Po operacji, w ramach której włoskie służby zatrzymały ponad 180 członków sycylijskiej mafii, władze opublikowały fragmenty podsłuchanych rozmów mafiosów. Dają one obraz "nostalgicznych bossów", którzy narzekają na obecnych przestępców, a jednocześnie pokazują, że pewne sprawy pozostają niezmienne.
W ramach wielkiej operacji 11 lutego włoska policja i karabinierzy zatrzymali na Sycylii ponad 180 członków tamtejszej mafii. Jak poinformował prokurator z Palermo, Maurizio de Lucia, śledztwo wykazało, iż sycylijska mafia wciąż jest bardzo aktywna i "usiłuje odbudować swoje wojsko". Podsłuchy zainstalowane przez władze pozwoliły między innymi ustalić, że przemyt narkotyków oraz handel nimi jest obecnie głównym źródłem jej bogactwa.
ZOBACZ TEŻ: "Wyjątkowo niebezpieczni" członkowie Camorry zatrzymani. "Poważny cios"
"Nostalgiczni bossowie" mafii
Podsłuchy pozwoliły również określić nastroje panujące wśród mafiosów. - Dziś kogoś aresztują i zaraz zaczyna sypać. O czym my tu w ogóle mówimy? - powiedział podczas jednej z podsłuchiwanych rozmów z 2023 roku Giancarlo Romano z mafii z Palermo. Wypowiedź przytoczył między innymi włoski portal Rai News, pisząc o "nostalgicznych bossach". - Dawniej ci ludzie trafiali do więzień na całe życie z powodu statku z haszyszem - mówił Romano, narzekając, że obecnie mafia zadowala się sprzedażą niewielkich ilości tej nielegalnej substancji. Podczas tej samej rozmowy Romano zachęcał aspirującego gangstera do pójścia do szkoły, poznania lekarzy i prawników oraz do wyciągnięcia wniosków z filmów z serii "Ojciec chrzestny" - odnotował portal BBC, przypominając, że Romano został zabity w lutym 2024 roku.
Brytyjski nadawca odnotował także, że pomimo zmian, niektóre zwyczaje w mafii pozostają niezmienne. - Cosa nostra jest jak małżeństwo. Żenisz się z tą żoną i zostajesz z nią przez całe życie - usłyszał jeden z członków mafii podczas podsłuchiwanej rozmowy. - Nigdy nie wierzyłem w cosa nostrę dla zysku - mówił inny. Z podsłuchów wynika - jak podkreśla Rai News - że dla co najmniej części mafiosów przynależność do gangów wiąże się z "wyborem ideologicznym, a nie praktycznym".
Cosa nostra i próby jej odbudowy
- Cosa nostra nadal budzi fascynację w niektórych środowiskach, takich jak małe miasteczka, gdzie młodzi ludzie mają ograniczone szanse na inne życie - mówił prokurator de Lucia podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej. Po ostatniej operacji na Sycylii śledczy zwrócili uwagę na to, że w ostatnich latach podjęte zostały próby odbudowy cosa nostry, która wcześniej została poważnie osłabiona i rozbita dzięki kolejnym policyjnym operacjom i aresztowaniu tysięcy ludzi.
ZOBACZ TEŻ: Władzę zdobywał krwią i trotylem. Zamiast SMS-ów pisał liściki. Wpadł po 30 latach
Autorka/Autor: wac//am
Źródło: BBC, Rai News, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock