Legendarna aktorka kandyduje do Senatu. 95-letnia Gina Lollobrigida na pierwszym miejscu listy

Autor:
MAK//now
Źródło:
PAP

95-letnia gwiazda włoskiego kina Gina Lollobrigida będzie kandydować do Senatu z listy Włochy Suwerenne i Ludowe - podał w sobotę dziennik "La Repubblica". Przypomina, że legendarna aktorka próbowała już swych sił w polityce, kandydując w 1999 roku do Parlamentu Europejskiego.

Gina Lollobrigida, która kilka dekad temu podbiła także Hollywood, znajdzie się na pierwszym miejscu listy w mieście Latina niedaleko Rzymu - napisał włoski dziennik "La Repubblica". Listę utworzyły między innymi partie komunistyczna i socjalistyczna oraz ruch Odzyskać Włochy.

Wybory parlamentarne we Włoszech odbędą się 25 września. 

Aktorka, fotoreporterka, gwiazda

Gina, a właściwie Luigina Lollobrigida jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych włoskich aktorek. Szczyt jej kariery przypadł na lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte XX wieku. Wtedy też była uznawana za symbol seksu. Zanim związała się z aktorstwem, brała udział w konkursach piękności. W roku 1947 zajęła trzecie miejsce w konkursie Miss Włoch.

Najgłośniejsze role Lollobrigidy to między innymi śpiewaczka Lina Cavalieri w filmie "Najpiękniejsza kobieta świata" z 1959 roku, wieśniaczka w komedii "Chleb, miłość i fantazja" z roku 1953 (za którą została nominowana do nagrody BAFTA), była też między innymi nominowana do Złotego Globu za kreację Franceski Gioberti w telewizyjnej operze mydlanej "Falcon Crest" z roku 1984. Z kolei za rolę Marietty w dramacie kryminalnym "Prawo" z roku 1959 odebrała nagrodę Bambi, a za kreację Lisy Heleny Fellini w komedii romantycznej "Kiedy nadejdzie wrzesień" z roku 1961, z Rockiem Hudsonem, zdobyła Złoty Glob.

Wielokrotnie pojawiała się na okładkach kolorowych magazynów.

W latach siedemdziesiątych zajmowała się fotoreporterstwem. Wtedy też udało jej się przeprowadzić wywiad na wyłączność z Fidelem Castro, komunistycznym dyktatorem Kuby.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Lollobrigida próbowała swoich sił w polityce. W roku 1999 kandydowała do europarlamentu. Bez powodzenia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości