"Wiem, co to jest więzienie". Sawczenko gotowa negocjować uwolnienie jeńców

[object Object]
Sawczenko odwiedziła żołnierzy w Donbasie Sztab ATO
wideo 2/6

Uwolniona z rosyjskiego więzienia nawigatorka Nadija Sawczenko popiera bezpośrednie rozmowy z przywódcami rebeliantów w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie. Twierdzi, że jest gotowa osobiście podjąć się tego zadania.

W rozmowie z ukraińskim Radiem Era Nadija Sawczenko opowiedziała się za nawiązywaniem bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami samozwańczych republik w Doniecku i Ługańsku. Podkreśliła, że porozumienia pokojowe, osiągnięte podczas rozmów w Mińsku (z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE), "nie zatrzymały wojny w Donbasie, choć znacznie zmniejszyły skalę operacji wojennych". Opowiedziała się również za utrzymaniem sankcji międzynarodowych wobec Rosji. - Ten kraj do tej pory nie zrozumiał, że musi opuścić wschodnią Ukrainę – podkreśliła nawigatorka.

Mówiąc o bezpośrednich rozmowach z rebeliantami Nadija Sawczenko miała na uwadze m.in. kwestię uwolnienia jeńców ukraińskich, przetrzymywanych w piwnicach w Donbasie. Zadeklarowała, że w tej sprawie - jako posłanka parlamentu - jest gotowa osobiście negocjować z przywódcami separatystów.

– Wiem, co to jest więzienie i wiem, co to oznacza być jeńcem – mówiła nawigatorka i podkreślała, że uwolnienie Ukraińców jest jej głównym celem.

Deklaracje Sawczenko wywołały dyskusje. Użytkownicy ukraińskich portali społecznościowych komentowali, że "również Moskwa apelowała do Kijowa o bezpośredni dialog z przedstawicielami republik w Donbasie".

Publicyści w Kijowie wskazywali, że "samozwańczy przywódcy są jedynie marionetkami, którzy nie mają wpływu na uregulowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy, w tym także na uwolnienie jeńców ukraińskich".

Propozycja Zacharczenki

Na propozycję Sawczenko odpowiedział premier tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko. Oświadczył, że jest gotowy do negocjacji z nią w ramach formatu mińskiego.

- Jeśli Sawczenko otrzyma niezbędne uprawnienia, nasi delegaci będą z nią prowadzić dialog. My nie mamy prawa wyboru negocjatorów po stronie ukraińskiej – oznajmił Zacharczenko.

Władze w Kijowie rozważały możliwość udziału Sawczenko w negocjacjach pokojowych w Mińsku, np. w składzie grupy trójstronnej z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE.

Wymiana na żołnierzy GRU

25 maja prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret w sprawie ułaskawienia Nadiji Sawczenko. W trakcie walk z rebeliantami w obwodzie ługańskim w czerwcu 2014 roku nawigatorka trafiła do niewoli. Później separatyści wywieźli ją do Rosji. Tamtejszy sąd oskarżył ją o współudział w śmierci dwóch dziennikarzy telewizji Rossija, którzy zginęli w strefie walk w obwodzie ługańskim.

Sawczenko została wymieniona na dwóch żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, kapitana Jewgienija Jerofiejewa i sierżanta Aleksandra Aleksandrowa. Obydwaj walczyli w szeregach rebeliantów w Donbasie. W maju 2015 roku zostali zatrzymani. Sąd w Kijowie skazał ich na 14 lat więzienia za udział w wojnie przeciwko Ukrainie.

Autor: tas//rzw / Źródło: Radio Era, inforesist.org, lb.ua

Źródło zdjęcia głównego: Sztab ATO

Raporty: