Ukraiński wywiad: zmiany personalne w Rosgwardii, związane z porażkami na froncie

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że w Rosgwardii przeprowadzono ostatnio zmiany na stanowiskach dowódczych, które były związane z dużymi stratami osobowymi i niedostateczną realizacją zadań na wojnie w Ukrainie.

Generał Siergiej Własenko został zwolniony z funkcji szefa sztabu Okręgu Północnokaukaskiego Wojsk Rosgwardii. Na to stanowisko przesunięto generała Anatolija Malikowa. "Zmiany są związane ze złą organizacją działań w czasie wojny na Ukrainie, co doprowadziło do znacznych strat w ludziach i sprzęcie wojskowym" - czytamy w komunikacie HUR.

Rosyjska inwazja na Ukrainie. Relacja w tvn24.pl

Czym jest Rosgwardia?

Rosgwardia, dowodzona przez generała Wiktora Zołotowa, byłego szefa osobistej ochrony Putina, została utworzona w 2016 roku na bazie Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji. Znaczący odsetek żołnierzy tej formacji na rosyjskim Północnym Kaukazie stanowią tzw. kadyrowcy - oddziały specjalne przywódcy Czeczenii (formalnie głowy republiki) Ramzana Kadyrowa.

Czytaj także: Czym jest Rosgwardia i kim jest generał Wiktor Zołotow, który stoi na jej czele

Od 24 lutego, czyli początku inwazji na Ukrainę, pojawiają się informacje o zbrodniach popełnianych przez kadyrowców, a także ich uprzywilejowanej pozycji w armii agresora, co ma prowadzić do konfliktów z innymi rosyjskimi jednostkami.

Według licznych doniesień z frontu formacje Kadyrowa są wykorzystywane do pacyfikacji ludności cywilnej oraz jako tzw. oddziały zaporowe, zapobiegające dezercjom z pola walki.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości