TVN24 | Świat

Nie odpuszczają Salviniemu. Kolejne postępowanie w sprawie przetrzymywania migrantów

TVN24 | Świat

Autor:
pqv/adso
Źródło:
PAP

Ciąg dalszy kłopotów Matteo Salviniego. Sąd w Palermo na Sycylii wystąpił do włoskiego Senatu o zgodę na dalsze prowadzenie postępowania przeciwko byłemu szefowi MSW w sprawie przetrzymywania na mocy jego decyzji 164 migrantów na statku organizacji pozarządowej Open Arms w sierpniu.

To kolejne takie śledztwo przeciwko liderowi prawicowej Ligi i senatorowi. Aby mogło być kontynuowane, potrzebna jest zgoda izby parlamentu, w której zasiada.

Zgodził się po sześciu godzinach

O wniosku w sprawie hiszpańskiej NGO Open Arms Salvini został zawiadomiony na niecałe dwa tygodnie przed głosowaniem w Senacie, które rozstrzygnie, czy może odpowiadać przed sądem za podobną sprawę z lipca zeszłego roku, gdy jako ówczesny minister spraw wewnętrznych zabronił sprowadzenia na ląd 131 uratowanych na morzu migrantów ze statku włoskiej Straży Przybrzeżnej Gregoretti, stojącego w porcie na Sycylii.

Lider Ligi zgodził się na ich zejście z pokładu po sześciu dniach, gdy pięć krajów Unii Europejskiej i włoski episkopat zadeklarowały gotowość przyjęcia migrantów.

Ławica "sardynek" przeciwnych Salviniemu rośnie
Ławica "sardynek" przeciwnych Salviniemu rośnie20.11| Posrebrzane, kolorowe, trzymane w dłoniach, naklejone na czapkach - sardynki, z którymi Włosi wyszli na ulice, są symbolem buntu przeciwko jednemu "rekinowi": Matteo Salviniemu. Facebook.com/ 600 sardine

W styczniu br. na osądzenie polityka wyraziła pierwszą zgodę senacka komisja do spraw immunitetu. Salvini powtarza, że chce stanąć przed sądem, i argumentuje, że bronił granic Włoch.

Przed decydującym głosowaniem w Senacie, zapowiedzianym na 12 lutego, Salvini ogłosił w sobotę, że został zawiadomiony o następnym wniosku w sprawie statku Open Arms. Także w tym przypadku chodzi o zarzut przetrzymywania ludzi.

Salvini: bronię interesów mojego kraju

Odnosząc się do postępowań sądowych, oświadczył na wiecu koło Modeny, że "to wszystko są procesy polityczne, których się nie boi, a wręcz dodają mu one jeszcze więcej woli do pracy".

- Procesy należy wytoczyć tym politykom, którzy pozwolili na inwazję na nasz kraj - mówił Salvini. - Ja bronię interesów mojego kraju, bezpieczeństwa, zdrowia, dobrobytu naszych dzieci, a zatem ostatnia rzecz, jaka by mnie martwiła, to te procesy. Pójdę z podniesioną głową do tych sądów - zadeklarował. Skrytykował też prokuraturę, mówiąc, że "próbuje wszystkiego, by go powstrzymać, a was (obywateli - red.) nastraszyć".

Kontynuujący akcje ratunkowe na Morzu Śródziemnym statek Open Arms, w sprawie którego prowadzone jest to nowe postępowanie dotyczące Salviniego, otrzymał w sobotę zgodę od MSW w Rzymie na wpłynięcie do portu Pozzallo na Sycylii. Na jego pokładzie jest 363 migrantów uratowanych w ostatnich dniach. Jednostka poprosiła Maltę i Włochy o zgodę na zawinięcie do portu.

Źródło: PAP

Autor:pqv/adso

Tagi:
Raporty: