Wikileaks wskazuje cele terrorystom

 
Na liście znajdują się m.in. instalacje gazowe i zakłady wojskowe BAE Systemsfot. sxc.hu, wikipedia.org/Arpingstone

W kolejnej odsłonie Cable Gate Wikileaks opublikowało długą listę kluczowych dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego instalacji na całym świecie. To prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny dokument ujawniony do tej pory przez Wikileaks.

W lutym 2009 roku amerykański Departament Stanu poprosił amerykańskie misje dyplomatyczne za granicą o stworzenie listy wszystkich instalacji, których utrata mogłaby drastycznie wpłynąć na bezpieczeństwo narodowe. Na liście tej znajdują się m.in. rurociągi, centra komunikacyjne, podmorskie kable czy zakłady koncernu zbrojeniowego BAE Systems (produkującego m.in. samoloty Eurofighter i okręty podwodne).

Jednak pojęcie amerykańskiego bezpieczeństwa jest bardzo szerokie. Obejmuje też, oprócz oczywistych celów wojskowych, także kopalnię kobaltu w Kongo, zakłady produkujące insulinę w Danii czy surowicy przeciw jadowi węży w Australii.

Niektóre miejsca zasłużyły na szczególne wyróżnienie. I tak na przykład węzeł gazowy Nadym na zachodniej Syberii został nazwany w dokumentach "najbardziej krytyczną instalacją gazową na świecie" (jest to kluczowy punkt tranzytowy rosyjskiego gazu do zachodniej Europy). W depeszy wymieniany jest też przebiegający przez Polskę ropociąg "Przyjaźń".

Lista celów dla terrorystów

Brytyjski "The Times" nazwał tę długą listę listą "celów dla terrorystów przeciwko USA". Wiele z potencjalnych celów wymienionych jest jednak jedynie z nazwy, często też z nazwy miasta, w którym się znajdują. Jednak - warto pamiętać - że wystarczy kilka kliknięć myszką w internecie i to przestanie być problemem. Na liście nie są też podane żadne informacje dotyczące ochrony wymienionych obiektów.

BBC pisze, że powinno się postawić pytanie, jakie pozytywne skutki może przynieść opublikowanie przez Wikileaks tego dokumentu. - To kolejny dowód na to, że oni [Wikileaks - red.] byli nieodpowiedzialni i ocierają się o przestępstwo kryminalne. To typ informacji, których ciekawi są terroryści - powiedział były szef brytyjskiego MSZ i były minister obrony Malcolm Rifkind.

CZYTAJ WYBRANE, PRZETŁUMACZONE DEPESZE WWW.TVN24.PL/DOKUMENTY Czytaj raport o przecieku dokumentów Wikileaks

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: fot. sxc.hu, wikipedia.org/Arpingstone