Wojna Rosja - Ukraina. Ostrzał i silny wybuch w Kijowie, potężny pożar składu paliw niedaleko stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24 Reuters, CNN
Alarm w Kijowie. Reporter "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski w schronie
Alarm w Kijowie. Reporter "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski w schronie
wideo 2/25
Alarm w Kijowie. Reporter "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski w schronie

Rosja kontynuuje atak na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski oświadczył, że "Ukraińcy są na swojej ziemi i nikomu nigdy jej nie oddadzą". W obwodzie donieckim zginęło dziewiętnastu cywilów. Jak podała agencja Ukrinform, pod Chersoniem na południu Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały karetkę, którą wieziono rannych. Ostrzeżono o zrzucie bomb kasetowych z minami motylkowymi o rozmiarze palca. Na najnowszych zdjęciach satelitarnych widać rosyjskie siły w pobliżu hydroelektrowni w obwodzie charkowskim. Późnym wieczorem w sobotę siły rosyjskie rozpoczęły się ostrzał Kijowa, niedaleko ukraińskiej stolicy, pod Wasylkowem, w ogniu stanął skład paliw. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

Co wiemy o ataku Rosji na Ukrainę?

> Władimir Putin ogłosił w czwartek nad ranem w telewizyjnym wystąpieniu rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie". > Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny. > Kijów zerwał stosunki dyplomatyczne z Moskwą. > W piątek siły rosyjskie kontynuowały ostrzał - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski> Według informacji ukraińskich władz, zachodnich mediów i relacji w sieciach społecznościowych, Rosjanie atakują jednak w wielu regionach Ukrainy. Atakowana jest zarówno infrastruktura wojskowa, jak i obiekty cywilne. > Prezydent Rosji Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zostali objęci sankcjami Unii Europejskiej. Taką samą decyzję podjęła Wielka Brytania. USA zapowiedziały, że przyłączą się do tych sankcji. > W nocy z piątku na sobotę blisko centrum Kijowa słyszane były strzały i wybuchy. Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przekazał w sobotę po godzinie 7.30, że nocne ataki sił rosyjskich w stolicy i innych miastach zostały odparte. > Według niego Rosja straciła dotąd 3500 żołnierzy, a siły ukraińskie wzięły 200 jeńców. > Mer Kijowa przekazał, że w walkach ulicznych rannych zostało 35 osób > Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest w Kijowie. "Nie składamy broni, będziemy bronić naszego kraju" - zapowiedział w nagraniu opublikowanym w sobotę rano.

Miejsca ataków i rejony aktywności rosyjskich wojsk. Sytuacja w sobotę 26 lutegoTVN24
i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:47

  Rosyjskie pociski, które trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych kijowskiego przedsiębiorstwa "Zjednoczenie Radon", nie doprowadziły do rozhermetyzowania pojemników - poinformowała w niedzielę nad ranem ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. "Trafili w ogrodzenie. Budynek i pojemniki są całe" - przekazało biuro prasowe Służby.

 • 3:29

  Agencja UNIAN: Rosjanie wysadzili gazociąg w pobliżu Charkowa. Na razie nie wiadomo, czy chodzi o regionalną instalację przesyłu gazu ziemnego, czy też jest to część gazociągu prowadzącego z Rosji na zachód Europy.

 • 3:23

  Rząd Portugalii wyraził zgodę na wysłanie broni dla Ukrainy walczącej z rozpoczętą w czwartek rosyjską inwazją. Chodzi o karabiny automatyczne G3, granaty i amunicję różnego kalibru, noktowizory, przenośne radiostacje oraz kamizelki kuloodporne i hełmy. Wcześniej szef MSZ Portugalii Augusto Santos Silva ogłosił, że Rosjanie nie otrzymają już wydawanych od 2012 roku złotych wiz. Uprawniały one do stałego pobytu w tym kraju po dokonaniu inwestycji lub nabyciu nieruchomości.

 • 3:10

  Z komunikatu ukraińskiej armii wynika, że ukraińscy żołnierze odparli potężny atak na Charków na północnym wschodzie kraju. Natomiast pod Chersoniem na południu Ukrainy rosyjskim jednostkom, po zaciętych walkach, udało się posunąć na przód. Ukraińska armia poinformowała także o zaciętych walkach na przedmieściach Kijowa i w obwodzie ługańskim. Według mediów mieszkańcy ukraińskiej stolicy mają przed sobą "ciężką noc".

 • 2:57

  Rosyjskie pociski trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych należące do jednego z kijowskich przedsiębiorstw - poinformowała służba prasowa Państwowej Inspekcji ds. Regulacji Jądrowych Ukrainy. Agencja przekazała, że ocena sytuacji radiacyjnej zostanie przeprowadzona, kiedy tylko zakończy się ostrzał.

 • 2:46

  Polska jest jednym z tych krajów, które w atakowanym z powietrza i oblężonym Kijowie ma ambasadora i dyplomatów. Są to ludzie, którzy pozostali tam na ochotnika - poinformował w nocy w soboty na niedzielę szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch.

 • 1:56

  "Rosyjskie siły nie czynią takich postępów, jakie planowały. Zmagają się z problemami logistycznymi i silnym oporem ukraińskim. Siły rosyjskie ponoszą straty w ludziach, a pewna liczba rosyjskich żołnierzy została wzięta do niewoli przez siły ukraińskie. Rosyjski rząd podobno ograniczył dostęp do kilku platform mediów społecznościowych, próbując ukryć przed własnymi obywatelami szczegóły sytuacji na Ukrainie" - napisało brytyjskie ministerstwo obrony w zamieszczanej na Twitterze aktualizacji wywiadowczej.

 • 1:38

  "Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy" - powiedziała w nagraniu wideo zamieszczonym w internecie Natalia Bałasynowicz, szefowa władz miejskich Wasylkowa.

 • 1:33

  "Uwaga! Dym i szkodliwe substancje z pożaru koło Wasylkowa mogą przemieścić się w każdą stronę, wiatr nieustannie zmienia kierunek. Zamykajcie okna" - napisano na kanale ukraińskiego parlamentu w komunikatorze Telegram.

 • 1:08

  Rosyjscy żołnierze zniszczyli składy paliwa niedaleko Wasylkowa - informuje przedsiębiorstwo lotnicze Antonov w mediach społecznościowych. "To katastrofa ekologiczna nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy" - czytamy na Twitterze.

  Do wpisu dołączono nocne nagranie przedstawiające sięgające wysoko płomienie i kłęby dymu wydobywające się zza budynków:

 • 1:02

  Portal Ukraińska Prawda donosi, powołując się na świadków, że siły rosyjskie zaatakowały Wasylków pociskami rakietowymi. W mieście wybuchły pożary, które są widoczne nawet z oddalonego o 20 kilometrów Kijowa.

 • 0:55

  Silny wybuch nastąpił w nocy z soboty na niedzielę w pobliżu mostu Patona w Kijowie - podała agencja Ukrinform. Doszło tam też do pożaru.

 • 0:53

  Brytyjski premier Boris Johnson podczas wizyty w bazie lotniczej RAF Brize Norton ocenił, że Ukraińcy "bohatersko walczą" i w niektórych miejscach odnoszą "wielkie sukcesy", ale podkreślił, że trzeba zrobić więcej, by "zmienić trudną sytuację, w jakiej znalazła się Ukraina" po rosyjskiej inwazji.

  Johnsn wskazał przede wszystkim na konieczność wykluczenia Rosji z globalnego systemu płatności SWIFT. Mówił, że coraz więcej krajów popiera takie działanie i coraz więcej deklaruje, że nie będzie tego blokować.

 • 0:47

  W walkach pod Kijowem zginął generał Magomed Tuszajew, dowódca 141. Pułku Zmotoryzowanego Czeczeńskiej Gwardii Narodowej - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, cytując ukraińskie ministerstwo obrony.

  Tuszajew zginął podczas walk o lotnisko w Hostomlu pod Kijowem. Jego oddział został rozbity przez siły ukraińskie. Był zaufanym człowiekiem czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa, sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina.

 • 0:24

  Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do Alaksandra Łukaszenki podczas sobotniej rozmowy telefonicznej, by "jak najszybciej wydalił rosyjskie wojska" z Białorusi - poinformował Pałac Elizejski.

  "Prezydent Republiki położył nacisk na powagę decyzji, która zezwoliłaby Rosji na rozlokowanie broni nuklearnej na terenie Białorusi. Prezydent zwrócił się do prezydenta Białorusi, by jak najszybciej zażądał wycofania ze swego kraju rosyjskich wojsk, które prowadzą jednostronną i niesprawiedliwą wojnę" z Ukrainą - głosi komunikat opublikowany przez urząd francuskiego prezydenta.

 • 0:17

  "10 niewinnych greckich cywilów zginęło w rosyjskim ataku" lotniczym w pobliżu Mariupola na wschodzie Ukrainy - poinformował premier Grecji Kyriakos Micotakis we wpisie w medach społecznościowych. "Przerwijcie bombardowanie teraz!" - napisał szef greckiego rządu na Twitterze.

  W ataku rannych zostało ponadto sześciu Greków, w tym dziecko. Resort spraw zagranicznych Grecji poinformował, że wezwał na poniedziałek ambasadora Rosji w Atenach, by złożyć protest.

 • 23:47

  Sieć Starlink jest już aktywna na Ukrainie - poinformował szef SpaceX Elon Musk. Starlinki to urządzenia mające służyć zapewnieniu dostępu do internetu na całym świecie. Przez ostatnie lata firma łącznie wystrzeliła 2100 urządzeń.

 • 23:26

  Mapa opublikowana przez serwis FlightRadar24 pokazuje, które państwa zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

 • 23:13

  Von der Leyen: Te działania w znaczący sposób zmniejszą możliwości Putina do finansowania prowadzonej przez niego wojny. Będą miały mocno niszczący wpływ na jego gospodarkę.

 • 23:12

  Von der Leyen: Będziemy pracowali nad tym, by zakazać rosyjskim oligarchom wykorzystywanie aktywów finansowych na naszych rynkach.

 • 23:11

  Von der Leyen: Po drugie, doprowadzimy do tego, żeby Putin nie mógł korzystać ze swoich finansów. Sparaliżujemy bank centralny Rosji.

 • 23:09

  Von der Leyen: Proponuję liderom, żebyśmy zobowiązali się, że określona liczba rosyjskich banków będzie usunięta z systemu SWIFT. To odłączy te banki od międzynarodowego systemu finansowego i zdecydowanie uszkodzi to ich możliwości globalnego funkcjonowania.

  Porozumienie w tej sprawie zawarli liderzy - Komisji Europejskiej, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

  Von der Leyen: zaproponuję przywódcom usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT

 • 23:06

  Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy z Europie (OBWE) rozpoczęła w sobotę ewakuację personelu swojej misji specjalnej na Ukrainie. Około 160 pojazdów przewiozło już pracowników OBWE do Mołdawii - podaje Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne.

 • 23:05

  Grecki premier poinformował, że 10 cywilów greckiego pochodzenia zginęło na skutek dzisiejszych rosyjskich nalotów w Mariupolu.

 • 23:02

  Jeszcze dzisiaj wieczorem Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, ma ogłosić "kolejne kroki w reakcji na rosyjską inwazję".

 • 22:37

  Lesia Wasylienko, ukraińska palamentarzystka, napisała na Twitterze, że niebawem "Kijów będzie zaatakowany w sposób, którego nigdy wcześniej nie widział". "Rosja uderzy w nas wszystkim, co ma. Celem jest główny rynek" - ostrzegła.

 • 22:34

  Iwanna Klimpusz, ukraińska parlamentarzystka, powiedziała w TVN24, że w Kijowie "od około 15 minut wyją syreny". - Dostaliśmy informację, że Rosja wykorzysta każdą broń, jaką przygotowała. Właśnie tej nocy ma tę broń zastosować. To już teraz zaczyna się dziać - przekazała.

 • 22:30

  W wyniku ostrzału artyleryjskiego prowadzonego przez rosyjskie siły, w Kijowie, w szpitalu Ochmatdyt zginęło dziecko - podała "Ukraińska Prawda". Dwoje dzieci i dwóch innych dorosłych zostało rannych.

 • 22:13

  Ukraińskie koleje wyłączyły z ruchu centralny dworzec kolejowy w Kijowie z powodu trwającego w jego pobliżu ostrzału - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na biuro prasowe ukraińskich kolei.

  "W chwili obecnej na dworcu wyłączony jest prąd z powodu ostrzału w pobliżu dworca. Pasażerowie i personel zostali ewakuowani do bunkra" - podało biuro prasowe.

 • 22:13

  Ukraina zaatakowana przez Rosję. Wideo opublikowane przez resort obrony

 • 21:42

  Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że na niedzielę na godzinę 18 zwołał ministrów spraw zagranicznych państw, by "wprowadzić dalsze kroki w celu wsparcia Ukrainy, przeciwko rosyjskiej agresji".

  "Zaproponuję pakiet pomocowy dla ukraińskich sił zbrojnych, aby wesprzeć je w heroicznej walce" - zapowiedział.

 • 21:28

  Przypomnijmy ważne wydarzenia z dnia:

  • W nocy z piątku na sobotę Rosjanie kontynuowali ostrzał artyleryjski Kijowa. W kilku miejscach w mieście i jego okolicach doszło do zaciętych walk z siłami rosyjskimi. Podczas porannego ostrzału stolicy Ukrainy rosyjska rakieta manewrująca trafiła w ponad 20-piętrowy blok przy Prospekcie Łobanowskiego. Zginęły dwie osoby, sześć zostało rannych

  • Ukraińskie władze informowały, że rosyjska ofensywa zmierzająca do okrążenia Kijowa jest skutecznie odpierana
  • Mer Kijowa Witalij Kliczko ogłosił wydłużenie godziny policyjnej, która obowiązuje od godziny 17 do 8 rano w poniedziałek, oraz wstrzymanie ruchu metra, które będzie od teraz przeznaczone wyłącznie na schrony

  • W ostatnim sobotnim komunikacie sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że wróg kontynuuje ofensywę na wybranych kierunkach, s jego głównym celem pozostaje okrążenie i zablokowanie Kijowa, by zmusić ukraiński rząd do zmiany polityki

  • Rosyjskie wojska ostrzeliwują w Czernihowie na północy Ukrainy z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad szpitale, przedszkola, budynki mieszkalne

  • Pod Chersoniem na południu Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały karetkę, którą wieziono rannych. Zginęły dwie osoby

  • Dziewiętnastu cywilów zginęło na skutek ostrzału wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim

  • Portal Ukraińska Prawda Armia, powołując się na biuro prasowe Ukraińskich Kolei, informował, że ukraińska w sobotę wysadziła w powietrze wszystkie węzły kolejowe, łączące koleje ukraińskie z rosyjskimi

  • W obchodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy żołnierze ukraińscy znajdowali zrzucone przez Rosjan bomby kasetowe z przeciwpiechotnymi minami motylkowymi

  • Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że Rosja nie przejęła jeszcze kontroli nad przestrzenią powietrzną Ukrainy, a rosyjskie straty prawdopodobnie są ciężkie i większe niż Kreml zakładał i niż to przyznaje.

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rosyjskie ataki są skutecznie odpierane

 • 21:22

  Robert Lewandowski zabrał głos w sprawie odmowy rozegrania meczu z Rosją. W nagraniu wyemitowanym w "Kropce nad i" Moniki Olejnik powiedział, że "nie można grać z reprezentacją kraju, który jest odpowiedzialny za napaść na Ukrainę i wszystkie dramaty z tym związane".

  Lewandowski: musimy być solidarni z Ukrainą i występować w obronie wolnego świata

 • 21:15

  Chcesz pomóc Ukraińcom? Zobacz listę organizacji pomocowych

 • 21:06

  Po agresji Rosji na Ukrainę radni Gdyni złożyli wnioski o zerwanie współpracy z miastami partnerskimi: z Federacji Rosyjskiej - Kaliningradem i Białorusi - Baranowiczami. Gdyński magistrat zapowiedział, że Rada Miasta przyjmie uchwały w tych sprawach.

 • 21:01
  Zajmująca się technologiami kosmicznymi firma Maxar pokazała nowe zdjęcia satelitarne, na których widać, jak opisał Reuters, rosyjskie siły w ukraińskim mieście Nowa Kachowka, 60 kilometrów na północ od granicy Krymu, w pobliżu budynku hydroelektrowni.

  Rosyjskie siły w ukraińskim mieście Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim

  Rosyjskie siły w ukraińskim mieście Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim

  Ukraińskie ministerstwo energetyki już dwa dni temu sygnalizowało, że na terenie kachowskiej elektrowni wodnej w obwodzie chersońskim znajdują się uzbrojeni ludzie, a na tamie stoją czołgi.

 • 20:57

  Monitorujący loty serwis FlightRadar24 zobrazował, które państwa dotychczas zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla Rosji. Przestrzeń powietrzna Litwy, Łotwy i Estonii zostanie zamknięta dziś o godzinie 22.

 • 20:50

  Papież Franciszek rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Wyraził głęboki ból z powodu tragicznych wydarzeń rozgrywających się" w tym kraju - poinformowała ukraińska ambasada przy Stolicy Apostolskiej.

  Po zakończeniu rozmowy Zełenski oświadczył na Twitterze: "Podziękowałem papieżowi Franciszkowi za modlitwę o pokój na Ukrainie i o zawieszenie broni. Naród ukraiński czuje duchowe wsparcie Jego Świątobliwości".

 • 20:42

  Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że prezydenci Turcji i Azerbejdżanu - Recep Tayyip Erdogan i Ilham Alijew - zaproponowali zorganizowanie negocjacji pokojowych z Rosją.

 • 20:18

  MSW Ukrainy informuje, że prawie 40 stron internetowych rosyjskiego rządu, największych mediów i banków unieruchomili policjanci, specjalizujący się w cyberprzestępczości oraz ochotnicy.

  Resort opublikował na kanale Telegramu dokładny spis zablokowanych stroni i podkreślił: "Walka trwa i na pewno zwyciężymy!"

 • 20:07

  Waszyngtoński korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona relacjonował dzisiaj reakcje Amerykanów na wojnę w Ukrainie z protestu przed Białym Domem.

 • 20:01

  Nowe informacje z Podkarpacia. Rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk poinformował, że trwają przygotowania do uruchomienia punktu recepcyjnego w Hali Kijowskiej niedaleko przejścia granicznego w Korczowej. Punkt przyjmie na początek do dwa tysiące osób.

 • 19:50

  Niemiecki kanclerz Olaf Scholz poinformował o kolejnym kroku wsparcia militarnego dla Ukrainy. Zapowiedział wysłanie 500 rakietowych systemów przeciwlotniczych Stinger i 1000 sztuk broni przeciwpancernej.

 • 19:49

  Ukraiński dziennikarz Mykola Vorobiov podał, że żołnierze ukraińskich wojsk obrony terytorialnej przechwytują zaraz po lądowaniu rosyjskich spadochroniarzy, zrzucanych na Ukrainę. Relacjonował, że nie wszystkich Rosjan udaje się schwytać, niemniej wielu trafia w ręce ukraińskich wojsk.

 • 19:17

  Ministerstwo obrony Niemc zatwierdziło dostawę 400 ręcznych granatników przeciwpancernych na Ukrainę za pośrednictwem Holandii – poinformował niemiecki resort.

 • 19:10

  Litwa zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla Rosji. Informuje o tym premier tego państwa Ingrida Simonyte.

  Takie same decyzje podjęły wcześniej między innymi Bułgaria, Łotwa, Czechy, Estonia i Rumunia, a także Polska.

 • 19:03

  "Rosja przestała być wiarygodnym partnerem biznesowym dla wolnego świata, jej wiarygodność zniknęła" - napisał na Twitterze premier. "Rosja musi zostać odcięta od rynków finansowych" - zaznaczył.

 • 18:56

  Tak może wyglądać mina motylkowa

  Mina motylkowa pokazana na ćwiczeniach w niemieckim Hammelburgu (zdjęcie z 2007 roku)

 • 18:33

  Ukraińska Prawda podaje, że armia ukraińska wysadziła wszystkie węzły kolejowe łączące Ukrainę z Rosją. Wytłumaczono, że zrobiono to po to, by uniemożliwić dostarczanie armii rosyjskiej sprzętu wojskowego i posiłków w ludziach koleją rosyjską.

  Portal podał też, że w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy żołnierze ukraińscy znajdowali zrzucone przez Rosjan bomby kasetowe z przeciwpiechotnymi minami motylkowymi (PFM-1).

  - Zrzucają bomby kasetowe z minami motylkowymi. Może być różny kolor. Rozmiar palca. Następujesz na nie, odrywa nogę - ostrzegła prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

  Zauważyła przy tym, miny te są "zabronione na całym świecie, zabronione przez konwencję genewską". Dodała, że wykorzystywano je w Afganistanie i w innych konfliktach dwudziestego wieku.

  W sztabie generalnym sił zbrojnych Ukrainy potwierdzono Ukraińskiej Prawdzie fakty znalezienia takich min w obwodzie charkowskim.

 • 18:25

  Ukraińców wspiera obywatele w różnych zakątkach świata

  O wolność Ukrainy upomniał się Mediolan

  Manifestacja poparcia pokoju w Ukrainie na paryskim Placu Republiki

  Manifestacja w geście poparcia dla Ukrainy w Tel Awiwie

  Manifestacja w geście poparcia dla Ukrainy w Tel Awiwie

  "Nie" dla wojny. Demonstrują w chorwackim Zagrzebiu

  "Na wojnie nie ma zwycięzców", "Pokój jedynym rozwiązaniem". Protestują dla Ukrainy w pakistańskim Lahaurze

  "Rosjo, ręce precz od Ukrainy!". Sprzeciw wobec wojny w Bengaluru w południowych Indiach

  Protest przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę w tureckim Stambule

  Demonstracja wsparcia dla Ukrainy przed Białym Domem w Waszyngtonie

 • 18:20

  Mueller: Wśród zaproponowanych przez nas sankcji - zamknięcie NordStream1 i Nord Stream2, odcięcie Rosji od SWIFT i wszystkich innych systemów finansowych i bankowych, zamknięcie możliwości dostaw gazu, ropy oraz węgla z terenu Rosji do Europy.

 • 18:19

  Rzecznik rządu Piotr Mueller na konferencji po wizycie premiera w Berlinie: Kanclerz Niemiec nie odpowiedział nam, czy zgadza się na pakiet sankcji, nie odniósł się wprost do żadnego ich elementu. Powiedział tylko, że trzeba przyjąć "wszelkie niezbędne sankcje".

 • 18:17

  Szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu Pawło Kyrylenko poinformował, że na skutek ostrzału wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim zginęło dziewiętnastu cywilów.

 • 18:01

  Agencja informacyjna krajów bałtyckich BNS - "w związku z tym, że Rosja i Białoruś kontynuują agresję przeciwko Ukrainie" - zaprzestaje na Litwie świadczenia usług ambasadom Rosji i Białorusi - poinformowały władze agencji.

 • 17:45

  Agencja Ukrinform informuje, że pod Chersoniem na południu Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały karetkę, którą wieziono rannych. Zginęły dwie osoby.

 • 17:40

  Atak Rosji na Ukrainę [2022]

 • 17:26

  Ołena Zełenska, Pierwsza Dama Ukrainy, zwróciła się do obywateli, publikując na Facebooku zdjęcie dziecka, które urodziło się w kijowskim bunkrze.

  "Miało się to odbyć w całkiem innych warunkach, pod pokojowym niebem. Właśnie to powinny widzieć dzieci" - napiała. "Najważniejsze, że mimo wojny na naszych ulicach obok niej i mamy byli lekarze i nieobojętni ludzie" - kontynuowała.

  "Bo jesteście niesamowici, drodzy rodacy! Przez te dwie doby wszyscy staliście się armią. W metrze, w bunkrach, z dziećmi i zwierzętami (bo też nie porzucacie mniejszych braci) - wykonujecie swoje zadanie, zdążacie zadbać o innych, pomagać sobie wzajemnie" - napisała Zełenska.

 • 17:23

  Resort obrony Wielkiej Brytanii poinformował, że rosyjską ofensywę spowolniły prawdopodobnie tymczasowo poważne problemy logistyczne i silny opór Ukrainy spowolniły tymczasowo ofensywę Rosji, a Kijów pozostaje jej najważniejszym celem.

 • 17:19

  Mer Melitopolu (w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy) Iwan Fedorow poinformował, że lokalne władze nie mają już kontroli nad budynkami administracyjnymi.

 • 17:08

  Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych informuje, że po porannym ostrzale wielopiętrowego budynku mieszkalnego na Prospekcie Łobanowskiego w Kijowie dwie osoby zmarły, a sześć jest rannych.

  Zniszczenia w jednym z mieszkań bloku, w który uderzyła rakieta

  Pocisk rakietowy uderzył w blok w Kijowie


 • 17:01

  Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, szef Platformy Obywatelskiej i były premier Donald Tusk informuje, że rozmawiał z byłym prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

  "Zwrócił się do mnie o przekazanie apelu o rozszerzenie sankcji na rosyjski Bank Centralny i spółki Rosatom i Rosnieft. Wezwał też do powołania Międzynarodowego Trybunału do osądzenia Putina" - opisał.

 • 16:54

  Wiceszef MSWiA Błażej Poboży przekazał, że stołeczny Szpital Narodowy jest przygotowany na przyjmowanie rannych z Ukrainy. Zgodnie z planami to tam w pierwszej kolejności trafią ranni z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Jeśli zajdzie taka konieczność, do Warszawy będą przywożeni specjalnym pociągiem sanitarnym.

  Pociąg, który - jeśli byłaby taka potrzeba - może przywieźć 160 rannych, w tym 80 w pozycji leżącej, ma się zatrzymywać na stacji Warszawa Olszynka Grochowska, gdzie oczekiwać będą karetki.

 • 16:52

  W obwodzie charkowskim ostrzelano autobus z pasażerami - poinformował wicemer miasta Izium Wołodymyr Macokin. Zabita została jedna osoba, 14 jest rannych.

 • 16:41

  Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu poinformował, że w ciągu ostatniej doby na Ukrainę wkroczyły dziesiątki tysięcy kolejnych rosyjskich żołnierzy, a w inwazję zaangażowano już około połowy wojsk zgromadzonych przy granicy.

  Opisał, że najcięższy bój toczy się pod Charkowem, mieście w północno-wschodniej części Ukrainy.

 • 16:36

  Konferencja rzecznika rządu po wizycie premiera w Berlinie odbędzie się około godziny 17.45.

 • 16:31

  Władze ukraińskiej stolicy poinformowałt, że w Kijowie godzina policyjna obowiązuje od godziny 17 w sobotę do godziny 8 rano w poniedziałek.

 • 16:13

  Atak Rosji na Ukrainę [2022]

 • 16:08

  Konsul honorowy Białorusi we Lwowie Ihar Draciak zrezygnował ze stanowiska na znak protestu przeciw udziałowi Białorusi w agresji na Ukrainę - poinformowało Radio Swaboda.

 • 16:05

  Władze Ukrainy zaprzeczyły, aby odmawiały podjęcia negocjacji z Rosją w sprawie zawieszenia broni, oznajmiły jednak, że nie zaakceptują ultimatów czy warunków nie do przyjęcia.

  Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak powiedział agencji Reutera, że Kijów przygotował stanowisko negocjacyjne, ale Rosja postawiła warunki nie do zaakceptowania.

  - Wczoraj doszło do eskalacji agresywnych działań sil zbrojnych Federacji Rosyjskiej, przypuszczano nawet wieczorne i nocne ataki z powietrza i rakietowe na miasta ukraińskie. Uważamy takie działania wyłącznie za próbę złamania Ukrainy i zmuszenia jej do przyjęcia absolutnie niedopuszczalnych warunków - oznajmił Podolak.

 • 16:01

  W Berlinie zakończyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego, prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy i kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

  Mateusz Morawiecki i Olaf Scholz

 • 15:57

  Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska opublikowała nagranie, na którym ogłosiła, że przywódca białoruskiego reżimu Aleksandr Łukaszenka "dopuścił się zdrady stanu".

  - Dlatego ogłosiłam się narodowym przywódcą Białorusi w obronie suwerenności i niepodległości naszego kraju, a także reprezentowaniu go w negocjacjach dotyczących bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w regionie - mówi.

 • 15:51

  Transport publiczny w Warszawie dla obywateli Ukrainy będzie bezpłatny - informuje miasto. Wymogiem będzie okazanie paszportu.

  Miasto wspiera także Ukraińców, którzy przybyli do Polski ze swoimi zwierzętami:

 • 15:44

  Szwedzka Federacja Piłki Nożnej odmawia gry z rosyjską reprezentacją, "niezależnie od tego, gdzie będzie rozegrany mecz". Zarząd wezwał FIFA do odwołania marcowych meczów barażowych, w których uczestniczy Rosja.

  Wcześniej Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że polska reprezentacja nie zamierza rozegrać barażowego spotkania z Rosją o udział w mistrzostwach świata. Mecz zaplanowano na 24 marca.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Lewandowski: nie wyobrażam sobie grania meczu z reprezentacją Rosji

 • 15:42

  W centrum bułgarskiej stolicy zebrały się dziś setki osób podczas wiecu poparcia dla Ukrainy. Demonstranci domagają się zdecydowanej polityki rządu na rzecz wsparcia Ukrainy i zorganizowania w trybie pilnym pomocy dla walczących Ukraińców.

 • 15:38

  Nie działa oficjalna strona Kremla. Wcześniej donosozno o atakach cybernetyczych na kilka innych stron rządu i państwowych mediów w Rosji.

 • 15:35

  Zaznajomiony ze sprawą turecki urzędnik, cytowany przez Reuters, informuje, że władze tureckie nie podjęły jeszcze żadnych decyzji w sprawie zamknięcia cieśnin na Morzu Czarnym dla rosyjskich statków.

 • 15:14

  Obywatele Ukrainy przez najbliższe cztery tygodnie będą mogli odbywać nieodpłatne przejazdy w klasie 2 pociągami kategorii ekonomicznych TLK i IC PKP IC w komunikacji krajowej.

  Podobną decyzję podjęły koleje regionalne.

  Koleje Dolnośląskie zdecydowały o darmowych przejazdach dla wszystkich obywateli ukraińskich, zarówno tych, którzy przekraczają granicę w ostatnich dniach i godzinach, jak i tych, którzy w Polsce są od dawna. Nowe zasady obowiązują od dziś do niedzieli 6 marca. Każdy pasażer KD narodowości ukraińskiej otrzyma "bilet zerowy". W zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie, termin obowiązywania ulgi może zostać przedłużony.

  Koleje Mazowieckie oferują obywatelom Ukrainy od dziś bezpłatny przejazd, który będzie możliwy na podstawie dokumentu tożsamości (dowodu, paszportu lub innego dokumentu).

  Koleje Wielkopolskie udostępniają Ukraińcom bezpłatne przejazdy od 26 lutego do 25 marca. Przejazdy będą mogły być realizowane na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

  Pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej obywatele Ukrainy będą mogli podróżowaćć bezpłatnie, na podstawie dowolnego dokumentu stwierdzającego obywatelstwo,

  Bezpłatny dla obywateli Ukrainy będzie także przejazd pociągami POLREGIO.

 • 15:14

  Soloch: Polska będzie udzielała wszelkiej pomocy Ukrainie.

 • 15:14

  Soloch: Sytuacja jest dramatyczna. Prezydent Zełenski pozostaje na terenie Kijowa, chce bronić stolicy do końca. Zachowanie prezydenta Ukrainy jest godne podziwu.

 • 15:12

  Soloch: SWIFT dla Rosji powinien być zamknięty. Zobaczymy, jakie będą rezultaty wizyty premiera w Berlinie.

 • 15:10

  W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbywła się narada prezydenta z przedstawicielami rządu, dowódcami wojskowymi i służbami. sprawie rosyjskiego ataku na Ukrainę. Głos w Warszawie zabiera teraz szef BBN Paweł Soloch.

  - Na kolejnej naradzie w BBN omówione zostały kwestie związane z koordynacją działań władz państwowych zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i zabezpieczenia sytuacji na granicy z Ukrainą i działań, które władze będą w związku z tym podejmowały - informuje.

 • 15:08

  Prezydent informuje, że nasz kraj opowiada się za "ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej".

  Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkowstwie rozpoczęte niezwłocznie po tym - napisał.

 • 15:05

  Agencja Ukrinform, powołując się na minister obrony Hannę Malar, poinformowała, że resort obrony Ukrainy zaapelował do Ukraińców, by starali się uniemożliwiać rosyjskim okupantom uzupełnianie zapasów paliwa, amunicji czy artykułów spożywczych.

  Ostrzegła, że siły rosyjskie mogą próbować uzupełnić zapasy okradając ludność cywilną, placówki handlowe czy małe i średnie przedsiębiorstwa i dlatego mieszkańcy powinni trzymać się w miarę możliwości w grupach.

 • 14:57

  Miejsca ataków i rejony aktywności rosyjskich wojsk. Sytuacja w sobotę 26 lutego

 • 14:51

  Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow potwierdził wysłanie czeczeńskich sił na Ukrainę - podaje Reuters.

 • 14:48

  Jak pomaga się Ukraińcom w województwie lubuskim?

  Na dworcach kolejowych w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze są uruchamiane punkty informacyjne. W Gorzowie punkt będzie czynny od godziny 19 do 23, a w Zielonej Górze od godziny 15 do 22, jednak w miarę rozwoju sytuacji godziny te mogą ulec zmianie. W punktach na uchodźców będą czekali urzędnicy wojewody i urzędów miasta.

  W województwie działa również infolinia 95 785 18 59 dla obywateli Ukrainy szukających pomocy w tym województwie.

 • 14:43

  Wołodymyr Zełenski informuje o przebiegu rozmowy z Recepem Tayyipem Erdoganem. We wpisie podziękował mu za "silne wsparcie". "Zakaz przepływu rosyjskich okrętów wojennych na Morze Czarne oraz znaczące wsparcie militarne i humanitarne dla Ukrainy są dziś niezwykle ważne" - napisał.

  Nieznane jest jeszcze oświadczenie strony tureckiej w tej sprawie.

 • 14:36

  70 osób zostało rannych w rosyjskich ostrzałach w Ochtyrce w obwodzie sumskim na Ukrainie - podały władze obwodowe, cytowane przez agencję Ukrinform. Opisano, że ostrzelano osiedla mieszkalne i przeprowadzono punktowe rakietowe uderzenia w jednostkę wojskową.

 • 14:34

  Minister obrony Włoch Lorenzo Guerini przekazał, że jego kraj wzmocni od niedzieli swoją obecność na wschodniej flance NATO w Rumunii.

 • 14:30

  Władze obwodowe w Czernihowie oświadczyły, że wojska rosyjskie używają do ostrzału miasta systemów rakietowych Grad. Wezwały mieszkańców, by ukryli się w schronach, a jeśli to niemożliwe - by zostali w domach.

 • 14:26

  Służby bezpieczeństwa Mołdawii zablokowały dwa prokremlowskie portale internetowe. Jednym z nich jest mołdawska domena portalu Sputnik.

  Według uzasadnienia mołdawskich służb bezpieczeństwa oba zablokowane portale "szerzyły w sytuacji niebezpieczeństwa nienawiść oraz zachęcały do prowadzenia wojny".

 • 14:25

  Agencja informacyjna Ukrinform, powołując się na komunikat Służb Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na kanale Telegramu, podała, że istnieje prawdopodobieństwo prowokacji w okupowanym przez siły rosyjskie Doniecku.

  Według służb bezpieczeństwa Rosjanie rozdają separatystycznym bojownikom i żołnierzom rosyjskim maski przeciwgazowe, wobec czego jest ryzyko, że szykowana jest prowokacja - wysadzenie przemysłowych zbiorników z substancjami chemicznymi.

 • 14:18

  Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan rozmawiał z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Zapewnił, że Turcja podejmuje wszelkie działania mające doprowadzić do zawieszenia broni.

 • 14:14

  W Berlinie rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego, prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy i kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

  Mateusz Morawiecki i Olaf Scholz w Berlinie

 • 14:11

  Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker informuje, że w ciągu czterech godzin granicę z Polską przekroczyło kolejne 15 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Podał, że od początku wojny przekroczyło ją łącznie 115 tysięcy osób.

  Chcesz realnie pomóc osobom uciekającym przed wojną? ZOBACZ, JAK TO ZROBIĆ

 • 14:07

  Wojciech Bojanowski, reporter TVN24, wszedł razem z operatorem do mieszkania znajdującego się na 21. piętrze bloku, w który w sobotę rano trafił pocisk rakietowy. Zobacz jego relację:

 • 14:02

  "Jesteśmy razem z Prezydentem i wszystkimi mieszkańcami Ukrainy, którzy dzielnie walczą o przyszłość swojego kraju" - napisali w oświadczeniu William i Kate - książę i księżna Cambridge z brytyjskiej rodziny królewskiej.

 • 14:01

  Jest oświadczenie węgierskiego premiera, które cytuje Reuters. Viktor Orban oświadczył, że Węgry wspierają wszystkie sankcje przeciwko Rosji.

  - Czas na jedność. Jest wojna - powiedział.

 • 13:56

  Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu podczas rozmowy telefonicznej ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem wezwał do zaprzestania rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie.

  W oświadczeniu turecki resort spraw zagranicznych poinformował, że Cavusoglu oświadczył, że Ankara jest gotowa przyjąć przywódców Rosji i Ukrainy na rozmowy.

 • 13:53

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed rosyjską dezinformacją, która wzmogła się wraz z rozpoczęciem inwazji na Ukrainę:

Autorka/Autor:akr, pp, akw//now

Źródło: tvn24.pl, PAP, TVN24 Reuters, CNN

Tagi:
Raporty: