedziałek, że ataki rakietowe Rosji na Ukrainie to nieakceptowalna eskalacja wojny, w której cywile płacą najwyższą cenę - przekazał rzecznik organizacji Stephane Dujarric.

 • 17:02

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował na Twitterze, że rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą i zapewnił o amerykańskim wsparciu Ukrainy po "strasznych atakach" Kremla dzisiejszego poranka.

  "Będziemy nadal zapewniać niesłabnącą pomoc gospodarczą, humanitarną i w zakresie bezpieczeństwa, aby Ukraina mogła się bronić i dbać o swoich obywateli" - napisał.

 • 16:43

  Jak najostrzej potępiamy rosyjski atak rakietowy na Kijów i związaną z nim eskalację konfliktu - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit. Niemcy zrobią wszystko, aby zmobilizować dodatkową pomoc - oświadczył.

  Kanclerz Olaf Scholz zapewnił o tym prezydenta Ukrainy w dzisiejszej rozmowie telefonicznej - napisał Hebestreit na Twitterze.

 • 16:42

  Dniepr, atak rakietowy Rosjan. Przed jadącymi autami wybuchają dwa pociski, pojazdy zawracają [WIDEO]

 • 16:32

  "Jestem wstrząśnięta i zbulwersowana okrutnymi atakami na ukraińskie miasta. Rosja Putina po raz kolejny pokazała światu, za czym się opowiada: brutalnością i terrorem. Wiem, że Ukraińcy pozostaną silni. Będziemy z Ukrainą tak długo, jak to będzie potrzebne, wszystkimi dostępnymi nam środkami" - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 • 16:32

  W Kijowie po godzinie 16 odwołano alarm przeciwlotniczy. Syreny zawyły około godziny 14.30 czasu polskiego.

 • 16:29

  Jeśli wysiłki pokojowe nie zastąpią wysiłków na rzecz eskalacji wojny na Ukrainie, może to oznaczać poważne kłopoty – powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas wizyty w Berlinie.

  Szijjarto zaznaczył, że poniedziałkowe ataki rakietowe sił rosyjskich nie trafiły w ambasadę Węgier i na razie placówka nadal działa mimo przerw w dostawie internetu czy elektryczności i czasowych przerw w dostępie do sieci telefonicznej. Wszyscy, którzy potrzebują pomocy, mogą się do niej zgłaszać; pracownicy ambasady wykonują normalnie swoje obowiązki, prócz sytuacji, kiedy muszą wycofywać się do schronów w trosce o własne bezpieczeństwo – dodał.

 • 16:29

  "Rozmawiałem dzisiaj z Wołodymyrem Zełenskim. Mówiliśmy o konieczności izolowania Rosji, która dziś dopuściła się masowych zbrodni wojennych. Zbrodnie takie - przypominam - nie ulegają przedawnieniu i ścigane są na całym świecie" - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

 • 16:18

  "Przerażające ataki Rosji na Kijów i inne miasta na całej Ukrainie pokazują desperację Kremla. Te masowe ataki na ludność cywilną to zbrodnie wojenne. Jesteśmy zdecydowani, by wspierać Ukrainę i pociągnąć rosyjski reżim do odpowiedzialności. Zajmiemy się tym z partnerami G7" - oświadczył w poniedziałek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

 • 16:15

  Kijów, rosyjski ostrzał stolicy Ukrainy. Korespondent BBC musiał przerwać relację i się schować

 • 15:43

  Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Indii Arindam Bagchi oznajmił w poniedziałek, że indyjskie władze są poważnie zaniepokojone eskalacją konfliktu na Ukrainie i gotowe są poprzeć działania mające na celu rozwiązanie go poprzez dialog i dyplomację.

 • 15:42

  Wojna w Ukrainie. Żołnierz strącił rosyjską rakietę pociskiem z ręcznej wyrzutni. Nagranie

 • 15:32

  W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na centrum Kijowa, do których doszło w poniedziałek rano, uszkodzony został budynek Misji Doradczej Unii Europejskiej na Ukrainie. Nie ma informacji o poszkodowanych wśród personelu placówki - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

  Pracownicy misji nie podali szczegółów na temat zniszczeń, powołując się na względy bezpieczeństwa. Budynek unijnego przedstawicielstwa znajduje się niedaleko szklanej kładki dla pieszych przy Łuku Wolności Narodu Ukraińskiego, gdzie uderzyły rosyjskie pociski - przekazano na łamach portalu.

 • 15:30

  Kijów, atak rakietowy (10.10.2022)

 • 15:25

  Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło w poniedziałek, że rosyjskie ataki rakietowe na miasta Ukrainy to pokaz cynizmu i barbarzyństwa. Premier Petr Fiala ocenił, że celem tych ostrzałów nie jest zniszczenie infrastruktury wojskowej Kijowa.

  "Wojownicza agresywna polityka Rosji nie może się powieść. Myślimy o niewinnych ofiarach i wspieramy Ukrainę w jej sprawiedliwej walce" – napisał szef rządu Czech na Twitterze i podkreślił, że Rosjanom chodzi o zabijanie cywilów i szerzenie strachu.

 • 15:05

  "To był ulubiony plac zabaw naszej córki. W samym centrum Kijowa" - napisał w poniedziałek na Twitterze odchodzący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk, udostępniając film z Kijowa.

  "To terrorystyczne państwo Rosja musi być wyeliminowane" - stwierdził. Zwrócił się także do kanclerza Niemiec Olafa Scholza, pisząc, że "Ukraińcy wciąż czekają na reakcję Niemiec".

 • 15:03

  Komik, polityk i aktywista Serhij Prytuła oraz aktywista Serhij Sternenko w odpowiedzi na poniedziałkowy rosyjski ostrzał miast na Ukrainie rozpoczęli w internecie "odwetową" zbiórkę środków na uzbrojenie dla ukraińskiej armii - poinformował portal Kyiv Independent.

  Aktywiści w ciągu godziny od startu kampanii zebrali 485 tysięcy dolarów. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup dronów kamikadze RAM ІІ produkcji ukraińskiej.

 • 15:02

  Przyjęcie i rozlokowanie rosyjskich żołnierzy na terytorium Białorusi – polecił Alaksandr Łukaszenka. "Nie liczcie na wielką ilość wojsk, ale to nie będzie tysiąc ludzi" – zapowiedział Łukaszenka, którego cytują media niezależne. Wcześniej zapowiedział uruchomienie białorusko-rosyjskiego zgrupowania wojsk, którego podstawą będzie armia Białorusi.

 • 14:59

  Kreml liczy, że złamie morale Ukraińców i ich zdolność do obrony - ocenił w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Wcześniej podał, że Rosja wdraża swoją zbrodniczą politykę terroryzmu państwowego.

 • 14:58

  Co najmniej cztery osoby zginęły, a 19 zostało rannych w poniedziałek w rosyjskich ostrzałach rakietowych w obwodzie dniepropietrowskim w południowo-wschodniej części Ukrainy - przekazał na Telegramie szef regionalnych władz Wałentyn Rezniczenko.

  "Wróg wystrzelił na obwód dniepropietrowski ponad 10 pocisków, z czego pięć zostało unieszkodliwionych przez ukraińskie wojska obrony przeciwrakietowej. Przeciwnik uderzył w obiekty infrastruktury krytycznej, dzielnice mieszkalne, przystanki komunikacji publicznej. Strzelano wtedy, gdy ludzie zmierzali do pracy. Celowo, aby wywołać panikę" - poinformował gubernator.

  Jak dodał, w miastach regionu zniszczono wiele budynków; doszło też do uszkodzenia instalacji elektrycznej. "W jednej z dzielnic Krzywego Rogu nie ma światła. Aktualnie 80 tys. mieszkańców jest pozbawionych prądu. Energetycy już zabrali się do pracy" - napisał szef obwodowej administracji.

 • 14:56

  "To podłe i niczym nieuzasadnione, że Putin strzela rakietami do miast i cywilów" - napisała w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. "Robimy wszystko, aby szybko wzmocnić obronę przeciwlotniczą Ukrainy" - przekazała.

 • 14:55

  Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) tymczasowo wstrzymuje działania na Ukrainie ze względów bezpieczeństwa - powiedział w poniedziałek agencji Reutera rzecznik organizacji. Rano wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał wielu miast w większości regionów Ukrainy.

 • 14:53

  Ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podała najnowszy bilans ofiar poniedziałkowych ataków rakietowych na terytorium Ukrainy. Według podanych przez nią informacji, zginęło co najmniej 11 osób a 64 zostały ranne.

 • 14:46

  Kolejny alarm przeciwlotniczy ogłoszono w poniedziałek po południu w stolicy Ukrainy, Kijowie. Syreny zawyły około godziny 14.30 czasu polskiego. Miasto zostało ostrzelane w godzinach porannych.

  Jak podaje PAP, po ogłoszeniu alarmu ulica, przy której znajduje się jej placówka, opustoszała. Po chodniku poruszają się jedynie pojedynczy ludzie. Jeżdżą także nieliczne samochody. W mieście, tak jak poprzednio, nie widać śladów paniki.

  Kijów, atak rakietowy, ludzie w schronie (10.10.2022)

 • 14:44

  W raporcie wywiadu wojskowego Ukrainy poinformowano, że elementem przygotowań było między innymi przerzucenie w sobotę na lotnisko Ołenia w obwodzie murmańskim na północy Rosji siedmiu bombowców strategicznych Tu-160 wyposażonych w rakiety manewrujące Ch-101. Wcześniej maszyny stacjonowały na lotnisku w mieście Engels, w regionie saratowskim w południowej części kraju. Ponadto z portu w Sewastopolu wypłynęło na Morze Czarne sześć okrętów zdolnych do wystrzelenia 40 pocisków manewrujących Kalibr.

  "Głównym celem państwa-terrorysty było zniszczenie elektrowni cieplnych, wywołanie paniki wśród ukraińskiej ludności i zastraszenie europejskiej opinii publicznej" - ocenił wywiad wojskowy.

 • 14:43

  Rosyjskie zmasowane ataki rakietowe na ukraińskie obiekty infrastruktury krytycznej i centra miast były planowane od 2 lub 3 października. Wojsko otrzymało polecenie dokonania ostrzałów od władz na Kremlu - przekazał w poniedziałek wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).

  "Jednostkom lotnictwa strategicznego i dalekiego zasięgu rozkazano przygotować się do przeprowadzenia zmasowanych ataków rakietowych. Jako cele zidentyfikowano cywilne obiekty infrastruktury krytycznej oraz centralne obszary gęsto zaludnionych miast na Ukrainie" - czytamy w komunikacie HUR na Telegramie.

 • 14:42

  "Europa jest celem tej wojny", rozpętanej przez Federację Rosyjską - stwierdził w poniedziałek prezydent Włoch Sergio Mattarella. Słowa te wypowiedział kilka godzin po rosyjskim ataku rakietowym na ukraińskie miasta. Atak potępiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podkreślając, że Włochy są nim przerażone.

 • 14:41

  Przywódcy krajów grupy G7 odbędą we wtorek rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, by omówić przeprowadzone w poniedziałek przez Rosję ostrzały rakietowe Ukrainy - poinformował w poniedziałek rząd Niemiec, które sprawują prezydencję w G7.

 • 14:28

  Ambasador Ukrainy w Polsce: Dzisiaj prezydencki Polski i Ukrainy odbyli rozmowę telefoniczną. Umówili się, że będą nadal koordynować swoje działania. Myślimy o tym, żeby na arenie międzynarodowej tę kwestię dalej poruszać razem. Nie ma miejsca dla Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, tak jak w innych organizacjach międzynarodowych, ponieważ stosuje terroryzm państwowy i za ten terroryzm powinna ponieść odpowiedzialność.

 • 14:25

  Ambasador Ukrainy w Polsce: chcemy, żeby pomoc dla Ukrainy była dalej zwiększana. Potrzebujemy nowoczesnych systemów przeciwrakietowych, musimy zamknąć niebo nad Ukrainą, żeby zmniejszyć liczbę ofiar wśród cywilów.

 • 14:22

  Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz na konferencji prasowej: chcę zaapelować do świata demokratycznego, cywilizowanego, żeby razem stawić opór takiemu barbarzyństwu, żeby natychmiast uznać Rosję za kraj terrorystyczny, żeby wzmocnić sankcje przeciwko Rosji, które nie pozwoliłyby dalej na handlowanie z Rosją, pozbawiły Rosję środków finansowych, z których finansuje wojnę.

 • 13:57

  W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na Kijów, w stolicy Ukrainy wdrażane są awaryjne przerwy w dostawach prądu – poinformował mer miasta Witalij Kliczko. Przekazał jednocześnie, że służbom komunalnym udało się odnowić dostawy wody.

 • 13:56

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił w poniedziałek rosyjskie ataki rakietowe na szereg celów cywilnych na Ukrainie.

  "Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą i potępiłem przerażające, zmasowane ataki Rosji na infrastrukturę cywilną na Ukrainie. NATO będzie nadal wspierać odważnych Ukraińców w walce z agresją Kremla tak długo, jak to będzie potrzebne" - napisał Stoltenberg na Twitterze.

 • 13:56

  "Celowanie w ludność cywilną jest zbrodnią wojenną" - stwierdziła w poniedziałek francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna po ostatnich atakach Rosji na ukraińskie miasta. Prezydent Emmanuel Macron obiecał natomiast zwiększyć pomoc wojskową Francji dla Ukrainy.

 • 13:18

  W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę zginęło co najmniej 10 cywilów, a 60 zostało rannych - przekazała ukraińska policja, na którą powołuje się agencja Reutera.

 • 12:54

  W ostatnim, przeprowadzonym w nocy z niedzieli na poniedziałek, rosyjskim ataku rakietowym na Zaporoże na południu Ukrainy zginęły dwie osoby, a 23 doznały obrażeń; w ciągu dwóch ostatnich dni wróg zamordował 16 i ranił ponad 100 mieszkańców miasta - powiadomił sekretarz zaporoskiej rady miejskiej Anatolij Kurtiew.

 • 12:49

  Wzywamy reżim w Mińsku do natychmiastowego wstrzymania wykorzystywania terytorium Białorusi jako platformy do ataków powietrznych na Ukrainę, w tym ataków rakietowych i z wykorzystaniem dronów - powiedział w Brukseli rzecznik KE Peter Stano.

  Stano powiedział, ze Mińsk fałszywie oskarża Ukrainę, że ta planuje atak na Białoruś. "To bezpodstawne, absurdalne zarzuty. Ukraina jest ofiarą, a nie agresorem" - zaznaczył.

 • 12:48

  Wystrzelenie pocisków rakietowych przez Rosję przeciw cywilom na Ukrainie jest nie do przyjęcia, to demonstracja słabości Władimira Putina, a nie jego siły - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly.

  "Wystrzelenie przez Rosję pocisków w cywilne obszary Ukrainy jest nie do przyjęcia. Skontaktowałem się dziś rano z Dmytrem Kułebą, aby wzmocnić ciągłe, moralne i praktyczne wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy. To jest demonstracja słabości Putina, a nie siły" - napisał Cleverly na Twitterze, przekazując dalej także wpis szefa ukraińskiej dyplomacji, w którym ten oświadczył, że jedyną taktyką rosyjskiego prezydenta jest terror, ale nie złamie on w ten sposób Ukraińców.

 • 12:46

 • 12:46

  "Skoordynowaliśmy kroki z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Będziemy pracować nad konsolidacją międzynarodowego wsparcia, wzmocnieniem zdolności obronnych Ukrainy, odbudową zniszczonych obiektów, a także zwiększeniem izolacji Rosji" - poinformował w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wcześniej poinfomował, że rozmawiał także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

 • 12:36

  W wyniku rosyjskich ataków rakietowych w poniedziałek na terenie całej Ukrainy zginęło około 10 osób, a blisko 60 zostało rannych - przekazała rzeczniczka prasowa ukraińskiej policji Marianna Rewa. Oprócz Kijowa ataki rakietowe odnotowano w 14 innych regionach Ukrainy - dodała.

 • 12:33

  Ukraina. Ostrzał Kijowa, Lwowa Dniepra i innych miast. Ekspert: nielogiczne działania, dowód na słabość Rosjan

 • 12:32

  Zniszczenia po rosyjskim ataku na Kijów

  Policjanci na gruzach placu zabaw w Kijowie, który został zniszczony w rosyjskim ataku rakietowym

 • 11:57

  MSZ Mołdawii poinformowało w poniedziałek, że nad terytorium tego kraju rano przeleciały trzy rosyjskie pociski balistyczne. W przekazanym mediom oświadczeniu resort dyplomacji nazwał zaistniałe zdarzenie “skrajnie ciężkim”, które eskaluje napięcie w regionie.

 • 11:57

  Uruchomienie regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi na terenie tego drugiego kraju zapowiedział w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka, powiadomiła agencja Reutera, powołując się na białoruskie media oficjalne.

 • 11:54

  Rosyjskie wojska znowu zaatakowały cywilne obiekty w Kijowie i wielu regionach kraju, dlatego zwracam się z prośbą do władz regionów i dyrektorów szkół, by do piątku wprowadzić na całej Ukrainie nauczanie zdalne – zaapelował w poniedziałek na Telegramie ukraiński minister edukacji Serhij Szkarłet.

  "Naszym celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom procesu edukacyjnego" - dodał Szkarłet.

 • 11:54

  Rozmawiałem z moją kanadyjską odpowiedniczką Melanie Joly, która zapewniła mnie, że odpowiedzią na barbarzyńskie ataki Rosji będzie jeszcze bardziej stanowcze, praktyczne wsparcie dla Ukrainy - napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

 • 11:30

  Niemiecki dziennik "Bild" donosi, że w rosyjskim ataku rakietowym na Kijów trafiony został budynek 101 Tower, w którym mieści się biuro wizowe niemieckiej ambasady.

  O tym fakcie poinformował także na Twitterze niemiecki ekspert od Wschodu Sergej Sumlenny.

 • 11:26

  Ukraińskie media społecznościowe obiegły nagrania uderzenia jednej z rosyjskich rakiet w okolicę kładki pieszo-rowerowej w centrum ukraińskiej stolicy. Kamery uchwyciły stojącego na moście mężczyznę, który chwilę po uderzeniu uciekł z konstrukcji.

 • 11:24

  Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders przebywał z wizytą w Kijowie, kiedy w poniedziałek rano doszło do rosyjskiego ataku rakietowego na to miasto. Belgowi nic się nie stało, został umieszczony w schronie hotelowym.

 • 11:22

  Agencja Ukrinform pokazuje zdjęcia ukazujące pokłosie poniedziałkowych ataków rakietowych na Kijów.

 • 11:13

  "To, co dzieje się teraz w Kijowie jest obrzydliwe. Ponownie pokazuje światu prawdziwe oblicze reżimu, z którym mamy do czynienia: takim, który atakuje wszystko na oślep. Takim, który sprowadza grozę i śmierć na dzieci. To zbrodnia. Zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Ukraina zwycięży. Europa nie będzie odwracać wzroku" - napisała na Twitterze przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

 • 11:09

  W obwodzie kijowskim rosyjskie ostrzały rakietowe miały miejsce w poniedziałek w trzech powiatach, zaatakowano obiekty infrastruktury krytycznej i cywilnej – powiadomił szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba. „Są ranni, pod gruzami znajdują się ludzie” – zaznaczył Kułeba w komunikacie na Telegramie.

  Trwa akcja ratunkowa. W obwodzie działa obrona powietrzna.

 • 11:07

  Nie mogąc powstrzymać strat swoich wojsk na polu walki, Władimir Putin wybrał terroryzowanie i zabijanie zwykłych Ukraińców jako dowód, że Rosja nie przyzna się do przegranej w siedmiomiesięcznej wojnie - pisze moskiewski korespondent dziennika "The Guardian" Andrew Roth.

  Wskazuje on, że poniedziałkowe ataki rakietowe na ruchliwe centra miast na Ukrainie są powszechnie postrzegane jako odpowiedź rosyjskiego prezydenta na sobotnią eksplozję na Moście Krymskim, a w Rosji są przedstawiane jako ataki na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie.

 • 10:45

  MSZ Litwy oświadczyło w poniedziałek, że wybór przez Rosjan taktyki terroru pokazuje desperację reżimu Władimira Putina. Zdecydowanie potępiono bombardowanie przez rosyjskie wojska Kijowa i innych miast Ukrainy, wymierzone w cywilów.

  "Ataki sił rosyjskich na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną na Ukrainie stanowią rażące naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego dotyczącego ochrony ludności cywilnej w czasie konfliktu. Wybór taktyki terroru przez Rosję pokazuje desperację reżimu" – czytamy w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

  Litewskie MSZ żąda, "aby Rosja natychmiast zaprzestała agresji na Ukrainie i wycofała swoje wojska z całego terytorium" tego kraju.

  "W obliczu tej brutalności Ukraina potrzebuje maksymalnego wsparcia społeczności międzynarodowej i partnerów, w tym wsparcia wojskowego, aby chronić naród ukraiński" – wskazuje resort dyplomacji. Zapewnia, że "wraz z naszymi partnerami będziemy nadal wspierać Ukrainę i jej mieszkańców w każdy możliwy sposób w walce o wolność i demokratyczną przyszłość".

 • 10:44

  Kijów. Rosyjski ostrzał

 • 10:44

  MSZ Chin wyraziło w poniedziałek nadzieję na deeskalację na Ukrainie. Ta wypowiedź nastąpiła po przeprowadzonych przez Rosję atakach rakietowych na ukraińskie miasta, ocenianych jako zemsta za uszkodzenie mostu Krymskiego – przekazała agencja Reutera.

  Władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę i opowiadały się przeciwko sankcjom nakładanym na Moskwę. Według ekspertów nie wsparły inwazji militarnie, ale udzielały Rosji wsparcia politycznego i propagandowego.

 • 10:43

  Rosyjskie wojska, które zaatakowały w poniedziałek rano szereg ukraińskich miast, wykorzystały w tym celu m.in. irańskie drony-kamikadze Shahed-136. Bezzałogowce nadleciały z terytorium Białorusi - powiadomił na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy Witalij Kim.

  Jak relacjonował gubernator, 10 wrogich dronów skierowano w stronę regionu wołyńskiego na północnym zachodzie kraju, osiem kolejnych zmierzało w kierunku Iwankowa w obwodzie kijowskim, a cztery zaobserwowano na Żytomierszczyźnie. Bezzałogowce miały być widziane również w Odessie i w okolicach Mikołajowa, na południu Ukrainy.

 • 10:40

  W związku z rosyjskimi ostrzałami na ukraińskie miasta, w tym Kijów, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przerwał swoją podróż do Afryki i wraca do kraju.

  "Od wczesnego ranka jestem w stałym kontakcie z partnerami, by skoordynować zdecydowaną odpowiedź na rosyjskie ataki" - napisał Kułeba na Twitterze.

 • 10:29

  Ministerstwo obrony Ukrainy zapowiedziało zemstę za przeprowadzone w poniedziałek przez Rosję ostrzały rakietowe miast ukraińskich, w których zginęli cywile.

  "Jest poświęcenie wśród ludzi i zniszczenia (…). Wróg zostanie ukarany za ból i śmierć, które przyniósł na naszą ziemię! Pomścimy to!" - napisano na stronie resortu obrony na Facebooku.

 • 10:28

  Rosja wystrzeliła rano w ukraińskie miasta 75 rakiet. 41 z nich zostało zneutralizowanych przez system obrony powietrznej - poinformował Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez agencję Ukrinform.

 • 10:15

  Siły rosyjskie uderzyły w Charków na wschodzie Ukrainy, w mieście słychać wybuchy - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Eksplozje są słyszane również w rejonie Krzemieńczuka w obwodzie połtawskim i w obwodzie iwanofrankiwskim - przekazał portal Suspilne.

 • 9:48

  Z nagrań publikowanych w Internecie wynika, że most nie został zniszczony w wyniku ostrzału.

 • 9:38

  Jedna z rosyjskich rakiet trafiła w szklany most w Kijowie.

 • 9:03

  "229. dzień próbuje się nas unicestwić i wymazać z powierzchni ziemi. Zabijają naszych ludzi śpiących w domu w Zaporożu. Zabijają ludzi, zmierzających do pracy w Dnieprze i Kijowie" - napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Do wpisu dołączył nagranie, ukazujące zniszczenia po atau rakietowym na Kijów.

  Poinformował, że są zabici i ranni. "Trzymajmy się razem i bądźmy silny" - zaapelował Zełenski.

 • 8:50

  "Nasza odwaga nigdy nie zostanie stłumiona pociskami terrorystów, nawet jeśli trafią w serce naszej stolicy. Nie zachwieją też determinacją naszych sojuszników. Jedyną rzeczą, którą nieodwracalnie niszczą, to przyszłość Rosji, przyszłość pogardzanego na świecie zbuntowanego państwa terrorystycznego" - napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

 • 8:40

  W mediach społecznościowych pojawiają się kolejne nagrania z ataku rakietowego na Kijów.

Autorka/Autor:momo, js//now, adso

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: