Sankcje uderzą w samego Putina

Aktualizacja:
Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Decyzja o zamrożeniu zagranicznych majątków Putina i Ławrowa. Fragment przemówienia szefa unijnej dyplomacji
Decyzja o zamrożeniu zagranicznych majątków Putina i Ławrowa. Fragment przemówienia szefa unijnej dyplomacji
wideo 2/7
Decyzja o zamrożeniu zagranicznych majątków Putina i Ławrowa. Fragment przemówienia szefa unijnej dyplomacji

Prezydent Rosji Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zostali objęci sankcjami Unii Europejskiej - poinformował w piątek po spotkaniu szefów MSZ państw UE szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Taką samą decyzję podjęła Wielka Brytania. Sankcje przeciwko Putinowi i Ławrowowi zapowiedział także Biały Dom.

Rada do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej zatwierdziła właśnie drugi pakiet sankcji, w tym sankcje finansowe obejmujące prezydenta Rosji Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Trzeci pakiet sankcji jest w przygotowaniu — poinformował w piątek wieczorem łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevics.

Informację o tym, że prezydent Rosji Władimir Putin i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zostali dodani do listy osób objętych unijnymi sankcjami, przekazał później na konferencji także wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

- Dzisiaj zdecydowaliśmy, że prezydent Putin i minister spraw zagranicznych Ławrow zostali również wprowadzeni na listę sankcyjną. Jest to dalszy element dyskusji, które rozgrywały się na Radzie Europejskiej. Decyzja ta została podjęta dzisiaj. (...) Prezydent Putin i minister Ławrow są na liście osób objętych sankcjami razem z członkami Dumy, którzy wsparli tę agresję - powiedział.

 Szef unijnej dyplomacji dodał, że UE dotąd nałożyła sankcje tylko na dwóch przywódców: Białorusi i Syrii.

Drugi pakiet unijnych sankcji

W ramach drugiego pakietu sankcji UE zdecydowała się znacznie ograniczyć dostęp Rosji do europejskich rynków kapitałowych, utrudniając i zwiększając koszt finansowania jej zadłużenia. Ogranicza też dostęp Rosji do kluczowych technologii i komponentów elektronicznych i oprogramowania, co ma uderzyć w rosyjską gospodarkę.

Zabroniony jest eksport do Rosji samolotów, części i wyposażenia przemysłu lotniczego i kosmicznego, a także technologii rafinacji dla przemysłu naftowego. Sankcje dotyczą też towarów podwójnego zastosowania (cywilne i wojskowe). Banki w UE mają zakaz przyjmowania depozytów od obywateli Rosji o wartości ponad 100 000 euro.

Putin i Ławrow na brytyjskiej liście, podobny krok zapowiada Biały Dom

Putin i Ławrow zostali w piątek wieczorem dopisani także do brytyjskiej listy osób i podmiotów objętych sankcjami w związku z naruszaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainę. Na liście widnieją pod numerami 189 i 190.

Nałożenie sankcji na prezydenta Rosji, szefa rosyjskiego MSZ i członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa - zapowiedziała w piątek także rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

- Rozważaliśmy to (rozwiązanie) od jakiegoś czasu (...) Silny pogląd prezydenta (USA Joe Bidena) jest taki, by podejmować działania i kroki w zgodzie z naszymi europejskimi partnerami - powiedziała Psaki, odnosząc się do sankcji ogłoszonych przez UE i Wielką Brytanię.

Rau: sankcje dotyczą spraw majątkowych, depozytów bankowych

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau po rozmowach szefów dyplomacji państw członkowskich UE w Brukseli, odnosząc się do informacji o tym, że rosyjski prezydent Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zostali dodani do listy osób objętych sankcjami UE, powiedział, że "to chodziło o sprawy majątkowe, depozytów bankowych itd.".

- Natomiast co do kwestii wjazdu tych osób - jeśli pełnią funkcje publiczne - to reprezentują oni swój kraj i tym samym uznano, że tego typu sankcje, ograniczające możliwość poruszania się, byłyby niewskazane - mówił szef polskiego MSZ.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości