Parlament Ukrainy (Rada Najwyższa) zażądał we wtorek, by Rosja wycofała z Ukrainy wszystkie oddziały wojskowe i przestała wspierać separatystów w Donbasie. Żądania te zawiera przyjęta przez Radę uchwała o oporze przeciw agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej.
Według ukraińskiego Sztabu Generalnego na terytorium Ukrainy jest obecnie 8-9 tys. żołnierzy rosyjskich, prócz tego około 33 tys. ludzi liczą nielegalne ugrupowania zbrojne wspierane przez Moskwę.
Uchwałę przyjęto 259 głosami. Wiceprzewodnicząca parlamentu Oksana Syrojid podkreśliła, że dokument precyzuje datę rozpoczęcia przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie - 20 lutego 2014 roku. Według Syrojid uchwała umożliwi ukraińskiemu MSZ sformułowanie ukraińskich roszczeń do kraju, który dopuścił się agresji.
""Ukraina jako państwo, które padło ofiarą agresji..."
Dokument wzywa, by ukarane i pociągnięte do odpowiedzialności karnej zostały osoby winne "planowania, przygotowania, rozpoczęcia i realizacji agresji wobec Ukrainy". Jeśli Rosja odmówi ukarania winnych, "Ukraina pozostawia sobie prawo zwrócenia się do Międzynarodowego Trybunału Karnego z wnioskiem o zbadanie sytuacji, która spowodowana została agresją zbrojną RF" - głosi uchwała. W przypadku odmowy Ukraina również apeluje do społeczności międzynarodowej o zaostrzenie sankcji wobec Rosji i o przyspieszenie dostaw broni dla Kijowa.
"Ukraina jako państwo, które padło bezpośrednio ofiarą agresji zbrojnej, ma prawo, by zwrócono jej wszystkie terytoria anektowane i okupowane, i zrekompensowano jej wszystkie wyrządzone szkody" - głosi uchwała.
Federalizacja niezgodna z konstytucją
Parlament Ukrainy odrzuca też, jako sprzeczne z konstytucją kraju i prawem międzynarodowym, jakiekolwiek żądania Rosji zmierzające do ingerowania w wewnętrzne sprawy Ukrainy. Chodzi w szczególności o żądania federalizacji Ukrainy, zmiany statusu języka ukraińskiego jako jedynego języka państwowego, rezygnacji Ukrainy z dokonywania przez nią nieskrępowanego wyboru kierunku jej rozwoju cywilizacyjnego.
Rada Najwyższa zażądała od Rosji bezzwłocznego uwolnienia jeńców wojennych, zakładników i bezprawnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy. Domaga się też, by granica obu krajów była stale monitorowana i by sytuację na granicy weryfikowała OBWE.
Jak mówił w poniedziałek wieczorem w telewizji ICTV przedstawiciel ukraińskiego Sztabu Generalnego Andrij Ordynowycz, ogółem wokół granic Ukrainy przebywa 53-54 tys. żołnierzy Federacji Rosyjskiej. Są oni skoncentrowani m.in. na Krymie i w mołdawskim Naddniestrzu.
Gazeta internetowa "Ukrainska Prawda" podała, że dokument jest kontynuacją wcześniejszej uchwały (ze stycznia br.) o uznaniu Rosję za agresora. Wtorkowa uchwała konkretniej opisuje skutki agresji i wskazuje na możliwe roszczenia Ukrainy pod adresem Rosji.
Autor: adso//gak / Źródło: PAP