Ukraiński parlament: podwyższone promieniowanie wokół Czarnobyla

Źródło:
PAP
Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomlem (nagranie z 24 lutego 2022 roku)
Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomlem (nagranie z 24 lutego 2022 roku)facebook.com/MinistryofDefence.UA
wideo 2/21
Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomelem (nagranie z 24 lutego z godzin porannych)facebook.com/MinistryofDefence.UA

Rada Najwyższa Ukrainy poinformowała w piątek przed południem, że w strefie zamkniętej wokół Czarnobyla stwierdzono podwyższone promieniowanie. W czwartek rosyjskie wojsko zajęło tamtejszą elektrownię atomową.

Według ukraińskiego parlamentu podwyższone promieniowanie Gamma zanotowano w znacznej części punktów kontrolnych w strefie zamkniętej wokół Czarnobyla. Biuro prasowe Rady Najwyższej stwierdziło, że przyczyn nie sposób na razie określić z powodu okupacji kraju i trwających działań bojowych.

Walki o elektrownię w Czarnobylu

W czwartek rosyjskie wojsko zajęło elektrownię atomową w Czarnobylu. O toczących się tam walkach informował w czwartek po południu we wpisie na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Rosyjskie okupacyjne siły próbują zająć czarnobylską elektrownię jądrową. Nasi obrońcy oddają życie, by tragedia 1986 roku nie powtórzyła się" - pisał Zełenski. Jak dodał, poinformował o tym szefową rządu Szwecji Magdalenę Andersson. "To wypowiedzenie wojny całej Europie" - dodał prezydent.

Niedługo po wpisie Zełenskiego doradca biura prezydenta Mychajło Podolak poinformował, że elektrownia w Czarnobylu została zdobyta. - Po zaciętej walce nasza kontrola nad elektrownią w Czarnobylu została utracona. Stan byłej elektrowni jądrowej, obiektów ukrycia i składowania odpadów jądrowych jest nieznany - poinformował. Jak dodał, "po absolutnie bezsensownym ataku Rosjan nie można powiedzieć, że Czarnobyl jest bezpieczny".

Wcześniej przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko poinformował, że wojska rosyjskie weszły do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia z terytorium Białorusi. Ostrzegł, że jeśli ostrzał artylerii uszkodzi składy odpadów promieniotwórczych, to "pył radioaktywny może przykryć terytorium Ukrainy, Białorusi i krajów UE". 

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:ib

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: