Sprzedaż wzrosła o 2000 procent. Ten produkt ma być zakazany

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Leszczyna: mamy projekt w sprawie smakowych e-papierosów
Leszczyna: mamy projekt w sprawie smakowych e-papierosówTVN24
wideo 2/8
Leszczyna: mamy projekt w sprawie smakowych e-papierosówTVN24

Przepisy wprowadzające zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem zostały przyjęte w czwartek przez Senat. Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta.

W Senacie odbyła się w środę debata nad przygotowaną przez rząd ustawą o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Sejm uchwalił ją 21 lutego 2025 r. W czwartkowym głosowaniu w izbie wyższej poparło ją 78 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowela tzw. ustawy tytoniowej zakazuje wprowadzania do obrotu podgrzewanych wyrobów tytoniowych mających charakterystyczny aromat. Producenci i sprzedający dostaną dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

Nowelizacja pod nadzorem

Prace nad przepisami objęte były nadzorem CBA. Sejm uchwalił nowelizację 21 lutego. W kolejnym kroku trafi ona do prezydenta.

Celem przygotowanych przepisów jest wykonanie unijnej dyrektywy, którą państwa członkowskie powinny stosować od 23 października 2023 r. Polska przyjmuje dyrektywę jako ostatnia w Unii Europejskiej.

Sprzedaż wzrosła o 2009 procent

- To prosta implementacja dyrektywy unijnej, rzeczywiście opóźniona. Prace nad tą ustawą podjęliśmy na początku zeszłego roku – mówił w środę podczas debaty wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

Jak tłumaczył, zgodnie z danymi Komisji Europejskiej w ostatnich latach wielkość sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych wzrosła o 2009 proc., natomiast całkowita wielkość ich udziału w rynku wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej kształtuje się obecnie na poziomie 3,33 proc.

Wojciech Konieczny, pytany przez senatorów o skutki finansowe zmian, podczas wystąpienia w Senacie przekazał, że szacowane są one na ok. 80 mln zł rocznie - o tyle miałyby zmaleć wpływy z akcyzy w związku ze zniknięciem z rynku podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. - Oczywiście musimy przeliczyć to w drugą stronę, czyli ile osób nie zachoruje dzięki temu i nie będzie ograniczeniem dla systemu ochrony zdrowia – dodał Konieczny.

Podczas dyskusji Barbara Małecka-Libera, senatorka Koalicji Obywatelskiej, z wykształcenia laryngolożka, zaznaczyła, że wycofanie z rynku wyrobów z aromatem jest wskazane ze względów zdrowotnych. - Te aromaty są zasłoną dymną, nie wiemy, co oprócz nich jest w składzie e-papierosów - stwierdziła.

Zwróciła uwagę na dane o rozpowszechnieniu się e-papierosów wśród młodzieży. - W 2022 roku e-papierosów używało 24 procent dziewcząt i 21 procent chłopców. Według obliczeń WHO to największy na świecie odsetek młodych osób, która sięgnęła po e-papierosy – powiedziała.

W Sejmie trwają prace nad kolejnym rządowym projektem nowelizacji tzw. ustawy tytoniowej, który ograniczy sprzedaż e-papierosów. Na początku lutego sejmowa komisja zdrowia zdecydowała, że szczegółowo rozpatrzy projekt nowelizacji w późniejszym terminie, czyli po 28 kwietnia, w związku ze skierowaniem projektu i wniosku notyfikacyjnego do Komisji Europejskiej.

Tytoń podgrzewany

Tytoń podgrzewany, jak wynika z wyjaśnień zamieszczonych na rządowych stronach, to jeden z wyrobów tytoniowych obecnych w sprzedaży w Polsce od 2017 r. Z tej formy korzysta około czterech procent dorosłych Polaków.

Niektóre urządzenia podgrzewające tytoń mają rozmiar i kształt podobny do tradycyjnych papierosów. Często składają się z urządzenia do podgrzewania tytoniu, elementu ładującego baterię oraz wkładu tytoniowego. Niektóre mogą posiadać węglową końcówkę owiniętą włóknami szklanymi, które użytkownik podgrzewa zapalniczką lub zapałką. Jeszcze inne działają przez podgrzanie płynów, które wytwarzają parę przechodzącą przez tytoniowy wkład, aby wchłonąć aromat i nikotynę z tytoniu.

Rząd przypomina, że używanie jakichkolwiek wyrobów tytoniowych jest szkodliwe zwłaszcza dla dzieci, młodzieży, młodych dorosłych i kobiet w ciąży. Ponadto każda forma dostarczania do organizmu nikotyny niesie za sobą ryzyko uzależnienia.

Autorka/Autor:Pkarp/dap

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego:  PAP/Piotr Nowak

Pozostałe wiadomości

Polska wieś nie ma już tylko rolniczego oblicza. Rośnie w siłę nowy typ wsi podmiejskiej, która stanowi już jedną trzecią obszarów wiejskich w kraju - podkreśliła dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk Monika Stanny.

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

Źródło:
PAP

Zmiana czasu z zimowego na letni wypada w ostatnią niedzielę marca. W 2025 roku wskazówki przestawimy w nocy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca. Tej nocy pośpimy o godzinę krócej.

Zmiana czasu na letni w 2025 roku

Zmiana czasu na letni w 2025 roku

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku zwolnień grupowych w zakładach sodowych w Janikowie pracę może stracić nawet 350 osób. Europosłowie Krzysztof Brejza i Kamila Gasiuk-Pihowicz zaapelowali na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej o wpisanie sody na listę strategicznych surowców.

Zwolnienia grupowe w polskim zakładzie. Apel europosłów

Zwolnienia grupowe w polskim zakładzie. Apel europosłów

Źródło:
tvn24.pl

Ława przysięgłych w Kalifornii uznała, że Starbucks ma zapłacić 50 milionów dolarów odszkodowania kierowcy, który poparzył się gorącym napojem z powodu nieodpowiedniego zabezpieczenia - podał portal stacji CNN. Firma zapowiedziała odwołanie od tej decyzji.

Pozwał za poparzenie napojem. Ogromne odszkodowanie

Pozwał za poparzenie napojem. Ogromne odszkodowanie

Źródło:
CNN

W sobotę w Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał ponad 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 marca 2025 roku.

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Między 2019 a 2024 rokiem wzrost produktywności w Polsce wyniósł 9,6 procent. To więcej niż w USA (7,3 procent) czy Niemczech (0,7 procent) - wynika z analizy EY.

"Podobne mechanizmy widzimy w innych państwach regionu"

"Podobne mechanizmy widzimy w innych państwach regionu"

Źródło:
PAP

Rezygnacja z ochrony praw konsumentów to jedno z największych zaniedbań III RP - uważa ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jej zdaniem największą siłą wolnego rynku są konsumenci i podatnicy.

"Tego rodzaju kłamstwa powtarzano tak długo, aż wielu uwierzyło"

"Tego rodzaju kłamstwa powtarzano tak długo, aż wielu uwierzyło"

Źródło:
PAP

Z pewnością marzeniem chyba każdego naukowca, który zaczyna swoją karierę, jest Nagroda Nobla. To jest coś bardzo odległego, ale też coś, co gdzieś z tyłu głowy mi towarzyszy - stwierdziła w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Martyna Łuszczek, jedna z najlepszych studentek na świecie.

"Marzeniem każdego naukowca jest gdzieś w przyszłości Nagroda Nobla"

"Marzeniem każdego naukowca jest gdzieś w przyszłości Nagroda Nobla"

Źródło:
tvn24.pl

Stawki wahają się od 4700 do 8500 złotych za staż. Mówię studentom i absolwentom, że zawsze można coś tam negocjować - powiedział w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 wiceprezes Polskiej Rady Biznesu, twórca i szef Programu Kariera Marian Owerko. Z programu płatnych staży mogą skorzystać studenci i absolwenci szkół wyższych, którzy nie ukończyli 30 roku życia.

Program Kariera. "Co trzeci stażysta dostaje ofertę pracy"

Program Kariera. "Co trzeci stażysta dostaje ofertę pracy"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów udostępniło aplikację umożliwiającą rezygnację z papierowych paragonów - powiadomił Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Inicjatywę rezygnacji z wydawania paragonów zaproponował Rafał Brzoska. W Polsce drukuje się rocznie około 12 miliardów papierowych paragonów.

Paragon w telefonie, jest rządowa aplikacja. "Nie wyblaknie, nie zniszczy się i nie zgubi"

Paragon w telefonie, jest rządowa aplikacja. "Nie wyblaknie, nie zniszczy się i nie zgubi"

Źródło:
PAP

Trzy europejskie firmy zamierzają stworzyć wspólny podmiot, który będzie konkurować z firmą SpaceX Elona Muska - podaje portal Politico. Celem jest zwiększenie produkcji satelitów telekomunikacyjnych. Eksperci uważają, że jest to ważny krok w kierunku strategicznej niezależności Europy.

Chcą konkurować z Muskiem. Trzy europejskie firmy łączą siły

Chcą konkurować z Muskiem. Trzy europejskie firmy łączą siły

Źródło:
PAP

Najdalej do przyszłego tygodnia damy do przetestowania "urzędniczy" PLLuM – powiedział dr hab. inż. Maciej Piasecki z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej. Wyjaśnił, że ten model językowy będzie służył do kontaktu obywateli z instytucjami publicznymi.

Sztuczna inteligencja pomoże w sprawach urzędowych. Jest termin

Sztuczna inteligencja pomoże w sprawach urzędowych. Jest termin

Źródło:
PAP

Airbus zgłosił swoją ofertę w przetargu na 84 samoloty dla Polskich Linii Lotniczych LOT, które mają być przeznaczone do obsługi połączeń regionalnych. Firma proponuje maszyny typu Airbus A220 w wersjach 100 i 300 - powiadomił wiceszef Airbusa, Benoit de Saint-Exupery. W rywalizacji o kontrakt dla LOT-u konkurencyjną ofertę złożył brazylijski producent Embraer.

Gra o kontrakt dla polskiego przewoźnika. Jest kolejna oferta

Gra o kontrakt dla polskiego przewoźnika. Jest kolejna oferta

Źródło:
PAP

Agencja ratingowa Fitch utrzymała ocenę Polski na poziomie A-/F1 dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz krajowej - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Resort podał, że perspektywa ratingu pozostaje stabilna.

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Źródło:
PAP

To będzie największy przetarg w Europie. W kwietniu będzie ogłoszony, później pozostanie kilka tygodni na rozstrzygnięcie - powiedział  w programie "#BezKitu" w TVN24 wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, pytany o laptopy dla uczniów. 

Rząd szykuje największy taki przetarg w Europie

Rząd szykuje największy taki przetarg w Europie

Źródło:
tvn24.pl

Departament rolnictwa USA poprosił duńskich hodowców kur o dostawy jaj, których brakuje w sklepach z powodu ptasiej grypy. Kwestia ta może być kartą przetargową w napiętych relacjach między Danią, Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Duże kłopoty w USA. "Zapytali, ile możemy dostarczyć"

Duże kłopoty w USA. "Zapytali, ile możemy dostarczyć"

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie sądu w Poznaniu, odrzucające odwołanie od opłaty nałożonej za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC - przekazało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak podkreślił RPO Marcin Wiącek, który interweniował w tej sprawie, do tej pory sądy odrzucały takie skargi, uznając, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny "nie jest organem administracji publicznej".

Jeden dzień spóźnienia, 1870 złotych kary. Jest decyzja sądu

Jeden dzień spóźnienia, 1870 złotych kary. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Hongkoński gigant CK Hutchison znalazł się w ogniu krytyki po decyzji o sprzedaży strategicznych portów na Kanale Panamskim amerykańskiej spółce BlackRock. "To zdrada wszystkich Chińczyków" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym przez pekińskie Biuro do Spraw Hongkongu i Makau.

"Zdrada wszystkich Chińczyków". Głos z Pekinu

"Zdrada wszystkich Chińczyków". Głos z Pekinu

Źródło:
tvn24.pl

Europejski Bank Inwestycyjny zaakceptował finansowanie programu Czyste Powietrze na kwotę 10 miliardów złotych - poinformowała w piątek na platformie X ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Miliardy na remonty domów. "Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie"

Miliardy na remonty domów. "Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie"

Źródło:
PAP

Resort rolnictwa wydał w piątek komunikat w sprawie "rzekomych deficytów jaj w handlu detalicznym". Do sprawy odniósł się także minister Czesław Siekierski. - Myślę, że nie zabraknie jajek na Wielkanoc - stwierdził.

Komunikat ministerstwa w sprawie jaj

Komunikat ministerstwa w sprawie jaj

Źródło:
PAP