Świat

Wielka strata dla chińskiej kultury

Świat


865 milionów dolarów, tyle będzie kosztowało ratowanie chińskich dóbr kultury, które ucierpiały podczas trzęsienia ziemi z 12 maja.

Podczas wstrząsów uległy całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu rezerwaty przyrody, świątynie, liczące tysiące lat systemy irygacyjne i inne obiekty w czterech prowincjach, z których część jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Obiektem dziedzictwa kulturalnego położonym najbliżej epicentrum trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan jest liczący 2300 lat system irygacyjny Dujiangyan, w którym doszło w kilku miejscach do pęknięć.

400 uszkodzonych obiektów

Lekko uszkodzona została armia terakotowych żołnierzy z Xian w tej samej prowincji, poważniejsze są natomiast uszkodzenia grot buddyjskich w Dazu w prowincji Chongqing.

Trzęsienie, w którym poniosło śmierć lub zaginęło ponad 86 tys. osób, uszkodziło w sumie ponad 400 obiektów z chińskiej listy chronionych dóbr kultury oraz 2 760 wystaw w różnych muzeach. Odbudowa całości zniszczonych miast i wiosek może potrwać nawet 10 lat i w niektórych wypadkach będzie wymagała zmiany lokalizacji siedzib ludzkich.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości