TVN24 | Świat

Papież opuścił klinikę Gemelli, w bazylice dziękował za "dobry rezultat zabiegu chirurgicznego"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom,
dap
Źródło:
PAP, Reuters

Papież po 11 dniach pobytu opuścił rzymską klinikę Gemelli, w której przebywał od 4 lipca, gdy przeszedł operację jelita grubego. Wracając do Watykanu, odwiedził bazylikę Matki Bożej Większej, gdzie modlił się "w intencji wszystkich chorych, zwłaszcza tych, których spotkał w dniach swego pobytu w szpitalu".

Wiadomość o powrocie papieża do Watykanu jako pierwsza podała włoska agencja Ansa. Agencja Reutera relacjonowała, że oczekujący przed szpitalem fotoreporterzy tuż przed godziną 11 widzieli dwa samochody eskortowane przez watykańską ochronę i wyjeżdżające z kliniki. Jeden z nich miał zaciemnione szyby. Chwilę wcześniej personel szpitala włożył wózek inwalidzki do bagażnika jednego z pojazdów. Później agencja Reutera zacytowała świadka, który widział, jak papież wysiadał z samochodu, gdy ten przejechał bramy Watykanu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rzymską klinikę Franciszek opuścił dyskretnie, a zdjęcia granatowego samochodu osobowego, którym jechał przez Rzym, zrobili także przechodnie. Przed wjazdem do Watykanu przez jedną z bram papież wyszedł z samochodu i pozdrowił policjantów, którzy mu towarzyszyli oraz patrolujących ten teren żołnierzy.

Wracając ze szpitala, Franciszek odwiedził bazylikę Matki Bożej Większej. Bazylikę Santa Maria Maggiore papież odwiedza przed każdą swoją zagraniczną podróżą i po jej zakończeniu oraz przed ważnymi wydarzeniami.

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformował dziennikarzy, że w bazylice papież modlił się przed obrazem Salus Populi Romani, "dziękując za dobry rezultat zabiegu chirurgicznego i w intencji wszystkich chorych, zwłaszcza tych, których spotkał w dniach swego pobytu w szpitalu".

W poniedziałek Watykan zapowiadał możliwie najszybszy powrót Franciszka do Watykanu. We wtorek dyrektor biura prasowego Matteo Bruni poinformował, że "Ojciec Święty kontynuuje przewidzianą kurację i rehabilitację, co pozwoli mu jak najszybciej wrócić do Watykanu". Włoskie media relacjonowały, że papież może opuścić klinikę w środę lub w czwartek.

Operacja przebiegła pomyślnie

4 lipca w rzymskiej klinice Gemelli 84-letni papież przeszedł zabieg chirurgiczny w znieczuleniu ogólnym z powodu uchyłkowatości okrężnicy. Operacja trwała około trzech godzin i przebiegła pomyślnie. Tydzień po operacji, w niedzielę, Franciszek pokazał się po raz pierwszy publicznie i z balkonu na 10. piętrze kliniki Gemelli zwrócił się do przybyłych tam wiernych.

Podczas pobytu w szpitalu Franciszek dwukrotnie odwiedził dzieci na oddziale onkologii.

Rekonwalescencję papież będzie kontynuował w Watykanie. Lipiec jest miesiącem jego wypoczynku. Zawieszone zostały środowe audiencje generalne.

W niedzielę Franciszek ponownie pojawi się w oknie Pałacu Apostolskiego, by odmówić modlitwę Anioł Pański.

Autor:tas\mtom, dap

Źródło: PAP, Reuters